Ráno sa neviem rozhýbať, večer ožívam, dá sa to nejako zmeniť?

9. feb 2020

Dobry den. Chcela by som radu. Od detstva som bola typ cloveka, ktory je rano nepouzitelny. Bohuzial s tym bojujem doteraz. Mam dieta a ja rano nevladzem. Kava, energeticky, 5 ci 10 hodin spanku, na tom nezalezi. Taham za sebou nohy cca do obeda. Naopak, pride vecer a ja ozivam, zacinam naplno pracovat. Je nejaky figel na to, aby sa to otocilo? Aj ked vecer nerobim a idem si lahnut, rano je opat o tom istom, aj ked sa motivujem, prehovaram, som pomala ako slimak, doslova sa mi zatvaraju oci. V praci to bolo rovnake, rana som len prezivala. Zavidim zenam, ktore vstavaju este pred detmi, su produktivne. Zmenil toto niekto na sebe? Zeleza mam dost. Dakujem

senta_sofia
10. feb 2020

Vitaj v klube, alebo vitas ty mna v klube?😄 ja som vraj nespavala ani ako decko, z rozpravania rodicov viem, ze som pozerala zrnenie v telke a oni chudaci popri mne asi driemali. Tiez v pohode ficim do 2, len uz jedno dieta chodi do skoly, takze musim rano vstavat a vdaka dalsim dvom uz nemam moznost spat dalej, tak chodim chronicky nevyspata a dohanam to po vikendoch, ked si potom akurat uzeniem migrenu, ked sa prespim 😅

alby2014
10. feb 2020

Takto, ja som sova, cize dokazem byt dlho hore a dlho rano spat. Ale proste planeta a zivot tak nastaveny nie je, ked chcem nejak fungovat, realne som si dala ciel, ze chodim spat o 12 najneskor, vecer o 20tej, ako zaspia deti, uz nerobim nic, max sedim s muzom a pijeme vinko, ci citma knihu...ziadne pratanie, pranie ficanie nic....vstavam uz roky o 6.45, kedy budim deti...a predstav si telo si zvyklo, jasne, ekd ides spat o 3tej rano, tak o 7dmej nevstanes a ked hej si vymleta, lebo si mala spala a dlhodobo malo spis. Porste si musis nastavit rezim, tak ako detom. Mne dost aj pomohlo, ze v lete a vlastne ked je trochu teplejsie chodim rano medzi 8 -9 behat, to ma mega nabije...Pamatam si fazu, ze slobodna, bez deti, ked som spala mega malo a cez skolske prestavky a volne hodiny spala v kabinete...az teda s tym, ze sme mali dve deti po roku cca som sa nejak znormalizovala...Rano som si tiez dala kludny rozbeh deti zobudim o tej 6.45 a hodku pijem kavu v pyzame, ranajkuju ja s nimi...cisty klud a pomaly rozbeh.

thoughtfulweirdo
10. feb 2020

Ja to mam tak podobne. Vstanem aj o 5, ale potrebujem minimalne hodinu na zobudenie, pocas ktorej odo mna nikto nic nechce a nikam sa nemusim ponahlat. Nuz, vysvetlite to naspidovanej 2rocke vstavajucej pred 6 a ocakavajucej ranajky a hlavne zabavu 😅 zatial to riesim tak, ze jej pustim rozpravky a dam flasu s mliekom, nech chvilu vydrzi a ja sa zvalim s kavou ma gauc. Ale aj tak je to utrpenie, ako-tak ozivam az po upratani kuchyne po ranajkach, dovtedy sa hybem ako zombie nasilu s totalnou nechutou a ani neviem, kde je sever. Uz sa fakt desim nastupu do prace 😭

nosalinda
10. feb 2020

no vidíš a ja už večer vôbec neviem fungovať. Každý ako robí večer keď deti spia, aj jedlo si navaria, aj požehlia, aj film si pozrú a ja chodím spať s deťmi, lebo zo mňa je už po siedmej nič🙂

doda818
10. feb 2020

je to len nastavenim hlavy a mysle. Biorytmus sa da prestavit, nie sme stroje a to hovorím zo zdravotnickeho hladiska 🙂 na to, ale aby sa to zmenilo by si musela minimalne mesiac chodiť spavať inak a tak porovnať.. Až po nejakych 30 dnoch začina hlava niečo brať ako zvyk, čiže len vytrvalosť 🙂 a ak to chceš zmeniť, zmen to.

kochanka
10. feb 2020

Odporucam doplnit železo

dianka_kristinka
10. feb 2020

ja som taka ista 😂 od narodenia vraj 🤣🤣🤣 mam 28 rokov a neviem to zmenit 🤔 pre mna den zacina poobede a idralne trva do noci 😂 moj den by mal vyzerat rano 12:00 a vecer 24:00 😂 mozem spat kolko chcem na hodiny, doobeda som ako matoha a ozivam o 15-tej.

littleslovak
10. feb 2020

Vela odpovedi je tu ze sa to neda zmenit... Ja tvrdim ze da. Mala som obdobie (zatial o nom stale mozem hovorit ako o vacsine svojho zivota) kedy som bola sova. Vecer v pohode hore do kedy chcem, rano sa mi vzdy zle vstavalo. Vstavanie do skoly a neskor do prace bola katastrofa. Potom prisla zmena, zacala som vstavat skoro rano. Ano vecer som musela skor ist spat, uz som nevladala tahat. Ale klucom u mna bolo cvicenie rano a vecer pokojny rezim a ist spat tak aby som spala cca 9 hodin. To bolo moje optimum v tom case. Ked som jeden den porusila, nebol problem ale nesmelo sa to opakovat po sebe. Vsetko sa opat zmenilo v tehotenstve a po porede, dnes spim vyrazne menej ako som spavala kedykolvek do teraz a fungujem, bez vyraznej unavy. Ano obcas pride ale ked sa to stane snazim sa to dospat ked spi dieta. Co chcem podotknut este ze zmena rezimu neprisla zo dna na den - ta prva. Trvalo to mozno 3 mesiace...

tehulka2011
10. feb 2020

Jasne, ze ked chodis spat o 2-3 v noci, tak chces spat do 12tej. Mala som takyto rezim na intraku 🙂 Musis dlhodobo chodit skor spat a rano vstavat najlepsie o tom istom case a snad to casom prejde 🙂

marthuska
10. feb 2020

ak sa stravujete tak ako mate tak tazko povedat, kde moze byt chyba. kavu alebo zeleny caj doobeda, pripadne skustke koenzym,, ten pomaha

autor
10. feb 2020

@littleslovak
Lenze bohuzial toto u mna nie je len faza, podla rozpravania mojej mamy som takato bola od narodenia. Zaspala som o 5 rano a spala doobeda.
Vobec nezalezi na tom, kolko spim a kedy idem spat. Stane sa, ze obcas odkvecnem pri uspavani, takze o tej 20:00, vstanem rano o 6 ale ja uz o 7 zivam a v 99% este zadriemem doobeda, obcas aj pri nejakej pokojnej hre 😀🙈

autor
10. feb 2020

@tehulka2011
Fungujem takto posledny rok, pretoze zaspavat skor bolo pre mna uplne zbytocne.
Vstavam o cca 8hod (dnes 7:30). Idealne je pre mna spat max 4- 5 hodin, potom mam take obrovske bolesti hlavy, ze bez tabletky nefungujem. Ale kedysi som spala aj 8, 10, 12, 15 a v tehotenstve dokopy neuveritelnych 18 hodin denne.....nic, vobec nic nepomohlo.
Ak by som si lahla pred polnocou, a vstala najneskor o tej 4-5 hod, doobeda este 3x zaspim. A co je najhorsie, prelezala by som na posteli cas, kedy sa citim najproduktivnejsia....doslova by som kmitala.
Ked som pracovala na 12hod, kolegovia pred zaverecnou o 20tej uz pomaly spali a ja som vtedy lietala, az sa za mnou prasilo.

any17
10. feb 2020

Ahoj. Konečne niekto ako ja... vždy som sa sem Hanbil a napísať, keď som tu čítalala ake su tu mamičky šikovná a produktívne a už ráno maju vsetko tip- top.🤣
Poradiť neporadim, ale sa aspoň pridavam a toez sa rada insirpirujem..
Moje deti tiez vstavaju nieco okolo 9.00 - 10
0 a ja tiež s nimi . Potom ponocujem 😉

zibritka
10. feb 2020

Píšete mnohé, že deti naučia vstávať... Ani omylom!!! Mám tri a učím všetky, že má majú nechať ráno spať.. Kým teda nechodím do práce.. Tiež som večerno-nočný typ a nikdy ma nikto neprerobí.. Ja ráno nekomunikujem. Urobím nevyhnutné a neznášam otázky od manžela typu, čo si dam na raňajky... A ešte viac ma vytáča, keď ma tým zobudí... Už sa to učí, že so mnou nehne. A horor bol, keď som chodila na 6tu do práce a musela myslieť, písať a komunikovať.. Čistá katastrofa.. 😉😁😅

tatisna
10. feb 2020

Ahoj, ja som to zmenila, zacala soom rano cvicit taku zostavu na chrbat, cca 15 minut, donutila som sa a potom spotena do sprchy, vlaznou vodou mi stacilo, horuco mi bolo z cvicenia. Ked som toto rano absolvovala, uplne iny den to bol...100x lepsi

lentilkaxxx
10. feb 2020

"Ranní ptáče dál doskáče, víc sežere a taky dřív chcípne." Nočnú sovu neprerobíš, bioritmus nepustí. Mne sa tiež najlepšie chodilo do práce na osmu o deviatej 😀. Do desiatej som aj tak nevedela, čia som. Šefka detto. Ale ako úžasne sa nám účtovalo v noci. Výplaty som zásadne robila medzi 22.00 - 2.00 hod. V ďalšej práci som rovno šéfovi vysvetlila, že pracovná doba 7.00-15.30 nehrozí. A to som to mala 3 min.autom. Nakoniec som domov pred siedmou večer prišla tak 5x mesačne, takže neskorý príchod do prace nikto neriešil.

tenerifka
10. feb 2020

toto asi nezmenis, takych ludi poznam vela, mam kamosku, ktora cez vikendy a prazdniny pred 12,00 nevstane, ani jej deti, idu spat o 3-4 rano. Ja som uplny opak, rano vstavam okolo 7,00(detom chystam rañajky), chodim spat pred 23,00. Manzel je sova,nevstane pred 9,00, zvykla som si, ze rana su moje, v klude si vypijem caj, potom kavu. Nikdy sme spolu nerañajkovali, nechyba mi to, cez vikendy rañajkujem s mojimi babami, a on vyspava, ked sa umyje, oblecie a pride dole, stale nie je velmi zhovorcivy, obcas utrusi, ze ako to robime, ze rano dokazeme tolko rozpravat😂

kosicanka1
10. feb 2020

Viacere tu pisete, ze sa to da zmenit.
Ako som pisala, pred 03:00 proste nezaspim a to mam po 40tke a ani pri 3 detoch ani po porode ani ... Vyskusala som vsetko mozne a nemozne.
Pravidelne som tyzdne zalahla do postele o 23:00 a aj tak som zaspala o 03:00. WTF ???
UPRIMNE som sa snazila - meditacia, lubovnik, valeriana, sedativ pC, homeopatia, duchovne cvicenie, psychohygiena....
Proste - NEDA sa to zmenit, nemozeme byt vsetci rovnaki.
Miesto zmeny seba, som zmenila svoje zivotne podmienky a poslucham svoje telo. Tyka sa to aj stravy a inych veci v zivote.
Zacala som sa mat rada miesto ustavicneho boja sama so sebou 😉

erickatt
11. feb 2020

Ty ho buď večer. Nech nespí a je s tebou hore do pol noci.

alby2014
11. feb 2020

takto, ak tu vyplakavaju maminky niekedy, ze dieta nezaspi pred 23...a potom zistis, ze nechaju dieta vyspavat do 9 a este aj dlho obedny spanok. Rada je jednoducha, vstavat o 7dmej v rovnakom case, skratit obedny spanok...a vydrzat aspon mesiac...To iste dospela osoba...proste si doobedu nezdriemni, normalne vstan o 7dmej, nezdriemni si ani za nic....neverim, ze vydrzis tahat do 3 rano...a vydrz ako mesiac. Ty si unavena, nevyspata, ty mas uplne rozbity biorytmus. Ano, aj ja som aktivna vecer, ano aj ja dokazem dlhooooo doobedu spat, ale proste svet sa mi nebude prisposobovat. A odkedy som sa naucila mat aj aktivne dopoludnie mam pocit,ze ten den je dlhsi. Stihnem vsetko a vecer fakt uz mam len svoje zaluby, cas s manzelom...ziadne robenie, pranie, zmyvanie...uz len relax. Skus namiesto vyhovoriek, s tym nieco urobit, ak ti to teda vadi a vytrvat. Ked ja ako totalny milovnik spanku, doslova je to moje hobby, dokazem rano dokonca vstat a ist behat, tak kazdy to da.

autor
11. feb 2020

@alby2014
Beriem aj tvoj nazor, ale podla mna nie je objektivny. Nepoznas vsekty deti a zbytocne tu hodnotis. Mne sa mala budi myslim ze normalne, dnes o 7:30, nepotrebujem s nou vstavat este skor, alebo ju dokonca budit (staci, ze sa budi o 5:00, ked manzel vstava do prace a som vdacna, ze este zaspi).
Stalo sa parkrat, ze som ju budila a prerevala cely den. Ja som rovnaka a nezelam si to, som doslova nervozna. Uz som pisala aj v komentaroch, nie je absolutne problem vstat skor, dnes uplne v pohode, ale rana su mi k nicomu. Okrem toho, ze som sa asi 10x premiestnila sadnut si na ine miesto som este neurobila nic. Zachvilu idem prihriat obed, ktory som uvarila vcera, poupratujem izbu a idem uspavat. Moia praca zacina teraz 11:30. Citim sa produktivna vyhradne v noci. Momentalne nebojujem so svetom a ani to co spominas, ze sa mi nebude prisposobovat, aktualne som doma, nema ma co trapit, ide mi vyhradne o moj vnutorny pocit. Uz som spominala, ze ostatne veci mam vyriesene, domacnost netrpi. Za relax povazujem pokojnu pracu a popri tom film, neznasam upratovat a 100x odbiehat, aby som sa venovala a stale nieco riesila (o narocnosti deti nebudeme debatovat, nasa je zialbohu velmi narocna).
Este k tomu behaniu a vstavaniu. Tiez som zamestnana 😃😃 a cestovala som do prace, potom som kazde bozie rano isla kilometer peso, co nie je malo, myslim si. V zime, v lete.... prisla som do prace a napriek tomu nic zo mna 🙂 tu vobec neriesim to, ze rano vstanem a doobeda musim este spat.... riesim to, ze vstanem a som nepouzitelna, spomalena, neviem v sebe najst energiu, ktora prirodzene prichadza az vecer, na ktory sa doslova tesim a dom by som otocila hore nohami, kolko mam energie

dadus_ka
11. feb 2020

A o kolkej chodis spavat? Ja som to mala dlho ked som isla spavat o pol noci a rano som uz okolo 8-9 vstavala k malemu. Nejak sa to upravilo ze som isla spat pred polnocou medzi 23-24 a rano uz v pohode 😄 ale zeby som uz od rana nejak lietala to zas nie. Pekne pomaly, hygiena, ranajocky, kava a az poobede zacnem byt aktivna

alby2014
11. feb 2020

ja som ten priklad s dietatom pouzila ako priklad, ze naozaj casto staci dietatu upravit rezim a vytrvat...ano, ked ho zobudis rano raz za cas tak je urevane...ale ked vytrvas na 95% sa to upravi...plus ako ja uz som na vetu, ze mam narocne dieta alergicka...ja mam dve do roka, cize to je asi jedno narocne...pricom starsi bol do 4 rokoch doma... Moj vnutorny pocit je, ze proste malo spis, mas to blbo nacasovane...a to ti vravim ako clovek, co bol ako ty...cize asi sa to zmenit da...a zmenit sa do REZIMOM a vytrvanim v nom. Plus normalne si doobedu napis, co chces stihnut...a odskrtavaj. Je to len o prekonani sa...ak ti tento rezim, co mas nevyhovuje...nie su na to ziadne zazracne talbetky ani nic...len pevna vola.

alby2014
11. feb 2020

Pisala si, ze bezne chodis spat o 2...to je cca len 5,5 h spanku a to je fest malo...ak je to dlhodobo, preto si rano spomalena...proste malo spis...to je cele.e

autor
11. feb 2020

@alby2014
Ked som pracovala, nechodila som spat o 2. Chodievam si tak lahnut teraz, pretoze mi to tak vyhovuje. A mala som podotykam pravidelny rezim ako pises, nic 🙂 ziadna zmena, uz to nebudem to kazdeho komentara pisat. 5 hodin podla mna nie je fest malo, kedze optimalna dlzka spanku je 6-10hod + ak si sa venovala spanku tak vies, ze ani 10 hodin ti nezaruci, ze je ten spanok kvalitny (co je dost problem, ak spim viac som nie len ze neskutocne dolamana a neodpocinuta, ale este ma aj boli hlava).

Zas to dieta 😃 to snad nemusime riesit, s nou je nie ziaden problem (nehovoriac o tom, ze sa podla mna neda porovnavat detsky spanok s mojim).
Nemusi to byt narocne ani ked mas 2. Zalezi na povahe dietata a ak si narocne este nezazila, tak ti to nezelam a bud rada. Plus zavisi od situacie doma a miliona dalsich veci, zbytocne tu rozoberas temy, o ktorych prispevok nie je.
Ok, ja to urobim, ved ked mam povinnosti, tak sa inak neda, ale mam totalnu nechut a aj ked bol den uuuuuplne na nic, pride vecer, energia a som vo svojom.

alby2014
11. feb 2020

este raz....ja som nereagoval na rezim tvojho dietata...ja ani neviem aky ma ...ja som to pouzila ako priklad, ze ako sa da upravit rezim deitatu, tak aj dospelemu...ved citaj s porozumenim. Ze casto aj deti aj dospely maju len zle strukturovany spanok, podla opisu, ak chodis spat o 2 a vstavas o 7 a cele doobedu si zaspata, tak niekde problem je...a to asi v zlej strukture spanku. Napisala som ti, ako som to vyriesila u seba....a to som tiez sova. Plus tak ako som dakedy robila veci v noci...dnes moje telo ich prirodzene zacne robit okolo 10 a po 15cca mam padla a k veceru som uz nastavena oddychovat... Ak si roky mala blbo strukturovany spanok, tak zas zmena nenastane hned...

PS. Narocne dieta je pre mna chore dieta s diagnozami...vsetko ostatne je zvladnutelny standart.

autor
11. feb 2020

@alby2014
Uz som sa vyjadrila kopeckrat, zopakujem to naposledy - toto je moi celozivotny problem, nie problem na RD. Rozumej riesim to, ked rano vstanem, nie kedy idem spat, to je uplne jedno. Mozem chodit aj o 22:00, ale je to k nicomu (chodila som tak dlhodobo a pravidelne). Zbytocne tu budes pisat o nedostatku spanku ci o zle nastavenom spani.
K dodatku nebudem reagovat, nevies s kym tu na mk komunikujes a odvaha ti nechyba.

brisilda
11. feb 2020

Jeeej, tak predsa niesom sama ktorá večer ožije a doháňa čo cez deň nestihla 🤣 ráno je zabijak a ožijem keď deti ľahnu do postele 😜 upratujem ,umývam podlahu, lestim kuchyňu atď . 🤩 Ráno je všetko tip top ....kým sa deti nezačnú chystať do školy 🙈 .

eeffka
11. feb 2020

kym som nemala deti a studovala som zila som ako ty, nocny vtak. Potom prisla praca , dieta co ma budilo 10x za noc do 3rokov + do toho praca po jej 1. roku a telo sa nastavilo, ja ked chcem lahnem a o 15sec spim, hocikde, len dečku cez ramena mi treba.
Teraz fungujem tak ze do 12cca kukam telku a vstavam 6,30 a som normalne vyspata, mojaj mam hovori ze "som si odlezala svoje v puberte" 🙂 mam 43

opi14
12. feb 2020

Taaaak sa teším, že nie som sama 🙂 je jedno koľko spím, ráno som omáčka a nevyspatá. Tiež som si vypočula rôzne rady toto zmeň tamto, nič nepomohlo. Bojujem 🙃 Keď treba vstávam, keď mám možnosť rada si pospím koľko si telo pýta.