Ako ste zvládali prvý trimester v práci?

1. aug 2022

Baby, ako ste zvládali prvý trimester v práci, keď ešte zamestnávateľ nevedel o vašom tehotenstve a vám už bolo veľmi zle? Ako ste to riešili? Ďakujem.

0silvia0
1. aug 2022

isla som sa vygrcat na wc a stale nieco pojedala pri praci, aby ma nenapinalo. Ale ja som si to mohla dovolit, fungovat v nejajej prevadzke alebo v obchode neviem neviem.

ropucha6
1. aug 2022

Ja nejako takto podobne, nastastie som nemusela chodit do officu kazdy den. Ale priamej sefke som to povedala asi v 8tt, nech vie, co sa deje.

lucia7933
1. aug 2022

@0silvia0 úprimne si ja toto neviem predstavit v praci... ja by som sa asi radsej vypisala na pn keby to uz bolo takto zle

maminkadeticiek
1. aug 2022

Narocne ...grcacky,zaspala by som aj postojacky...ale robit sa musi,aj nase mamy zvladali.

orangiiina
1. aug 2022

@lucia7933 kvôli čomu vypísať?? Pracovala som takmer do konca 8meho mesiaca. Mala som rôzne dni, samozrejme, že som to neutajila pred kolegyňami. Proste mi bolo občas zle, prestala som pit kávu, ale ak žena nezvracia niekoľkokrát denne, nevidím dôvod, nechchodit do prace. Ak sa nejedna o fyzicky náročnú pracu. Všetko sa dá zvládnuť, keď sa chce.

lucia7933
1. aug 2022

@orangiiina myslim to vracanie, hore dole na WC, u nas v praci by aj slepy videl ze som tehotna..

zuzliq
1. aug 2022

V práci lepšie, ako doma. Tam som na to tak nemyslela, musela som sa premôcť.

pavla456
1. aug 2022

Ja som sa dala na PN, inak sa to nedalo vyriešiť..časté zvracanie, obrovská únava a malátnosť....zabrala až infúzia deganu, ktorý mi aj naordinovali brat v tabletkách 3 krát denne

0silvia0
1. aug 2022

@lucia7933 ani mi nenapadlo kvoli nevolnostiam sa davat vypisat. Potom som to uz vychytala, hned po zobudeni som nieco zjedla, aby sa nevolnosti nerozbehli naplno a dalo sa to zvladnut.

mamkalentedkova
1. aug 2022

Tiež normálne ...cukríky ,žuvačky ..stále niečo pod zub a keď som musela ,išla som sa vygrcat ...

saska85
1. aug 2022

Som ucitelka a v pohode som to zvladla, no mne nebolo zle. Avsak bola som stale chora, kazdy mesiac. Od septembra uz idem na PN

bavlnka92
1. aug 2022

ja som mala po vačkoch poschovávané cukríky a prvé dva mesiace som aj nočné robila kým som to zistila. potom normálne len som povedala že odbehnem na wc a to nikto tie dve minútky neriešil aj keď ich bolo hodne :D

janba
1. aug 2022

Nastastie mi nebyvalo zle, ale zívala som od rána, až kým som si poobede doma neľahla 😀

gabika128
1. aug 2022

Normálne na PN som išla, po tom, čo som strávila na záchode v práci prvé 3 hodiny 😂 ak má niekto nevoľnosti iba také že, sa ide vygrcat a niečo papa potom od nevoľnosti tak OK, to sa dá, ale ja som si ráta glgy vody a aj to išlo von. Do práce som sa vrátila hneď ako som vedela normalne fungovať, a nevoľnosti boli už znesiteľné 😊

stannkal
1. aug 2022

Ja som mala tiež PNky cez tie najhoršie týždne. Mne bolo cele dni zle, práca bola utrpenie. Daj sa vypísať, máš na to nárok.

bessdonna
1. aug 2022

@orangiiina ty si chodila do konca,ine sa daju vypisat.

jankaceglo
1. aug 2022

Podla toho, ako ti je zle. Keď je to taka celodenná nauzea, slabosť, to sa dá vydržať. To som mala prvé 2-3 mesiace a vtedy som chodila normalne do prace. Som ucitelka Mat, Chem. Nikto ešte nič nevedel, darilo sa mi ovládať. A čuduj sa svete, asi v polovici 3. mesiaca, kedy by nevoľnosti vraj mali ustavat, začala som vracať 8-10x za deň. To boli Vianoce a dúfala som, že do konca vianočných prázdnin ma to opustí, ale len sa to zhoršilo a to uz som v januári volala riaditeľke, že uzavriem nejako prvy polrok a druhy už idem na PN. A na PN som už ostala až do pôrodu, vracanie prešlo až v 8.mesiaci, ale tam ma bohužiaľ urgentne hospitalizovali kvôli iným problémom spojených s tehotenstvom a ešte mesiac som si poležala v nemocnici, kým som porodila.

zuzi0911
1. aug 2022

Pri prvej dcére som otehotnela v 18r a teda v maturitnou ročníku...každý deň som dohádzala cez 50km do školy ...zle mi nebolo,všetko super..maturovala som týždeň pred terminom...
Teraz mam síce 32 ,ale je mi zle....je mi na vracanie,boli ma cely deň aj noc žalúdok. A o črevách ani nehovorím. Sedieť vydržíme 10 minút a musím si ľahnúť...som na PN koli spineniu ,aké asi aj tak by som to v praci nedala ...do toho celu noc chodím na wc a je mi zle...posledne dni zaspím až o 08.00 ráno čiže by som naozaj nemohla ísť na 06.00 do roboty...je to ťažko...niekedy sa dá zvládnuť všetko...no niekedy to proste nejde...

orangiiina
1. aug 2022

@bessdonna o tých, ktoré sa dajú vypísať, lebo sú tehotné a tehotenstvo majú relatívne OK, mám svoj názor. Ja som bola aj týžden v nemocke, kde ma mal na starosti samotný prednosta Zahumensky, lebo som bola kriticky, špecificky prípad a aj napriek tomu ma doktorka “nevypisala”. Po vysedávani doma príde realita a mamičky tu potom píšu ako im to prerastá, rozpadaju sa vzťahy, nepomáhajú mamy, svokry…všetko ma svoje pre a proti. Tehotenstvo nie je choroba.
Samozrejme sa bavíme o tých ženách, ktoré majú viac menej bezproblémové tehotenstvo s miernymi nevoľnosťami v prvom trimestri.

bessdonna
2. aug 2022

@orangiiina to ano,pre niektore to moze byt psychicky narocne.ziadny kontakt s ludmi,atd.ale zober si povolania ako postarka,casnicka,robotnicka pri pase,policajtka...skakat z bicykla na bicykel s tymi bolestami na zaciatku,nemas moznost si lahnut ked je zle.policajtka si cez to citlive brucho pomaly nema ako dat zbran,chodi na mrtvoly,mozu ju napadnut atd.....nie je praca ako praca,nie je maternica ako maternica.a to som este nehovorila o strese,ktora je na niektorych pracoviskach neunosna aj pre netehotnu a zena je rada ak vobec otehotnie

orangiiina
2. aug 2022

@bessdonna o fyzicky náročnej práci píšem v prvom komente, a druha vec je zákon a preradenie tehotných na fyzicky nenáročnejšiu pozíciu. Hádam nebude policajný zbor posielať tehotnú policajtku na zatah 😀 to si akože reálne videla ako tehotná policajtka niekde zasahuje?? Dobre si vymýšľaš.

mikadooo
2. aug 2022

Povedala som to, keďže som to nevedela celkom skrývať 🤷. No a čo že prvý trimester. Dieťatko som našťastie v pohode potom aj donosila. A keby aj som nedonosila, povedala by som asi aj to, prečo nie. Nech vedia, prečo nemám na niektoré veci náladu... Držím ti palce, akokoľvek sa rozhodneš, hlavne nech všetko ide až do úspešného konca❤️.

l_u_c_k_a111
2. aug 2022

ja som bola na PN hned od zaciatku robila som na poste na balikovom uprimne ludia absolutne nevedia pochopit ze ti je zle su neprijemny a odbehavat kazdu hodinu na wcko sa neda proste dalsia vec baliky musela som tahat tazke veci otehotnela som v dobe ked bolo vela ludi na PN nemal ma kto vystriedat zacala som spinit do toho no proste cele zle takze som povedala gynekologovi kde pracujem ze proste ledva na wcko mozem ist a nechal ma doma dneska uz som v 24 tt a sama na sebe citim ze som spokojnejsia ze nie som vynervovana z ludi 😂 nemam ziadne problemy ale proste do prace by som sa uz nevratila neustaly stres a nervy to mi netreba 😁

autor
2. aug 2022

@orangiiina ako by to tušili v prvom trimestri? Bola by nútená to hneď na začiatku oznámiť v práci, inak by ju na ten záťah poslali.

orangiiina
2. aug 2022

V takých pracach predsa žena oznamuje tehotenstvo hneď ako to zisti. Nemôžem tomu uverit, že sa tu bavím úplne o takej hlupej veci.

rivini
2. aug 2022

@orangiiina no ale na to, aby ju neposlali na zatah, musi OZNAMIT, ze je tehotna. To zena vacsinou v prvych tyzdnoch nerobi. Ak zena pracovat chce, prosim. Ak nechce, tiez jej vec. Jej dieta, jej zdravie. Kazda znasame tehotenstvo inak, jedna sa vyzvracia a je jej fajn, dalsia vracia v noci a cez den nevie stat na nohach. Tak preco by nemohla ist ma PN… Svet nie je ciernobiely…“milujem“ komenty takychto „superzien“. A to som sama pracovala do poslednek chvile, s nevolnostami trvajucimi az do porodu.

autor
2. aug 2022

@orangiiina ja nemôžem uveriť, že sa tu naparuješ, akoby si mala pred sebou štatistiku, v akom povolaní kedy ženy oznamujú tehotenstvo 🤭 to je len tvoja domnienka, toto sú predsa veľmi individuálne veci u každej ženy na každom pracovisku a keď tomu nemôžeš uveriť a zdá sa ti to hlúpe, choď niekam, kde to bude tvojmu egu viac vyhovovať 😊

yanni
2. aug 2022

Ani v jednom tehotenstve som nebola PN. Ani jeden jediny den. V poslednom mi dost bolo zle ale ja som nevracala. Ked ma islo natiahnut, tak som sa napila vody, dala nieco pod zub a takmer nonstop som nieco cmulala. Mam vsak kancelarsku robotu s home officom, ale aj dost dennych sluzobiek a vtedy este pojednavania. Ale dalo sa. Ja som vzdy dala v robote vediet az okolo 20.tt, ze som tehotna. Zalezi aj o aku robotu sa jedna. Niekde stat cely den na nohách alebo behat a k tomu je cloveku na odpadnutie, tak neviem.

leuska0910
2. aug 2022

Kedze robim v predavacku tak som mala dni kedy som rovno od kasy bezala zvracat.. ale nebolo tych dni vela..
A pamätam si, ze raz prisiel taky navonany fesak, usmieval sa na mna (brucho nebolo vidno) a mne z tej vonavky tak doslo zle (inak by sa mi pacila) a on tam tak pomaly preberal a pocital drobaky.. ja uz som snazila zadrziavat dych a mala som 100chuti mu tie peniaze vytrhnut z ruky nech uz zaplati a vypadne🤢

autor
2. aug 2022

Podľa mňa je veta "tehotenstvo nie je choroba" jedna z najmenej domyslených viet, aké som kedy čítala, tu na MK je veľmi populárna. Neviem vôbec, ako to mohlo vzniknúť. Samozrejme, že to nie je choroba, je to ale telesný stav, ktorý má svoje špecifické príznaky a tie sa často vylučujú s určitými druhmi práce v určitom období tehotenstva. Keď je niekomu tak zle, že sa mu točí celý svet 24/7, alebo grcia 7x denne, nespí celé noci, tak čo už len v takom stave urobí v práci 😀 tehotenstvo nie je choroba, ale v x prípadoch má oveľa náročnejšie zvládnuteľné príznaky ako chrípka a ďalšie choroby, kvôli ktorým je už normálne zostať PN. Takže za mňa, akonáhle to žena v práci nedáva, treba ísť domov a byť PN. A to píšem ako žena, ktorá bola veľká workoholička, s ntb som trávila 90% dní a nocí.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre