Problém zaspávania

lolita555
29. sep 2016

ahojte moj dvojrocny syn doteraz nemal problem zaspat vzdy na obed potiahol hodinku dve vecer bol do deviatej v posteli, vzdy pekne zaspal citala som mu knihu, alebo spievala. posledne dva týzdne neviem co sa stalo , ked ideme spat tak chyti nervy ci poobede ci vecer, doslova amok zacne ma trieskat a vsetko okolo seba. place ze nechce spinkat ale vzdy do pol hodiny zaspi. skusala som ho davat spat skor potom zas neskor ale stale rovnaky vysledok. dokonca som mu na tyzden vysadila poobedny spanok ale to bolo este horsie , bol nervozny uplakany uplne ine dieta o siestej uz doslova odpadol. mate niektora takyto problem a ako ste ho riesili, lebo ja si uz neviem rady. dokonca som skusala nech ho uspava otec ale to maly len vyuzil aby nemusel spat a blaznil sa s nim.snazim sa byt pokojna ale niekedy sa neovladnem a kricim na maleho alebo ho zavriem v izbe nech teda spi sam ked ma posiela prec ale to vzdy zacne revat ako by ho drali, dakujem

laurika1517
30. sep 2016

@jamika27 tak kazdy ma nieco, ja sice mam len jedno dieta, ale od jeho roka som na plny uvazok zamestnana. takze okrem domacnosti musit stihat pracu a manzel chodi do prace tiez o siestej a su dni ked sa vracia vecer o siestej a poslednych 5 rokov robil doktorat a to maval dni ked finisoval ze chodil domov o polnoci a vikendy nebol doma vacsinou tiez. takze viac deti by sme si casovo neboli mohli dovolit

sardinka336
30. sep 2016

@laurika1517 ja neviem kde ty stale berieš pocit v kazdej teme, ze deti zatvorime niekde do kolničky ako Emila z Lonebergu a nechame ich tam revat. Nie je plač ako plač. Treba rozlišovat či dieta reve z trucu ze si niečo vydobíja, reve lebo spadlo a potrebuje pofukat ,,bobo,, reve lebo chce čokoladu pred obedom a podobne. Mne tento pristup ze budem dietatu pol hodinu vysvetlovat ako chapem jeho pocity ale tu čokoladu mu nedam pride za vlasy pritiahnuty. Poviem to raz max. dva razy ale nebudeme sa dohadovat. Láska a vnimanie pocitov vychadzaju u nas zo situácie, niekedy pridem len tak za detmi a pohladim ich, objimem. Ci si ty skor nekompenzuješ to, ze si išla skor do prace od dietata a nehryze ťa svedomie, ze na plny uväzok si ho nechala neviem v jasliach od roka.
Aj prilišná benevolencia poškodzuje osobnost dietata. Krátky plač v pritomnosti mamy a nech aj dlší ešte nikomu neuškodil. Ja fakt nechapem ako naše babky prezili ako deti vojnove roky, ešte mame starkých a nebolo tolko depresii, neuroz,uzkosti ako je dnes a všelijakých psycho poruch,ako dnes ked je dieta na piedestali. Deti sa dnes neučia prekonavat tazkosti, nepohodlie, nejaku nechut (napr. staršie) a tak to aj dopadne. Kazdá prekazka je hned neprekonatelny stres a vyuziju to len farma firmy s ponukou pilul na upokojenie. Spominala som v inej teme, ze moj syn 10 ročny si robi potapačsky kurz - samozrejme nespravil ho a reve ze sa musi učit na opravnu skušku desiatky strán teorie ...teraz sice ma nejaky stres (stres je inak aj pozitivny nie len negativny) ale ten vysledok ked to spravi mu to 100 nasobne vynahradi lebo na to ma aby prekonaval prekazky a tak sa staval odolnejším.

laurika1517
30. sep 2016

@sardinka336 mna svedomie nehryzie ja pracujem popri dietati to zneamena ze som s nim doma alebo v praci, okrem cca 3h tri krat tyzdenne ked ale je so svojim otcom takze nijako citovo nestrada. ja som nikde nepisala ze dietatu sa ma dat vsetko co chce. iba ze sa nema nechvat revat same ale byt pri nom a vysvetlovat mu preco nieco nedostalo. a dvojrocne decko nema kapacitu na to aby mu stailo povedat raz...

jamika27
30. sep 2016

@sardinka336 lepšie to už ani napísané nemôže byť ... 😲 🙂

jamika27
30. sep 2016

@laurika1517 pozrite ... ja som tým nechcela ani uraziť ani nič podobné - povedala som - každý sme v inej životnej situácii a inak ju zvládame. Netvrdím že máte toho menej, alebo ja viac ako vy ... Tvrdím, že výdobytným plačom sa nič nestane - veľmi sa stotožňujem s tým čo napísala @sardinka336

u nás netreba vysvetľovať viac krát, proste čokoládu nedostane, pomazne sa a druhýkrát ho ani nenapadne si to pýtať znovu a mazne sa za niečo iné (to bol príklad). Určite si nemyslím, že sa bude horšie vyyvíjať keď si jemne poplače, ako už bolo spomenuté vyššie aj plač formuje. Zase prizvukujem určitý typ plaču.... Nie som za taký typ výchovy, že fúkať dieťaťu každú boliestku, stavať ho na prvé miesto a dávať mu pocit všemocnosti ako to robí v tejto dobe xy mamičiek. ... Zase opakujem - nechcem tým nikoho uraziť - je to každého vec a nebudem ani nikoho silou mocou presviedčať o tom že to robí zle. Lebo to je môj názor. Tak ako Vás nebudem presviedčať o tom, že si myslím, že nechať spať 2ročného o 10 večer je podľa MŇA veľmi neskoro, ale viackrát som to už neopakovala. Je to Vaša vec, tiež som sa tu ďalšími príspevkami nepozastavovala nad tým že ako to môžte robiť, ako vy nad mojimi.

sardinka336
30. sep 2016

@laurika1517 dvojročne dieta ma kapacitu aby si mu povedala razne a aby pochopilo - nie synačik teraz čokoladu nedostaneš pretoze ideš papat, ideme papat dobre? Nechapem prečo by som to mala povedat 10x? Moje deti nie su nechapave.Cim viac sa o niečom diskutuje tým viac sa ta pozornost na to sustredi a bludny kruh nie a nie uzavriet. Moja 15 mesačna dcera pochopi na prvy - druhy krát ked jej razne poviem nono veci sa s koša nevytahuju a zaujimave ze pozrie a neda tam tu ruku. A ak vidim ze ju to velmi laka tak ju zoberiem preč - presmerujem pozornost a nemusim 10 x hovorit lebo uz ju zaujalo niečo ine. 10 x to treba hovorit detom, ktore si robia čo chcu - ak hovorime o prikazoch, zakazoch. Dieta reaguje na mimiku, ton hlasu, gestá a vie kedy čo mama myslí važne a kedy nie. Ak sa necham vlačiť len pocitmi a naladami tak moje deti budu cely den trieskat len do tabletov a jest nutelove rozky ....ano, chapem, že ti to chuti jest ale dnes si uz mala a je to nezdrave. To stači povedat raz a prečo? Lebo 10 ročne decko uz bude vyjednavat a ked sa to neutne hned po prvom vysvetleni ktoremu verim ze 10 ročny rozumie, tak sa do toho človek len zamota a detom ide len o handrkovanie a presviedčanie aby dosiahli svoje. Nebudem o tom diskutovat hodinu ak som presvedčena ze ten rožok s nutelou nedam. A nemam koli tomu zlý pocit 😉

sardinka336
30. sep 2016

@jamika27 ak jej dieta rano v pohode vstane o 7:00 tak prečo nie...moj syn je taky on nema problém vstat aj o 6:00 aj ked ide spat o 22:00 ale nedavame ho tak neskoro, ten organizmus si potrebuej oddychnut a medzi 20:00 - 21:00 zaspi, v škole vybeha atd.
Dceru nemozem nechat hore do 22:00...a moze aj plakat. Ma problém rano vstat do školy, takze asi ten spanok potrebuje. A moze sa hnevat kolko chce, okolo osmej musi ist do postele. Co jej na tom budem 10x vysvetlovat? Normalne mi to pride az ponizujuce aby som musela 7 a 10 ročnemu 1Ox vysvetlovat...sak čo su retardovaní? Ten kto vysvetluje do bludu 2 ročnemu bude aj 10 ročnemu...

jamika27
30. sep 2016

@sardinka336 ja som ten spánok spomenula ako príklad. Ale aj tak sa mi zdá málo na 2 ročného spať od 10 - do 6 rána aj ked poobede prespí 3 hodiny. Podľa mna také bábo potrebuje viac spať. Ty už máš synátora väčšieho predpokladám ;) ale to je úplne jedno, každý robí pre svoje dieťa najlepšie ako vie. Názor si poviem raz, ale nebudem tu dookola niekoho presviedčať, o svojej pravde. Zaručené názory môžme vravieť až z nás budú babičky a budeme mať čo to odžité a odchované 🙂

dominika6
30. sep 2016

2r dieťa by malo spávať cez obed od 12:.00 cca 2h. podľa potreby aj menej a večer o 19:00 by mal byť v pyžame,poumývané,a vychystané spať..ono nevie kolko je hodín,proste dať pekne do postieľky,prečítať rozprávku,dať pusu a odchod..nedávať ho cez obed spávať neskoro napr o 14:00 lebo kým zaspí a potom + 2h. nech sa nik nečuduje že vstane o 17:00 a do noci robí cikrus..
aj matku to prestane baviť ked jej dieťa bude chodiť spávať o 22:00 a vekom sa bude zhoršovať,nehovoriac o rannom vstávaní,potom sú deti nevyspaté,umrnčané a riešia tu matky,ako ich deti prerevú celé dni v škôlke a na chybe je učiteľka...

sardinka336
30. sep 2016

@jamika27 ja ju určite nepresviedčam, mne je to jedno. nech flamuje aj do rana ked sa jej chce. Ja mam deti rozneho veku a nemozem si dovolit fukat praškovy cukor do zadnice kazdemu jednemu kde by som prišla ze? To ze si niekto myslí, ze robí dobre aj nutne neznamena ze dobre robí. Ja mam v tejto oblasti iste skusenosti lebo cely zivot sa pohybujem v školstve, pedagogike a mam uz čo to odzite s deckami svojimi, cudzimi takze vidim čo sa osvedčilo a čo je ,,na hlavu,,. A dookola omielanie poziadavky sa ešte nikdy neosvedčilo ani doma ani v triede s 30 ziakmi.

laurika1517
30. sep 2016

@jamika27 pozri ja by som prijala aby spal o 20h ale ked ho ulozim to je jedno kedy...o 19.30 , 20H on v tej posteli lezi so mnou ale nezapis pred 22h. jednoducho ani omylom. a tak som zvedava ako by si to teda docielila aby zaspal. mne syn neodmieta it do postele ani o tej 19.30 ale skratka nezaspi. lezi, ale nespi...a potom sa cerstvy ako ryba zobudi o siestej...

laurika1517
30. sep 2016

@dominika6 neviem ale dieta aj ked sa mi budi o 6tej nie je umrncane a je aktivne. nastastie so skolky nechodi takze jeho skolkovu unavu riesit nemusim a snad ani nikdy do skolky nepojde takze toto je mimo mojho zaujmu stelovat mu rezim na skolku

dominika6
30. sep 2016

@laurika1517 nikdy do škôlky nepôjde?

laurika1517
30. sep 2016

@dominika6 dufam ze nie, to jedine ze by sam velmi velmi velmi silno chcel. ale sama od seba ho tam davat nemam chut. preco?

dominika6
30. sep 2016

@laurika1517 nič len tak sa pýtam...

laurika1517
30. sep 2016

@dominika6 bavi ma dietatu sa venovat, neviem si predstavit ze by sa mu 8h dene venoval cudzi clovek o ktorom nic neviem a nemoze sa mu skutocne venovat

dominika6
30. sep 2016

@laurika1517 o 2r sa vráť k tejo téme a potom zhodnotíš 🙂 lebo sa tu zbytočne zamotáme

laurika1517
30. sep 2016

@dominika6 ma tri roky a neviem preco by som ho v 5tich rokoch mala chut odlozit...ved ho predsa nebudem mat potom menej rada

laurika1517
30. sep 2016

@dominika6 co sa u dietata zmeni? aky je rozdiel venovat sa mu ked ma tri a ked ma 5? zaujima ma to ako to myslis

dominika6
30. sep 2016

@laurika1517 prečo by to malo byť znak že deiťa nemáš rada,len preto,že bude s inými deťmi a sociálne sa vyvíja,nehovoriac že bude predškolák a bude to mať povinné..
každá matka miluje svoje dieťa,ale ak chorobne a majetnícky, tak tam vo vývine viac poškodzuje ako pomáha.. dieťa potrebuje vnemy,vzruchy,zážitky,vzťahy,kamarátstva,prekonávať dobré aj zlé situácie...nie len to čo mu ty nalinajkuješ a stretávať sa len s tými,koho mu ty určíš..
rozumieš?
neber to vôbec v zlom,uvidíš o pár rokov dáš za pravdu...mám 2 deti a viem o čom hovorím

laurika1517
30. sep 2016

@dominika6 my ho nemame zavreteho v pivnici :D ma neustale dostatok zazitok, podnetov a kontaktu s inymi detmi. presne tolko kolko chce. pretoze ked sa chce ist hrat za detmi ma tu mznost. co sa tyka povinnej skolky...existuje aj domace vzdelavanie v ramci ktoreho sa absolvovat aj predskolsky rok aj dalsie roky na zakladnej skole. privy stupen minimalne a potom sa uvidi. a co je zle na tom ze pre 5 rocne dieta matka vybera s kym sa bude kamaratit. respktive skor ze sa mi nepaci ze by sa mu prevaznu cast dna mala venovat cudzia osoba o ktorej nic neviem. kto mi zaruci ze ta ucitelka v tomto dolezitom veku ho bude vychovavat podla mojich predstav...nikto. a nie ozaj mi pride malo, aby trojrocne dieta bola s vlastnou matkou iba od stvrtej co pride zo skolky do vecera...a vacsinu dna s niekym o kom nic neviem a ma tam dalsich 20 deti.

dominika6
30. sep 2016

@laurika1517 vravím...názor ti nebriem,nevnucujem je tu 500 tém o domácom vzdelávaní,o škôlkach atd atd..skús sa tam zaradiť..

lolita555
autor
30. sep 2016

@laurika1517 nechapem ako myslis odlozit???? to ma tri roky a nechodi so skolky? ako mas pravdu nemusi do predskolskeho veku ale tym mu skor skodis ako pomahas. a potom ked bude mat 5 rokov bude uz moc byt v skolke u cudzich? alebo ho nedas ani do skoly lebo tam bude s cudzim? 🙂 to akosi nechapem. moj maly ma dva roky a je raz medzi detmi ked som s nim doma ja sama mozem sa mu venovat kolko chcem uteka mi za druhymi ludmi alebo detickami. deti potrebuju aj ine osoby na vyvoj nie len matku. tym mu pomasas menej ako si myslis ak ho separujes od okolia. ked pride medzi deti v neskorsom veku nebude nauceni ze deti si beru medzi sebou ze obcas sa tlapnu, bude utiahnuty a nepriebojny. ja som tiez nafiksovana na svojho syna ale takto to az neprezivam ze s cudzimi ludmi....

laurika1517
30. sep 2016

@lolita555 opakujem ze ho nemam zavreteho v pivnici a ze sa uplne normalne kontaktuje s detmi a ludmi presne tolko kolko chce a potrebuje. na to aby sa socializoval nepotrebuje skolku...kedysi skolky neexistovali a deti boli uplne normalne nie? :D a to posledne slovo ktore by sa mohlo pouzit na mojho syna je nepribojny. je komunikativny a ked treba ostatne s kymkolvek. len ho nepotrebujem odlozit na 8 hodin zo dna. skratka ide za ludmi kolko chce a kolko sa mu paci a nie od 8h do 16h. to je cele. ja som do skolky isla v 6tich rokoch lebo bola povinna. chodila som iba do obeda a nespominam si ze by mi to bolo dalo nieco pozitivne. doma mi bolo lepsie vzdy. :D dieta vzdy dlhodobo uprednosti matku ako na cely den cudzim ludi...

moni244
30. sep 2016

@laurika1517 pozri, ty máš svoju pravdu, svoj názor, tak si ho maj, prečo máš potrebu tu každého presviedčať o tom, že len tvoj názor je ten správny a ostatné sú krkavčie matky, čo nedbajú na svoje dieťa a radšej ho trápia revom? či nie si stotožnená so svojou výchovou a tak máš nutkanie presviedčať iných o svojej pravde?

moni244
30. sep 2016

@lolita555 rob ako doteraz, uložiť spať, pomojkať, poležať, ak sa začne stavať, dať ľahnúť, ak začne biť, odísť na chvíľu, nech nemá divákov, potom zase prísť, objať, dať pusu

laurika1517
30. sep 2016

@moni244 ja nikoho nepresviedcam. ja iba vyjadrujem pocudovanie nad faktom, ze niektomu pride normalne nechat male dieta same plakat v izbe, alebo obhajuje zakazdu cenu ze dieta nutne potrebuje ist do skolky...pride mi zvlastne ked je niekto presvedceny, ze ked je dieta s matkou a nie je odlozene v institucii medzi cudzimi ludmi tak mu vlastne matka skodi. pride mi to bizardne ze toto matky tvrdia...ale tak jasne kazdy moze tvrdit akukolvek bizardnost. len som nemyslela ze na materskom fore sa obhajuje separacia deti od matiek ako najvyssie blaho a pokial niekto nenechava vyrevat a od troch rokoch neseparuje tak je asi nejaky divny exot...lebo ved dieta separovat treba...

moni244
30. sep 2016

@laurika1517 si prečítaj, čo tu píšeš a aj tento tvoj príspevok značí, že buď nie si vyrovnaná so svojou situáciou a postavením v rodine, alebo si presvedčená o svojej dôležitosti a nadradenosti nad ostatnými

laurika1517
30. sep 2016

@moni244 co je nadradene na tom divit sa ze su matky ktorym pride automaticke strcit dieta v troch rokoch do skolky a ked niekto do skolky neda tak do neho hustia ako mu tym skodi... ja sa nenadradzujem ja sa skratka nemozem vynačudovat

moni244
30. sep 2016

@laurika1517 tak sa choď čudovať niekam, kde môžeš s podobne zmýšľajúcimi pritakávať, aké sme my matky hrozné. To ty tu tvrdíš, že je to odkladanie dieťaťa, odsudzuješ tu škôlku, všetko, moja je tiež v škôlke, od necelých 3 rokov, dalo jej to viac, ako by som ja mohla doma dať. Ale to ty nepochopíš, tak si ži vo svojej pravde a nechaj ostatných žiť v ich