Rozdiel medzi deťmi len 2 roky. Ako to staršie znáša?

tulka3
14. júl 2007

Ahojte baby. Som druhykrat tehotna a ked sa male narodi dcerka bude mat 22,5 mesiacov..Mate niekto podobny rozdiel medzi detickami? Ako sa s tym starsie vyrovnava? Ziarli? A vobec ako je na tom cca. 2-rocne dietatko s chapanim toho, co si moze k malemu dovolit, aby mu neublizilo a tak? Dakujem za kazdu radu, mam trosku obavu ako to nasa mala prijme.. 😕

yennn
1. okt 2010

@miriamkac priznavam ze rozmyslanie, ktore dieta tym "trpi" ci mladsie alebo starsie je strata casu, z mojej strany to bolo len take zamyslenie sa 🙂
Ale nemyslim, ze by bolo strata casu zvazovat vsetky hladiska, ked uvazujes, kedy druhe dieta. Neviem, ci vasi chlapci boli takto planovani, alebo sa postastilo, ale teda páni, obdivujem ta, musela to byt (a snád niekedy este stale je) riadna fuska. 😝 Sla by si do toho znovu s takymto malym rozdielom?

miriamkac
1. okt 2010

@yennn maly rozdiel medzi detmi som chcela, takze ano, bolo to planovane, až na to, že nikto neratal s dvojickami....no co zadarilo sa.... 😀
A co sa tyka zvazovania, kedy druhe dieta, myslim, ze treba zvazit podstatne dolezitejsie veci ako je to ci to starsie sa bude, alebo nebude citit ukrivdene a nakoniec aj tak tym nic nevyriesis, lebo kazde dieta to berie inac a to ako to zoberie to Tvoje zistis az vtedy, ked donesies druheho drobca domov a samozrejme najdolezitejsia je priprava na prichod mladsieho deca domov. 😀 😀 😀
A este, ano, sla by som do toho znovu s takym rozdielom. 😀 😀 😀

yennn
1. okt 2010

@miriamkac nepochopili sme sa 🙂 jasne ze treba zvazit podstatne dolezitejsie veci. Tak sem s nimi, poradis? Ty uz skusenost mas, a teda wow.. nie hocijaku. 😀

juliagregor
1. okt 2010

pridávam sa do klubu, medzi mojimi deťmi je rozdiel presne dva roky...všetci sú narodení v jeden deň 😀

nechcela som veľký rozdiel medzi deťmi, zo začiatku frmol, teraz super ...

katecameron
2. okt 2010

mat maly vekovy rozdiel je fuska ale zalezi od toho ci si na tie deti uplne sama ci ti pomaha manzel alebo rodina sestra svagrina az vychovavas dve male deti sama tak je to fuska viem podla seba ale na druhej strane to nikdy nebudem lutovat lebo kym pre matku je to velka drina pre tie deti je to najlepsie co sa im mohlo stat 🙂 najhorsie je to podla mna kym to môadsie dieta ma do 3rokov potom uz zacina ovela lepsie obdobie moje deti maju 7a 6rokov a teraz vidim ze si pomozu pekne sa spolu zahraju starsia dava pozor na brata aj v skole proste mladsiemu je hej ani neviem ze ich mam samozrejme svoje sme si preskakali ked boli malicky

deni1304
2. okt 2010

Take se pridavam do klubu, mezi nasimi je 16 mesicu, starsi to zvladal a zvlada velice dobre 🙂 , jak uvadi vetsina maminek a tatinku na zacatku fuska, ted je to slast 😀 😀, a to je starsimu jen 2roky a 3 mesice 😉 😉

deina
2. okt 2010

@yennn, neboj, aj to mladsie dieta, hoci moze byt este babatko, si dokaze vydobit pozornost. Nase babo si ju vydobijalo riadne nahlas. 😅 Nebol taky, ze zaplace, prebalime, napapame a ide sa spinkat, kdeze, dost zlozite babo to bolo, neustale na mne viselo az som sa cudovala, ako vpohode to ten starsi znasa, ze vlastne ine nerobim, len sedim na gauci a bud krmim alebo odsavam alebo uspavam a ked nesedim na gauci, tak prebalujem. 😅

No a starsi to zacal horsie znasat az vtedy, ked sa mi mladsi zacal batolit po byte... ale cim viac sa im venujem, ked aj spolu obom, tym je to lepsie a myslim, ze sa to pomalicky zlepsuje (ta ziarlivost u starsieho, mladsi ho nadalej zboznuje ako poloboha).

deni1304
2. okt 2010

@deina s tim polobohem naprosto souhlasim 😀 😀 😀

deina
2. okt 2010

@deni1304, to je ale take zlate, od uplneho malicka, staci, ze sa starsi objavi a uz usmev od ucha k uchu, zboznujuci vyraz v ockach - niezeby to ten starsi vyuzil, on ho este mlatit bude (asi to bude vyuzivat, ked bude vacsi 😀 ).

deni1304
2. okt 2010

@deina presne tak u nas, nase mala jej povazuje za Boha, doufam, ze to tak zustane 😉 😉 , dokonce se nam stavalo, kdyz jsme s manzelem malou nemohli uklidnit, vyslali jsme naseho starsiho a bylo po breku 😉 🙂

stvura
12. okt 2010

Jaj kocky, sem z radami ako odstanit tu ziarlivost u deti.Uz som z toho znicena. Maly robi vsetko mozne i nemozne aby na seba upriamil pozornost a zobudi mi malu zrovna vtedy ked ju uspim. Snazime sa mu venovat, hlavne manzel, no nejako to nezabera. V noci maly dobehuje k nam a strasne reve...samozrejme ostane v manzelskej posteli, no potom znova hodinu uspavam malu....a cez den si nepospim, lebo mi odmietol spavat akonahle som ho odstavila od kojenia....moj spanok je asi 4 hodiny prerusovane...asi ma z toho picne.

kitchima
13. okt 2010

ahojte 🙂 moje deticky maju vekovy rozdiel 21,5 mesiaca a ide to zatial super 🙂 mala ma 5 tyzdnov a som na nich este aj sama, jaj. ale fakt super 😉

hajatanufus
13. okt 2010

ahojte mozem sa k vam pridat? ja mam deticky s 19 mesacnym rozdielom. mne nevadi ze je medzi nimi taky rozdiel medzi mnou a sestrou je tiez 18 mesiacov a vzdy sme dobre vychadzali aj ked sme sa aj pohadali aj pobili a vychadzame doteraz kdezto medzi mnou a starsou sestrou je este mensi rozdiel len 14 mesiacov ale nikdy sme sa akosi nevedeli zniest a je to tak doteraz . dufam ze moje deti si budu rozumiet starsia malu velmi lubi aj ked mozno tiez ziarli ale neviem ci je to koli malej alebo koli tomu ze sa venujem domacnosti.mam sice manzela ale ten robi cely tyzden len nocne a cez den vzdy spi ale ked moze tak mi pomaha prebali, navari, okupe takze si nestazujem aj ked to tak vyzera lebo niekedy mam take dni ze nic nestiham a este ma aj mala zlosti 🙂

deina
14. okt 2010

No mne ked bol mladsi este maly, nemali sme ziadny problem. Starsi nanho vobec neziarlil, bud si ho nevsimal alebo ho bral vpohode, ze je tu, vsak dobre. Ale odkedy je mladsi pohyblivy a dostane sa vsade, kam chce a teda si aj vezme, co sa mu paci, koniec, starsi zacal ziarlit a zatial nic moc nepomaha. Dohovaram, dohovaram a snad to raz bude mat ucinok, aj ked niekto tu povedal, ze to bude len horsie. 😀 Ale su dni, ked sa mi zda, ze je to uz lepsie (uz ho neudrie zakazdym, ked ide okolo neho).

@stvura, u nas pomaha vyhradit si cas len na toho starsieho, staci hodinka - ist s nim von na prechadzku. Len k tomu potrebujes niekoho, kto postrazi malu, neviem, ci mas...

snehovavlocka
14. okt 2010

@deina 😀to poznam.syn sa na babatko tesil.ale odkedy dcera neposedi na jednom mieste,on ju 'strazi' tak,ze ju schmatne a nechce ju nikam pustit.alebo sa zas tak divoko hra,ze na nu nedava pozor a bud ju niecim udrie alebo na nu padne....ale viacmenej su to nehodove veci,nie naschvaly.on ju ma velmi rad,ale s hrackami sa teda nedeli ochotne 😀😀 vsetko jej berie,len vo vynimocnych pripadoch to tak nie je

snehovavlocka
14. okt 2010

ale ked treba robit zbojstva,to su jeden tim 😀😀😀

dadis
26. okt 2010

@deina presne tak...tomu starsiemu, teda Matkovi vzdy aj teraz venujem svoj cas vyhradne jemu, napr. teraz chodime spolu na anglictinu, cely minuly rok sme 1x tyzdenne chodili spolu cvicit a vzdy nam musel niekto na 1h pokocikovat malu...ale dalo sa to zorganizovat...ak pomaha tatko, ako aj u nas, tak som sa snazila, nech pomaha najma s mladsou dcerkou, takze rozdelene sme to mali: ja som kupala Matka, tatko kupal Sasku...skoro cely 1.rok spaval Martinko v posteli s tatom, a ja v izbe s babatkom...predtym spaval v izbicke sam, ale po porode sme to radsej zariadili tak, aby mu nebolo samemu smutno...teraz uz spi vo svojej izbicke, Saska spi este s nami v spalni, ale coskoro aj ona poputuje do detskej...so ziarlivostou som sa stretla, az ked Matko teraz v septembri nastupil do skolky...stale mi hovoril, ze mam dat Sasenku do jasliciek (v ramci skolky maju aj triedu jasiel a on tie babatka stretava v jedalni 😒 ), zdalo sa mu nespravodlive, ze on musi chodit a ona nie... ale uz je to za nami, su super partia, velmi sa maju radi a presne ako pise @snehovavlocka, pokial ide o zbojstva su jeden tim..

tento vekovy rozdiel by som urcite nemenila, som velmi spokojna.. 😵 😵

ivett1
2. nov 2010

ahojte...super téma 🙂 medzi mojimi detičkami je rozdiel 2 roky aj 2 mesiace a zatiaľ im to klape 😉 staršia dcérka je taký malý generál a mladší synček ju zbožňuje a "slepo" nasleduje ...Sú strašne zlatí, keď ideme spolu na prechádzku a niekto sa nám prihovorí, hneď sú v strehu a pre istou sa chytia za ruky 😀 ...Keď sme boli v lete na prázdninách u starých rodičov, Števinko nechcel spinkať a babka ho teda chcela povoziť v kočíku, ale on sa stále vrtel a vyliezal...a tak babka, v dobrej viere, že bude poslúchať, len tak povedala smerom k susedovi, ktorý sa práve chystal niekam s autom, že nech si ho "ujo vezme"...naraz sa rozleteli dvere na dome, vybehla Vikinka v pyžame (všetci sme si mysleli, že už dávno spinká - poobedňajšia siesta) a hneď jej zvýšeným hlasom (trošku bojovne aj jej bolo trošku do plaču) oznámila, že to je jej braček a ona ho ujovi nedá...bolo to také milé a nečakané (ako vo filmoch...a že kde na to tí filmári chodia...). Len, aby im to vydržalo 🙂 Minule som si všimla, že si sem-tam vymenia úlohy - staršia Vikinka napodobňuje mladšieho Števinka, alebo dokonca imituje bábätko a Števko, ten ju začína "pošťuchávať" a snaží sa "byť vyšší -vyrásť" (napr. postaví sa na detskú stoličku a niečo jej veľmi sústredene vykladá...🙂 No, kamoška mi hovorila, že ma teraz čaká obdobie malých súbojov....kto z koho 😨 ...tak, uvidíme 😵

bufina
3. nov 2010

Ahojte, u nás je to stejný jako u @ivett1 . Dětičky sou úplně v pohodě je mezi nima rozdíl 2 roky a 3 měsíce. Malej se na dcerku pořád směje, už si spolu celkem "vyhrají", malá se mu věnuje a dokáže ho hezky zabavit, i na delší dobu. Když od něho pak třeba odejde, tak malej začne pištět, jako že ju volá zpátky. Je s nima sranda. V autě se na sebe řehtají a ječí. Sem z toho měla strach jak bude malá na brášku reagovat a je to úplně super. Určitě je to lepší, než kdyby byl mezi nima rozdíl třeba 5 let.

mataharyy
3. nov 2010

Ahoj,
já mám dva sourozence a jsem od sebe s rozdílem dvou let, dokonce naši trefili i měsíc, takže doslova dvou let 😀 Já jsem nejstarší a nebyl nikdy nějak extra problém, jako děti jsme byli naprosto v pohodě, pak přes pubertu to bylo trochu na nože, ale v když nám o něco šlo tak jsme byli velmi soudržná trojka 😎
No a já teď čekám druhé dítka od sebe budou taky od dva roky, tak jsem zvědavá. Malej má hrozně rád kolektiv dětí, tak si říkám že by to mohlo být v pohodě, tak uvidíme, jen problém možná ze začátku bude v tom že bude žárlit a to hlavně na tatínka, když jsem u kamarádů, kteří mají tříměsíčního klučíka a manžel ho má na ruce tak malej furt dotírá a chce se taky chovat, když ho mám já tak si nás prohlíží a pohoda no a když mě manžel obejme, tak okamžitě startuje a chce se taky tulit, je zlatej 😵 tak uvidíme jak to bude 🙂

stvura
5. nov 2010

Kocky, poradte mi ako ste riesili spanie. Uz som zufala, spim maximalne 6 hodin a to som vela povedala. Ide o to, ze maly mi cez den nespi vobec, takze sa mu venujem, vecer ide spat o deviatej {vobec nie je nejako zvlast ustaty}, mala ide vecer spat o desiatej, budi sa kazde dve hodiny ako budik na krmenie. Kvoli soplom je hore o pol piatej, potom sa jej nedari uspat, resp. podari sa az o hodinu co s nou beham po byte, nato mi vstane maly a sme doma...konec spanku. Najhorsie je, ked sa maly v noci zobudi s revom a prestahuje k nam do spalne, to je mala v momente hore a mame hodinku uspavania. Pripadne sa maly zobudi nad ranom o tej pol piatej ako mala a tiez nevie zaspat. Cez den mi ju rusi, lebo stale krici, pobehuje....to mensie dieta si teda spania neuzije a ako som riesila s laktacnou poradkynou je to problem. Neviem to vsak ako riesit, lebo som s nimi oboma sama od rana do vecera {muz furt v robote a ked nie v robote tak na stavbe domu co mame rozostavany}

deina
5. nov 2010

@stvura a starsi ti spi kde? Sam v izbe? My sme ich rozdelili, pretoze pri mensom malom sa spat nedalo, on spaval od narodenia velmi zle, aj koliky ho trapili, v noci som spala tak 4-5 hodin a presne, ked maly by bol este rano pospal, starsi maly bol uz hore, tak sa muselo vstavat. Ale ono sa to casom akosi same utriaslo. Velmi som chcela, aby mi spavali spolu v jednej izbe, nechcela som ich rozdelovat, ale to sa nam bohuzial nepodarilo, ak sme chceli, aby sa aspon niekto v rodine vyspal (to potom tatino spaval so starsim a ja s mladsim). Nemozes nechat manzela spat so starsi, zeby dohliadol, aby za vami nesiel v noci? Aspon na zaciatok, kym si najdete nejaky rezim...

ygreen
5. nov 2010

u nás bez problémů syn ukázal že má dobré srdce, sestřičku zbožňuje od prvního dne, žádné žárlení, naprosto respektuje že miminko musí být s maminkou. V režimu se nic nezměnilo. Chodí spát stále k sobě do pokojíku sám ve stejný čas jak večer tak po obědě. Malá má zatím postýlku s náma, ale myslím, že nebude trvat dlouho a do roka už určitě budou spát spolu v pokojíčku. Thea tedy spí dobře, akorát usíná definitivně až po půlnoci,ale zase spí cca do 7. No a malej jí fakt má moc rád, dává jí svoje hračky, když pláče, tak mi to chodí hlásit, přikrývá jí, dává jí dudlíčka, flašku. Je na ní nežnej, jen jí hladí po ručičkách a tulí se k ní. Takže já jsem ráda, že nám to takhle vyšlo 😵

germik
5. nov 2010

@stvura - som na tom podobne ako ty, viem bohužial presne ako sa cítiš ☹
s jediným rozdielom že mne malinká ešte poobede spinká 1 aĺebo 2 hodinky, ale to samozrejme malý práve vtedy nespí 😒
Večer malá krásne zaspávala sama vo svojej velkej posteli, teraz začala plakat ked ma ist večer spinkat, no hrooozný rev 😒 Tiež som s nimi od rána do večera uplne sama /sme v cudzine bez rodiny/, ale aspon večer ked davame deti spat príde tata domov a on sa kompletne postará o malú /okupe,zubky,rozprávka.../ a ja mam na starosti malého.
Som z toho nevyspatia tak strašne vyčerpaná, že už začínam byt niekedy zlá aj na malú, sem tam na nu pokričím čo som nikdy predtým nerobila a potom mi je to strašne lúto ☹
A ja to mam trošku stažené tým, že mi malý nechce papat, len tak si cucne z prska a stačí mu to, tým sa stále menej a menej mliečka tvorí a UM nechce ani za svet....neriešila by som to, keby malý priberal. Lenže už 2 týždne mi nepribral, tak sa snažíme teraz s tým bojovat
Dúfam že toto obdobie rýchlo prejde lebo je to fakt na nervy

bufina
5. nov 2010

@stvura Ahoj, to teda nezávidím, ale u nás je to poslední dny podobně. Jak se změnil čas, tak malej vstával v rozmezí 4.30-5.30. Malá vstává max kolem sedmé, někdy i dřív a usíná večer mezi 8-9, žádný spaní během dne. Takže nehrozí že bych si během dne s nima schrupla. Ale myslím že tvůj malej je už dost "velkej" na to, aby pochopil, že když maličká spí, tak nesmí dělat rámus. Té mojí byly tak 2 roky a 2 měsíce když se malej narodil. Sem jí řekla že musí být potichoučku, když Adámek spinká a pochopila to.Ale zase je od narození dost klidný dítě, možná je ten tvůj větší divoch 🙂 Noci jsme teda měli prvního půl roku klidný. Malej se budil 3 měsíce po třech hodinách na kojení a pak hned zase spal, po těch 3 měsících spávalcelou noc, než mu začly růst zoubky. To se pak probudil několikrát za noc a byl vzhůru třeba hodinu než usnul a pak stejně vstával po páté. Sem večer padala o devíti mrtvá do postele. Malá spí teda s náma v ložnici, má vlastní postel a má teda tvrdý spaní, malej ju vůbec neruší, naštěstí.

petka80
5. nov 2010

@stvura vydrž, bude líp, Zuzanka je ještě malá, ale brzo začne chodit spát dřív a celkově bude líp spát v noci.
My jsme to řešili podobně jako deina, že já spala s tou mladší v ložnici a manžel se starší v pokojíčku, že jsem v noci nemusela běhat ještě tam a i ráno vstali spolu a nechali nás třeba ještě chvíli dospat, pokud se zadařilo.
A nemáte balkón, že bys třeba přes den dávala Zuzanku spát tam v kočárku, aby měla větší klid? A nikdo ti nepomůže, že by vzal malou kočárkovat nebo staršího na hřiště? ☹
Ale fakt se to zlepší, ty začátky jsou obtížný, ale ustálí se to, však jste teprv v šestinedělí.

stvura
5. nov 2010

Ahoj, dakujem za rady, asi skusim to samostatne spanie - ja s malou a tatino s malym, lebo nic ine bohuzial neviem aplikovat.
Ono, niektora tu z vas pisala ze jej maly je na jej malu dobry...ved aj moj 😀 . Lubi ju, hladka ju, tiez mi referuje ked place, vie ze v dojceni je prva...len proste strajkuje tym, ze ju budi, ako naschval si vyberie tu najhlucnejsiu hracku co v dome mame, chodi okolo nej, nahlas sa smeje...to ze sa v noci budi je novinka odkedy mame malu, dovtedy od roka a pol spaval bez nocneho dojcenia sam vo svojej izbe, svojej posteli. Balkon mam taky miniaturny ze mi tam kocik nevojde, takze to je passe, nemam nikoho na kocikovanie, moj otec pracuje a byva v Sali { na vikend tam zvyknem poslat maleho}, svokrovci nejavia zaujem o vnucata.
Ja toto obdobie neratam ako sestonedelie, lebo nevidim ziadny rozdiel {bola som fit po porode asi na druhy den} pred a po, jedine ze mame malu...xixi. Len fakt verim ze sa to zlepsi, lebo tiez som uz vycerpana, kricim na maleho a velmi mi vadi ked strajkuje. Mne pre zmenu nechce starsi jest...nic, bojujeme s kazdym jedlom {kedze je mensi ako jeho rovesnici tak je to problem, 2 roky 2 mesiace, 12kg, 85cm}

ollako
18. nov 2010

Ahojte citala som si tuto temu uz pocas tehu a tajne som dufala, ze budem patrit medzi tie stastnejsie mamicky, ktorych starsie deti prijali mladsieho surodenca bez problemov 😅 ...no bohuzial vyzera to tak, ze sa nevyhneme ukrutnemu boju o moju pozornost. Petko ,moj starsi, zacina byt neskutocny 🙄 , krik, vzdor , jedy, absolutne ziadna spolupraca, na vsetko nie! Branko,mladsi, zatial dobre babatko, dufam, ze mu to vydrzi...ja fakt neviem ako to budem riesit...muz je zatial doma, no v pondelok ide na tyzdnovku, byvam u mami, no je cely den v robote...svokrovci su dostupni a ochotni pomahat, ale tiez im nemozem Petka nechavat kazdy den, to nie je riesenie, musime sa nejako zosuladit, najst si system-rezim. ak mate, alebo mali ste niektora podobny problem poradte... ako sa chovat k starsiemu?ako reagovat na vzdor, nechcem byt na neho zla, aby sa necitil odstrceny, netusim ako nanho, aby ma aspon v niecom posluchal..aky mate rezim? v spani, chodeni von, kde je varenie, upratovanie? ... poradte, dakujem za kazdu radu, trik, typ

miriamkac
18. nov 2010

@ollako drzim palce a nic, len trpezlivost. A moja rada: vsetko, co robis komentuj, rozpravaj a zapajaj maleho do vsetkeho: podaj, kremik, dones plienocku...proste ak sa da vsetko a treba aj k nemu nasmerovat pozornost t.j. ked ulozime Branka spinkat, zahrame sa spolu, pokreslime....pojdeme s bracekom von, zober si zo sebou ja neviem, hracku...alebo co ma rad. Treba vytvorit rezim, aj pre maleho aj pre velkeho...aj pre seba, budes sa mat co obracat, viem to aj moj manzel chodi na tyždnovky tiez.
Drzim palce....o dva roky budes riesit uplne ine veci... 🙂 🙂 nebite, sa, neberte si hracky...a pod.

meleri
18. nov 2010

já si taky říkám, kdy budu sakryš vařit ( o to mi jde hlavně, přece malý a já musíme něco jíst)? mám z toho obavy jak to zvládnu....syn spával i 4 hodiny v kuse ale to neznamená asi že ten druhý bude taky takový spáč....teda doufám že jo! 🙂