V 6 mesiacoch sa nám "pokazil" nočný spánok

mickamicka
14. feb 2013

Ahojte,
náš malý cca do 6 mesiaca v noci krásne spával. Zaspal cca o siedmej a do ôsmej rána sa zobudil maximálne dva krát. A to začal v postielke len mrnkať, žiadne plače. Zobrala som ho, pekne sa napapal a späť do postielky a spal ďalej. Posledný mesiac sa však budí niekedy aj každú hodinu a to s takým revom, slzy tečú potokom..nepomáha ani keď ho zoberiem na ruky, ani spev. Jedine prsia. Keď ho priložím, hneď je všetko v poriadku a znovu zaspí. A takto sa to opakuje celú noc. Nerozumiem tomu prečo sa nám to takto pokazilo. Cez deň pred tým zaspával na rukách, húpaním, ale to sme ho odnaučili cca za 2 dni tak, že sme ho nechali vyrevať, podľa návodu Každé dieťa sa vie naučiť spať. Chystáme sa niekedy cez víkend skúsiť to napraviť vyrevaním, ale až mi srdce trhá keď vidím tie krokodílie slzy ☹ máte niekto podobnú skúsenosť?

zuzanockamt
14. feb 2013

@mickamicka ten nocny spanok sa pokazil az po aplikovani tej drastickej metody alebo este predtym ?

trti
14. feb 2013

Ahoj,sme na tom dost podobne.Malá má 5,5 mesiaca a robí to isté, budí sa cca každú hodinu-dve v noci, s poriadnym revom, na prsníku zaspí, a takto dokola.Dnes v noci už ani nezaspala, takže sme boli hore od 3 do 5tej.Myslela som že je to kvoli zúbkom, ale neviem. nemyslím si že vyplakanie pomože :/

reanda
14. feb 2013

to, ze sa polrocne dieta budi v noci na dojcenie kazdu hodinu, je uplne normalne.. nuz ale, ked chces mat z neho robotika na klucik, tak nechaj zas vyrevat, co uz.. mozno ti ani nema co roztrhnut 😒

domak2
14. feb 2013

@zuzanockamt to by som aj ja rada vedela, a hlavne o tej metode som pocula , ze sa ma pouzivat v krajnych situaciach, ked dieta nevie spat, vobec , nikdy , vsetci zufali a nie ked pekne spi, ale vy od neho ocakavate ze v par mesiacoch, ma zalahnut a spat 😕
@mickamicka

mona333
14. feb 2013

@mickamicka ahoj,nasa mala od prichodu z porodnice spala celu noc bez prebudenia a od 5. mesiaca sa to zacalo kazit a tento tyzden vstava v noci kazdu hodinu a taktiez chce stale len prsnik.

misickab3
14. feb 2013

my sme mali cca okolo pol roka podobný stav (my sme nenechávali vôbec vyrevovať) napriek tomu to prišlo. Od vtedy dcérka s nami spinká cca polovicu noci v posteli. A nebudí sa tak často. A teraz už vydrží v postieľke dlhšie a dlhšie. vyhovuje nám to všetkým- ja k nej nemusím vstávať, len ju sem tam upokojím a nakojím a je to....obe cítime jedna druhú.
určite by som ho nenechávala vyplakávať. Ja za tieto metódy nie som. Ale je to každého vec.
Tvoj synček môže mať pocity odlúčenia, môžu mu ísť zúbky, môže mať zlý sen....neviem, hocičo....ale určite nečakaj, že bude spať celý čas ako bude rásť od siedmej do osmej. Niektoré deti si to možno uchovajú....ale je predsa úplne bežné že z rôzneho dôvodu sa spánok môže zmeniť. Veď aj my "rodičia" máme niekedy blbý sen, hlboký spánok, že by nás nezobudil ani výbuch a inokedy zase spánok, že sa zobudíme aj "na ticho"....daj synčekovi pocítiť, že tam si, nakoj ho kedy bude chcieť- si jeho mamina....máš ho chrániť a zahrnúť láskou (netvrdím, že to nerobíš) ale nenechaj ho plakať....môže to byť len krátke obdobie, ktoré zase prejde.

svetlusska
14. feb 2013

@mickamicka no ono tu knizku som citala, ja som to aj skusila ale nikdy som ho nenechala vyrevat!!!!!! ak som videla ze sa plac zhorrsuje prisla som vzala na ruky pomojkala aby sa ukludnil a dala do postielky a tak dookola pokym sa neutisil a za par dni sme zaspavali bez placu.nikdy som ho nenechala plakat dlhsie ako 3 min....ale to bolo hlavne cez den..nam sa spanok v noci teraz tiez zhorsil, tiez zaspi iba tak ako ty pises...ale ja si skor myslim ze mozno mu idu zubky...ale zas rano o 1 sa mi tuto metodu nechce aplikovat, sice sa nevyspim tak ako by som chcela ale aspon nieco...a to mame 8 mesiacov...a hlavne mne neda srdce ked mi dieta tak place, ze mu idu az slzy jak hrachy..viem ze sa nerozmazuje ale vazne mu nieco je...takze naco ho trapit este viac.ja si myslim ze v tomto prripade je vyplakanie uplne zly napad.

katkaseiner
14. feb 2013

ja som tu mala nieco na tuto temu....zvozili ma tu pod ciernu zem, ze som krkavcia matka a pod..... Hej, trvalo nam to 3 tyzdne, nie raz som plakala v obyvacke kym mala revala v spalni...nechcem nic zakriknut, zacali sme s kricanim 1 hodinu aj 40 minut, klesli za 2 tyzdne pod 30 minut, potom naspat na hodinu a dnes zaspala s minimalnym krikom... uplne nechapem, lebo je inak velmi vytrvala...
Musim ale povedat, ze sme s tym prestali asi 3x... 2x jej totiz odisiel hlas a tretikrat ked sa vratila na vyse hodinu... jednoducho sme nevideli ziadne zlepsenie, ba priam naopak.... dufam ze dnesok je uz na stalo a normalne spinkanie konecne zacne..
vobec ta neodsudzujem...nas spanok bol hrozny, vecer sme nosili na rukach aj 3-4-5 hodin, nepomahalo spievanie, hladkanie, capkanie, fit lopta, proste nic

svetlusska
14. feb 2013

@misickab3 no my sme na tom podobne tiez spinka od polnoci pri nas neviem ci ma nejaky budicek ale ked vie ze ideme spat sa zobudi a chce papat a zaspi pri nas ked ho prelozim rev neskutocny...takze spime traja :D ale co uz ja pevne verim ze sa to zmeni casom 🙂

danjelca
14. feb 2013

@katkaseiner drsnéééé

misickab3
14. feb 2013

@svetlusska túto noc sa malá zobudila až o 5:40 🙂 viem, že to ešte nie je na stálo, ale neboj, to príde aj k vám... 🙂
@katkaseiner no....neviem, čo ti na to napísať...na jednej strane chápem, že niektoré deti to majú s tým spánkom ťažké...
ale na druhej strane- počúvať tak dlho plač dieťaťa....až zachripne? ☹ hmmm.....

vonicka
14. feb 2013

@mickamicka - nenechaj ho vyplakat sa do vycerpania, to je pre babo velmi tazka skusenost :( ved z jeho pohladu ma iba teba, ty si jeho cely svet a cela istota. Ja som tiez mala niekedy sto chuti ho nechat vyplakat, ale akonahle mu vysla prva slzicka, hned som si ho pritulila a uvedomila sa, ze co od neho vlastne cakam, ved je to len male babo. Nikde inde na svete, okrem nasich "vyspelych" kultur nenechaju dietatko plakat. To len my sme taki skazeni, lebo nas krmia informaciami a knihami typu presne ako je kniha ktoru spominas. Precitala som si ju zo zvedavosti a na mojom nazore, ze je zle nechat dieta vyplakat, to nic nezmenilo. My sme sa rozhodli mat deticky, tak sa o ne musime postarat, aj ked su v niektorych ohladoch mozno ine, ako by sme cakali.

vonicka
14. feb 2013

@katkaseiner - nema zmysel ti to asi opakovat co ti ine baby pisali, ale nechapem ako si to mohla zvladnut. ze matka....!

dika
14. feb 2013

Ked sa nam pokazil spanok, tak som si nacitala kadeco a celkom som sa vyplasila ze je to vraj normalne a ze len treba vydrzat - co ma teda vobec nepotesilo. Pravda bola taka, ze malemu isli zubky a vtedy sa budil kazdu hodinu a robil veci podobne ako pises. Ked sa zubky prerezali, spanok sa upravil. Urcite to ma svoj dôvod a nic drasticke by som neriesila. Pri oboch detoch sa mi potvrdilo ze nic netrva vecne, teda ani dobre ale ani to horsie obdobie..... 😉

zuzanockamt
14. feb 2013

@domak2 ta metoda sa podla mna nema pouzit nikdy

zuzanockamt
14. feb 2013

@katkaseiner boze moj ☹ 😢 😔

monika2606
14. feb 2013

@mickamicka Aj my sme mali také obdobie, odišlo samo, len som to volako musela vydržať...už je to lepšie

josenka
14. feb 2013

@mickamicka Nenechávaj ho plakať, zober si ho k sebe, daj k prsníku a spite. My takto fungujeme stále. Úplne ignorujem reči o tom, že si ho zle naučím a má spať sám v postieľke. Je to moje dieťa, ja som ho chcela a ja sa oňho mám postarať. Nebudem mu predsa robiť stres, ešte si ho v živote užije dosť. Dieťa ťa potrebuje, si jeho všetko, deti milujú nezištne. Ešte je maličký, nešpekuluje a neboj sa, nebude na prsníku do dvadsiatky 🙂 . Zober si ho k sebe a budete spokojní obaja.

bashka
14. feb 2013

mozno by mohol nechat manzel vyrevat teba ked budes potrebovat jeho blizkost, pohladenie, ci objatie...hm? 😝

mickamicka
autor
14. feb 2013

@reanda prosím ťa nesúď, keď nepoznáš a nevieš ako sa veci majú. Nikdy som malého nenechala plakať, vždy je hneď na rukách. To, že sme ho za dva dni naučili zaspať cez deň v postielke, keď dohromady plakal trištvrte hodinu a každú chvíľu sme boli pri ňom a ukludňovali ho, sa mi nezdá ako drastická metóda. A nemyslím si, že dojčenie každú hodinu je normálne, keď dovtedy papal raz za noc. Materské mlieko je stráviteľné za dve hodiny.

josenka
14. feb 2013

@mickamicka To nebude o hlade, on sa tak uisťuje, že si pri ňom. Môj najstarší bol taký. Vyrastie z toho. 🙂

andelok
14. feb 2013

@mickamicka Mne mala tiez spavala do pol roka krasne, dvakrat som ju v noci nakojila a spala dalej...v pol roku sa to pokazilo. boli noci, kedy sme viac boli hore nez sme spali, obaja s muzom sme malu nosili na rukach, ja som ju kojila..nepomahalo, budila sa stale. teraz ma 13 mesiacov a taku dobru noc ako ked bola malicka mame tak raz-dva razy za mesiac, ale uz sa to zlepsilo. dovodov, preco sa prave okolo pol roka zhorsuje spanok, je niekolko: rast zubkov, intenzivnejsi rozvoj mozgu (babo spracuva vela podnetov, ovela viac vnima ludi a veci okolo seba a potom to spracuva aj v noci), intenzivny rozvoj motoriky (moze sa zacat obracat na brusko a chrbat, same si sadne a pod.). Vsetky tieto pre nas malickosti su pre tvoje babo obrovskym skokom vpred a to moze aj rusit jeho spanok. Ak ti mozem poradit, nenechavaj svoje babo vyplakavat. Ono ma fakt len teba, je na tebe zavisle a svojim spravanim ta nechce vydierat ani nic podobne. Ked ti v postielke zaspi same, ale na ukor toho, ze je vycerpane od placu a zufalstva, musi to byt strasny pocit. Mne najviac pomohli dve veci: spavanie spolu a kojenie v spanku. Doteraz spavame vsetci traja spolu a z nutnosti sa stal prijemny nocny spanok. Nehovorim, ze sa netesim na to, ze raz (snad) prespi noc, ale zvladnut sa to da aj takto. A aj bez unavy a vyplakania, ja som dcerku nenechala plakat nikdy dlhsie ako par sekund, proste mi to nedalo. Aha, a este jeden clanok, ktory mne VELMI pomohol: http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres... Drzim palce 😉

andelok
14. feb 2013

Este uryvok z clanku o vyplakavani z pohladu laktacnej poradkyne: Z hľadiska neurobiológie sa pri dlhotrvajúcom plači nenávratne menia systémy odpovede tela a mozgu na stres a nastavujú sa na priveľkú citlivosť. Navyše sa aktivujú obvody bolesti, bábätko dlhotrvajúci plač fyzicky bolí, je mu, ako by sa skutočne fyzicky zranilo. Dieťa sa dokáže po určitom čase prispôsobiť – svoj protest vzdá a naučí sa vystačiť si samo. Stane sa tak však násilne a v období, kedy ešte dieťa svoju matku intenzívne potrebuje. A potreba, ktorá nie je naplnená, v skutočnosti nikdy neodoznie.

reanda
14. feb 2013

@mickamicka sudim podla toho, co si napisala.. a ano, je to uplne normalne, dokonca je normalne aj kazdu polhodinu dojciace sa dieta.. dojcenie nie je len o zasyteni hladu, dieta si nim naplna mnoho potrieb.. ano, mozu mu ist zubky, moze byt v obdobi, kedy sa prudsie vyvija a musi spracovavat vela podnetov, co mu neda pokojne spavat, pricin moze byt x.. JE TO NORMALNE.. moja dcera mala obdobia, ze bola na prsniku aj nonstop celu noc.. ale neboj, nikdy to netrva vecne, su to len prechodne obdobia, dieta sa meni, menia sa jeho potreby.. vyplakanim sa dieta nenauci nic dobre, nenauci sa "pekne spinkat" .. nauci sa, ze na jeho potrebach nikomu nezalezi, dokonca ani jeho mame nie a ani plac mu nepomoze.. nepride ti to hrozne?

zuzanockamt
14. feb 2013

@andelok hned idem sirit dalej 🙂

andelok
14. feb 2013

@reanda Uplny suhlas s tymto...aj my sme mavali (aj mavame) noci, kedy je na prsniku celu noc komplet a hladom to nebude (kedze vecer pekne spapa veceru). Dobre napisane aj s tym vyplakavanim.

misaha
14. feb 2013

TO SU PREDSA ZUBKY :DDD..neboj to obdobie prejde samo..možno len par dni alebo aj 3tyždne..ale ked vyjdu von tak bude vsetko zase postarom..teda kym nepojdu dalsie.. :D..ale určite nenchaj babtko plakat že možno zaspi..ono ta teraz potrebuje aj ked je to naročne..ale ono same je z toho nervozne a unavene,ty ho musiš ukludnit,pomojkať 🙂..držim lačeky ale už tie dalšie zubky potom nebudu take ťažke :D

mickamicka
autor
14. feb 2013

@andelok ten článok mi nejde zobraziť ale ďakujem za príspevok. Svojho syna milujem nadovšetko. Nejde mi o to, aby som sa ja vyspala a ani ho nechcem nikam odkladať a nechcem mať z neho ani robota. Chcela som len pochopiť, prečo sa začal v noci tak často budiť s takým veľkým plačom.

ikke
14. feb 2013

@mickamicka ma do istej miery "podobnu skusenost" - cim menej mam dieta cez den na rukach, tym viac si ma vyzaduje v noci. cez den zatial uspavam kojenim bud poleziacky v posteli alebo ju po nakojeni prelozim do postielky. alebo spava v nosici. polrocne dieta jednoducho potrebuje citit mamu 😉

andelok
14. feb 2013

@mickamicka Ja ti rozumiem. Nesudim ta, lebo my sme si uzili take strasne noci, ze som si aj poplakala velakrat od vycerpania. A tiez uz som mala v pocitaci tu knihu KAzde dieta sa vie naucit spat ale nikdy som to neaplikovala, lebo mi to bolo proste proti mojmu presvedceniu. Ak chces, napis mi svoj mail do IP a poslem ti ten clanok tam. Vysvetluje jednoducho preco sa babo zvykne budit a ako ho mozes rychlo uspat. Ja som si ho citala vzdy, ked mi bolo najhorsie, aby som si pripomenula, ze je to normalne a treba to len nejako ustat 🙂