Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

kili
23. jan 2009

valka, nebude vadiť, že napíšem adminom, aby tú časť tvojho príspevku dali na úvod? hádam to spravia, lebo keď je téma už dosť popísaná, tak si človek prečíta úvodný príspevok a pokračuje v debate a nečíta celé tie strany, takže idem na to.

kili
23. jan 2009

ináč, už by ste sa mohli prestať obhajovať, prečo ste využili metódu "každé dieťa sa vie naučiť spať", táto téma je o niečo inom, a keď sa chcete obhajovať, tak choďte do tej druhej témy. fakt nič v zlom, ale keď si to tu niekto bude chcieť čítať, aby sa niečo dozvedel, tak sa bude musieť prelúskať množstvom nezmyselného textu úplne o niečom inom.

kili
23. jan 2009

valka, a ako tu píšeš viac a viac o tej prokopovej, tak ja fakt netuším, ako som na tie veci prišla, že som to robila tak 😅 🙂

certica
23. jan 2009

kili, no si proste genius 😀

mizulienka
23. jan 2009

ahojte, vysvetli mi niekto co znamena BKM? dakujem 😲

kili
23. jan 2009

mizu, je tu téma v bábetkách "Bezplenková komunikačná metoda", je to vlastne prirodzená hygiena kojencov, kde sa malé deti už od narodenia dávajú vylučovať mimo plienku (umývadlo, špeciálny nočník)

certica
23. jan 2009

inak je naozaj pravda, ze kazde dieta je ine. mne viki spal priam ukazkovo, vlastne sme ho vobec nemuseli uspavat, on proste odkvecol a bolo, resp. dal najavo, ze je unaveny, ulozila som ho na bok, zostala pri nom a do dvoch minut chrapal alebo zvykol este ked bol maly, zaspat vecer pri nas v obyvacke, normalka na sedacke polozeny a uz sme ho len preniesli do postielky.
martin je ovela mensi spavec, proste to nepotrebuje - cez den mi teraz prespi dokopy cca 2,5 hod. (na 2x) a viki spaval 3 hodiny vkuse cez den este ako 3,5 rocny 😀 . martus spi so mnou v posteli od narodenia, ale bolo to ciste z mojej iniciativy, resp. pohodlnosti a lenivosti 😀 , aby som nemusela v noci vstavat k nemu na kojenie, lebo pri vikim si pamatam, ze sa sice budil len 2x za noc, po 3.mesiaci uz len raz a neskor prespal celu (a pritom bol plne dojceny), no ale aj tak som bola rano unavena tym, ze som sa musela uplne prebrat, po sediacky som ho krmila a potom, nez som znova nabehla na normalny spanok, ubehla dalsia hodina, pripadne som zaspala po sediacky a to tiez neni bohvieco 😀 . martin sa mi este stale budi v noci v priemere 6-7x, za 5 min. sa poleziacky nakrmime, pricom ja sa len nastelujem v polospanku a rano som prakticky doruzova vyspata.
no a co som napr. vypozorovala - martin potrebuje mat pauzu medzi poobednym a vecernym (nocnym) spankom 5 hodin. vtedy mi zaspi takmer okamzite na prse, do tych 10 minut urcite. ak ho dam skor, len sa napije a hodi sa na styri plny zivota a elanu 😀 . no a este je zaujimvave, ze sa takmer na 99% po vecernom uspani zobudi po 45 min., ale zase do 5 min. zaspi, ked k nemu pridem a nasosne sa. zatial nam to takto vyhovuje, uvidime, ked bude vacsi, co to s nami obidvoma spravi 😀

mizulienka
23. jan 2009

aha, dakujem kili 🙂

venonna
23. jan 2009

hm, uz neviem ktora ste sa ma pytali, ze ako malu v satke uspavam... no vyberiem si nejaku domacu pracu, pri ktorej sa aspon miesrne pohybujem, vesiam\skladam plienky, zehlim, umyvam riad, upratujem veci po byte... nesedim, ale ani si nevyrabam umely pohym ako napr. na fitlopte 😉

mywiel, preco mam pocit, ze Ta tato tema nejako drazdi? Ved Ti nikto nevycita, ze si pouzila na ucenie zaspavania inu metodu. Proste si siahla po tom, na co si nadabila. Ale ruku na srdce, keby si bola na zaciatku a mala na vyber obe metody - brala by si bez zavahania tu Estvillovu?

kili
23. jan 2009

naši apsolútne nevedeli zaspať v našej prítomnosti, takže sme ich len dali do postielky a išli si po svojom. ale boli sme v jednej miestnosti. zaspávať nemali problém, len A. istý čas mal, ale potom sme zistili, že chce spať na brušku. toto bolo teda večer, cez deň zaspali tam, kde boli, keď boli malí tak v lehátkach, keď väčší, tak kdekoľvek práve boli sa uložili a spali 😀 (však som mala kopec fotiek v albume, že ako zaspali. nedávno A. zaspal v kuchynskej linke na kuchynských utierkách 😀 . no a istý čas kôli zvracaniu musel byť A. na brušku, ináč zvracal, takže ako písala valka, má taký autistický prejav ešte od vtedy, lebo sa musel ukľudniť 😔 a tak sa uspáva do teraz, že leží na brušku, mrnčí a zdvíha zadoček a krúži rukami po posteli.

bibianka
23. jan 2009

casie, mám dojem, že je to u vás o to ťažšie, že nechcú spať obe dvojčatá. U nás je napr. malý spachtoš, prespí celú noc od 3 mesiacov a je veľký pohoďák. Dcérka mala problém so zaspávaním aj večer, ale nebolo to nijak dramatické, no hlavne v noci. Vyskúšali sme Ferberovu metódu (Každé dieťa sa vie naučiť spať) a v podstate za dva dni prepla na nový spací režim (resp. vrátila sa k starému, ale hodne vylepšenému - prespí celú noc, ale je to fest ranné vtáča). Teraz sa to už len ustaľuje. Ona nám totiiž cez deň prestala poriadne papať, ako celú noc visela na prsíčku. To už sa tiež dalo do poriadku, zasa sa cez deň pekne nadlábne a v noci už jesť nepotrebuje. Ešte keby tak dokázala spať o hodinu dlhšie 😉
Čo keby ste ich skúsili rozdeliť? Oni sa v tom plači asi navzájom podporujú.

valka
autor
23. jan 2009

kili, jasan 😉

juj, a asi by chcelo tiez napisat, ze tato tema je pre tych, ktori hladaju iny sposob uspavania ako je vyplakavacia metoda (aj ked mam pocit, ze som to tam napisala) ale asi to nie je pochopitelne...ved nikomu nic nevnucujeme, len chceme informovat aj o inej moznosti...

miriamkac, v tom tebe suhlasim, ze treba dietatku dodrzat zvyky a nerusit kvoli babkam a podobne...ja som tym myslela, ze sa ma dieta prisposobit rodine tak, aby mamicky nemali pocit, ze ked ich dieta chce byt nosene non stop, ze ho nosit maju...ved o chvilu by mama padla uplne odrovnana...
ide o to, aby sa dieta naucilo zaspavat tak, aby boli vsetci spokojni, ale na druhej strane, treba mu na to pripravit vsetky podmienky...a podla nas je tou podmienkou aj pritomnost rodica....
a ci dietatko spi v postielke alebo v posteli je uplne jedno, pokial vie, ze rodicia su kusok od neho... 😉

kili
23. jan 2009

valka, som kukala, že to tam už aj je 🙂

valka
autor
23. jan 2009

fakt, ja som si to nevsimla, kedze to dali do stredu 😀

kili
23. jan 2009

no a ne? však zásadu c.1 nedajú na koniec 😀 😀 😀

venonna
23. jan 2009

tak k praxi - my s Helcou sme uz knihu skusali aplikovat a celkom dobre, uz bolo aj obdobie, ked sa napila, chvilu pritulila a otocila sa mi chrbtom, ze uz ide spat. Lenze ja som aj tak zostavala, nie kvoli nej, ale kvoli sebe, je to taky maly zazrak, ako dieta prechadza do rise snov 😵
No ale s prichodom zimy prisli aj nejake chorobky a tak sme sa teraz nevedeli dat do normalu. Vzdy uz som ju ukladala unavenu, ale ako sa napila, zapla zalozne zdroje a blaznila sa po posteli. Tak teraz sa zaciname ucit zaspavat nanovo, zatial to ide 😉 Sice aj 100x ulozim, ako sa posadi, ale uz to vzdava, lebo vidi, ze to nema cenu, zaspievam, pohladkam a ona sa pokojne ulozi. Dufam, ze je to na dobrej ceste 🙂

zzuuzzaa
23. jan 2009

Ahojte 🙂 tak konecne som sa odhodlala ze sa zapojim do diskusie .. uz som sa chcela do AP .. ale to akosi stagnuje 😨
my to mame s nasim prvorodenym tiez zaujimave .. take objavne .. take uzasne .. a take narocne niekedy .. ved to asi poznate 😵
knizka KK sa mi dostala do ruk tesne predporodom a docitala som ju pocas prvych dni s Kubkom .. velmi ma oslovila .. moje vnimanie a instinkty boli nou povzbudene .. ale vnimam ju ako extrem, ktory je v nasich podmienkach v plnej miere neuskutocnitelny .. avsak mnohe z toho moze byt aplikovane ..

my sme sa uz pred narodenim Jakubka rozhodli, ze bude spavat s nami v posteli (postielku sme sice kupili aj poskladali, ale este ani raz v nej nespal 😝) a zatial nam to uplne vyhovuje .. kojime sa tiez na poziadanie .. a nosime sa vela vela - zo zaciatku v koliske - v satke alebo v babyvaku .. teraz uz aj nazvislo ..

som rada, ze vznikla tato tema 🙂 vdaka Valka ..
a dakujem ti aj za "propagaciu" prekopovej .. pomaha mi usporiadavat si moje myslienky a postoje k vychove ..

prekopovej knihu o zaspavani som citala pred par tyzdnami ..
citala som aj "Kazde dite ..." ale nad pouzitim tej vyplakavacej metody som ani na chvilu neuvazovala .. nie je to nic pre mna ..

co mna oslovilo na prekopovej uspavani je :
- ze mam byt ako matka pevnym bodom svojmu dietatu - byt si ista sama sebou a tym davat istotu a bezpecie aj jemu
- ze vecerne zaspavanie ma byt ritualom - stale rovnakym - v rovnakom prostredi - v rovnakom case - za pritomnosti rodica
- prostredie pri zaspavani sa nema menit a ma byt rovnake aj pri prebudeni
- ze rodic nema "skusat" rozne metody a rozne aktivity pri zaspavani - ma si vybrat jednu a tu praktizovat
- velmi ma oslovila myslienka, ze si mame vybrat "jednoho radce" vo vychove - jeden smer - inac mozeme byt zmateni, neisti a tym matieme aj dieta, ktore sa nema na co spolahnut, pretoze to, co sme na nom skusali vcera dnes uz neplati a zajtra to bude zase o inom
- potreba rytmu pri uspavani
- prekopova odporuca spanie v rodicovskej posteli za splnenia urcitych podmienok

my sme na tom so spinkanim momentalne tak, ze cez den spi Kubko na mne, pripadne v kociku polhodku-hodku ..
vecerne zaspavanie sa nam po zavedeni ritualu ustalilo na nasledovnom postupe:
masaz - kupanie - kojene - zaspievanie uspavanky (vzdy ta ista) - sup do babyvaku na fitloptu - zaspinkame vascinou s mrncanim po par minutach (ak nie je problem typu zubky alebo choroba) - sup na brusko a spinka - pri prebudeniach sa kojime
toto je nas momentalny ideal ku ktoremu sme dospeli a vacsinou sa podari (momentalne sme uz vyse tyzdna cela rodina chory)

chcela by som Kubka naucit zaspavat bez hojdania sa v babyvaku .. ale este na to nemam odvahu .. asi nad tym zacnem premyslat ked bude mat pol roka ..
uvazujem nad nejakou koliskou (hackou?) .. viem ze ste ju riesili v inej teme .. neviete mi poradit, ci je to vhodne pre polrocne dieta 9 kg na spanie v noci .. alebo aspon zaspavanie ..

tak som konecne dopisala moj dllllhansky prispevok .. manzel sa mi smeje, ze na kolko to bude stran 😀

valka
autor
23. jan 2009

zzuuzzaa, krasne si to napisala...to by asi malo ist tiez na zaciatok...teda hlavne tie body... 🙂
AP sice stagnuje, lebo sme sa vsetky presunuli do "alternativne mamy" ,ale ak tam prispejes, urcite sa znova vsetky ozveme 😉

venonna
23. jan 2009

jej, zuzi, to je krasny prispevok 🙂
pri hacke sa udava nosnost do 20 kg (ak sa nemylim), takze pre Tvoje mimco v pohode 😉

rovni
23. jan 2009

citam tuto temu od jej vzniku a pre porovnanie aj "konkurencnu" a prispevok zuzky ma motivoval prispiet...
knizku p.Prekopovej som necitala no chystam sa,takisto ma velmi laka kniha Koncept kontinua
potesilo ma ze zahrna presne to co akosi instinktivne robim-snazim sa o urcite vecerne predspankove ritualy a moje srdiecko by mi nedovolilo nechat Nellku plakat co i len minutu bez toho aby som si ju nepritulila
a to sme sa pestovali a nosili a stale nosime velmi veeeela 🙂 a ja som stastna 🙂

lenki33
23. jan 2009

ahojte zienky
ja som uspavala asi do 9 mesiacov v satke, trvalo mi to asi 15 minut, takze som nemala dovod to menit, od cca tych 9 mesiacov som sa ale rozhodla ze to zmenim, bolo to v dobe ked sa mi zdalo ze aj Danu by s tym suhlasil 😉 no a od vtedy uspavam tak ze ho polozim do nasej spolocnej postele, nakojim a maly sa sam pusti a "aktivne zaspava" 😀 /proste na nom vidim, ze sa fakt snazi zaspat/ co sa mu teda vacsinou podari do 10-20 minut,pripadne mu este masirujem nohy 🙂
ale chcem sa vas skusenych uspavaciek 😎 opytat ako to robite cez obed ked nie ste doma, nam uz totiz skoncili casy ze si pospal v satke, este ked sme niekde ze do zblbnutia ideme tak spi, ale inak strasny problem, proste v cudzom prostredi nevie zaspat, lebo tam ma miliooooon podnetov ani ked som pri nom 😒

venonna
23. jan 2009

rovni vitaj 🙂

valka
autor
23. jan 2009

lenki, ja neviem, ale ak na nieco prides, daj vediet... 😉 nam pomaha manduca/satka a chodenie dokola v izbe, ale je to na dlhe lakte...a problem je, ze ked sa zobudi, tak strasny plac, lebo vacsinou ju skladame dolu a potom sa boji, lebo je v novom prostredi...ale snazim sa byt velmi blizko,..no este stastie, ze je to len veeeeeeelmi zriedka...

lenki33
23. jan 2009

hm, tak Danu je uz v stadiu ze nosenie moc nemusi,len v pripadoch ze uz fakt odpadava od unavy, ale tento stav on teda moc nepozna, na rozdiel odo mna 😅
v bojniciach testneme 😀

certica
23. jan 2009

rovni, si ta pamatam z antolskej (temy myslim) 😉
lenki, my sme v cudzom prostredi spali naposledy, ked mal martan 5 mes. a nebol problem, proste klasicky u mna na prsniku pocas kojenia, ale myslim, ze by ani teraz nebol problem. jemu ani tak nejde o prostredie, ako o mna a prsko, ale musi byt v danej miestnosti klud, aby nevnimal podnety okolo. takze asi nepomozem

lenki33
23. jan 2009

certi my sme tiez nemali vobec problem, dala som ho do satky a spal, ale uz to skratka nejde

certica
23. jan 2009

a inak kedysi mi zadriemal aj v nosici, teraz, ked uz sa mu chce spat, zacne prostestovat, jednoducho mi da najavo, ze si chce ist lahnut - knuci a vzpiera sa mi. este mame teda alternativu v kociku, tam mi tych 45 min. pospi, ak sme vonku v case obvykleho spanku a potom aj jazda v aute funguje, tam dokaze zaspat aj skor, ako bezne

lenki33
23. jan 2009

u nas v aute tiez celkom pospi, ale nemozem s nim kruzit okolo 😀
inak na mojom aute nemam cierne skla tak tam je kludas, ale v manzelovom uplny nervak ze nevidi dobre von 😝

certica
23. jan 2009

sak jasne 😀 ... ja len som si aj tak sama pre seba zhrnula vsetky alternativy spania, co u nas zatial ficia

venonna
23. jan 2009

no v cudzom prostredi ma vela deti problem, to asi treba len preckat... s rodicovskou pomocou. My teda nejak nechodime, u nasich na Kysuciach to bolo jeden cas so spanim o drzku, ale potom sa to upravilo a teraz zaspi dokonca aj bezo mna!!! 😲