Štvorročné dieťa a mačiatko

elewele
29. júl 2015

Ahojte... Neviem ani ako začať... Pred 3tyzdnami sme si domov doniesli malé mačiatko.. Bývame v byte, kocúrik si zvykol rýchlo, je bezproblémový, rád sa mazna... Ale..! Môj 4 . ročný syn sa zmenil na nepoznanie odkedy je zviera v byte.. Donedávna to bol zlatý chlapec, poslušny, dobrý... Teraz? Mačku vkuse tyra, keď sa "nepozeram" ťahá ju za chvost, vykruca jej nohy, prenáša ju za krk, puči ju, kope do nej:( nič nepomáha, ani pekne vysvetľovanie, ani trest žiadny.. Už neviem čo robiť, je mi ľúto aj mačky aj syna... Akoby žiarlil na ňu, ale dôvod mu nedávame, stále sa mu venujeme ešte viac by som Povedala... Už neviem čo mám robiť.. Ci čakať ze ho to prejde.. Alebo? Mačke už tiež šibe z neho, lebo keď je v škôlke tak je kľudná, hra sa so skrabadlom, podriemkava si... Akonáhle príde malý domov nastane peklo... Naháňačky, natahovacky , mačka potom nevie co ma robiť, skáče mi po kvetoch, tiež robí zle... No konieec:(

luciferkax
29. júl 2015

@marianna_peskova štvorročné dieťa nie je malé na mačiatko.. jen a neho už dosť zrelé, len musí pochopiť, že je to živý tvor a že je žo kamarát.... mám dve deti a štyri mačky, odmala deti vyrastali s mačkami a všetci sme to prežili.. čím skôr sa naučí dieťatko chovať správne, tým lepšie... AK Dá MAMINA MACIATKO PREC, ukáže synovi, že on je pánom domu... časom mu môžu začať vadiť aj rybičky.. alebo steny v dome.. nedajbože pribudne súrodenec.. čo potom??

luciferkax
29. júl 2015

@sardinka333 o čom ty tu teraz točíš???? je iné vidieť mačku na reporele a iné je snou žiť, toto pochop... nie nemá čakať kým ju zabije, ale má syna naučiť s mačkou vyrastať.. nie dávať mačku preč.... ustupovať dieťaťu je blbosť...

luciferkax
29. júl 2015

@cinkatko fuuuuha, no ja mačičku nekúpem.. kupala som ju raz v živote , ked prišla z ulice zablšená, ale viac nie.. podla mna sa sama mačka čistí dosť.. nemali sme doma s tým problém... žeby mali deti ekzémy, herpesy, vyrážky, ...alebo nedajbože blšky :P

lubkavargova1
29. júl 2015

ako zeny nic v zlom, ale naco je otec potom????? Nech to pekne krasne vysvetli synatorovi ako sa veci maju. Ja vas nechcem urazat, ale existuju "supermaminy" ze vseeeeeeeeeeeeetko zvladaju a chudak otec aj keby chcel, figu borovu maju umoznene. Tak potom jasne ze sa na to vykaslu a "staraj sa o decko"...ked matka nema autoritu tak nech ma aspon otec. A to nemusi zmlatit dieta ako zito..to aby ste nechapali zase tak ze cez bitku.

cinkatko
29. júl 2015

nehazte vsechny cigany do jednoho pytle. Jak vidim, diskuze se ted otaci kolem ciganu a ne kocek. Radsi jdu, nez tu vypenim... Mimochodem se nezastavam ciganu z osady - u mne jsou to primitivove, avsak se staci podivat na vymenu manzelek a uvidite tam poradny individua a nejsou to cigani ! Normalne ty porady moc nesleduji, avsak jsem zustala jako puk, kdyz to na mne vybaflo na youtube. Prestante se furt ohanet ciganama a podivejte se i tady na koni, kolik je hlupaku. Vsude se tahaji cigani, cigani a cigani. Vite vy vubec, kolik z nas je cistejsich a vychovanejsich a ma vyssi vzdelani nez vy?? V me rodine jsou i pravnici, hasici, sekretarka na urade a je toho vic... Ne ze bych se chlubila, beru to normalne jako kazdy v slusne vychovane rodine. O takovych se vsak v tisku nepise ☹ Znam mnoho takovych slusnych rodin a znam mnoho i kdyz vic tech spatnych rodin ☹ Nehazte nas vsak do jednoho pytle. Ne jeden z nas to ma pak tezke s hledanim prace, ci v blbem obchode... jenom kvuli predsudkum !

sardinka333
29. júl 2015

@luciferkax : Osviežim ti pamäť, akosi ti po 2 stranách zlyháva a zabudla si čo si napísala :

Citujem : mozno maca vidi prvykrat v zivotr a mozno len nie je nauceny sa.delit o.maminu pozornost..

4 ročné dieťa vidí mačku 1x???

MOja odpoved : Detské leporelo som deťom ,,čitala,, ako prvé a všetky tieto zvery tam boli - tie základné. Chodili sme do ZOO, na tie rozne farmy v okolo mesta...a okrem toho aj po ulici pri panelakoch snad chodia mačky, deti boli v akom takom kontakte so zvieratami.

Detské leporelo a kontakt so zvieratami - to som napísala tak čo tu vytrhávaš z kontextu? Naozaj bez tvojho komentu neviem že čítať len leporelo nestačí.
Dnes neni tak teplo či?

berus222
29. júl 2015

kazde male dieta skusa co moze. nasi robili to iste. chvilku dobre a potom zacali skusat. najskor len tak trosku stlacia, potiahnu, postipu (psa, macku),... vysvetlujem, dohovaram,... dokonca som urobila to iste ja detom, aby vedeli ze to boli aj ked tie zvieratka nic nehovoria. ak by im to moc vadilo, utecu alebo sa brania. nasi uz pochopili, ze sa nema robit zle zvieratam.

0silvia0
29. júl 2015

@luciferkax ako môže byť syn pánom domu? Dieťa pánom domu? Dieťa nikdy nemôže byť pánom domu, či už v súvislosti so spolužitím so zvieratami alebo bez spolužitia so zvieratami.

luciferkax
29. júl 2015

@sardinka333 a písala som to tebe??? písala som to autorke.. a nie tebe... nechápem, čo má správanie dieťaťa k mačiatku spoločné s čítaním repolera a chodením do ZZOO .. totálne nič... tak isto ako čo pomôže autorke správy, že ty si chodila do zoo... očividne je teplo tebe :D nejde o to, že ju vidí na obrázku.. ale fakt sú deti v bytovke, alebo aj v dome, ktoré skrátka neprichídzajú bežne do styku so zvieratkom... tak nepíš mi srpostosti a nezapájaj sa do debaty ktorej nerozumieš

luciferkax
29. júl 2015

@0silvia0 no ak mu budú ustupovať, tak si to bude myslieť... áno, , nepáči sa mu mačiatko, pôjde preč? to je podľa teba riešenie?? bolo to myslené obrazne, že nie je dobré ustupovať deťom vo všetkom a prispôsobovať sa im

0silvia0
29. júl 2015

@berus222 inak je zaujímavé, že niektoré deti to netreba ani učiť, cit ku zvieratám majú vrodený a nikdy by im ani nenapadlo skúšať na zvierati uštipnutie a tak podobne, jednoducho sú asi citlivejšie.

luciferkax
29. júl 2015

@0silvia0 tak každé dieťa je iné.. mám dvoch chlapcov a jeden automaticky zvieratká miluje... hladká, jemne chytá.. a ten druhý má predsalen občas nápad, čo sa stane ak.... ale našťastie neskúša až v drastickej forme, len skrátka musíí...

berus222
29. júl 2015

@0silvia0 cit k zvieratam sa podla mna neda naucit. bud ho mas alebo nemas, bud mas rada zvierata alebo ich nemusis, ale tolerujes. a deti skusaju vsetko.

sardinka333
29. júl 2015

@luciferkax zlatko nechajme to...ty o voze a ja o koze...
Ja mám niečo v školstve odrobené aj pedagogiku vyštudovanu takže tvoje kecy o tom ako ,,možno dieťa v 4 rokoch vidí mačku 1x vo svojom živote,, su naozaj dokazom toho že ty sa rozumieš... 😝

0silvia0
29. júl 2015

@luciferkax záleží na tom, z akého uhlu sa na to pozrieš a ako mu to bude podané... Ak to bude podané tak, že zrazu nenápadne mačiatko zmizne, lebo chlapec si nevie kontrolovať svoje týracie chtíče, tak to môže považovať za svoju výhru. Ale ak to bude podané tak, že mama povie, že mačiatko si nájde iného dobrého chlapca, ktorý ho bude mať rád a nebude mu robiť zle, pretože mačiatka nechcú bývať so zlými chlapcami a s týmto mača odovzdajú preč, môže sa chlapec nad sebou zamyslieť a zistí, že ak sa nevie slušne správať, nikto mu jeho správanie tolerovať nebude a nebude mať žiadneho chlpatého kamaráta... Zviera nie je hračka a nemalo by byť živým plyšákom určeným na týranie za účelom učenia chlapca vzťahu ku zvieraťu. Skúsila by som to u neho neskôr s iným zvieraťom, možno nie je zrelý na uvedomovanie si pocitov k iným živým tvorom, ale kvôli tomu budem držať doma vystresovanú mačku pre tieto účely? Nie, nepáči sa mi to....

luciferkax
29. júl 2015

@sardinka333 jasne..milujem ak.ma niekto nieco vystudovane tak.je najmudrejsi na.svete..mala by si vediet ze atudium ti je nahovno ak nemas poriadnu prax.. mam dve deti..styri macky a dvoch psov... tak sa tu nerob mudra len preto ze ty mas nieco vystudovane

0silvia0
29. júl 2015

@berus222 nie všetky deti skúšajú všetko... moje deti nikdy neskúšali všetko, ani ja som nikdy nemala potrebu skúšať všetko ako decko. Ale poznám deti, ktoré majú potrebu skúšať...

katrin21
29. júl 2015

este ma napadlo...

skusila si sa malého niekedy spytat, preco to robi?
Skus, hned ak zacne robit maciatku zle, spytat sa ho, ale kludne... Preco to robis , ( meno) .. POtrebujes teraz nieco? Co by si chcel robit? Vies to maciatko to boli, nie je ti ho luto? Ak to robis preto, ze sa nudis, alebo chces byt so mnou, nerob to. pod, sadneme si spolu a pekne sa porozprávame, co by si si dal? atd....

Proste inak, nie ze " nerob! prestan" ved ho to boli!!! atd.."

0silvia0
29. júl 2015

@katrin21 výborný postup, dieťa môže zaskočiť tento štýl otázok a môže spolupracovať na sformulovaní svojich vnútorných pocitov

katrin21
29. júl 2015

@0silvia0 ano a hlavne je to o komunikacii...
Prave som totiz volala s kamoskou a ona riesi prave vychovu syna., ktory je malicky,len 1,5r ale mal take stavy, ze zacal ju z nicoho nic bit do tvare a tak.. vzdy ked nieco chcela od neho.. aby nerobil, alebo ze idu niekam,...
jedna nejaka pani v cechach robi nejaku " vychovu nevychovou".. kurzy online. je tam 5t a vraj super pokroky, je to vraj vsetko o komunikacii-..

Ze predstav si, ze si ty v praci, v niecom zahlbeny a pride sef a povie ti, : nechaj to hned tak a už aj rob teraz toto... ale hned... povedal som hned! " atd
Ako by si sa citil???
a keby sef prisiel a povedal by: prosim ta, potrebovala by som, aby si teraz venoval cas tejto veci, toto mozes dorobit aj potom neskor, fakt by som potreboval vyriesit najprv toto. Dobre?
To je len priklad.. ale ze toto robime detom..

a cela zmena je v pristupe rodica. aby nebol mentor, ale partner..
vraj to funguje,.. minule ked maly zacal,( po tom, co povedala, ze musia ist prec a on sa hral) tak mu skusila povedal, ze co by chcel robit ? len toto..
a on ukazal na loptu... TAk mu dala loptu... s tym ze: chvilku sa teda este pohraj, ale vies, maminka by naozaj potrebovala teraz odist..
ON ju vraj chvilku hodil asi 3x a a potom ze sam od seba od nej odisiel a idiel s maminou... bez emocii..
VRaj uz sa to stalo niekolkokrat a nevie si to vynachvalit...to iste v obchode a inde.. proste funguje to. chce to klud a komunikaciu.

NApadlo ma to, ze by sa to dalo mozno uplatnit aj tu. 4r dieta uz vie rozpravať, takze ...

sardinka333
29. júl 2015

@katrin21 skvelý postup - ale niekedy potrebuješ aby ťa dieťa posluchlo bez ,,dialogov,, a ,,diskusii,,. Ak máš tak hod link, rada si prečítam. 🙂

peneloppe
29. júl 2015

@katrin21

O tom som uz pocula ale keby si ma blizsie info alebo link, tiez by ma to zaujimalo.

katrin21
29. júl 2015

nemam ,ale vraj na FB maju skupinu... skus vygooglit VYCHOVA NEVYCHOVOU .

katrin21
29. júl 2015

@sardinka333 podla mna je to celkovo super, lebo dieta sa uci komunikacii, a nie hisakom a chape, ze su aj povinnosti a nemusi to byt na ukor zabavy . ze cas na to aj na to .
A hlavne uci sa aj rodic tym a podla mna aj s dospelymi sa to da vyuzit... ako ten sef v praci, tak aj muz a žena apod... len to chce uvedomovať si to...
a mozno potom praveze dieta posluchne uz casom bez dialogov... toto je vlastne zaciatok k tomu .
ona mi praveze povedala, ze robi to asi tak mesiac a ze to dieta vacsinou , ked sa mu povie, dobre chape, ze nieco musi spravit a to " hranie", alebo co chce dokoncit trva vacsinou tak 1-2 minuty, alebo aj menej... ale tak to je malinke babo... kazdopadne chape to aj ono a cim skor sa zacne podla mna , tym lepsie...

ale do hlbky to neviem, to len mi tak spominala a priblizila, ze o com to je 🙂 podla mna fajn.

marianna_peskova
31. júl 2015

@luciferkax Kazda mame iny nazor a riesili by sme tuto situaciu inym sposobom. Preto aj diskutujeme, aby si autorka prispevku mohla vybrat medzi moznostami a rozhodnut sa. Ja sa pozeram na situaciu stylom "podla seba sudim teba".
Ako stvorrocna som bola obklopena zvieratami, lebo dedko bol chovatel. Ale na maciatko som zrela nebola.
Najma mi je luto, ked dieta utoci na nevinne zviera, ktore sa NEMOZE branit. Preco? Lebo keby jeho obrana presiahla urcitu hranicu - kam sa podla mna schyluje - dali by ho utratit. A to by nikoho nepotesilo.

luciferkax
31. júl 2015

@marianna_peskova. Ja viem..kazde dieta je ine... ja som zas napr. Davala teraz maciatko dievcatku z mesta..malo 5 rokov..moja neterka..a chodili k.nam dvakrat za.rok.lebo byvaju daleko no ona bola do mojich maciek zamilovana."tak sme jej po dohode s rodicmi maciatko dali a ver ci never..to dievcatko sa o nu stara same""rodicoa max.vymenia piesok a inac ju krmi hladka netaha..a to v styku so zvieratkami nebyvala...aj napriek tomu ze autorkin syncek nema rad kocurika si myslim ze by sa mal ho naucit respektovat a netyrat..ale v tom mas pravdu ze cudo ze sa ten kocurik este nebranil ked bol zahnany do kuta..neviem ci by mu to moje macky tolerovali a musim uznat ze.macka sa vie branit dost zakerne..

anjika42
6. nov 2017

@lubkavargova1 dobre drzá odpoveď

0silvia0
6. nov 2017

@anjika42 a to ty si schvalne chcela prispiet do 2 roky starej diskusie ci si sa pomylila?😲

anjika42
6. nov 2017

Aj môj 2ročný syn kmáše mačku ☹ a zatiaľ takisto nič nepomáha. Dnes ho aj trochu škrabla ale doteraz si to nechala. U rodičov je mačka, ktorá útočí a syčí, len čo sa jej človek dotkne, ani ťahať ju nemusí, tá na dieťa už aj zasyčala a malý jej dá pokoj. Mačku mám od decembra 2014. A nechcem ju dať preč.

anjika42
6. nov 2017

@0silvia0 chcela som