Starostlivosť o novorodeniatko. Ako ste to zvládali?

lalitagopi
25. aug 2008

Mile mamicky! Chcela by som vas poprosit, ci by ste sa mohli podelit s vasimi skusenostami...ako sa to da zvladat...resp....da sa to zvladat?😕
Casto citam, ze pomoc matky ci svokry je fakt nevyhnutna...mna by zaujimali vase skusenosti..ked manzel chodi do prace...atd. ci je fakt nutna dalsia osoba...ako ste to vy zvladali?
Vdaka za komenty.

anulienka166
10. jún 2010

ako mne manzel pomaha to je jasne..tak isto ako pisala nkaps..napusti vanu asistuje pri kupani 🙂 hraje sa s nim ale sam este nekupal..ani neprebaluje a hrat sa s babom.? ved to robi asi kazdy otecko ktory lubi svoje dieta to je samozrejmost..ja som pisala ze mi nikto nepomahal ale tym som myslela ze mi nepomahala svorka, mama, sestra ale nie manzel.. 😉 🙂 😉

janulienka89
10. jún 2010

ahojte, ja mam 21 rokov a byvam u svokrovcov a tiez mi nikdy nikto nepomahal ale preto lebo to nechcem 😉 akurat manzel aj to len obcas lebo z roboty dojde 17:30 a 2krat do tyzdna chodi na trening (dojde z roboty a hned uteka na trening 🙂 ), v sobotu zas robi v zahrade a nedelu ma zapas tak mi pomaha len obcas ale mne to nevadi 😀

lucyso
10. jún 2010

aj mne manzel pomaha.. a niekedy sa riadne nasmejem..... teraz uz vie co kde ako atd... ale este na zaciatku nazval koliky: kolíky 😀 😀 😀 😀 , no ale zlate je to 🙂 ...
ked sme chceli dieta, tak sa starame a hrdo mozem povedat, ze dobre sa starame... 🙂 🙂 😉 !
joooj len keby ta moja svokra nebola taka muuuudra do vsetkeho... mame diametralne odlisne nazory na vychodu....No ale este stale dobre odolavam jej komentom..... ktovie ako dlho budem... 🙄

anulienka166
11. jún 2010

a co baby chodite aj v takych horucavach vonku s babatkami??my ano aspon niekde do tiena 🙂

naty
11. jún 2010

já chodím radši jen dopoledne, ještě není ten hic tak hroznej, odpoledne sme oba rádi, že sme doma ve stínu.. 😝

a s tím manželem...u nás je to tak, že klidně obstará různý ty praktický věci okolo, jako napuštění vany apod., ale přímo o malýho se prostě nepostará, ale je to proto, že se ho bojí...je dost velkej a silnej a má strach, že mu ublíží...potom, co sem viděla, jak byl úplně opocenej, když ho měl jen pochovat, tak sem pokusů zanechala a prostě budu muset počkat, až bude větší a ne tak "křehkej"... 🙂

nkaps
12. jún 2010

ja si tiež myslím, že tatkovia by mali pomáhať, ten môj aj pomáha... ale ani ja som nechcela pomoc ani od svokry ani od mamky môžte kuknúť fórum na tému :
https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/preco-mam-nervy-na-moju-mamu-ked-sa-priblizi-k-mojmu-syncekovi/

a ani pomoc nechcem a manžel je vždy na mojej strane ked svokra niečo zapindá... ale už ani nepindá, vie, že si poradíme sami 🙂 ale moja mamka sa furt stará.... netreba mu dať čajík? nie je hladný? prečo tak cumle ten dudlík? prečo toľko spí? prečo keď prídem z roboty vždy ide spať alebo spí? prečo plače? čo sa mu stalo, že toľko plače? nie je mu teplo? nie je mu zima? nie je pokakaný? ( a nikdy nemá pravdu) mám ho dať odgrgnúť? (keď ešte nedojedol a oddychuje) iba nervy mi robí vrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

lujza123
12. jún 2010

Ja som si pomoc na 6tonedelie zabezpecila. O malu sa starat nebol problem, ale prve tyzdne priatel nakupoval, varil, upratoval ( bola som po cisarskom , rana ma sice az tak nebolela ale posluzila ako dobra vyhovorka, par tyzdnov domacich prac este ziadneho chlapa nezabilo). Obidve novopecene babky boli cele nazhavene ako budu pomahat..tak ked prisli pozriet tak som im hned dala nieco zehlit alebo vyniest smeti a pod. takze ich to nadsenie nonstop pomahat a radit rychlo preslo .....

lujza123
12. jún 2010

nkaps..take otazky idu poriadne na nervy, ked mala dcerka asi 2 mesiace bola som na vikend u nasich a normalne som si zapisovala vsetky otazky, ze ked lucia bude hovorit tak nech im odpovie. Toto sa ma stihly 3 ludia opitat za dva dni
43 x co jej je?
25 x co chce robit?
24 x preco place?
19 x chce spat?
15 x je hladna?
8 x nieje pokakana?
5 x myslis ze sa nudi?

lucyso
12. jún 2010

ani nehovorte...
akonahle mala zaplace svokra si ide nohy polamat 😀 ako beha po schodoch ze co jej je ze co tak strasne place??? a ona je len hladna.. a ide ma picnut, ked jej hovori: "ty moje chudaaaaaaaaatko" 😠 😠 😠 😠 🙄 .....
inak aj mne manzel nakupuje, ci uz plienky, vlhcene obrusky a na normalne pomaly stracam prehlad 😅 😅 😅 ...
az ho musim brzdit... 🙂

nkaps
13. jún 2010

Lujza 123, máš to aj ty ťažké... no ja už rátam dni a hodiny, kedy už budeme sami, dúfam, že do mesiaca už budeme odsťahovaný... ale mamke som aspoň vymyslela zábavku ´´pokec´´ aby som trochu odpútala jej pozornosť od malého, ale ovplyvnilo to aj iné.... napr. varenie teplú domácu polievku som nejedla ani nepamätám, len čo ráno otvorí oči, hned chce aby som jej to zapla...

murinka
13. jún 2010

ahojte.my tiez byvame u svokrovcov a od narodenia malej to je horor 😔 svokra sa miesa do vsetkeho-vsetkeho!este aj do toho co jej obleciem 😠 niekedy ked mam uz nervy na jej sustavne upozornovanie sa jej opytam:,,som neschopna?,, 😠 😠 😠 😠 pre mna je to na zblaznenie 😖 ja som sa tesila ked som malu mohla prebalit,nakrmit,pomaznat no svokra mi vzdy hovorila ze co a ako mam robit ☹ uz mi lezu na nervy otazky typu:,,preco mala nemoze cipsy,arasidove chrumky,spekacku,parku,vyprazane rezna atd 😠 z jej ,,poznatkov,, o strave ma ide rozhodit 😠 neznamena to ze ked vychovala dve deti tak vsetko vie najlepsie 😠 pre svoje dieta som urcite ta najlepsia mama a osoba pod slnkom 🙂 🙂 🙂 momentalne pracujeme na samostatnom byvani 😎 vianoce by sme mali slavit uz sami 😎

murinka
13. jún 2010

a este chcem napisat ze toto nebola pomoc pre mna ale skor deptanie akokeby mi davala svokra pocitit ze som neschopna nula

lucyso
13. jún 2010

je to tazke s tymi svokrami a mamami.... oni si automaticky myslia, ze sme asi neschopne, alebo co alebo ze sa bez ich nezaobideme...ale to nevedia, ze citame modreho konika 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 .....
no ak by som si mala brat rady od mojej svokry, tak ma picne... ved ona donedavna nevedela ze su uz papierove plienky 😀 😀 😀 😀 😕

lujza123
14. jún 2010

Mne keby niekdo pinda do prebalovania, krmenia tak okamzite by som tu osobu nechala nech to teda spravi ona ked to tak dobre vie ( po 9 mesiacoch tieto servisne prace uz niesu take zaujmave). A rady ohladom jedalnicka..jednym uchom dnu druhym von, to ste mali pocut tie kecy ked k nam po 6nedeli dosli na navstevu priatelove 3 tety...uz dochodkyne, stara dedinska skola...hned od dveri pohladom na mna zhodnotily ze mam slabe mlieko, ze pekne navecer mam davat vlockovy odvar a postupne po lyzickach pridavat kravske mlieko....a potom uz len varit vlocky v mlieku a to davat...ze na koliky kminovy odvar a ze ked je moc zle tak si mam dat zo 3-4 stamprle a nakojit ju .."saaak oona sa ty pekne vyspii a bude dobre " a podobne.

lucyso
14. jún 2010

Lujza123.... 🙂
no ja som si uz predstavila seba 😀 😀 😀 , asi by ma na miete piclo 😀 😀 😀 😀 ....
no stara skola je stara skola 😀 😀 😀 😀 .. ako ta moja svokra... donedavna nevedela ze su uz aj ine plienky ako bavlnene, ktore sa nemusia vyvarat.. 😉 🙂

nkaps
14. jún 2010

nooo a moja mamka včera sa pýta malého kedy bude môcť papať kvôrku z chleba skoro ma šľak trafil, a ešte jedna pani /sa pristavila/ sa ma pýtala či už mu dávam polievočky a ako ich mám pripravovať, hlavne že som bola pred piatimi dňami u pediatričky a ona povedala, že mám iba kojiť a ked som sa pýtala na čajík alebo na vodičku tak nebola veľmi nadšená ale povedala, že môžem ked sú takéto horúčavi.... a aj som jej to povedala a ona si len svoje trepala...

usiko
28. jún 2010

no, ja mam praveze opacnu situaciu, dievcata.
Moja mama ma moderne nazory na vychovu, nepinda mi do nicoho, ked treba, je ticho a podobne, poradi, ked treba......rozumieme si vo vsetkom.... Takze ja praveze ocenim, ked budem u nej po porode na tyzden alebo viac. Viem, ze mi pomoze ak bude treba, a necha tak ak nebude treba, a budem sa citit ovela pokojnejsie ako keby som bola doma, muz v praci a hrozilo by, ze mi bude svokra volat, alebo este pravdepodobnejsie: bude volavat muzovi 10x denne, ako mi je, zhladuvat informacie a radit /
Pre obraz , svokra je zdravotna sestra , tak pridam jej dve najnovsie tezy: 1. nizky krvny tlak (u muza, napriklad) je omnoho smrtelnejsi ako vysoky krvny tlak (pretoze kdekolvek moze odpadnut, buchnut si hlavu a umriet), takze ho treba liecit; 2. (mierene na mna v tehotenstve) : Mas velmi dobre vysledky krvi, vsetko mas v norme, mala by si zacat jest nieco nezdrave, lebo takto to nie je dobre 😝 😖 .......tak akoze pri takom dacom mozem uz len ocakavat tie mudrosti co bude plodit po porode.... 😀 takto bude svokra vediet ze niekto so mnou je a da pokoj.... 🙂

r.ferraro
29. jún 2010

Ahojte ja mam svokru ktora mi nepinda skoro nikdy, ale ked mi nieco povie co sa mi nepaci tak jej odpoviem...moj maly spi tak pol hodinku max.hodinku cez den a ona sa ma furt pyta, preco nespi dlhsie....to ma vie tak vytocit, ako keby som ja vedela preco nespi. Este neznasam, ked ho porovnava so starsim vnukom, ten ma 3 roky...

idris
30. jún 2010

@lujza123 ten zoznam sa mi paci 😉 😉 ako ja by som poslala tych ludi kade lahsie keby sa ma stale vypytuju

ja som nemala pomoc a som spokojna mamka mi prisla iba ukazat prve kupanie a koniec a svokru som odstavila ani neviem ako. No a aj ja som mm vyuzivala na vsetko co sa dalo tiez som po sekcii ale chudak tie nakupy ledva zvladal a to sme prisli so sestonedelia do prazdneho noveho bytu takze musel komplet potraviny pokupit ale ako tak to zmakol

elixia
30. jún 2010

kocky,ako vas tak citam,som celkom rada,ze budeme iba sami.. 😀 Zacala som tuto temu citat,pretoze tiez mi nema kto prist pomoct,tak som chcela vediet ako sa to da zvladnut. Manzel dostane 2 tyzdne rodicovsku dovolenku a to bude vsetko..No ale po tych 4 stranach,fakt som rada,ze tu takmer nikoho nepoznam a rodina tisice km daleko 😀 😀

briketa
1. júl 2010

Elixia neboj, tiez sme na druhom konci zemegule a to som manza este z porodnice viezla priamo do prace....a potom sa sama odsoferovala domov, kde ma cakal neupratany dom a dvaja psy. A zvladlo sa. Prve aj druhe. Cim menej sa zapodievas takymito otazkami, tym je to jednoduchsie. Clovek sa velmi rychlo prisposobi situacii a ide sa.

lujza123
1. júl 2010

@elixia 2 tyzdne pomoci bohato stacia.

Starostlivost o seba a babetko sa da zvladnut aj osamote, dobre je zasobit mrazak navarenym jedlom ktore sa iba zohreje....u nas to bol slepaci vyvar, lasagne, bolonska omacka, gulas a ked som varila tak len take jednoduche zalezitosti ako pecene kura.....nakupy a upratovanie nablizsi mesiac v pohode zvladne aj chlap ked sa vrati s prace ( kolke zeny tak ziju cely zivot, praca a potom starat sa o domacnost) takze sa to da.
Ide to urcite aj uplne bez akejkolvek pomoci ale posledne tyzdne tehotenstva a porod je makacka, krmit babo kazde dve hodiny cele tyzdne, nehovoriac o tom ak bol porod narocny a ostali nejake poranenia ( sitie, cisarsky...) to vsetko je dost vycerpavajuce

K tym svokram, mamam..nuz oni si vacsinou predstavuju ze pomozu kocikovat, kupat....(cize odobrat to najprijemnejsie , no dakujem pekne za takuto "pomoc")
Hlavne pre tie prilis horlive "vypomocnice" je najlepsie mat prichystany vysavac, zoznam veci na nakup....a strcit vrece odpadkou do ruky ze to mozu vyniest cestou do obchodu...potom nech sa potesia z babetka. Samozrejme aj prisny zakaz vstupu bez prineseneho uvareneho obeda !!!

simcab
1. júl 2010

moja maminka je prichystaná, že mi bude chodiť variť a upratovať, čiže supeeeeer.. môžem sa tešiť 😵

elixia
1. júl 2010

ste zlate 🙂 Lujza,skvely postoj,myslim ze mas uplnu pravdu 😀
Ja sa toho v podstate ani nebojim,ani sa tym nejako nezapodievam velmi,lebo viem ,ze to inak nebude....len sa ma kadekto tiez vypytoval,ze kto mi pride pomoct po porode,az vtedy som sa zarazila...lebo ved nikto,je to take nenormalne??
Ja si tiez najradsej vsetko robim po svojom, takze by ma porazilo,keby mi zrazu niekto organizoval domacnost...A ked mam odpovedat na otazky typu toto kam mam dat, s tymto co mam urobit, tak si to radsej urobim sama 😀

bianca2
1. apr 2012

Ahojte baby, moja mala ma 2 mesiace a mam mensiu krizu obcas. bola by som rada ked by mi manzel sem tam viac pomohol a on ma tolko prace ze nestiha.robi co stihne a ked nie, a ja som unavena a potrebujem trochu pomoct tak skor to nechape ako chape. mrzi ma to, lebo sme spolu uz 16 rokov a skvelo sme si rozumeli doteraz a po porode mam pocit ze sa nase nazory rozchadzaju. neviem ci je to bezne ci nie.ja nechcem malu nechat samu, lebo place a prvych 6 tz som sa od nej nemohla ani pohnut, tazke dni aj noci. potom som ju dala do satky a uz je to lepsie, cez den mi spinka a je kludnejsia. vecer ked osm uz unavena a porebujem trosku pomoct, manzel ked ma cas pomoze, ked nema nepomoze a potom to na druhy den citim na mlieku lebo je ho menej. noci sme mali tiez vesele a nedavno som zistila ze ked spi na mne tak je kludnejsia a uz je to lepsie. predtym sa budila kazdu hodinku prvych 6 tz, potom nechcela spat na posteli vobec a odkedy spi na mne tak 2-4x za noc, to sa da. ked sme mali tazsiu noc a potrebovala som cez den dobit baterky, tak toto bol problem. skor mi chyba ta opora u manzela co som predtym citila. je to ais tym ze ja nechcem nechayt malu vyplakat, neodkladam ju do postielky kedze tam plakala a dlho nevydrzala, mam ju stale u seba a potom neporobim ine veci. no necakal som ze to bude take narocne. moja mama navari, takze to je skvela pomoc.takze domacnost funguje len sa musim nastavit tak, ze zvladnem s malou byt nonstop sama a nebudem potrebovat manzelovu pomoc....

hrustik1
1. apr 2012

@elixia
@lujza123 Presne opisujete ako som to zazila pri dcerke ja 🙂 Vratili sme sa z porodnice a boli sme same. Manzel v praci, rodicia obaja zamestnani. Tak sme to museli zvladnut same od zaciatku. Moja mamina chodila akurat prve dva tyzdne nieco mi uvarit na obed alebo priniesla uz hotovy obed - musim uznat, ze mi tym velmi pomohla 🙂 Kym bola u nas stihla som sa osprchovat a najest. Moj muz pracuje na manazerskej pozicii takze chodi domov velmi neskoro - ale zase sa snazil vecer pomoct ako sa dalo 🙂 Okupal malu a kym bol hore, tak sa o nu staral a ja som zatial mohla nerusene spat. Priniesol mi ju na kojenie a potom si ju zobral spat ak plakala ... aspon do polnoci som sa vzdy vyspala 🙂
Moja Karolinka bola velmi dobre miminko - v byte sme mali spojenu kuchynu s obyackou a tak som do obyvacky dala tu cestovnu postielku a ona tam cele dni lezkala a hrala sa s rucickami alebo spinkala 🙂 A ja som si zatial upratala, navarila - a ona ma pri vsetkych tychto aktivitach sledovala a tym padom nestrajkovala, ze sa jej stale nevenujem 🙂

baklik
1. apr 2012

@bianca2 nuz, ja som zazila nieco podobne... s tym rozdielom, ze nam neprisiel nikto pomoct ani len navarit. a moja "draha" svagrinka skonstatovala len, ked mal maly mesiac, ze co sa ja stazujem, ona po porode hned varila pre deviatich chlapov, lebo stavali dom! ale to nebola po cs a mala jej stale spala. nuz, odvtedy k nej rozhodne neprechovavam pozitivne pocity! 😠
muz sice poobede co-to pomohol, ale to som mala vzdy ofrflane, ze sa ja nestaram. on nesiel pochopit, ze ako to vraj stihaju ine, aj navarit, aj o dieta sa starat, ze si potrebujem aj oddychnut, dospat. chcela som od neho, aby mi prve tyzdne priniesol obedy z bufetu, ked pride z prace, ale nie... ☹
potom som to raz cez vikend nechala na nom, tak zbadal, ze to nie je take easy. maleho som tiez nechcela nikdy nechat plakat, on bol nespavec prve dva mesiace. akurat v noci spal, to sa zobudil len tri krat. ja po cisarskom, takze to kmitanie bolo o to namahavejsie.... tazko sa mi hojila rana, pri noseni maleho som bola hned unavena a rana mi mokvala pri kazdej vacsej namahe.
s mliekom som mala problemy od zaciatku, tak sme aj postupne skoncili uplne na UM. ale nasla som si postupne na tom vyhodu - cez vikend v noci stava k malemu on! 🙂 nech vidi, ake to je... a hned je tych kecov o zvladani menej!
ale mam pre teba dobru spravu, postupne sa do toho dostanes. teraz ma maly 4 mesiace a uz je to lavou zadnou. vazne 😉
takze hlavu hore, tazke dni onedlho pominu a bude lepsie! 😉

cubana
1. apr 2012

@bianca2 ahoj a nedavas malinku spinkat do kocika? nam nas drobec ked bol taky malicky nechcel spavat v postielk ak tak 30-40 minut, potom som ho vyskuala dat do kocika ked bola este velka zima tak na chodbu a tam spinkal aj 2-3 hodiny, ked uz bolo krajsie co teraz uz mozes tak potom sme chodili na prechadzky von, nechala som ho potom na dvore a mohla som oddychovat aj ja ... neviem ci byvas v dome alebo v panelaku, ale viem ze maminky v panelaku davaju deticky v kociku spat aj na balkon a vedia im tam dlho prespat

ivana2610
23. sep 2018

Tu