Posledná šanca na dieťa. Ísť do toho?

tadeali
30. dec 2015

Ahojte, co by ste urobili, keby vam z hladiska veku "utekal vlak" na babo, ale vy by ste boli posledne 2 roky na materskej s velmi narocnymi dvojickami, bez pomoci rodiny, a potrebovali od babatiek dllhu pauzu? Taka je moja situacia, mam 36, nie som sice velmi matersky typ v zmysle, ze by som si uzivala cas s detmi doma, skor tuzobne ocakavam kedy uz pojdu do skolky, som z nich fakt vystavena, su uplakane, vecne na mne zavesene, zle spavaju...... ale vzdy sme chceli 3 deti. Ja sa uz neskor bojim kvoli veku, aby sa babo narodilo zdrave, a taktiez sa uz nemusi zadarit. Manzel by tiez chcel teraz. Ale...ja neviem ci to zvladnem, organizacne aj psychicky, naozaj by som potrebovala dlhsiu pauzu. Ak by som hovorila o momentalnom stave, tak nemam chut sa myslienkou na babo vobec zaoberat, akoby mi biologicke hodiny ani netikali 😝 Nehovoriac o vztahu s manzelo, sex mame minimalne, nemam vobec chut a som vecne unavena, mozno je to aj tym ze stale kojim a nejake hormony tam pracuju...ale vysledok je samozrejme ze sa kvoli tomu zvykneme vadit, manzel sa stazuje....Tak sa vazne neviem rozhodnut, je tam vela proti, ale aj velke pre......aky je vas nazor?

luciferkax
30. dec 2015

Podľa mna, ak chcete obaja tri deti, tak radšej vydržať a ísť do toho teraz... je vačšia šanca na zdravé dieťatko a vezmi si,č akala by si teraz dva tri roky, kým dorastú.. a potom by si zasa nasadla do kolotoča s baábatkom.. môj názor je, že radšej si odkrútiť tie tri deti naraz a potom si užívať "veľké deti"

danjelca
30. dec 2015

@tadeali no akoze...bez pomoci tri deti...tak to klobucik dolu ako budes pendlovat s babatkom do skolky zo skolky...

natalym
30. dec 2015

No nechápem načo. Nie je problém dieťa urobiť, ale sa im aj venovať a vychovať. Manžel chce. Tak nech si odrodí, stará sa a vychováva sám.

danjelca
30. dec 2015

no presne tak. Ja viem ze to nie je o peniazoch da sa velmi uskromnit ale..treba aj rozmyslat ako detom pomoct do zivota nieco im dat pomoct financne nie vypustit ich do zivota s holou ritou ako sa vravi...ja mam dvoch syncekov a zamestnavaju ma na 150 percent...chceme im dat aj byvanie tak ako dali moji rodicia nam..My sme s bratom dvaja a obaja sme dostali...ak by sme boli traja a viac..nehrozi..

jana_eyre
30. dec 2015

@tadeali ahoj, som v podobnej situacii - dve deti s malym rozdielom, vzdy sme chceli deti viac.. po druhej dcere som dlho nemala chut ist do dalsieho tehotenstva, ani nie tak kvoli babatku a starostlivosti on, ale kvoli hroznemu poslednemu porodu.. nejaky blok sa vomne vytvoril.. ale aj tak som trvala na svojom, ze do tretieho pojdeme.. ked sme sa zacali snazit, tak to nevychadzalo, potom sa nam dotoho vratili fin. problemy, plus nejake dalsie malickosti co vomne vyvolavalo pocit, ze asi to tretie prist nema..

tak som sa tak trocha zmierila s tym, ze proste budem mat dve deti, alebo dalsie pride neskor - ale osobne si myslim, ze sa tazko budem vracat spat..

mna ale materska a starostlivost o deti velmi bavi, je to nieco co ma prvy krat naplna, navyse nemam uz pracu, pretoze zivnostnicka u ktorej som pracovala je teraz dlhodobo vazne chora a tak sa vlastne nemam kam vratit.. /a aj keby nebola, tak by sa moje miesto zrusilo kvoli financiam zo strany zamestnavatela/

takze som to v sebe uzavrela tak, ze to necham na nahodu, tak ako svoju druhu dceru - ak pride nejake babo k nam, tak pride ak nie, tak nie..

osobne si myslim, ze ak sa ty sama necitis na tretie babo, tak sa do toho nenut.. tvoje deti uz surodenca maju, nikdy nebudu same a ak mas mat niekedy v buducnosti babo, tak pride.. drzim palce..

susanne6
30. dec 2015

ja by som sa na tvojom mieste zamerala skor na vztah s manželom.... a našla si cas na seba, trochu si oddýchnuť, zrelaxovať a všetko uvidíš ináč. Ak sa bude dať, deti rýchlo do škôlky a čas a život ukáže, že ešte bude dalšie dieťa. určite by som to nesilila, Mať hoci aj vytúžené 3 dieťa no v nesprávny čas a nasilu, môže veľa pokaziť....ak vám je súdené, tak príde a všetko zvládneš 😉

natalym
30. dec 2015

@danjelca O to nejde. Naše decká tiež nič nedostanú, ale majú vzdelanie a chuť pracovať.
Takže si zarobia. Lenže keď tieto jej budú mať 10 rokov, bude mať pani 46 rokov, to mladšie bude mať cca 8 rokov. Treba krúžky, oblečenie, obuv, voľný čas, zaplatiť vzdelanie, cestovanie...............

danjelca
30. dec 2015

@natalym no ved aj toto...akoze jasne ze nemusia dostat zrovna strechu nad hlavou...ale....zase TUZBA je tuzba len si treba dobre zvazit

stratenanajdena
30. dec 2015

@tadeali ja som mala za styri roky styri deti (a potom este dalsie deti...) a bolo to narocne, niektore boli aj prekvapenim, cize zamerne by som to tak vtedy nenaplanovala. No dnes, s dnesnym rozumom a skusenostami, ak by sa dal vratit cas, spravila by som to tak! Je to genialne! Maju sa radi, velmi blizke vztahy medzi sebou, minimalne vekove rozdiely, su velmi na seba naviazani, je veselo. a ano, je to narocne a menej spavam, ale STOJI to ZATO a napriek aj stresom, aj unavenosti, prevazuje to, ze je to KRASNE.
pisem ti, kedze si chcela vediet nazor mamin, co maju viac deti po sebe za kratky cas.
PS: suhlasim s nazorom, zeby som sa zamerala na vztah s muzom, prioritne, lebo ked uz teraz nemate na seba cas, potom to bude este horsie a rychlo, ani nevies, ako a mozete upadnut do stereotypu, z ktoreho sa tazsie potom dostava. prave to prezivame, povinnosti nas tak prevalcovali, ze len prezivame vedla seba a obaja citime, ze manzelstvo strada. Nastastie obaja vieme, ze nam to chyba a tak robime vsetko rpeto, aby deti chodili skor spavat, aby sme si nasli cas len pre sebaa pracujeme na tom.
V kazdom pripade ti drzim palce nech uz sa rozhodnes akokolvek!

libka1
30. dec 2015

@tadeali mam 7, 4 a 1 rocne deti. Neviem ci to je blizko seba ale narocne to je. Mam stastie ze 7 rocna je uz samostatna relativne a hlavne velmi dobre dieta. Najmensia je tiez zatial v pohode celkom. Ale prostredny syn je tsunami. Takze aj ked mam 3 deti moj nazor ti asi velmi nepomoze. Ak by boli vsetky 3 deti ako moj syn tak som uz na psychiatrii asi a keby bol prvy tak uvazujem ci vobec mat 2 dieta 😀 A 3 sme tiez kedysi planovali, potom sme to zrusili ze nemame sil a nasledne prislo ako dar z nebies. Zomrel mi otec, v tom case som neplanovane otehotnela a dcera sa mi narodila na otcove narodeniny. Som vdacna ze ju mame...

libka1
30. dec 2015

@stratenanajdena mozem sa spytat kolko mate deti?

stratenanajdena
30. dec 2015

nechcem zverejnovat presny pocet, ale viac ako styri a momentalne sme v radostnom ocakavani na jarneho potomka 🙂
No dohodli sme sa ze toto je posledne. (mame menej ako devät deti 🙂 )

moni244
30. dec 2015

@tadeali ty sa upínaš na viac vecí, ktoré nemusia vyjsť, môže sa vám zadariť hneď, dvojičky nemusia zobrať do škôlky (nič neobvyklé v dnešnej dobe) a čo je hlavné, si myslíš, že po druhom roku to bude s dvojičkami jednoduchšie. Omyl, príde obdobie vzdoru, u teba dvojnásobné, do toho novorodenec, no neviem neviem, vychystať dve deti do škôlky, plus bábo, do toho choroby, vymeškania, ty si to moc idealizuješ a áno, mám len jedno, tiež by som chcela min.ešte jedno, ale z praktického hľadiska to teraz určite nepôjde

libka1
30. dec 2015

@stratenanajdena 😀 mas moj obdiv. Je nadherne a zaroven narocne mat vela deti..

stratenanajdena
30. dec 2015

@moni244 ak by sme sa mali pozerat nato, co vsetko nemusi vyjst a co sa moze stat, tak budeme sediet cely zivot doma a nepohneme sa z miesta (s tym, ze budeme dufat, ze na nas nepadne luster pocas zemetrasenia...). My sme sa Xkrat - pri kazdom dietati, vyhli obdobiu vzdoru... Viem, niekto ma len jedno dieta a ma vselijake trucovite spravania, a niekto ma osem deti a nic. Skratka je to taaaak individualne a vdaka Bohu nato neexistuje ziaden meter. Ak by ich nevzali do skolky, tak by
@tadeali bola doma s tromi detmi na MD a deti by sa jej vyhrali spolu (ja som bola so styrmi naraz na MD a to nie som jedina zena, zamerne som deti davala do skolky az do predskolskej triedy. Tak si este uzilo kazde skolku aj kolektiv, a do ich nastupu sme si uzivali jeden druheho navzajom.). Teraz sme tiez behavali rano styri deti do skoly a skolky, dalsie deti na krku aj kocik a brucho pred sebou, na obed kazde v inom case domov, znova maratony a som tu (a pri tom vsetkom ani schudnut neviem 😀 ). je to o organizacii, pevnej voli, chceni, a ak ma aj clovek horsi den (co samozrejme mavam aj ja) tak mne pomaha viera, bez Neho by som to nezvladala. <3
PS:matersku som si uzivala aj ja, cim viacere dieta sme mali, tym viac, obaja. lubime vsetky ROVNAKO ale i tak prve MD som si vychutnala najmenej, zabehavali sme sa, nestihali sme, dnes uz mame system.

moni244
30. dec 2015

@stratenanajdena ja som to písala preto, že už teraz píše, že sú náročný, že ale očakáva, že po druhom roku sa to zmení

gabikula
30. dec 2015

@tadeali najprv by som riešila asi to kojenie. Musí to byť pre teba už teraz veľmi vysilujúce a deti v dvoch rokoch na to už nie sú odkázané. Skôr sa tak zregeneruješ a aj hormóny sa ustália. Prvý mesiac odvykačky bude ťažký. Druhý užbude lepší. O tri mesiace sa na všetko budeš možno pozerať inak a naberieš aj silu na ďaľšie bábatko , po ktorom v hĺbke túžite. No a potom by som do toho šla. Či sa podarí a či nie , to už potom nechaj na toho hore.

bosoriak
30. dec 2015

@moni244 Asi tak. Pri detoch a ich planovani je jedina istota - ze vsetko bude INAK. Jedine, co moze chudak rodic robit, je snazit sa dychat, jest, spat kedy to ide, vychovavat ako najlepsie vie a snazit sa nezblaznit. Ine istoty, predpovede a kalkulacie su len zboznym zelanim.
@tadeali

tadeali
autor
30. dec 2015

@gabikula ano, presne o tomto aj ja uvazujem, kojenie ma dost obmadzuje az otravuje, baby sa uspavaju a v noci utisuju len nim, riesia nim kazde buchnutie, zlu naladu, nudu.....vsetko. Odstavovanie bude masaker 😠 Ale verim tomu, ze potom sa zbavim pocitu, ze vcne na mne niekto visi, obchytava ma (vratane manzela 😀 ) a bude to celkovo velka ulava. Urcite sa do nicoho nebudeme pustat pocas kojenia

tadeali
autor
30. dec 2015

baby, co tu pisete, ze ja to 3. dieta nechcem, chcem len ako splnenie kvoty a podobne....sorry, ale ste mimo. Naco by som take nieco robila? Ved je uplna hlupost. Chcem ho, celkom urcite. Len by som sa medzitym potrebovala viac zrelaxovat. Ze ako ho mozem chciet, ked nie som matersky typ a doteraz som si s dievcatami velmi neuzila? Nemate tu ani jedna dvojky, takze netusite, ake to s nimi od malicka bolo. Prvy polrok takmer stale plac, ked nie jedna, tak druha, alebo rovno obe, vlacenie sa vzdy s dvomi, spanok katastrofa, clovek sa zial nerozvoji aby mohol vyhoviet obom. od pol roka to tiez nebolo velmi lepsie, cvicili sme vojtovku. Odkedy chodia, uz je samozrejme vsetko lepsie; hoci stale velmi narocne. Mozno mam ruzove okuliare, ale myslim si, kazdym rokom to musi byt lepsie. 3 rocne deti uz su odplienkovane, vedia sa najest, zvacsa prespia noc a nevisia mame na prse ani na sukni, netreba ich stale vlacit na rukach, aby neplakali.....proste, tie najunavnejsie materske povinnosti pomaly odoznievaju, dieta je stale samostatnejsie, da sa s nim dohodnut...to je ale fakt, normalny vyvin, nie len moje zelanie

juliagregor
30. dec 2015

@tadeali ja mam dvojky a stasieho tak opacne ako mas ty, teda ako bz so chcela... a aj sme rozmyslali nad stvrtym, predsa chyb mi dievca, mam doma samych chlapov 🙂

tadeali
autor
30. dec 2015

a tym chcem povedat, ze deti so mnou zostanu cely moj zivot, a ja budem rada, ze ich mam, a na tazke prve 2 roky si nikto ani nespomenie, ani traumu to nezanecha na mne, manzelovi a detoch uz vobec nie, tie budu radi ze sa maju. Financne sme na tom dobre, tam problem nie je.

tadeali
autor
30. dec 2015

@juliagregor aj to muselo byt narocne, asi aj viac ako moj mozny scenar do buducnosti....ako si to zvladala? Pozrela som sa, ze starsi mal 2 roky ked sa ti narodili

juliagregor
30. dec 2015

@tadeali ano deti maju presne 2 roky rozdiel, na den 🙂 ten prvý rok naročný ale s odstupom by som brala este menší rozdiel starší stale "trpí", že on je sám a dvojky su dvaja... pýtal odo mna stale brata tomáška 🙂

nečítala som celu diskusiu, jedia tak mam chvilku čas, ale ak chceš dalsie, tak si oddýchni a sup do toho 🙂 podla mna si unavena viac psychicky ako fyzicky chodte na výlet, mimo všednu realitu...

co ti budem pisat su lepšie dni aj horšie, vedia sa hrozne potlct, ale aj pohrať a ko držia spolu, su bratia a čím su straší, tým viac sa navzájom lubia 🙂
financie no da sa vsetko, nie su rozmaznaní aj ked davame viac im, ako som si kedy myslela... 🙂

lavinis
30. dec 2015

tak každý odpovie podľa seba, ono si to treba fakt zvážiť, ja mám 36 a mám malé dieťa a teda fakt mám čo robiť to fyzicky zvládnuť. Ale sú ženy, čo môžu byť v tomto veku viac fyzicky zdatné ako nejaká 20-tka, to len ja som možno taká lemra 😀 je to individuálne si myslím.

juliagregor
30. dec 2015

a mam 40 a už som viac unavena , predsa daju chalani zabrať, ale po dievčaku stale túžim 😎

mima4
30. dec 2015

@tadeali
pozri, napisala si tu nieco o sebe a na zaklade toho ti tu baby poradili, alebo sa vyjadrili ako to vidia ony. Ak chces tretie dieta, tak chod do toho a nepytaj sa iných tu, lebo čo človek, to názor.

A budete s muzom vediet zladit tri deti a pracu?

natalym
30. dec 2015

@tadeali Tak čo sa pýtaš, keď to chceš, však urob ako myslíš. Ja už toto fakt nechápem. To potrebuješ súhlas cudzích ľudí, alebo čo?

bosoriak
30. dec 2015

@tadeali Ja uz len poslednykrat - je to vase rozhodnutie. Len a len vase. Nikto iny za vas nerozhodne a nikto iny nebude znasat nasledky. Ak sa na to citis, chod do toho. Ak nie, nechod. Len si myslim, ze mas prilis idealisticke predstavy o starsich detoch. Ano, deti sa vyvijaju a nebudu sa kojit ani prebalovat. Ale to zdaleka neznamena, ze ta starostlivost a vychova bude jednoduchsia. Naopak. 🙂

To v ziadnom pripade neznamena, ze nemas mat tretie dieta, ak sa pren rozhodnete. Len ze si mas rozmysliet, do akej atmosfery a prostredia privedies dalsieho cloveka. A opat - jediny, kto pozna detaily vasej situacie, si ty.

Drzim palce.

katy31
30. dec 2015

@tadeali no tak sme asi rovesníčky, ja mám budúci rok 37 a doma ešte relatívne malé deti /12 ročný je autista/... po druhom som rozdala kočiar, vecičky a už som žiadne dieťa nechcela.... a tiež som mala také myšlienky, že som už stará, že to tak ľahko nepríde, preliečovala som sa niekoľkokrát na ureaplazmy, čo zabraňujú otehotneniu, dokonca mám aj myóm na maternici, čo som nevedela a bum, bábo na prvý krát..... Takže človek mieni, Pán Boh mení, ale určite by som sa do ničoho nesilila...... Nie je nič zlé na tom, keď sa vrátiš na chvíľku do pracovného života..... Tiež sa moc nespoliehaj na svoje výpočty o deťoch, deti pôjdu do škôlky, budeš riešiť časté prechladnutia a choroby, potom príde obdobie vzdoru, potom zas iné vývojové obdobia a potom si oddýchneš, až keď vypadnú dospelé z domu.... 😀 Fakt si skús teraz užívať viac manžela, ako plánovať ďalšie dieťa.... choďte niekam na výlet, urobte si večer pre seba..... oživte to pekné, čo bolo medzi Vami... rozložte si povinnosti kolo detí a skús sa dať dokopy, oddýchnuť,, dá sa to aj pri dvojkách.... 🙂 Choď niekam večer s kamoškou von, na kávu.... a nechaj všetko tak, ako to život zariadi.. stará určite nie si..... 🙂 Nič Ti neujde..... 😉