Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

marielik78
7. aug 2010

@jasmia Dakujem, mame rovnake stare deticky 🙂 A ako dlho to uz trva? Nepyta si aj papat? Ja teraz zacinam skusat taktitku (doteraz co zobudenie = cucanie mliecka) ucicikat na rukach vacsinu zobudeni, ale vcera som vydrzala iba do stvrt na jednu (od osmej) a potom uz dostala mliecko a v noci mala tiez mliecko, lebo to mi je prednejsi spanok, ako s nou chodit po byte na rukach aj polhodinu (aj to nie je zarucene, ze sa mi nezobudi po polozeni)...

jasmia
7. aug 2010

@marielik78 u nás to není hladem, spíš alergie na postýlku 😀 , trvá to už od narození, prostě v té postýlce spát nechce, když spí u nás v posteli, tak vydrží celou noc, jenže my máme postel jen 140cm, takže žádná sláva. Stále se snažím jí na postýlku naučit, ale nedaří se 😒 , doufám, že až jí koupím normální postel, tak se to zlepší, to je moje jediná útěcha. Moje dvě starší dcery spaly, jak budulínci, tak jsem z toho trochu vykolejená, ale vydržet to musím 😅 .

marielik78
8. aug 2010

@jasmia A nekupite postielku uz skor? Ak mate miesto, riesila by som asi tak...

jakelina
8. aug 2010

@jasmia já mám čtyři děti a tři první spali v postýlkách od narození a čtvrtý se to naučil až teď a to mu bude pět měsíců. ☹ Vyzkoušela jsem všechno a nakonec pomohla plena a usínáček, do každé ruky něco a on se s tím hraje a žužlá to a u toho usne. Nemá dudlík, tak jenom tak nechtěl vůbec usnout. Musela jsem ho uspávat u prsa a pak opatrně položit a za minutu už zase řev, no byl to děs. Jenom v noci spal s náma a to byl klid, ale teď ho i v noci dávám do postýlky.

nelis
8. aug 2010

ahoj holky, pročetla jsem jenom kousek vaší diskuze - taky jsme měli problém se spaním. Leonka se mi budila několikrát za noc až skoro do 2 let. 😒 Pak jsem na radu kamarádky navštívila místního "šamana" - pána, který pomocí kyvadélka určí zóny vhodné pro spaní (takové ty energetické zóny). Leonka měla postel na tom nejhorším možném místě. Po přesunutí postele podle rad šamana spinká krásně celou noc, max. se probudí na čurání, ale pak zase hned usne. Jsem mu strašně vděčná, protože už to začínalo být fakt neúnosné. Takže neváhejte a stěhujte!! 😀

jasmia
8. aug 2010

@marielik78 plánujem ji koupit co nejdříve, jen co se naučí chodit a slézat z postele, tak ji kupujem.

@jakelina tuhle metodu jsem zkoušela, ona nechce nic do ruky, zkoušela jsem i dát ji do postýlky, sedět u ní, hladit, zpívat, ona se tam hodinu převaluje, u toho kˇmučí a když konečně usne, tak spánek trvá jen chvilku a zase řev, kdy ji nejde utěšit, prostě chce spát se mnou.
Stále doufám, že na té posteli to bude lepší.

jakelina
8. aug 2010

@jasmia tak hlavně, že ji nenecháváš plakat. Já jsem už taky byla zoufalá, kdyby byl moje první miminko, tak to ani tak neřeším. Ale nemůžu se věnovat jenom jemu a někdy už to bylo fakt neúnosné, pořád jenom chovat a mít ho na prsu.
Tak moc přeju, ať se to u vás nějak upraví.

jasmia
8. aug 2010

@jakelina tak plakat bych ji nemohla nechat, za prvé mě to rve srdce a za druhé bydlíme v paneláku, tak nechci trápit sousedy 😀 . Taky mi vadí, že se nemůžu věnovat starším holkám, např. večer přečíst Nelince pohádku, to převzal mm, ale zatím se mi to nepodařilo vyřešit. Holt každé dítě je jiné a já mám trochu komplikovanější 😀 .

katy1979
8. aug 2010

Ja mam 5tyzdnoveho drobca ale cakam kedy z toho zblaznim. Za cely den spi tak hodinku,hodinku a pol. Ked je hore nevydrzi lezat ci nejest.skusali sme kolisku,cumel,perinku a nic nefunguje to na neho. V kociku ak zaspi tak na chvilku inac rev. Neviete ako na neho?

mirka907
8. aug 2010

@katy1979 asi len vydrzat...my sme mali nieco podobne...pamatam si aka som bola na zaciatku zufala, ked som ju nevedela od rana od 7mej do 4tej uspat a ked sa konecne podarilo, tak po polhodine bola hore a dookola to iste. zlepsilo sa to v dvoch mesiacoch, ked mala zacala viac vnimat. To sa uz vydrzala aj sama chvilku pohrat s vlastnymi rukami alebo sledovala okolie z kresielka. Spat trosicku lepsie zacala v 3 mesiacoch ale len v kociari na balkone. To zacala okrem klasickych polhodiniek spat raz denne aj tie dve hodiny. No nikdy som nezazila, zeby spala 3krat denne po 2, 2 a pol hodiny. To neviem co je.

marielik78
8. aug 2010

@nelis Nelis, ja stale verim na tieto energeticke zony, hlavu mat na juh ci vychod a pod. 🙂 Ale v nasej mini spalni, kde sme len tak-tak natlaceni s nasimi postelami a malej postielkou a velkymi montovanymi skrinami (to je vsetko), sme radi, ze mame jednu uzku ulicku medzi skrinami a postelami.... Tiez som o tejto alternative uvazovala, ale nebolo by sanca nieco menit ☹ Jedine ju dat pri okno a to nechcem ☹ Tak som to zavrhla... A uz si nemyslim, ze to je tym, lebo spinkavala krasne, trapime sa iba posledne mesiace... Ale som rada, ze vam to pomohlo a mali ste takuto moznost 🙂

marielik78
8. aug 2010

@katy1979 Katy, moja mala spinkavala bez tyzdna 10 mesiacov tak... skoro vobec a ak, iba 20-30 minutove spanky cez den, od piateho mesiaca mala iba dva a pri stasti tri take spanky za den, aj to mne na prse ☹ Ale zacala som pred necelym mesiacom robit to, ze pravidelne ju uspim o 10-tej rano a potom okolo druhej-tretej popoludni... A niekedy pospinka krasne, aj hodinu a pol, niekedy je to stale bieda, no uz je to o 100% a tak lepsie.. U tak malinkeho drobca, ako mas, sa ale neda naordinovat presne casy, kedze potrebuju spinkat kazde dve hodiny... Nezaspi ti pri kojeni?
Viem, o com pises, lebo u nas to trvalo veru riadne dlho a vonku mi iba revala v kociku (teraz zase uz neobsedi)...
Drzim ti palce, aby co najskor podrastol a vedel sa pohrajkat a lepsie spinkat!

07111980
8. aug 2010

berucka nerobsa velmi dolezita nikto neni na to zvedavy.

bobsove
9. aug 2010

@nelis jé to jsem taky slyšela, že kolikrát stačí jen šoupnout nábytkem. 😀 A je to pravda, taky to mám odzkoušené... A když není po ruce někdo, kdo by poradil, tak prostě jen stěhovat a zkoušet. Sice je to náročnější, ale dřív nebo později se tomu přijde na kloub... 😅 😀

bleble
6. júl 2011

toto je velmi dobre pre "zombie maminky" 😀 www.mawok.se dieta spokojne spinka, uz coskoro to bude dostupne na Slovensku 😉

bihan
6. júl 2011

@bleble toto už na Slovensku dávno dostupné je 😀 http://www.babyvak.cz/index.php?ln=cz&nc=130995...

bleble
12. júl 2011

ale toto sa aj hojda samo a je to sikovne na cesty 😉

deyana
25. júl 2011

ahoj holky, prosím poraďte.. od půl roka spí malá ve svém pokojíčku, mezitím jsme se 3x stěhovali, ale i tady krásně usínala, za 3týdny jí budou 2 roky a před měsícem jsme byli na dovolené, kde spala s námi v posteli. Vrátili jsme se, byla nemocná, takže zase spala dobře, usínala sama.. ale teď, posledních asi 14 dní je to peklo. Řev, kdykoliv se zmíníme o spaní (vydrží i celý den, do půlnoci..), takže jsme jí oddělali čelo postýlky, dali matraci na zem(k narozeninám dostane postel), chce spát na matraci, líbí se jí to. Ale musí tam s ní pořád někdo být a uspávat, vyžaduje fyzický kontakt.. Když už ji uspíme (někdy to trvá třeba 2hodiny), tak jdeme spát, za 2-3-4hodiny hroznej řev, stojí na chodbě, jdeme pro ni, spí s námi v posteli. Tohle ale fakt nechci.. vůbec ale netuším jak ji uspávat a hlavně jak docílit toho, aby spala celou noc a byla v klidu u sebe. Takhle se nikdo z nás nevyspí a je to k ničemu. Zkoušeli jsme homeopatika, ale vypadá to že nezabírají. Už jsme z toho zoufalí.

wanda007
25. júl 2011

deyana, ja len tolko, ze zobrat k sebe do postele, alebo s nou zaspavat, aj ked to trva hodinu-dve. Mam pocit, ze je to o istote, ktoru dieta stratilo. Mozno nejaky silny zazitok, ktory ste vsetci prehliadli a dieta ho vnimalo hodne intenzivne a nevie ho "stravit". Dajte jej par dni spolocneho zaspavania, bud u seba, alebo u vas v posteli, skuste tu novu postielku, nech sa jej "vo svojom" paci. A hlavne si spolocne zaspavanie uzivajte, niekedy aj mna moja dcera vola do postele, no, sak zrovna mi to nevyhovuje, ale necham vsetko tak a idem, a naladim sa tak, ze si to uzivam, voniam, objimam... 😵 vopred si vsak umyjem zuby... 😉

poppy1
7. aug 2011

ahojte baby. mam zaujem o knihy od Prekopovej. Ak nahodou niektora chcete predat, napiste mi do IP. Dakujem pekne!! 🙂

azbestica
8. dec 2012

dobre rozumiem teda mam babatko uspavat na rukach kolisanim alebo v satke? a nieco medzi metodou vyplakania a uspavanim na rukach by sa nenaslo? ja uspavam dcerku na rukach ale niekedy aj hodinu a ona sa po pol hodine zobudi a to sa opakuje aj 4x...skusala som aj metodu vyplakania vydrzala som 4 minuty ( a to som tiez skoro plakala vo vedlajsej izbe) nezda sa vam krute zviazat pol rocne dieta do perinky?

ninison
5. jan 2013

@ziza kocky a ako sa ma spravit ta koliska cez postielku? prosim o radu.

suz2
15. apr 2013

baby, skusim otvorit tuto temu opat... nas maly chce buvat len na rukach alebo na prsniku...a v noci sa budi aj 7x, musim si ho vziat k sebe do postele, stale sa prehadzuje, ukludni sa len na prsniku....uz som z toho zufala...a bojim sa metody v knihe Kazde dieta sa vie naucit spat... neviem, ci ho dokazem a ci vobec chcem ho nechat plakat 3 minuty... ako ste vase deticky naucili zaspavat?

actimelka
11. jún 2013

ahojte nemate niektora knizku alebo v elektronickej podobe kazde dieta sa vie naucit spat?

katkov
12. jún 2013

ked si das do googlu, tak najdes linky, cez ktore si to stiahnes. myslim, ze aj uloz.to

katkov
12. jún 2013

teda ulozto.sk 😉

babatkavhojdacke
18. jún 2014

http://www.babatkavhojdacke.sk/sk/o-hojdacke - vyskúšajte, garantujeme, že v našom hojdačke - kolíske kľudne bude spať bábätko