Učíme sa na vlastných chybách

macaimac
27. sep 2011

Ahojte maminky,
zalozila som tuto diskusiu, aby sme sa tu navzajom podelili s chybami, ktore sme urobili pri svojich detoch ☹ a pred ktorymi chceme vyvarovat ostatnych. Uvitam akekolvek dobre rady pri starostlivosti o nase male poklady 🙂

ivet78
28. sep 2011

Ahojte kočeny. pridám aj svoj názor... ale poučila som sa na chybe, až moje dieťa ma na to upozornilo... mám 4 dievky a ked tretej v poradí Miške boli asi tak 3 roky ... ináč ona je strašne divoká a živá a neskrotná dievka a stále s nou treba niečo vymýšlať... a proste večer som si vždy na pol hodinku urobila pre seba a pustila som si správy. každý večer si čítavame rozprávky a v jeden večer som ich už nestíhala prečítať a aj napriek tomu som pustila tv a pozerala tie moje oblubené správy... staršie si už čítali samé alebo si niečo robili v posteli po tichučky a Miška sa mi strašne nudila ( lebo už večer majú zakázané sa hrať, aby sa potom išlo lahšie spať, už majú kludový režim na posteli- bud malovanie alebo pozeranie knižiek alebo teraz už sú to velké baby tak čítanie) ale v tom čase ked mala Miška 3 roky, stále ma chodila otravovať o rozprávku a ja som ju vždy poslala späť do postele a ona raz prišla z mnou a už neotravovala a len mi tíško povedala : maminka ja by som chcela byť televízor... a ja s otvorenými očami a slzami na krajíčku sa jej pýtam že prečo... a ona proste len že teraz sa venujem telke a nie jej. A od vtedy kedykoľvek príde za mnou moje dieťa, tak sa mu idem venovať, aby som nemusela počúvať takéto rozmýšlanie mojich detičiek... a teraz mám už aj 4 dievku také vyše 2 ročnú a veru správy som nevidela ani nepamätám a ked mám pustený pc, tak stále odbieham od neho, lebo sa hrám s drobcom alebo spoločne varíme obed... proste ju mám skoro stále pri sebe... takže moja rada... venujte sa deťom ako to len bude možné, lebo nám rýchlo vyrastú a aby sme nakoniec nemuseli hodnotiť svoj život ako prázdny... mám svoje deti nadovšetko rada a urobím pre ne všetko na svete... ale ved to asi každá mama... <3

lili_mia
28. sep 2011

@janka108 jéminenky!!!!!! to urobil pediater či urológ? čo ja čítam, tak urológovia svojne tvrdia že do cca 3rokov neriešiť, len opatrne umývať, tak ako u dievčatka, len vlhkou handričkou a vodou a keď samo nejde, najlepší je ten ambulantný zákrok, je menej traumatizujúci ... júj až ma zabolelo, chudáčik malý

pripájam postreh mojej kamošky .. svoju malú nosievala v šatke, aj po dome, keď upratovala, či varila, pokiaľ jej to pohyb dovoľoval .. bolo to fajn, keď išli zúbky a v tom čase začal aj nočný plač .. nechcela ju brať do postele k nim dvom, ale nejak prišli na to, že na noc posunuli malej postieľku k ich posteli, posunuli dole jednu stranu postieľky a malá na nich videla ..v noci keď mrnčala, tak mamina natiahla ruku, malá sa k tej ruke pritúlila a bola trošku kľudnejšia, aj keď mrnkala stále .. ten tlak zubov sa ani pohladením nedá odstrániť

vever1
28. sep 2011

super tema 😉 ja si myslim ze najvacsia chyba ktoru robi vela mamiciek je porovnavanie deticiek. kazde je ine a kazde a preto by sa nemali porovnavat. to ze jedno zaspava v postielke od zaciatku same neplati pre druhe. to ze jedno je vela a druhe skoro nic? ja mam napriklad velmi kludne ale aj velmi bojazlive a opatrne dietatko. s jedenim je to tak ze mi zje vsetko okrem vecere (na sk je to obed 😉 ) niekedy spapa,niekedy nie. na zaciatku sme aj nutili, co by som uz teraz nikdy nerobila. ale ono sa to clovek nauci az z vlastnej skusenosti 😉 a hlavne vsade pisu kolko ma dietatko papat a kolko pit. Ale uz sa tym neriadim. zje ked chce a vypije ked chce a doslova donho liat vodu urcite nebudem, ved sa napije ked je smadny. sice nam to dlho trvalo kym zacal pekne pit ale naucil sa 😉 kazde dietatko potrebuje cas. 😉 a aj s tym spanim. my mame stastie nas pekne spaval v postielke od zaciatku ale ak je chory a nechce spat sam alebo sa v noci zobudi na zly sen, tak si ho zobrieme do postele. spi potom u nas do rana a mozno tak spi 2-3 noci a potom spi zas pekne vo svojej postielke. ono pre kazde dietatko plati nieco ine ale ja by som nikdy nenechala dieta v noci hodiny plakat aby sa naucilo spat same, u vela deti sa tym docieli len strach...........ale tot len moj nazor. 😉

dyba
28. sep 2011

ono naozaj nie je univerzálny recept na spanie a zaspávanie. ja zas musím povedať že my od narodenia v noci spíme perfektne.či je to tým že je so mnou v posteli neviem / mm spí v detskej/, ale v noci je hore tak 1-2x, dáme cici a spíme do rána. len to uspávanie. no ale dnes napr. na obed zaspala pri mne bez ,, válania sa po mne,, za 10 min. tak neviem. 😉

katmi
28. sep 2011

mojou najvacsou chybou je,ze sa necham malou vytocit.. potom po nej hucim 😒 🙄 ☹ naposledy mi takto uslo a mala mi hovori ze chce ist do skolky.. a ja ze preco.. a ona ze lebo jej je tam dobre.. a ja ze a doma ti nieje dobre?? a ona ze je,ale ze iba ked nekricim.. ☹ no.. a uz sa mi tisli slzy do oci,ze som mozno nemusela alebo ze nemusim niekedy tolko kricat po nej.. ale ona vie byt taka strasne drza,ako mala plostica 😅 😀 a este sa tak pozrie pohladom akoze mam ta na haku..hovor si co chces... 🙄

sante81
28. sep 2011

@kaja73 kaja, u nas boli noci také, že som nespala aj tyžden, alebo vstaval k nemu manžel cez víkend, v jednom roku mal 16 zubkov a teraz v 2 rokoch ma prerezané už všetky 4 stoličky 5tky, budil sa na flašu každu hodinu, aj také dni boli, a ja som už ani nespala čo som bola ako na trnoch, ale do postele k nam som ho spať nedala. lebo by sa nevyspal ani muž ani ja a ani maly, ja som naučena spaávať na bruchu a syn ten do teraz ešte cestuje. nepolavila som, lebo mam kamarátky ktorych deti učili spať v manželskej posteli a skončilo to tym že muž spáva v obyvačke.

raffaella
28. sep 2011

Ahojte,
tiez suhlasim s tym, ze naucit zaspavat dieta same je obrovska vyhoda. Nasu malu sme naucili zaspavat samu zhruba po sestonedeli. A to tak, ze sme ju prebalili, nakojila som, pekne sme sa s nou rozlucili, supli ju do jej postielky a pustili prijemnu muzicku (piesne z Kolumbie 😀 ). Ked zacala plackat, nechali sme ju par minut tak, niekedy sa ukludnila sama. Ak nezabralo, isli sme ju pohladkat po chrbatiku, po tichu sa prihovorit a odisli sme. Tak to zvacsa trvalo stvrt hodinku, 20 minut. Ak nezaspala ani dovtedy, vytiahli sme, chvilku pomojkali, a znova odisli. Tieto intervali sa postupne skracovali. Niekedy to bolo tazke, pocut ju plakat a neist, ale asi po 2 tyzdnoch uz zaspavala uplne sama. V polroku sme ju premiestnili do detskej izby s postielkou, mysleli sme ze ci nebude problem, predsa len to nebola nasa spalna, ale uplne v pohode. To sa uz aj uplne prestala budit na kojenie a ak sa zobudila, tak som jej dala vodicku. Potom si asi povedala, ze kvoli vode sa jej budit neoplati a prestala sa budit uplne. Odvtedy spava tak cca 10 - 12 hodin vkuse v noci.
Co je podla mna este dolezite, ucit dieta byt aj s inymi ludmi s mamou. Ma predsa aj sirsiu rodinu, babky sa iste potesia ak im drobca na par hodin nechame. Mama si oddychne, dieta od mamy tiez 😀
Byt s vlastnym tatom povazujem za uplnu samozrejmost, takisto aj to, ze tato sa dokaze o dieta postarat na 100 percent.
Ja som este malu naucila aj na kupovanu hotovu stravu (Hipp). Od prikrmov som jej davala na poolovicu, raz v skle, raz moju domacu aby sme mohli fungovat aj hocikde na dovolenkach a podobne.
Urcite by som uz tak netrvala na vyhradnom kojeni. Myslim si a som presvedcena o tom, ze dieta na UM moze mat rovnako kvalitne zdravie ako dieta na MM. Ja som absolovvala kurz dojcenia pred porodom a bola som tak strasne zatata dojcit, ze som si tym privodila priserne bolesti akurat a zial ziadna laktacna poradkyna v BA mi nebola ochotna prist domov poradit, kojenie mi zachranila Katka Gavulova (annag) prostrednictvom mojho zufaleho emailu. Moja mala sa po roku sama prestala dojcit a po tom masirovani o tom, ako je UM hnus pre dieta, som si myslela, ze bude zacat chorlaviet a pod. Kupodivu je stale zdrava ako buk.
No a posledna vec: nastudovat si riadne vsetko o ockovani. Byt otvoreni nielen doktorom proockovacim, ale najma pocuvat aj vlastny instinkt. Keby som vedela co viem teraz, moje dieta by nemalo viacero vakcin, ale co uz.
A neverit hned vsetko doktorom a neposluchat ich vo vsetkom. My sme matky, my sme dostali od prirody matersky instinkt. Ani nase mamy ho nemaju k nasim detom, ani nasi manzelia, ani doktori, ani ucitelia. Ale my matky.

kaja73
28. sep 2011

@sante81 Pri prvom synovi som nespala 2 roky-teda spala tak 4h v noci-ked to zratam po tych kuskoch co mi doprial naraz spat-viac ako 2h to do jeho 2 rokov naraz nebolo 😒 a to nebol v nasej posteli nikdy.
Len vo svojej postielke.
MM v tej dobe služieval do mesiaca odrobil aj 400hodin,takže pomoc ziadna v noci nebola 😒
Druhy syn spal so mnou v spalni v manž.posteli a v pohode sa nučil spat sam zo dna na den a nikdy sme sa dako nenatrapili-tiež mal 16 zubkov už v 15m a teraz mu idu vsety patky naraz a spi sam v izbe bez problemov-preto hovorim, že deti sa nedaju porovnavat a každy mamina si musi najst svoju cestu, aby sa nezblaznila a dietatko bolo spokojne.

sante81
28. sep 2011

@ivet78 velmi pekne napísané, až mi chlpy stoja

jaruska74
28. sep 2011

@macaimac to iste mam aj ja s dcerkou, spi len v kociku..... 😖

anjelicek26
28. sep 2011

No moje skusenosti po dvoch detoch...

Co sa tyka spanku, treba sa prisposobit dietatu, nie tomu, co je spravne podla vsetkych naokolo 😝
Co sa tyka nosenia, treba sa prisposobit dietatu, nie tomu, co je spravne podla vsetkych naokolo
Co sa tyka kojenia/flase, treba sa prisposobit dietatu a samej sebe, nie tomu, co rozprava kazdy naokolo.

Najdolezitejsie je spokojne a stastne dieta, vyrovnana matka. Aj keby malo dieta spat celu noc v posteli rodicov a nalepene na prsniku (inak sa vam moze stat, ze budete ako ja blba chodit do 2,5 roku do vedlajsej izby k kazdu hodinu budiacemu sa dietatu - ktore jedine, co potrebovalo - bola mama pri nom)

Naucila som sa filtrovat informacie... pretoze ak by som chcela robit vsetko podla tabuliek a spravne, skoncim v blazinci - a deti asi tiez. Naucila som sa, ze deti postupuju vo vyvoji svojim tempom a pri synovi uz nestresovala, ked sa v 6 mesiacoch nepretacal a ani nestresujem, aj ked este vobec nerozprava.

Dcerku som dala zaockovat vsetkym, co sa dalo bez rozmyslu a nastastie sa nic nestalo. Dnes uz to nerobim, syncek MMR ockovanie nedostal - z velmi dobrych dovodov a dcerka nedostala druhu davku MMR. Viem, ze to, ze sa jej vtedy nic nestalo bolo cisto stastie.

Zistila som, ze ked mi niekedy rupnu nervy - je to ludske. Nechyta ma uz taka depka, ze som zla matka. Aj tak ich nenormalne lubim.

Co sa tyka hraciek, mame ich omnoho menej, ako sme mali pri dcerke. Hra sa s normalnymi vecami a zabavi sa omnoho viac. Velmi mi pomaha, dovolim mu robit takmer vsetko pod mojim dohladom, vediem ho k samostatnosti. Dcerke som dovolila so mnou piect az ako 3-rocnej, krpec pomaha uz teraz. Ten bordel okolo toho uz mi tak nevadi, ako kedysi, hlavna je zabava...

Zmenila som sa medzi tym prvym a druhym dietatom, a to dost 😅

sante81
28. sep 2011

@kaja73 kaja my sme sa asi nepochopili, prečo berieš všetko osobne? vyjadrila som svoj názor že dieta by malo spať v postielke, táto diskusia je o radách, každá mamička nech si z nej vyberie čo chce.

kaja73
28. sep 2011

@anjelicek26 Presne aj ja som uplne ina-viac ustretova k malemu ,viac chapajuca,viac necham na nom - nech sa rozhoduje sam a ignorujem reci typu-nikdy do manž.postele,nikdy nenosit atd.
Pri Petkovo som sa snažila vsetko robit ako "bolo spravne" a prd z toho. :
Natrapili sme sa ako vo vyhnanstve. ☹
A vysledok bol- vystresovane dieta aj matka.

kaja73
28. sep 2011

@sante81 ja len hovorim moju skusenost-ta je osobna.
Proste striktne pristupy vo vychovy už nemusim.
Ale dospela som k tomu poznaniu až rokmi.
Jasne, že ked tebe vyhovuje robit veci tak ako robis,tak to tak rob-je to spravne. 😉
Ja som nekonala tak ako som v podstate chcela,ale tak ako mi hovorili, že mam konat-to bola moja velka chyba-a o tom je tato tema.

anjelicek26
28. sep 2011

@kaja73 - no ved to, ja mam dve deti uplne ine - dcerka ma potrebovala non-stop citit, kojit sa a my sme ju odstahovali, nikdy nespala s nami v posteli, lebo sa to nema a co bolo? Dva a pol roka som nespala ani ja ani dieta. No proste vlastna totalna hlupost. Uz som aj chodila zasa do prace. Po par tyzdnoch co som behala v noci ku nej a cez den do prace som si povedala dost - vzala jej postel, pritlacila k nasej a draheho poslala s teoriou - dieta ma spat vo vlastnej izbe a posteli do haja! No a od tej noci spi celu noc 😎 Po pol roku zasa aj vo vlastnej izbe 🙂

Krpec to nepotreboval, spal od zaciatku v svojej posteli, kludny, spokojny, budil sa len 2x od porodnice a spi v svojej izbe od 8 mesiacov... posledne dni spi celu noc. Takze tak. Jedna matka, rovnaky pristup - a totalne odlisne deti.

Preto neznasam taketo pausalizovanie, co je "spravne"

sante81
28. sep 2011

@kaja73 kaja aj mne dávali babky rady od jeho narodenia, toto takto a toto tak, napočuvala som sa už veľa že prečo ma moje 2 ročné dieta na spanie ešte dudel, mamičky na ihrisku občas riešia že môj syn ešte nerozpráva. a ked som sa vyjadrila v nejakej téme o nočnom budení, tak mi radili metodu nechat vyplakať. skušala som, nezabralo, a vždy som sa riadila len podla vlastného uvaženia. su chyby ktoré pri druhom dietati robiť nebudem. možno druhé dieta bude presny opak maroška, že bude spať 12hod v kuse a žiaden sunar, žiaden dudel, nič 😲

kaja73
28. sep 2011

@sante81 Ved prave a možno skonci u teba v posteli. 😀 To fakt dnes nevies 😉

vever1
28. sep 2011

@sante81 ja som sa tiez napocuvala dobre mienenych rad 😠 😠 😠 😠 podla mojej maminy nas nejedol elbo som mu jedlo nesolila 😠 😠 😠 a zacal chodit az ked mal 16 1/2 a to som od jeho 1 roku nic ine nepocuvala len aby som ho ucila chodit, Len by som bola zvedava ako 😝 a teraz uz chodi ale kedze sa este boji tak su dni kedy sa bez ruky nepohne. ale nastastie byvam v zahranici a tu sa tym velmi nezaoberaju. a to nehovorim o tom ze tu sa deti neucia na nocnik skor ako to oni sami chcu. takze mi plienkujeme este stale a malemu to vobec nevadi. KOmu to najviac vadi je moja rodina lebo y sme uz davno nemali plienky 😠 ja som sa naucila pocuvat jednym uchom dnu a druhym von, aj ked nehovorim ze ma to neikedy nedokaze poriadne vytocit. ale robim si podla toho co ja uznam za vhodne a nie moja rodina a okolie 😝

fialkaa
28. sep 2011

tlak okolia je velmi neprijemna vec.
mne nastastie babky do veci takmer nehovoria, respektuju, ako to chcem ja.
co ma ale vytaca do vyvrtky je, ked idem s malym, ktory ma 21 mesiacov, on pravdaze dudu v puse a ludia, ktori nevedia, ako sa mu prihovorit, zacnu donho ako prve zaparat, nech da cumel von. A PRECO, KED HO CHCE? a vacsiu radost nemam, ako ked niekto k nemu pride, chyti cumel za tu kariku a rve mu ho z ust. tak to by som dotycneho najradsej vyfliaskala po rukach.
tiez mi prekaza, ked niektore maminky beru pokroky deti ako preteky do vrchu.
asi som trochu odbocila od temy 😎

tulina77
28. sep 2011

@vever1 joooj, zlata rada, neporovnavat deticky.... a ako mam neporovnavat dvojcata? 🙂

ichbinich
28. sep 2011

Bez toho, aby som citala vsetky prispevky moje osobne zmeny, co by som rada inak robila pri druhom dietati:
Nedivat sa na hodiny, ani pri kojeni, ani pri krmeni, ani pri spani. Kaslatna dvoj- a stvorhodinove tzv. pravidla. Sice som to nedodrzovala a nikdy som ho nenechala hladovat, ale vrtalo mi to hlavou, kym som neprecitala stranky annag.
Nestresovat sa ani kvoli jedeniu/nejedeniu, ani skvoli spaniu/nespaniu. Cim viac som spanie riesila, o to horsie to bolo. Proste ma takmer dva roky a budi sa asi 3 krat v noci. Nepocitat, kolko krat za noc a nedivat sa na hodiny (uz davno to tak nerobim ani teraz).
Zobrat si babysling alebo podobny nosic od narodenia alebo mozno satku uz do porodnice.
Nedavat viac-menej automaticky pri dlhsom placi kadejake kvapky, ktore su aj tak iba plne umelych sladiv a prichuti.
Fitloptu uz kupenu mam, takze som vybavena, kupovala som ju az ked mal maly 2 mesiace...
Este viac sa prisposobit rytmu dietata a nesnazit sa ho "preonacit".
Ak by bolo potrebne odsavanie, tak pouzit hadicku a nie flasku (aj ked maly nemal problem so striedanim).
A najma: este viac mat komentare a dobre mienene rady na haku 😉 Mam dve usi a 99% komentarov si nezasluzia ani to, aby som sa nad nimi pozastavovala alebo rozculovala...

vever1
28. sep 2011

@tulina77 xi xi xi no dvojcata 😝 aj tie by sa nemali porovnavat lebo aj tie su ine. Ja som sama z dvojiciek a my sme doslova neznasali ked nas vsade porovnavali 😝

trdielko149
28. sep 2011

ahojte ! aj ja sa k vam rada pridam ... mojou prvou chybou bolo ze som sice kojit zacala (s prsnikmi ktore maju vpadnute bradavky) a sestricka mi povedala "ze s tymto kojit nikdy nebudete" ale doma som to po niekolkych tyzdnov vzdala mozno som este mala zabojovat,no vtedy som bola nevyspata,nesmierne unavena zenska s ktorou lomcuju hormony a mliecko som si rucne odsavala,chladila,mrazila atď. jednoducho uz toho bolo na mna vela v tej chvili a sla som kupit UM a prestala som kojiť ALE odvtedy mi Emmka zacala v noci spavat 6-8 hodin,bola ovela kludnejsia a menej placliva ...
co sa porovnavania deticiek tyka sme trosku "lenivejsi" sedkali sme sami okolo 7 mesiaca,lozili sme v 9 mesiacoch a chodit zacala v 15 tich mesiacoch a kazdy mi uz hovoril nech s nou idem k lekarke ze to nie je normalne ze mi nechodi od 1 roka a ja pocas poradne u lekarky som sa strapnila a som sa jej spytala ci nemoze byt niekde problem ked este nechodi ..smiech na celu ambulanciu priam vysmech ...no co uz.. 😅

janka108
28. sep 2011

@lili_mia ten odborny zakrok, ked som videla krvavy zalud mojho syna bol u "odbornika" urologa, v ambulancii plnej diplomov...maly mal rok. uz nikdy viac. ak by bola medzi vami mamina, co ma s tym jej syncek problemy, doporucujem v teme https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/problem-so-stahovanim-predkozky/ popytat sa "hajanky", ma o tom naozaj vela nastudovane. 🙂

tinki
28. sep 2011

@xlucia ak sa rozhodneš, že nedáš zaočkovať, (ja neviem presne čo ťa čaká), ale pri nástupe dieťaťa do škôlky musíš priniesť papier od doktorky, že je dieťa očkované. Inak nemôže ísť do kolektívu. Myslím tým tie, povinné očkovania..

kaja73
28. sep 2011

@tinki To nie je pravda 😉 zakon toto nehovori-akurat ked maju vela deti a chcu sa dacoho chytit, tak sa toho chytia,ale odvolavat sa na to nemožu.

tinki
29. sep 2011

@kaja73 čo nie je pravda? to čo som napísala? Napísala som len, že od nej budú chcieť papier. A väčšinou nezoberú dieťa do škôlky, ak nie je očkované. Ak je nejaká výnimka, tak o nej neviem, ale nevylučujem ju. Chcela som len povedať, aké aj iné nepríjemnosti ju môžu očakávať. Aby bola pripravená. To je každého vec, či si dá dieťa očkovať, alebo nie. Len niektoré mamičky možno ani nevedia, na čo sa treba v tom prípade pripraviť. Lebo ak už bojovať, tak poriadne. A očakávať aj následky.
Inak zákon nehovorí o mnoho veciach a robia sa. 😉

kaja73
29. sep 2011

@tinki Zakon nehovori, že nezaockovane dieta nemože ist do koletivu-takže toto ti ako dovod nik nemože dat-bolo by to na sud potom.
Je je aj vela deti co nemohli byt zaockovane zo zdrav dovodu-to by už o com bolo ak by nemohli ist do koletivu. 😕
toto su dezinformacie a ludia potom nevedia na co maju pravo.
Ano robi sa vela veci čo nie je v zakone,ale aspon si tu nesirme nespravne info-potom sa ozaj branit neda.
Napis, že može mat problemi so skolkou,ale v prave bude ona nie skolka-to by bolo k veci.

tinki
29. sep 2011

@kaja73 máš pravdu, ale ja som nepísala, ani nemala na mysli, že to hovorí zákon. ale do škôlky jej dieťa zobrať nemusia. Veď vždy sa nosí papier, že je dieťa očkované.

kaja73
29. sep 2011

@tinki Pozri si toto-hlavne od 3 minuty-hovori sa tam aj o skolkach. http://gloria.tv/?media=32960