Zanechalo na vás stopy, ak vás rodičia nechali vyplakať?

matken
5. jan 2012

Velmi pekne prosim o Vase postrehy v nasledovnom:
Uvazujem nad vyuzitim metody zaspavania podla Giny Ford - Kazde dieta sa vie naucit spat.
Vzdy som si myslela, ze ja take nieco robit nebudem, ale nikdy nehovor nikdy :( zacinam si mysliet, co ako to pomoze... Avsak nazory su na to rozne, negativa hovoria aky to ma vplyv na detsku psychiku a pod. Ale neviem ci su to realne vysledky. Jedno je jasne - male deti placu :(
Radila som sa aj s mamou a svokrou, ale bud ci si nepamataju, ale tvrdia, ze my sme neplakavali, ze nas dali do postielky a spali sme 🙂 (ja som zo 4 deti a manzel z 5 🙂, tak neviem. Preto Vas prosim tie, ktore viete ze Vas rodicia obcas nechali vyplakat zanechalo to podla vas nejake stopy? 🙂

Dakujem!

aspinka
5. jan 2012

@matken o knihe som pocula ale netusim o co v tej metode ide som mamina ktora nema problem nechat dieta poplakat ale uz mne nerobi dobre ked plac zachadza do nejakeho amoku ja som vzdy nechala deti poplakat ale striehla som aby to nepreslo do takeho ktory len velmi tazko utisim to uz deti neplacu lebo nechcu spat ale su uz vydesene situaciou v ktorej sa ocitli. Mne ked nechceli spat tak som skor ulozila nechala plakat vratila utisila ulozila a zase opakovala som to do nemoty alebo som si na chvilu lahla vzdy som nasla nieco ine popripada mame hraciu hracku ktora hra melodiu. Ked maly vyciti ze si somnou neporadi vzda to ako ja hovorim vyhra ten silnejsi a je spravne aby vyhrala mamina 😉
Moja mama bola drsnacka nejako sa somnou neparala ale vyplakat ma nenechavala.

pimpulienka
5. jan 2012

Ja za túto metodu nie som. Malinka mi zaspava sama od 3 mesiacoch a išla som na to nie formou vyplakania. Pre mňa by bolo nemysliteľne nechať plakať, nariekať a neutišiť.. Dieťa potrebuje citiť dôveru v rodičovi a tymto systemom sa môže podľa mňa rapidne naštrbiť. Nie v žiadnom pripade

lvka
5. jan 2012

No... Myslim si ze ma nasi urcite z casu na cas plakat nechali a nemyslim ze to na mne zanechalo stopy... ALE, moja babka mala 8 deti...v podstate vo svojich 20tich rokoch bola uz 5ty krat tehotna, nemyslim ze mala velmi vela casu na pestovanie babatiek, a moje tety a ujovia, a moja mama su super ludia 🙂 a nemyslim ze to na nich zanechalo stopy. Na druhu stranu, nasi mi vzdy preukazovali dostatok lasky, a to mi stacilo 🙂
Co sa tyka tejto metody - kazdy rodic sa usi rozhodnut podla situacie doma a svojich pocitov. Netreba sa nutit do nicoho, ty vies najlepsie ako to vase dieta bude zvladat a ci je to unosne alebo nie.. 🙂 ja by som do extremu neisla, pocujem ked maly "mrnci" a ked place lebo nas potrebuje... A tuto hranicu som este nikdy neprekrocila

matken
autor
5. jan 2012

@aspinka
@pimpulienka dievcata ani ja niesom zastanca vyrevania sa, tiez nam mala krasne zaspavala od 3.mes sama a z nicoho nic sa to zmenilo. Ja tu len hladam realne skusenosti nas dospelych. Kedze moja mama tvrdi, ze ma vyplakat nenechala, lebo nemusela, tak nemozem povedat ci by to na mne nechalo nejake stopy 🙂 tu knihu a vela prispevkov k nej mam nastudovane, mne ide o nieco ine 🙂

babul83
5. jan 2012

Ahoj, tú metódu som neskúšala. Oboch som zo začiatku uspávala na fitlopte a teraz zaspávame, tak že ležíme ticho v posteli. Predtým máme už len taký pokojný režim, väčšinou si pozrieme večerník a potom už len čítame a šup do postele, kde je už ticho. Spávať chodia medzi siedmou pol ôsmou, teraz cez zimu. Mne mamina povedala, že ja som bola ideálne dieťa po najedení som zaspala sama, stačilo ma dať do postieľky, ale môj starší brat taký ideálny nebol. :D Skúšala ho nechať vyplakať, dokonca musela držať dvere aj pred mojou babkou, lebo jej sa to nepozdávalo, ale na brata ani to neúčinkovalo. :D záleží od dieťaťa. Svokra povedala, že môj muž bol tiež taký, že vedel zaspať sám, teda že stačilo pri ňom ležať (nespal v postieľke, lebo v tej plakal, tak spal s ňou, bola slobodná matka).
Veľmi, ale veľmi záleží od dieťaťa a potom od toho či sa mamička zmieri s tým, že má pľačlivé a menej spavé dieťa a bude hľadať najlepší spôsob, aby vyhovel obom. Ja som sa nahľadala pri prvom synovi, pri druhom som už robila len to, čo som vedela, že účinkovalo pri prvom, ale musela som to trochu pomeniť. Jednoducho sú rozdielni.
A k tým stopám, moja mama ako som písala nechala brata vyplakávať dva týždne ako to radili, ale aj tak to nijak neučinkovalo na ňom a stopy na ňom nebadám žiadne. :D Ale keby si sa to opýtala, keď sme boli puberťáci určite by som nejaké našla. 😀 😀 😀

aspinka
5. jan 2012

je to len obdobie ktore prekonate a zase sa vratite k povodnemu som si tym ista musi doverovat ona tebe a ty jej. Moje deti zaspavali super ale mali sme tiez rozne obdobia bolo pre mna samozrejme tvarit sa ze zas bude dobre. Deti uzasne vycitia maminkynu neistotu vahanie ci strach a to nie je dobre 😉
Rozne zmeny v rezime ci v spravani dietatka su vacsinou vplyvom niecoho... napriklad zubky ci nejakej choroby a to som vedela ze ked sa nam potvora zub vytlaci zase bude dobre ako predtym aj to tak bolo 😀

halienka
5. jan 2012

No toto tu určite bude búrlivá debata 😉 🙂 Akurát že u tejto metódy nejde o to "občas" nechať vyplakať, ale systematicky niekoľko dní alebo týždňov nechávať dieťa vyplakať...neviem, či to takto robil niekto z našich rodičov a neviem, či to bude niekto vedieť zhodnotiť, že či to na ňom nechalo nejaké následky...Ja osobne za túto metódu nie som, minimálne do veku, pokým dieťa ešte nechápe, čo sa to deje a skôr má strach akoby pochopilo, že ho chceme niečo naučiť. Skúsila som to jeden jediný krát podľa tej knihy, keď mala malá pol roka, vydržala som to ani nie pol hodinu a povedala som si nikdy viac, potom som malú utišovala hádam hodinu a videla som na nej ako je z toho mimo 😖

terina25
5. jan 2012

@matken určite každý rodič občas dieťa nechá plakať a ,,neskočí,,hneď k nemu,keď začne plakať.ja mám 2 malé deti a ani to nestíham,hneď k ním utekať,keď začnú plakať.to sa ani nedá.lenže všetko závisí aj od toho,ako dlho tým myslíš - nechať vyplakať.5 min.,10 min.,30 min.,hodinu?...ja napr.viem,že moj syn by dokázal plakať aj hodinu ,možno aj viac a táto metóda-nechať dieťa vyplakať by na ňom určite nemala úspech.on dokáže tak strašne plakať,že je až bordový od plaču,potom začne kašľať,dusiť sa a potom sa aj sama bojím,aby sa mu niečo z toľkého plaču nestalo.aby napr.nedostal pruh,čo sa u chlapcoch može stať.syn mal od narodenia problémy so spánkom( do 14 mesiacoch spal s nami v posteli,a spával a aj spáva len 1x denne),ale nikdy som na ňom túto metodu neskúšala,pretože mi to pripadá dosť drastické.nechať dieťa plakať a ono nakoniec zaspí od únavy z toľkého plaču.to by som svojmu dieťaťu nevedela urobiť.sú aj iné metody ako ho naučiť spať ako toto.a dieťa sa to raz samo naučí 😉

no a či to moji rodičia na mne skúšali?moji rodičia mali 3 deti a ani na jednom toto nepraktizovali.vždy nás vedeli uspať aj bez tejto metody.

ja sama som napr.radšej dcéru alebo syna nosila na rukách ,spievala im,hojdala ich ako by som ich mala takto trápiť.radšej som sa ,,trápila,,ja,že ma od toľkého nosenia na rukách bolel chrbát(mám zdrav.problémy s chrbticou)ako keby som mala nechať vyplakať svoje dieťa.veď predsa je to moje dieťa,ja ho ľúbim ,tak prečo by som mu toto mala urobiť?veď ono je odkázané len na nás,chce nás mať pri sebe,cítiť nás,tak možno aj preto plače a nevie spať 😉 podľa mňa všetko sa dá zvládnuť,len treba chcieť a vedieť ako na to 😉 V živote sú aj väčšie problémy ako nespanie bábätka.Buďme radi,že sú naše deťúrence zdravé a neriešme už takéto banality.radšej si užívajme deti,kým si maličké,pretože ani sa nenazdáme a máme z nich teangerov,ktorí nám ani pusu nedajú.

pastelka74
5. jan 2012

@pimpulienka súhlasím stebou,neviem si to ani reálne predstaviť nechať dieťa nariekať 😠 ...ja som moje dievčatá vždy utíšila,pohladila po vláskoch,pošúchala chrbátik a podobne...ale nechať ich zaspať od vyčerpania,od plaču....to čo je za metodu...aj moja matka mala rovnaký prístup ku mne a mojim dvom súrodencom...

matken
autor
5. jan 2012

@aspinka Dakuejm to si krasne napisala 🙂

stardust
5. jan 2012

Niekto ma holt smolu, ze sa mu narodia problemove deti a nie je mozne na ne aplikovat vacsinu beznych rad, ktore inym zaberaju. Preto sa ani nedivim, ze takito rodicia siahnu aj po menej konvencnych metodach, ked uz nic ine nepomaha. Podla pocuteho to chce asi velmi dobre nervy, lebo detsky plac (a hlavne rev vlastnych deti) straaaasne boli.

matken
autor
5. jan 2012

@babul83
@aspinka
@halienka
@terina25
@pastelka74 dakujem za nazor. Ja som dlho nad takomto niecom ani neuvazovala. Len uz zacinam byt zufala, lebo malinka place, ked sme s nou, ked nie sme, ked je v kociku, ked ju nosime, ked ju polozime do postielky a nechame ju u seba. Ale ako napisala @aspinka mozno je to len zle obdobie, netvrdim, ze to idem hned skusat, najprv musim este vylucit ine priciny, ale topiaci sa aj slamky chyta 🙂

sympa1
5. jan 2012

@matken musis len vyskusat a uvidis ako bude mala reagovat ci ju to po chvilke prejde a zaspi alebo sa to bude stupnovat uz do inych rozmerov...a podla toho budes vediet ci toto chces alebo radsej nie...ja som mala prvu dceru taku ze som ju polozila a zaspala sama aj ked po pol hodine ale bola ticho a zaspala...druha dcerka proste nerevala ale VRIESKALA ...mozno si ma vynucovala mozno sa bala ostat sama...neviem , ale citila som ze proste musim s nou byt a uspavat ju..a trvalo to dost dlho kym ostala zaspavat sama, mala hadam aj 1 a pol roka ...ale mozem povedat ze mi ostala doteraz tak viac prilepena ako starsia..furt ma stiska bozkava maminočkuje 🙂

matken
autor
5. jan 2012

@stardust no a este vacsie zufalstvo je, ked sa z neproblemovych deti stanu problemove, aj ked neznasam toto pomenovanie 🙂 veru plac vlastneho babatka ja na maslu. uz som si myslela, ze rozoznam jej typy plakania a stale ma niecim prekvapi :(

lyenka
5. jan 2012

velmi odporucam precitat si knihu Rodičovstvo je Veda (Margot Sunderlandová) je tam pekne rozpisane co sa deje s babetkom ked je vystavene stresu, vyplakavacia metoda je nic ine len stres pre dieta.... rovnako su tam uvedene aj mozne dopady v dospelosti... rozne zaludocne nevrozy, horsie zvladanie stresu, vnutorna nervozita atd...

terina25
5. jan 2012

@matken neboj sa,to ju prejde- URČITE 🙂 možno jej idú zúbky,či nie?pozri moj syn má 18 mesiace a v noci stále dobre nespí.a zaspáva tak,že ho musím držať za ruku,kým nezaspí.a budí sa mi niekedy aj 5-6 x.cez deň mi spí len raz a tiež len,keď ho držím za ruku.spí max.2 hodiny.a dcéra,tá mi už cez deň nespí vobec.

máš ešte maličkú dcérku,čítam,že má len 7 mesiace?to je ešte malinká.čo keby si skúsila nemyslieť na to,byť viac kľudnejšia,usmievať sa na ňu,pekne sa jej prihovárať.možno pomože len to.možno ona sama cíti,že si nervozna a preto ani ona nevie spať.a aké máš s ňou vlastne problémy?nespí ti cez deň,alebo nevie zaspať večer?

lucia.kl
5. jan 2012

moja mama nás nechávala vyplakať a teda neviem že by to na mne nechalo nejaké stopy... ja to tiež robím pri mojich deťoch - už viem rozoznať plač... akurát, keĎ ten plač už trvá dlho tak vždy na chvílu prídem, pohladkám aby vedeli že tam som - niekedy im stačí ma vidieť a sú spokojné...

matken
autor
5. jan 2012

@lyenka knizku som mala uz pred porodom nastudovanu...

stardust
5. jan 2012

@matken alebo ked jedno dieta spi od narodenia ukazkovo (v kuse od jedenastej do piatej rana a potom sa tie intervaly este predlzuju na rodicovsky biorytmus) a druhe ani za svet spavat v noci! Nastastie nam uz toto obdobie pominulo a mladsi zase spava lepsie ako ten starsi. Pokladam to za zazrak, ze sme z toho blbeho obdovia vyviazli vsetci zivi a zdravi 🙂

pia22
5. jan 2012

Skús si metódu vyplakania na niekom blízkom-manželovi, svojom rodičovi, starej mame, priateľke, kolegyni..... keď im bude veľmi zle a to z akéhokoľvek tebou pochopeného či nepochopeného dôvodu uveď ich do stavu, že ty si nejdôležitejší a najcennejší človek ich života, ty si ich útočisko, spojenie zo svetom...si všetko čo majú a milujú... a keď im bude najhoršie tak ich zatvor do miestnosti z ktorej sa nedokážu dostať a odíď preč. Nikdy som nenechala svoje dieťa vyplakať sa z dôvodu zaspávania či akéhokoľvek iného. Lebo dieťa sa týmto spôsobom nenaučí zaspávať samé, ono jednoducho rezignuje. My sme mali prvú prespatú noc v 1,5 roku, dovtedy sme nespali prakticky nič. Ale nevrátila by som ani minútu, lebo aj keď to bolo /a aj je/ neľudsky a nadľudsky ťažké, výsledkom našej obety je vyrovnaný, spokojný a pokojný človiečik. Nedaj si radiť od nikoho, pokiaľ sama cítiš, že to nemusí byť správna cesta. Lebo materinský inštinkt je najsilnejší a najsprávnejší 🙂 😉

anjelicek26
5. jan 2012

Tema o tejtu knihe tu uz je a obsahuje desiatky stran. Osobne si myslim - kniha funguje - samozrejme - ale je to tym, ze dieta to vzda a zaspava v slzach a nechape, co sa deje.

Preto by som ju u dojcata hadam nikdy neaplikovala, u dietata niekde medzi 1-2.rokom zivota to uz ma vyznam, lebo toto dieta VIE, ze ta mama je len vo vedlajsej izbe, nie ze zmizla a opustila ho.

matken
autor
5. jan 2012

@terina25 no praveze nemala problemy so spinkanim, asi od 3.mes prespala krasne od 20tej bez placu, obcas pri kojeni zaspala, ale velakrat sama v postielke do 4tej potom jedno kojenie a spinkala do 7mej. Cez den 3 spanky, tiez pravidelne a zrazu asi zaciatkom decembra z obropvske place pri zaspavani, casto sa budi s placom v noci, cez den je to boj ju uspat, akokeby sa zrazu strasny bojkot spanku :( stale rozmyslam co by sa mohlo v mojoch chovani zmenit, ale nic ma nenapada, u nej to mozu byt zubky, ale uz ma spodne 2 krasne vylezene a ostatne ani nema zatial navrete.
@lucia.kl dakujem, ten plac som vedela rozoznat aj ja, ale zrazu prisli nejake nove formy :(

lucia.kl
5. jan 2012

@matken my sme mali teraz také dva týždne čo furt len revala malá v postielke, bol to iný plač ako keď sa jej ničo stane... takže som ju jednoducho nechala vyrevať a hotovo...

miskax2
5. jan 2012

@matken ahoj ja mam dvojrocnu dcerku a ked bola mesia nechavala som ju vyplakat a potom mi pekne zaspala a aj velakrat cez den ked je mrchava alebo ked chce mrncanim dosiahnut svoj ciel tak ju poslem vyplakat sa na postel a poviem jej ze ked uz bude dobre dievcatko tak moze prist chvilu usilovne "place" slzy samozrejme ziadne a potom pride so slovami uz som dobra potulkame sa a je vsetko ok....moja starka vravela aby som ju nenhavala plakat ze jej deti vzdy pekne zaspali ze vobec nerevali ale myslim ze to si uz len ona tak pamata to pekne :D deti len skusaju a ked zistia ze ked uronia jednu slziku rodicia hned priskocia alebo im vsetko dovolia tak maju vyhrane a rodicia sa mozu aj zlaznit.....

terina25
5. jan 2012

@matken a nemože ju bolieť bruško?alebo je hladná,možno sa jej niečo zlé v noci sníva.keď ju vezmeš na ruky,tak sa neutíši?možno potrebuje len to,aby ťa cítila.

kytykenka
5. jan 2012

ja mam dvojicky a samozrejme ich nechsvam plakat ....aj ked ide o spanok lebo ked isu spat tak by spali na rukach a a to v zaiadnim pripade treba si učit hned od zaciatku

terina25
5. jan 2012

a dokonca som čítala,že niektoré deti,ak rastú,tak ich to bolí.neviem,čo je na tom pravdy.

bianca
5. jan 2012

u nas to inak neslo.Uspavanie pomocou rozpravok,hladkania,skrabkania ci uz samotna pritomnost v posteli bola vzdy vyzva k hre.Ked sme sa ju snazili spacifikovat tak vrestala,skrabala,smikala sa po posteli a dopadlo to tak ze bola spotena,hlas vykricany a rodic prinajmensom nahluchly ak teda neutrzil luxusny stuchanes do oka,nosa a inych casti tela.Tak to dalej neslo tak sme zaviedli spartansky pristup.Pusinka,krizicek na celo,zazelanie dobrej noci,zasvietenie nocnej lampicky a dovi dopo.POrevala si tak ci tak a bolo dobre.Nasledne sa nam pekne naucila na postel a aj ked sa stane ze sem tam nechce a zlieza z postele tak hned zakrocim a ide nazad.

evka4
5. jan 2012

@matken ahoj, nas mama nechavala vyplakat, nezda sa mi, ze to na nas zanechalo nejake stopy...ale ja osobne by som dieta vyplakat nenechala, nemala by som na to srdce. moja dcerka tiez od narodenia krasne spinkala sama v postielke, zaspala bez problemov a po 8. mesiacoch prisiel zlom. nesmela byt sama v miestnosti a ked sme ju nechali v postielke, tak strasne plakala. tak sme ju zacali uspavat v nasej posteli a ked zaspala, tak sme ju prelozili do postielky. isty cas to fungovalo, ale po urcitom case sa zacala v tej postielke budit a dostavala uplne hystericke zachvaty, ze je v nej. tak odvtedy spava s nami. ked bola este v brusku, tiez som si to takto nepredstavovala, ale teraz si to uzivam, ked lezi pri nas a ja ju mozem kedykolvek v noci pohladkat. viem, ze kebyze ju v rannych stadiach tohoto jej strajku necham vyplakat, tak by to takto neskoncilo, ale mne to vobec neprekaza 🙂

anjelicek26
5. jan 2012

@terina25 - rastove bolesti mava aj nasa 5,5 rocna a mava to odmalinka, bolia ju klbiky, hlavne kolienka na nozickach... kludne to moze platit aj u babatiek.