Pomáhajú vám muž s malými deťmi?

27. mar 2021

Ahojte kocky, chcem sa spytat ci Vam muzi pomahaju s malym dietatom... ten moj sa,, boji''vraj prebalovat, chytit ju do ruky atd vsetko ja robim je to normalne ci je lenivy?
kazdu somarinu riesi s jeho rodicmi uz sme sa pohadali na krmeni mala papa UM ma naordinovane 8 krat denne jest a tvrdia mi ze to je vela ze to treba jest vtedy ked sa zobudi a bla bla
a potom na kupani ze dieta treba kazdy den kupat ( ja kupem kazdy druhy den)
Vsade sa svokrovci pchaju nemozem ist ani sama s dietatom k lekarke... uz som z toho na nervy

euka210
27. mar 2021

Pri prvom tiez sa bal chytit do ruk, ale nakoniec on 1.kupal, lebo ja sa bala. Neprebaloval, lebo mu z toho bolo na grcanie...myslela som ze hrá...ale naozaj. Hral sa s malym, bol dojceny, tak tam len ja. Ale ked dlho plakal, zobral ho on, hoci sa potreboval vyspat do prace. Primerane pomahal. Mne moja mama davala "mudre" rady...preto som radsej volala svokre, ta rozumnejsie poradila a nerobila z komara somara. Ale inak nezasahovala, hoci aj niekedy nesuhlasila...hovorila "vase dieta" ...ale postrazila ked bolo treba.
Ak je to prve babo v rodine tak sa necuduj, moja mama znormalnela az ked aj brat mal male. Musite jej povedat co moze a co nie...utcite denne sa di vas starat nie je na mieste.

jvasenka
27. mar 2021

No úprimne..bude horsie...muz ma podporit teba ty si mama jeho dietata a jeho partnerka jeho rodicia mozu vyjadrit svoj nazor, radu ci postreh a tym to konci...najidealnejsie aby manzel vysvetlil rodicom ze vy ste rodicia a je to vasa vychova a nech sa k vsetkemu nevyjadruju proste...ak nie urob to ty nejako slusne diplomaticky...svokrovci ale ani tvoji rodicia nemaju co riesit vychovu vasho dietata ..hlavne robte podla seba
A k muzovi..no zavisi aj od toho kolko ma dieta - svokor napr az do nejakeho pol roka aj neskor nechcel brat na ruky vnucku lebo sa bal alebo mal taky respekt ci co ale zas muz od zaciatku bol pri vsetkom pritomny a aktivny takze tazko povedat

kittykat22
27. mar 2021

Tak mu povedz, ze chces aby ti pomahal. Povedz ani pre teba to nie je lahke, ze je to vase prve dieta. Ale ak fakt nechce prebalovat - nevadi. Je vela inych veci. Moze pomoct napriklad s domacnostou alebo kocikovat. To mu urcite ruky neodpadnu 😀 Svokrovcom povedz, ze mas dohodnute s pediatrickou ako treba krmit dieta. Miminko nemoze jest ked vstane, a kedy sa mu zachce pretoze tym by si mohla spustit reflux. Preto je lepsie davat papat miminku v pravidelnych intervaloch. A preco nemozes ist sama ani k lekarke? Musia ta vozit autom alebo tak?

whatever1
28. mar 2021

Trosku asertivity potrebujes. Nie si povinna nikomu vysvetlovat co, preco a ako robis. Vsimni si, ze automaticky aj nam vysvetlujes preco napr krmis dieta tolko krat do dna. To je akoby si pytas povolenie, alebo nazor ci to robis dobre. U inych to zase moze evokovat pocit, ze sa chvalis ako "genialne" sa staras a nepriamo zhadzujes metody inych. Kedysi sa vsetko robilo uplne inak ako teraz. Nebolo tolko vymozenosti a informacii a potom ked mladi vypravaju co a ako robia , starsiu generaciu to moze zamrziet. A reakcie su potom rozne. Vy spolu predpokladam byvate, najlepsie co ti mozem poradit je sa odstahovat. A nerozumiem tomu, ze s tebou chodia k lekarovi😯, preco nepovies ze ides sama? Sa im bojis oponovat/nevyhoviet? Kolko mas rokov?

andreatytler
28. mar 2021

Moj muz pomaha so vsetkym. Prebalovanie je kto ma ako cas. Kupanie mame spolocne lebo sama ho neviem drzaj aj kupat. Co trochu nechapem je, ze tvoj muz nechce dieta ani zobrat na ruky? Je normalne ze sa boji a ze nevie ak ju drzat (to bolo aj u mna) ale moj muz velmi chcel syna nositna rukach, mal ho v lone ked pozeral TV, nosil ho po byte a ukazoval veci... proste chcel byt nim.
Ja mam stastie ze svokrovci ani rodicia sa nestaraju do nasej vychovy a starotlivosti. Ak sa na nieco opytaju, alebo mi povedia ze oni robili inac, tak im uplne v pohode poviem ze teraz je to inac alebo ze my robime takto a je koniec debaty. Nikto nie je nahnevany alebo urazeny. Chapem to tak, ze len chcu vediet ako to mame a povedia svoj nazor a skusenosti. Je to na mne ci si z toho nieco zoberiem alebo uplne ignorujem?

deti95060810
28. mar 2021

Samozrejme že pomáhal a ešte aj teraz pomáha ....a to slečny sú už v puberte...😉
A to sme my stavali ešte aj dom - svojpomocne, takže na stavbe bol stále.... ale nerobilo mu problém deti okúpať, nakŕmiť, prezliecť, obliecť, na prechádzku ísť, zaniesť do MŠ, ...

deti95060810
28. mar 2021

svokrovci sa stále pchajú? no moji svokrovci sa ani neobzerali - ale že totál nič nepomohli a tiež sa mi to nepáčilo... ešte keď som bola tehu tak mi svokra povedala že ona mala svojich 5 detí aby som nečakala žiadnu pomoc z jej strany...

miluna777
28. mar 2021

Ja teda osobne nemam rada uz to slovo 'pomahat'. Co je to len dieta zeny a muz jej s nim akoze dobrosrdecne pomaha? Mne pride normalne, ked sa muz stara. Tak ako o svoje vlastne dieta. Ked on odrobi 8 h v praci a vikendy ma volno, preco ja by som mala robit 24/7 a klanat sa ked mi s detmi 'pomoze'? Vari to tak tiez beriete, ked chodite obaja do roboty, ze zena 'pomaha' so zarabanim a semtam zaplati daky ucet, aby bola za hrdinku, inak si svoje peniazky utrati za co chce? Asi nie ze... Muz je rodic rovnako ako zena, domacnost je tiez jeho rovnako ako zeny. Potom to skonci tak ze zena ide po materskej do roboty a ostane jej doma druha sichta, lebo muz nie je zvyknuty doma ani zapnut pracku. Ale teda vobec by sa mi nepacilo kebyze muz riesi so svokrovcami to, co si mate poriesit medzi sebou. Ak sa mu nepaci krmenie, kupanie, nech zoberie dieta k lekarovi on (alebo ide s tebou) a spyta sa tam, co a ako, nie u svojej mamicky. Ono je lahke byt ten, kto sa o deti vobec nestara, len mudruje. Zvacsa to tych chlapov prejde, akonahle ich nechas den dva s dietatom o samote...

elizabet173
28. mar 2021

svokrovcov vypočuj - jedným uchom dnu, druhým von (dúfam, že s nimi nebývate) a urob si po svojom. Riaď sa radami lekára. Čo sa týka starostlivosti o dieťa, od prvého dňa ho prebaľoval, pestoval, kúpal, nenútila som ho, chcel. Ale bola som rada, mali sme kamarátku, ktorá musela od pár týždňového bábätka do nemocnice a jej muž to zvládol perfektne. Neviem, čo by bolo, keby náhle ostal s malinkým stvorením sám. Ona mamu už nemala a jeho mamu vnúča nezaujímalo. Kúpala som tiež denne, dieťa potom dobre spalo, rob si tak, ako vyhovuje tebe a muž by mal držať s tebou, nie s rodičmi,

elizabet173
28. mar 2021

@miluna777 súhlasím s každým slovom, naše dieťa je už dospelé, môj muž to považoval za normálne pred vyše dvomi desaťročiami, neviem, prečo sú z toho teraz niektorí takí vybúraní, zrejme ide o tú lenivosť.

pininka1
28. mar 2021

Vzdy pomahal, vstaval so mnou. Mna zaujalo to naordinovanie mlieka 8 krat denne? To ti urcila lekarka? Aj budis dieta na jedenie?

titla
28. mar 2021

Moj muz mi nepomaha, ani so synom, ani s domacnostou. On sa od narodenia stara o nase spolocne dieta a rovnako sa angazuje v nasej spolocnej domacnosti.
Ked bol syn malicky, tak sa s nim bal manipulovat. Neprebaloval, nekupal ale siel syna kocikovat, podrzal si ho na rukach v perinke a pod. Ako podrastol a je z neho fajny matetial trufne si na vsetko😁
A svokre este pred porodom povedal, ze si radi vypocujeme jej radu, ale rodicia sme my a rozhodnutie je na nas. Ale ja mam rozumnu svokru, ktorej nazor si vazim a vzajome sa respektujeme.

zuvelyn
28. mar 2021

Nie nepomáha tak isto ako ja nepomáham jemu. Je to nase dieťa, vola sa to rodičovstvo. Staráme sa o dieťa obidvaja.

elizabet173
28. mar 2021

@pininka1 neviem, prečo autorka témy dáva mlieko 8 krát, možno odpovie, moja švagriná dávala preto tak často, lebo dieťatko sa narodilo malinké, dokázalo vypiť veľmi málo a hneď sa unavilo a zaspalo, takže priberalo málo. Aj ho nejaký čas budila, ale dávala materské mlieko možno to je dôvodom aj tu.

hsara99
28. mar 2021

V prvom rade zákaž svokrovcov... teba to bude vnútorne dusiť, budeš si k nim pomaly budovať odpor a bude to len horšie a horšie. A k tomu “pomáhaniu”, nie nepomáha mi, vychovávame syna spolu. Držím ti palce 🍀

elizabet173
28. mar 2021

nerozumiem tomu, prečo nemôžeš ísť sama k lekárke. Si dospelá, svojprávna, poviem nie a nič nevysvetľujem. Prečítaj si niečo o asertivite a porozprávaj sa s mužom, lebo budú problémy stále. Ak bývate so svokrovcami, čo najskôr preč, aj keď do jednoizbového bytu.

jaskolka
28. mar 2021

Ani, pomáha. Vlastne okrem kojenia úplne všetko, keď bola fáza, že menej mlieka som mala, tak aj umelé urobil a nakrmil. Ide s nim vonku, hra sa, prebalí bez problémov, okupe, oblečie. Momentálne malý spi v nosiči, aký má na sebe on. Čiže skutočne pomáha, ako môže.

autor
28. mar 2021

manzela este viem pochopit mala je drobna 2,4 kg dieta boji sa... nevycitam mu to uz radsej prebalim, prenesiem ja nez mu mala spadnut ale pozera sa uci sa mozno sa bude ucit do jej 18 tky :D
byvame 15 min od doktorky a chcu ma vozit autom aby malicka nedajboze neprechladla... povedala som pane boze vsak ju obleciem nepojde hola tam... normalne dakedy sa chytam za hlavu co to trepu samozrejme sa urazia ked odmietnem pomoc :D
pride mi to ako keby sa vratili 30 rokov spat a chcu vnuca krmit jak ich syna :D len ich syn mal 3, 2 kg ked sa narodil a v termine nie ako nasa ja ju zial musim tak krmit ako mam v lekarskej sprave aby priberala a len mudruje a bojim sa ze raz vybuchne poslem ich dakde a bude zle :/ mam ich rada ale uz to prehanaju
este ani moja mama toto nerobi a to je zdravotna sestra
aj muz robi chybu lebo za kazdu hovadinu vola mamicke raz ho prefackam a bude po probleme
nebyvam u svokry mame vlastny doma chvala bohu :D by som ju zabila

dakujem ze som sa mohla vyrozpravat nabuduce jednu uchom dnu druhym von

@elizabet173 narodila sa predcasne preto 8 krat denne a musi pribrat na stastie papa a spi normane

pininka1
28. mar 2021

@elizabet173 ved preto sa pytam, lebo toto sa uz nerobi, iba ak dieta vyrazne chudne. Nasa priberala.strasne malo ale sama doktorka mi vravela,ze aj jej dcera taka bola, davala som jej na poziadanie a nikdy som ju nebudila.

autor
28. mar 2021

@pininka1 zabudla som napisat ze nasa si aj pol hodinu pred jedenim mliecko aj pyta :D robi cirkus jak keby dva dni nejedla

sonnenshein
28. mar 2021

Nie, manzel mi nepomaha. Manzel sa o nasu dceru plnohodnotne stara. T.j. je schopny ju prebalit, nakrmit, obliect, hrat sa s nou, vziat ju na prechadzku, a aj k lekarke. Lebo je to NASE dieta.

nerya
28. mar 2021

Môj robí všetko, od prvého dňa. Okrem kojenia teda

stanulienkat
28. mar 2021

Nie,nepomahal. To nie je moja robota. On to vsetko robil automaticky. To nie je iba moje dieta. Ja neviem,kde na tych bulov chodite.

evamea
28. mar 2021

Môj muž ma niekedy dokonca ráno nechá pospať dlhšie, malý prebalený, najedený, káva a raňajky prichystané a potom ma len prídu zobudiť. Od začiatku sa vzorne podieľa na starostlivosti o naše dieťa, nevidím dôvod, prečo by som mala robiť všetko len ja a on by mi mal len pomáhať. Tak isto je to aj s domácnosťou.
Začiatky boli všelijaké, každý sa snažil dávať nám rady o ktoré sme nestáli a sem tam také prídu aj teraz, zbytočne sa nad tým však nevzrušujem, robíme tak, ako uznáme za vhodné. My sme rodičia.
Nemôžeš ísť sama k lekárke? Veď ťa nedržia predpokladám na reťazi. Nemusíte všetko vešať svokrovcom na nos. Ak sa aj opýta na ich názor a vypýta radu, tak si to odkomunikujte. Alebo nech si tú radu sám uvedie do praxe. Dieťa nie je len na pozeranie a kochanie sa, mal by sa zapájať viac do starostlivosti.

whatever1
28. mar 2021

Tak to je riadna hanba, ze si vlastne dieta neprebali, ani na ruky nevezme a este rozobera co a ako robis, pred svokrovcami. Preco si ho zrazu zastavas, ze ho chapes? Nezlahcuj to. Pre nieco si zalozila tuto diskusiu. Prestan ustupovat, on je tak isto rodic ako ty. Ked ochories, alebo sa ti nebodaj nieco stane, on sa nebude vediet postarat? Ci spoliehas na svokrovcov? A co ak budete v karantene s koronou a tebe bude zle? Zodpovedny muz sa nebude vyhovarat, ze sa boji. Ty robis velku chybu, ze mu davas "opiciu lasku", a vsetko robis sama. Robis to na ukor seba, dietata, a vlastne aj jeho sameho. On sa musi naucit postarat sa.

miluna777
28. mar 2021

Ja ho nechapem. No a co, ze je mala drobna a on sa boji. Alebo ty si tiez povies ze sa bojis lebo je drobna a dieta vam zomrie od hladu? Vyhovorky... Nemam toto rada, ze 'chlapi su taki, onaki, boja sa tych malych deti, blablabla'. Teba sa tiez nikto v porodnici nepytal, ci si na to trufas, naopak by si bola za poriadny kus hovadzieho, kebyze povies 'ja to dieta chytat nebudem lebo sa bojim. Nech to spravi moj muz'. Preco toto vo 21 storoci, kedy zeny riadia lietadla a vedu staty tolerujeme... Moj muz sa tiez bal, obaja sme sa bali, je to prirodzene, obom nam smrdi okakana plienka a ogrcane bodycko, no raz su to nase deti a postarame sa o nich spolu 🤷

elizabet173
28. mar 2021

ty si tomu rozumieš najlepšie, kedy má tvoje dieťatko jesť, ak mu máš na odporúčanie lekára dávať 8 krát, riaď sa tým, keď začne priberať, zje naraz viac, bude to menej krát. Myslela som, že mala nižšiu pôrodnú váhu. S manželom hoď reč, že si neželáš, aby každú somarinu vešal rodičom na nos, ty si matka ty budeš rozhodovať. Na to, či sa svokrovci urazia alebo nie, keď ideš s dieťaťom lekárovi, sa vykašli, treba nastaviť pravidlá, inak sa ti budú miešať stále a do všetkého. Keď im muž nevykrámi, kedy tam ideš, tak ani nebudú vedieť. Pripomeň mu, že kopa mladých rodín žije stovky km od rodiny a fungujú normálne. A manžela privri aj čo sa týka starostlivosti o dieťa. Nemá desať rokov, aby mu dcéra padala. Ukáž mu, ako ju má dvihnúť, kúpať, prebaliť. Dieťa je vás oboch, nech sa z toho nevyzúva.

kikus7
28. mar 2021

Ja by som len prispela svojím názorom k tomu, či pomáhať. Osobne nemám rada to slovo. Veď ak máte spolu dieťa, je Váš partner a jeho otec, tak aké pomáhanie?! Vy ako mama sa musíte o dieťa starať, tak aj otec nech sa o dieťa stará, a nie že iba pomáha. Rovnako aj v domácnosti by chlap nemal "len pomáhať", veď v domácnosti partneri/ manželia žijú spolu a nie že jeden pomáha tomu druhému. Rovnako aj chlap sa stravuje, zašpiní veci, má dieťa, tak aké pomáhanie?

tosomja
28. mar 2021

Áno, keď je doma. Aj prebalil, aj v noci vstal, aj okúpal, aj nakŕmil. Užíva si prítomnosť deti a veľmi mu to pristane. Je taký sexi pri Tom a ja sa vždy znovu zamilujem 🥰

julie19
28. mar 2021

Ahoj, ja len k tomu mužovi a pomazaniu s malým bábätkom... naša princezná má 5 mesiacov tatino ju prebaluje, kŕmi, uspáva, hra a sa s ňou, chodí kočíkovať, a proste všetko obstará okolo nej keď je treba ... ALE to je stav teraz, keď sme prišli z pôrodnice mala cca 3 kg a vtedy ju nechcel ani chytiť bez toho aby bola zaviazana v perinke, bál sa ju prebaliť aj s ňou manipulovať ... všetko len v perinke kde bola pevnejšia ... ono to potom prišlo časom keď sa pomaly odvážil na chvíľku ju chytiť bez perinky, potom asistoval pri prebalovani pozeral čo a ako, no a úplne najviac sa to rozbehlo keď už mala začala drzat hlavu ... odvtedy robí fakt všetko... možno aj tvoj muž má rešpekt pred tak malým tvorom ale to príde 🤞😉