6-ročný vekový rozdiel medzi deťmi

19. jún 2023

Ahojte chcem sa opýtať na vekovy rozdiel 6 rokov medzi súrodencami. Aké máte skúsenosti? Vedia mat deti nejaký ten dobrý vzťah aj pri väčšom rozdiely? Sú to dvaja chlapci. Viem ze žiadny vekovy rozdiel nemusí byť záruka ale tak sa podarilo

zafir01
19. jún 2023

@elia9 ja mám tri deti a medzi nimi rozdiel 6 a 4,5 roka ...a síce sme to tak neplánovali , nevnímam ich ako jedinacikov . Všetci traja sa vedia spolu na dvore zabaviť . Resp starší chalani robia somariny s najmladšou ...

beata_k
19. jún 2023

Ja mam rozdiel 6 a 7 rokov. Rozumieme si, ale...vela spolocnych tem volekedy nebolo. Kym oni riesili hypoteku, ja diskoteku. Medzi nasimi (bratranci) detmi je rozdiel 15 rokov. Tu asi velke kamaratstva nebudu.

elia9
19. jún 2023

@zafir01 môže byť 😊ja si len myslím, že deti s menším vekovým rozdielom k sebe proste majú o niečo bližšie, je väčšia šanca, že budú mať podobné záujmy, atď..no nemusí to byť pravidlom..veľa závisí aj od povahy..môže byť rozdiel aj rok a deti môžu byť ako pes a mačka 😅no v tom mladšom veku dieťa verzus puberťák je 5 rokov a viac pomerne dosť..v dospelosti si opäť môžu dobre rozumieť..je to všetko veľmi individuálne 🙂

zafir01
20. jún 2023

@elia9 áno presne . Ono napr ja a brácho máme medzi sebou tiež 6 rokov .s bratom sme stále v kontakte ,hoci je mimo sk s rodinou ..kdežto o 3r.mladsia ségra býva za rohom a nestretávame sa . A tak to bolo aj v detstve .

Inak my sme plánovali menší rozdiel medzi dvoma deťmi ,ale žiaľ stalo sa to ,ako sa stalo .. už som v 35rokoch chcela mať "odrodene" . Nedá sa všetko naplánovať .

Myslím ,že najdôležitejšie je sa snažit sa deti vychovávať tak ,aby si do dospelosti neniesli krivdy z detstva (porovnávanie , uprednostňovanie jedného pred druhým ...,) A aby sa cítili rovnocenní medzi sebou ,a učíme ich vyrastať v tom slávnom hesle troch mušketierov 😂( zatiaľ sa tak aj správajú, kiežby im to vydržalo )

bu1bu
20. jún 2023

Mam 6 rocny rozdiel medzi detmi, zo zaciatku to bol des, dcere trvalo pol roka kym si uvedomila ze nie je uz sama, neakceptovala ze mame babatko o ktore sa musim starat, robila sceny, ignorovala syna, mna, aj manzela. Potom nastal zlom a uz je syn pre nu najvacsi poklad, strazi ho, chrani… pomaha mi s nim ako len vo svojom veku dokaze.. neviem co bude ked budu starsi, syn ma 1r., ale aj dcere prospelo ze nieje jedinacik.

maminkadeticiek
20. jún 2023

Moje deti maju 6 rokov rozdiel.Presne.Nie ze by sme to tak planovali,tak to vyslo.Ma to mnozstvo a mnozstvo vyhod.Dceru sme aktivne pripravovali na surodenca nie len emocne ale aj z pohladu samostatnosti beznych ukonov starostlivosti o seba.Na dieta sa velmi tesila,tuzila po surodencovi davno.Jedbo dieta uz bolo vypiplane mohla som sa sustredit v tychto veciach na druhe,byt doma s nou ked nastupila do skoly,ucit ju ako si robit ulohy,ucit sa.Pomahala mi vela.Netreba vsak podcenit pripravu prichodu na dieta.Malu som viedla k velkej samostatnosti.Ucila sa sprchovat,chystat si vecer oblecenie do skoly,chystat si tasku,umyt sa sama.Bola to velka pomoc.

maminkadeticiek
20. jún 2023

Preslo par rokov a stale sa vedia spolu pekne a detsky zahrat,vztah maju pekny.

terry658
20. jún 2023

Ja som tak bola so segrou. Keď som bola malá, bolo to veľa. Nemala som ju rada a ani ona mňa. No teraz sme naj kamošky. Voláme si každý deň. Veci sa menia a vyvýjajú. Neviem ako vzťahy medzi sebou môžu mať chlapci. Ja mám len jedného brata.

veronicka1901
20. jún 2023

Ja so sestrou som o sedem rokov, rozumieme si. Moja prostredná s najmladšou sú 6 rokov od seba a majú sa veľmi rady. Medzi najstaršie a prostrednou si necelé štyri roky sa je to tiež v pohode. Synovci sú od seba 5 rokov a vôbec si nerozumejú. Podľa mňa to nie je to vekovom rozdieli, ale o povahe.

veronicka88
20. jún 2023

Mám chalanov so 6.5rocnym rozdielom,lebo sme to tak chceli. Áno starší už má svoje záujmy,občas ho mladší vyslovene už otravuje,ale klbcia sa ako dve macence a ľúbia sa neskutočne vramci takých chalanakychoznosti.

lentak1223
20. jún 2023

To naozaj záleží od povahy detí a rodinného nastavenia. Ja mám deti 10, 4 a 1 ročné. Nerobila som si ich, aby sa spolu prehrali. Ale najstaršia už začína byť samostatná jednotka, no nikdy nemala problém so súrodencami, naopak mi pomáhala, má ich rada. Normálne sa s tou 4 ročnou hrala, dokonca ju berie aj ku kamoškám. Ale len keď chce, nie, že malá plače a ja ju nútim. Moja naj kamoška má o 6 rokov mladšiu sestru, jasné, že počas puberty bola otrava, dnes si píšu každý deň. Moja svokrička tiež o 6 rokov staršiu sestru, naozaj si rozumeli. A ešte má o 8 rokov mladšieho brata, každý deň si volajú, posielajú fotky, stretávajú sa. Vekom sa to ukáže. Ja mám sestru staršiu o 1 a pol roka. Rozumieť sme si začali tiež až po 20tke. A to sme podľa vekového rozdielu mali byť parťáčky, no nerozumeli sme si ako decká a puberty vôbec😯Tiež mám v práci o 10 aj 20 rokov staršie kolegyne, s ktorými si rozumiem a niekedy aj viac ako s rovesníčkami. Takže to vôbec nerieš. Uvidíš čo bude.😉

tianna
23. jún 2023

@lauriik podľa psychológov je najhorši rozdiel asi každý 🤣 medzi staršími mám 2,5 roka, katastrofa.. majú už 11 a takmer 9 a doslova sa nenávidia.. medzi mladšími máme takmer 6 rokov, je to oveľa lepšie, no je pravda že záujmy sú diametrálne už odlišné.. no to mne nevadí, hlavne že sa akceptujú a nemusím denne riešiť krik, bitky a nadávky ako medzi staršími 🙄

lauriik
23. jún 2023

@tianna tak ale to co pises je o povahe. To neovplyvnis. Rozdiel 6 rokov neni dobry lebo starsi ide do skoly, co je velka zmena pre dieta a vela deti potrebuje v tej dobe vacssiu pozornost rodicov. Ta je ale upriamena na mimino.
Samozrejme nemusi to tak byt vzdy. U nas v rodine ale rozdiel 6 rokov nefunguje 4 zo 4 pripadov 🤷🏼‍♀️

mane01
23. jún 2023

@anonymous87 a ako sa vedia spolu zahrat? Medzi mnou a mojou sestrou je sedem rokov a teda nikdy sme nevedeli spolu zahrat, lebo ona bola vzdy proste primala… mala som ju vzdy ako privesok a musela som sa s nou hrat. Ale ako sa ma 10 rocne dieta hrat s 3 rocnym? Alebo 12 rocne s 5 rocnym? Neznasala som to!

tianna
23. jún 2023

@lauriik a aký je u vás v pohode? 🙂

mamusa123456789
23. jún 2023

Mam 3 deti... 8 ročnú, 3 ročného a 1,5 ročnú... Co myslíš, ktoré 2 z mojich detí sú super partaci? Väčší vekový rozdiel je akurát výhoda pre rodiča, nie pre deti... Ta najstaršia mi parfektne pomáhala, keď sa syn narodil, ale partaci nie sú absolútne... Samozrejme sa ľúbia nadovšetko, ale vyhrajú sa spolu len ti dvaja krpaty.... Najstaršia ma už iné záujmy ako sa hrať s nimi

tianna
23. jún 2023

@mamusa123456789 a tí malí na seba nežiarlia? Lebo teda u nás som z malého rozdielu na prášky už takmer 9 rokov 🙄 nikdy sa spolu nehrali, večne len zle si robili a aj robia 😑 najmä prvorodený druhorodenemu..

lauriik
23. jún 2023

@tianna ja mam 3 roky medzi babami a super. Nemenila by som. Teraz maju 6 a 3 a pekne sa spolu prehraju 🙏 Asi mame stastie, ze su to dve dievcata, maju rovnake zaluby Ale fakt to vyslo dobre. Mensi rozdiel by mozno bol este lepsi ale ja by som to psychicky nedala.

canis_lupus
23. jún 2023

Ja mám sestru o ani nie dva roky mladšiu, síce keď sme boli malé sme sa spolu prehrali, ale teraz v dospelosti absolútne nemáme žiadny vzťah a nestretávame sa, len ak sa stretneme u našich alebo na nejakej oslave. Nemáme si čo povedať, úplne iné životy a priority. Reálne sa radšej stretnem a pokecám s druhou sestrou, čo je o 7 rokov mladšia, aj syna skôr s kľudným srdcom dám postrážiť radšej jej ako tej staršej... To len tak do budúcnosti, že tam nejde ani tak o age gap, ale ako si povahovo deti sadnú.

mamusa123456789
23. jún 2023

@tianna ani nie, väčšinou, keď sa príde pomojkat jeden, tak zavolám aj druhého a sme taka veľká mojkacia kôpka a keď napríklad nechám maličkú u niekoho na postráženie a do synčekom idem napr. ku doktorke tak reve za ňou celý čas, keď po ňu neprídeme... Dúfam, ze to nebude robiť, keď nastúpi v septembri do skolky

maty112
23. jún 2023

mam starsieho a mladsiu, vekovy rozdiel 5 rokov +- nejaky mesiac...ale maju sa radi, pohraju sa, starsi postrazi usmerni, ale ma rad aj chvilky bez sestry 😁 ale inac ked nieco, chybaju si... ked je syn v tabore tak mala smuti..starsi tak isto...ale ked su pokope tak je to masaker 😁😁😵‍💫😵‍💫

matkahelka
23. jún 2023

ide ti o to, ci sa budu spolu hrat par rokov, kym budu deti? alebo ci si budu rozumiet 50-60 rokov svojho dospelackeho zivota? lebo to druhe nezavisi vobec, ale ze vobec od veku, zavisi to od vychovy, spolocnosti, v ktorej sa budu pohybovat a hlavne, od ich povah.

nikiki29
23. jún 2023

Mne by taký rozdiel nevyhovoval, náročné plnohodnotné vyplnenie času obom, príliš rozdielne záujmy, náročné zdieľanie jednej izby, nebudú parťáci, ale vždy to bude len “strážim brata”… pokiaľ by to bolo cca 6,5r rozdiel, tak jeden v prvej triede a novorodenec doma… no čo ja viem. Mne osobne to proste nesedí… a vieš čo? Ak všetko dopadne ako má, moje deti budú mať tiež rozdiel skoro 6 🤣 ale tak čo narobím… akceptujem.
Kamoška zas považuje 5 za ideálny rozdiel 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

anonymous87
24. jún 2023

@mane01 normalne, s autickami 🤷‍♀️ on mu ich podava a on ich parkuje.. alebo spolu citaju, na zahrade spolu bagraju, presuvaju hlinu, kopu si loptu, skacu na trampoline.. tych moznosti je mnoho… samozrejme, ze su dni, kedy starsiemu lezie na nervy… a viem, ze este v puberte to bude zaujimave… ale pre mna je tento rozdiel uplne v pohode. Skor sme sa na dieta necitili, ani financne, ani nijak inak. A nic by som na mojom rozhodnuti nemenila… 🙂 (aj ked sa zvyknem smiat, ze bolo somarovi dobre, isiel sa na lad smykat 😀)

terez26
24. jún 2023

Medzi chlapcami mame rozdiel 5r a 1m a nemenila by som nikdy💙💙💙 mladsi ked sa narodil mal koliky, skryty reflux bol to masaker, starsi bol neakutocne zlaticko chapavy, pomahal mi podat co bolo treba, pohrat sa sam.ked som.sa musela.malemu povenovat, bolo to neskutocne narocne obdobie a keby som mala maly vekovy rozdiel tak to by bol iny masaker.... teraz si to uzivam bo stale.sa pekne hraju, ziadna ziarlivost medzi nimi nikdy.nebola, mladsi je.smutny ked je starsi v skole, ked pride starsi do puberty.jasne ze to bude ine ale to je normalka.... ja si neviem predstavit zas maly vekovy ozdiel, menit obom plienky, atd...ja som si v nasom prioade uzila obe deti ked boli malinke, dalo by sa povedat ze som sa im stihla rovnako venovat ...a vetu typu maly vekovy je najlepsi a ze sa spolu vyhraju 😂neverim, vsetky rodiny co poznam a maju tak, tie deti sa len biju klbcia a mamy su len policajti...

mane01
24. jún 2023

@anonymous87 tak potom si mala fakt stastie, asi chlapci to maju inak… ja mam z mojej skusenosti celkom slusnu traumu, v 20tke som bola v stave, ze nikdy nechcem mat deti. To sa casom utriaslo. Ale zavisi aj od rodicov… ti, ktori si uvedomia, ze je to ich dieta a starsi surodenec ma pravo aj na svoj priestor a nema povinnost im vkuse robit babysitterku, tak to je asi ine.

anonymous87
24. jún 2023

@mane01 mozno to zavisi aj od povahy deti 🤷‍♀️ ale my zas respektujeme starsieho. Nevravim, ze ho niekedy nepoprosim, aby na chvilku na maleho nepozrel, ale urcite od nechcem plnohodnotne strazenie

tara
26. jún 2023

Moje deti majú rozdiel 7rokov. Teraz majú 5 a 12. Zatiaľ vnímam len výhody, ale veľmi závisí od detí a tiež rodičov. My sa snažíme vyjsť v ústrety jednému aj druhému a samozrejme aj kombinujeme. To znamená hlavne ich záľuby a záujmy. Mladší sa veľa naučil od staršieho, veľmi vníma, že má staršieho brata a máme pocit, že v jeho veku vie viac, ako keď mal 5 rokov ten starší syn. Ja mám napríklad s mojím bratom tiež 7 ročný rozdiel a je to v pohode. Vzťah máme od malička veľmi pekný a nikdy sme nepociťovali, že je to väčší vekový rozdiel.

dominikag1507
11. júl 2023

Tazko to takto povedat jednoznacne…
Ja som poznala deti co mali medzi sebou tak 5-7 r rozdiel a nemali moc dobry vztah…skor neskor potom v dospelosti…
Potom je uz extra rozdiel ako mam ja s bratom a to 14r a musim povedat ze mame naozaj super vztah, velmi som sa nanho tesila a rada som travila s nim cas aj ked bol maly… teraz ma 14 ja 28 a stale vieme spolu kecat blaznit sa vsetko zalezi to aj od povahy…
Medzi mojimi detmi je 2r aj 8m ja som chcela mensi rozdiel lebo tie vacsie 5 a viac sa mi nepozdavali a je to super…lubia sa velmi…ale poznam deti co su tiez taky rozdiel maly a nerozumeju si…takze vysledok toho celeho je ze nezalezi na rokoch ale na tom ake su to povahy a hlavne by som povedala na rodicoch a ich vychove…ci pristupuju k detom spravodlivo a nerobia medzi nimi rozdiely a podobne….

romanadam1626
14. feb 2024

@valerko2004
@bejbypd aj u nas je to rovnaké 🙂🙏