Skoro trojročné dieťa chce cikať/kakať len do plienky

alex2019
10. feb 2022

Ahojte,
chcem sa spytat ci niekto nemate takuto skusenost a ako ste podobnu situaciu riesili. Skoro 3 rocny syn chce cikat/kakat len do plienky. Od cca roka a pol sme ho davali na nocnik a rano sa zvykol vycikat, od 2 rokov sa mu to prestalo pacit. Potom sme na chvilku prestali, lebo ze asi nie je este pripraveny. Teraz je situacia taka, ze ked mu doma dam gatky tak celkom dlho cca 1,5 h niekedy aj 2 sa vydrzi nepocikat, tj ma urcitu kontrolu nad vyprazdnovanim, potom je aj ochotny ist si sadnut na wecko (nocnik odmieta uplne) ale nevycika sa tam. Chvilu posedi a potom povie, ze uz tam nechce byt. Ked mu potom dam plienku tak sa do nej vycika. Stale aj ukazuje na plienku, ze ju chce.
Ako ste riesili takuto situaciu kedy dieta zrejme aj vie udrzat moc, ale proste nechce cikat inam ako do plienky? Je nieco co vam pomohlo? Lebo ja uz ozaj neviem co robit..
Komunikacne je na tom tak slabsie takze aj preto nerozumiem preco stale chce len tu plienku.

miadi
10. feb 2022

Nechaj ho tak Daj mu plienku nerob z toho dramu o par mesiacov sa aj Sam odplienkuje.

maminastatinom
10. feb 2022

No niečo podobné robil aj náš, mala som stresy lebo mal nastúpiť do škôlky bez plienok. Bolo to v lete a zmenilo sa to ako sa hovorí za 5´ dvanásť. Jednoducho som si povedala, že má smolu ale keď nechce cikať na wc, ani nočník má proste smolu. Na drzovku som mu prestala dávať plienku a nechala ho chodiť vonku aj pocikaného. To sa mu samozrejme nepáčilo a rozmyslel si to s tým pocikávaním a začal sa pýtať. Čo sa týka komunikácie, neviem čo to znamená u vás, ale do troch rokov sa mu vôbec nechcelo ani rozprávať, tiež sme z neho boli na nervy, lebo len sa jedoval a nič sme mu nerozumeli. Je to tvrdohlavec

dzulli1980
10. feb 2022

Neviem, zažila som, že mama po kojení cca 6 mesačného dieťaťa, ho dala na nočník ... že tým sa pestujú návyky, kus fanatické a premotivované mi to prišlo ... moja dcéra kadila do plienky do cca 3,5 roka ... nikdy ma nenapadlo jej tú plienku na kakanie nedať, však už je veľká, keď si pýtala, dala som ... jednoducho nebola pripravená, zrelá používať na kadenie wecko ... prišlo to zo dňa na deň ... hlavne dieťa nenúť, viac zla ako osohu tým urobíš.

nikpa
10. feb 2022

@alex2019 keď vie že mu dáš vždy po wc plienku tak to urobí do nej, vyslovene na nu čaká. Treba keď zíde z wc dať mu slipy a nie plienku. Párkrát sa možno pocika do slipov, chvíľu ho v tom nechaj, nech si uvedomí čo spravil. So stolicou to niekedy trvá dlhšie...

alex2019
autor
10. feb 2022

@dzulli1980 hej toto si pamatam ked sme este na plavanie chodili, ze tam boli polrocne deti na nocniku, no nas maly sedel ked mal asi rok takze toto u nas urcite nehrozilo 🙂

alex2019
autor
10. feb 2022

@maminastatinom tiez ide do skolky ale do sukromnej, tam je im to jedno..ked mal 2,5 a neslo to tak sme si povedali, ze nechajme ho, tak teraz je to taky dalsi pokus, hlavne teraz mam pocit, ze zmena nastala v tom, ze uz to vie udrzat, co mi pride ako pokrok..ale zase samozrejme nie je cielom aby sa chudacik nevycikal ked mu treba lebo caka kedy mu ja dam konecne zase plienku... tou slabsou komunikaciou som myslela, ze on nehovori este veti, dlho to bolo veelmi slabe s hovorenim, boli sme aj u logopeda, ale teraz sa zacina asi 2. mesiac pekne rozbiehat, uz zacal aj opakovat veci ked nieco pocuje, tak sa hrozne tesim 🙂

alex2019
autor
10. feb 2022

@miadi mozno to tak aj dopadne, ze to nechame na jar/leto, resp uvidime co sa udeje v skolke do ktorej teraz nastupuje, len ma zaujimalo, ci tu niekto nema nejaky tip ze co u nich pomohlo v podobnom pripade, lebo ja ozaj neviem ako ho motivovat na wecko resp vysvetlit mu, ze plienky su pre male deti..

miadi
11. feb 2022

@alex2019 Ja viem len o vela pripadoch kde moc tlacili mami a dieta sa zablokovolo a chcelo potom tie plienky co najdlhsie ., jeden chlapcek este 4r kakal len do plienky inak to zadrziaval tak mu ju vzdy dali ked pytal a v skrini tak kakal 😟Proste este na to nie je Asi mentalne zreli. Daj si stym pokoj do maja ked uz bude teplo skusis zas . Moja mala sa odplienkovala 2m pred 3r mala len dve nehody a uplne v pohode dovtedy sa serbliku branila ako čert križu. Dr mi povedala ze je to ok ze nie je presny vekovy limit kedy sa dieta mà odplienkovat a tiez vravela ze lepsie netlacit. Ja skusim msleho v lete Ked bude mat 2.5r a ked to nepojde nevadi ., aj keby to bolo az o rok . Viem ako to prezivas ale je to uplne zbytocny stres pre oboch .

natalala
11. feb 2022

@alex2019 ja som dcerku nikam nesadala, mali sme doma nocnik asi od jej 1,5 roka. Vysvetlili sme jej, co to je a naco sa pouziva a ked bude chciet moze skusit. Obcas sa tam isla vycikat alebo vykakat ale mala plienku, kt si predtym dala dole, potom plienku zacala odmietat, tak sme skusali byt bez. V stredu mala 2 roky a uz posledny mesiac je bez plienky cez den aj v jasliclach (tam mala 1 nehodu ze si cvrkla). Davam jej ju ale v noci, kedze spi celu noc a nezobudi sa na cikanie ani na nic :D proste kes bola pripravena a rozumela tomu, tak sa odplienkovala sama 🤷🏼‍♀️

nwnw
11. feb 2022

@alex2019 nauc ho dat si dole gate a nech chodi sam. Uz je dost velky. Pienky zrusit. Co bude robit v skolke? Co na to hovori on sam? Moke dieta sa iba nechcelo pytat. Naucili sme dat dole gate a chodil si pekne sam aj v noci.

ladybug138
11. feb 2022

@alex2019 dat dole plienku, bude to chvilku trvat, ale nauci sa

ivca88
11. feb 2022

Aktuálne to riešim. Moja má 3,5 a ani za svet sa nevycikala do nocnika alebo wc.
Ale nebol problém s nocnikom, tam práveže dokáže sedieť aj 4 hodiny keby ju nechám. Skôr ide o to, že sa tam absolútne nechce vycikať.
Totálne zadržiava.
Keď sme to začali skúšať, tak necikala už 6 hodín. Vždy keď už išla, zacítila mokro a prestala.
Ja som z toho a prášky, lebo sa bojím zapálu močových ciest. Dokonca si nechcela ani len gaťky/legíny dať na holo. Moc si zvykla na plienku. Takže behala nahata doma 🤦 100x radšej by som brala keby cikala kade tade ako takto, keď to drží šialene dlhý čas v sebe
Preto ak necika dlhšie, dam jej radšej plienku.
Ona od malička cika po leziacky na brusku- a prdel má na hor .
Takže asi preto sa nevedela vycikať po sediacky..

Avšak... Za posledné dva dni sa to zlepšilo. Tri krát cikala sama do nocnika.
Začala som to robiť tak, že sme kúpili ešte jeden nočník a vždy keď idem na wc ja, tak pred wc cika aj jej nejaký plyšák a posadím tam aj ju.
A keď sa vycikam, zatlieskam si ( Okey, som asi šiši, ale zabralo to 😁)..
Začala už aj ona opakovať...
Takže skús to možno takto. Nech vidí aj vás, ako to robíte. Skusaj týždeň a možno po čase skúsi aj on..

ivca88
11. feb 2022

Ale inak s prvou dcérou nebol žiaden problém. Len raz sa pocikala a už chodila pekne sama vždy keď sa jej zachcelo.
U tejto druhej som nočník dávala od 2 rokov a stále to takto bolo, že tam sedela kľudne aj hodiny a nič.
Takže čakaním som si v nicom nepomohla.
Asi nemá zmysel čakať že sa dieťa samé naučí, že dospeje. Ja sa skôr obávam že keď sa nenaučí teraz, tak potom bude viac vymyslat.
Tiež som si vravela že to nechám na jar, ale potom ma napadlo, že v zime sme viac doma a tak ju viem ustrážiť.
Na jar/ v lete sme stále niekde. To by bolo v tomto smere komplikovanejšie, keby mi kdesi vonku na prechádzke či v parku zadrie že chce ciii... 😁

tehotna40
11. feb 2022

Co sa týka cikania, hrozne nám pomohlo kúpiť stupienok protišmykový a cikat po stojacky "ako tato". Ale kakal do plienky asi do 3,5 roka, v škôlke proste nešiel až doma vypital plienku a uz sa aj schovaval a tlačil. Potom som proste nekúpila plienky uz, povedala ze nemáme tak sadol na záchod a bolo.

nadazdi
11. feb 2022

Moja prvá nemá od 2 rokov plienky, ale vždy keď šla kakať si plienku vypýtala, rozumela, ale nechcela, aj keď som ju dávala na nočník alebo na záchod tak radšej zadržala, takto to trvalo 3/4 roka.. jedného dňa bol muž na hajzli a taký smrad že som mu zatlieskala a on sa začal smiať.. tak sme sa všetci smiali že aké je to vtipne a ona ti zrazu prišla že kúpeľne, že sa vykakala do nočnika a začala sa smiať a tlieskať.. my sme sa skoro rozplakali od radosti.. bola to uplna sprostosť, odvtedy nemala nikdy nehodu 😁

engynka
13. feb 2022

@alex2019 raz zobral mojho tatik niekde v restike na zachod a bol tam pisoar. Tak sa tam vycikal (to mal este plienku stale) a strasne machroval ze tam cikal a ze to je len pre chalanov. Tak som mu kupila pri odplienovoani maly detsky plastovy pisoar a chodi len tam. Sotji to par eur a efekt to celkom ma na neho.