Prečo bábätká kýchajú a prečo sa im čká?

martina374
1. nov 2014

Ahojte, chcem sa spýtat, mám pár týždňové bábätko a každý den si minimálne raz kýchne. Je to normálne alebo je choré? Ale keby bolo choré tak by boli ešte aj dalsie priznaky nie? Zima mu byť nemoze lebo máme tak akurát teplo, ale po kúpaní alebo ked ho vybalím z perinky tak kýchne. Neviem teraz ci je to v pohode alebo nie. A co sa týka čkania tak tiez sa mu cká. Preco sa vlastne bábätkam cka, o co ide?

domak2
1. nov 2014

@martina374 lebo su zive 😀 Obe veci su uplne prirodzene a postupne to prejde, ved si musia zvyknut na uplne ine prostredie vonku a ohladom ckania, to neviem ani ja preco ckam 😀

trgypadl
1. nov 2014

@martina374 dospelemu sa preco cka a kycha?

roni200
1. nov 2014

@martina374 Synovi sa čkalo už v pôrodnici,skoro po každom kojení 🙂

miskacharly
1. nov 2014

@martina374 po narodeni to robi kazde

nanka3
1. nov 2014

to kychanie je normalne, moja mala kychne mozno 10x za den, a tiez som si vsimla, ze vacsinou, ked ju prebalujem, dr. mi vravela, ze je to zmenou teploty, a co sa tyka ckania, tiez normalna vec, nasa ckala o dusu uz v brusku, aj teraz, ked si odgrgne, tak sa jej za tym zvykne ckat... niekedy aj vtedy, ked rychlo papa

kazunomiya
1. nov 2014

@martina374 oboje je normalne a nic zle to nie je. Mojmu synovi sa cka aj kycha este teraz, ked uz ma vyse 8 mesiacov 🙂
Keby bol chory, to spoznas 🙂

vevesh
1. nov 2014

@martina374 mne bolo povedane, ze kychanie je zmenou teploty a babetko cka, ked je mu zima... A to plati pocas adaptacie na vonkajsie prostredie, co je individualne a moze trvat od 3 mesiacov do 2 rokov...

magic08
1. nov 2014

Mne zas v porodnici bolo povedane, ze sa babatku cka, ked mu je zima, ked je smadne, alebo je mokre 🙂

ena70
1. nov 2014

@martina374 babatko cka vacsinou ked mu je zima... skus mu dat na nozky teplejsie ponozky, ja som mala take strikovane "capacky" 🙂...a niekedy ckaju ked sa prejedia 🙂

tereza841
1. nov 2014

Moja mala cka hlavne ked sa nahlas rehoce :D ale ked bola malilinke mimco tiez stale ckala dokonca aj v brusku. A kychanie, to ma po mne, staci ze nieco zacitim a uz kycham :D ale vraj je to zdrave lebo kychanim sa dostavaju von bakterie 🙂

sense
1. nov 2014

no mj amala doteraz cele dni necka a potom ju to chyti a nie a nie prestat...

klaudise
1. nov 2014

@martina374 kýchanie detičkám okrem iného pomáha čistiť noštek, keďže to inak nedokážú, čiže sa zbavujú nečistôt...a čkajú, keď sú prejedené alebo mokré a je im zima 🙂

mirkava
1. nov 2014

@martina374 ked som bola v porodnici tak moje babo často kýchalo tak som sa na to opýtala doktorky a povedala mi len tolko že má spolíky a ono sa nevie vysmrkať tak to musí nejako dostať von... takže je to úlne normálne a bábätkám sa aj často čká to je tiež normálne... takže nič sa nedeje 😉

katrinka8
1. nov 2014

@martina374 - ahoj, je to normálne. Bábätkám sa pár týždňov po pôrode ešte všetko prečisťuje. Kýchajú, kadejako čudne v spánku chrčia, vydávajú divné zvuky. Nezľakni sa toho, ak by si aj niečo také v noci zažila, je to úplne normálne 😉 My sme takto so 7-dňovou dcérkou bežali o druhej v noci na pohotovosť, lebo v spánku chrčala (ako keď má človek zapchatý nos a nemôže dýchať) Na pohotovosti, samozrejme, mala ukážkové dýchanie 😀 Ale tam nám to vysvetlili. Potom sme pri synčekovi už nepanikárili, keď v noci chrčal, chrapčal a cez deň kýchal. Aj to čkanie je OK. Dcérka pre istotu čkala ešte v brušku, a to riadne teda. Čkanie nemá nič spoločné so zimou @ena70, čkanie je podráždená bránica a presne sa nevie, z čoho to vzniká 😉 http://primar.sme.sk/c/4117035/ckanie.html Keby čkanie malo súvislosť s tým, že bábätku je zima, tak by potom musela byť bábätkám zima aj v maternici 😉

evittam
2. nov 2014

@martina374 Booože, a prečo kýcháš a čkáš ty?! 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀