icon

Nechávate nabíjačky stále v zásuvke?

20. jún 2026

Nedávno mi niekto povedal, že nabíjačky by sa mali po použití vyťahovať zo zásuvky.
Priznám sa, že ich doma nechávame zapojené prakticky stále.
Riešite to, alebo nie?

anonym_944605
20. jún 2026

@anonym_autor neriesim, nechavam, ale tiez som to pocula

anonym_1af549
20. jún 2026

Odpajam automaticky, nikdy by mi ani nenapadlo ich nechat zasunute

anonym_aa5aa6
20. jún 2026

nie, a nie je to bezpecne.

anonym_670424
20. jún 2026

Nenechávam a aj nabijam iba ked sme doma

avatar
stellarstar
20. jún 2026

Tiež to nenechávam v zástrčke

anonym_a0bd13
20. jún 2026

@anonym_autor vzdy vytahujem

avatar
pe_mi
20. jún 2026

@anonym_autor ahoj, tiež vyberám zo zásuvky , aj decka tak učíme

anonym_5181fd
20. jún 2026

Nenechávam, všetko čo nepoužívame vyťahujeme zo zásuvky, aj spotrebiče

avatar
moonlight1210
20. jún 2026

Mam ich v roztrojke s vypinacom. Takze su tam stale, ale zapinam zasuvku, len ked ich pouzivam.

anonym_c95a9e
20. jún 2026

Ano, nechavam v zastrcke. Preco by som nenechavala? To potom aby som vytiahla aj konvicu, hriankovac zo zasuvky.. dokonca cely pocitac, ne 🤦‍♀️

avatar
sara07
20. jún 2026

ja to odpajam lebo mi to vadí , iny dôvod nemam, beriem to ako bordel, ma to byt v zásuvke 😂

avatar
adri266
20. jún 2026

@anonym_autor Nenechavam. Odjakziva vytahujem, vypinam aj TV, aby nebola na standby, lebo vtedy zerrie rovnako ako zapnuta. Ja vytahujem kvoli dovodu 1 a 2.

1. Finančný dôvod: „Upíria“ spotreba (Phantom load)
Nabíjačka zapojená v sieti spotrebováva elektrickú energiu, aj keď k nej nie je pripojený telefón či notebook. Vnútri každej modernej nabíjačky je totiž transformátor, ktorý neustále mení napätie zo siete (230 V) na nižšie napätie potrebné pre elektroniku.

Tento proces beží nonstop a prebytočná energia sa mení na teplo.

Jedna nabíjačka síce minie len zanedbateľné množstvo elektriny (cca 0,1 až 0,5 wattu za hodinu), no ak máš v dome celoročne zapojených 5-10 nabíjačiek (na mobily, tablety, notebooky, zubné kefky), na konci roka sa to už premietne do účtu za elektrinu.

2. Bezpečnosť: Riziko požiaru
Toto je ten najvážnejší dôvod. Lacné, staré alebo poškodené nabíjačky sa môžu začať nekontrolovateľne prehrievať.

Ak je nabíjačka nonstop pod napätím, môže v nej nastať skrat (napríklad v dôsledku únavy materiálu alebo výrobnej vady).

Ak sa takýto skrat stane v noci alebo počas tvojej neprítomnosti a nabíjačka je zapojená v blízkosti horľavých materiálov (záclona, posteľ, drevený nábytok), môže spôsobiť požiar.

3. Ochrana pred prepätím v sieti
V elektrickej sieti dochádza k občasným výkyvom napätia – napríklad pri búrkach (úder blesku) alebo pri poruchách na elektrickom vedení. Ak udrie blesk v blízkosti domu, vznikne obrovské prepätie, ktoré spoľahlivo vypáli akúkoľvek elektroniku zapojenú v zástrčke, vrátane samotnej nabíjačky.

4. Predĺženie životnosti nabíjačky
Každá elektronická súčiastka má obmedzenú životnosť. Tým, že nechávaš nabíjačku neustále „pracovať“ v zástrčke, jej súčiastky (najmä kondenzátory) starnú oveľa rýchlejšie, strácajú efektivitu a nabíjačka sa skôr pokazí.

anonym_c95a9e
20. jún 2026
@adri266

@anonym_autor Nenechavam. Odjakziva vytahujem, vypinam aj TV, aby nebola na standby, lebo vtedy zerrie rovnako ako zapnuta. Ja vytahujem kvoli dovodu 1 a 2.

1. Finančný dôvod: „Upíria“ spotreba (Phantom load)
Nabíjačka zapojená v sieti spotrebováva elektrickú energiu, aj keď k nej nie je pripojený telefón či notebook. Vnútri každej modernej nabíjačky je totiž transformátor, ktorý neustále mení napätie zo siete (230 V) na nižšie napätie potrebné pre elektroniku.

Tento proces beží nonstop a prebytočná energia sa mení na teplo.

Jedna nabíjačka síce minie len zanedbateľné množstvo elektriny (cca 0,1 až 0,5 wattu za hodinu), no ak máš v dome celoročne zapojených 5-10 nabíjačiek (na mobily, tablety, notebooky, zubné kefky), na konci roka sa to už premietne do účtu za elektrinu.

2. Bezpečnosť: Riziko požiaru
Toto je ten najvážnejší dôvod. Lacné, staré alebo poškodené nabíjačky sa môžu začať nekontrolovateľne prehrievať.

Ak je nabíjačka nonstop pod napätím, môže v nej nastať skrat (napríklad v dôsledku únavy materiálu alebo výrobnej vady).

Ak sa takýto skrat stane v noci alebo počas tvojej neprítomnosti a nabíjačka je zapojená v blízkosti horľavých materiálov (záclona, posteľ, drevený nábytok), môže spôsobiť požiar.

3. Ochrana pred prepätím v sieti
V elektrickej sieti dochádza k občasným výkyvom napätia – napríklad pri búrkach (úder blesku) alebo pri poruchách na elektrickom vedení. Ak udrie blesk v blízkosti domu, vznikne obrovské prepätie, ktoré spoľahlivo vypáli akúkoľvek elektroniku zapojenú v zástrčke, vrátane samotnej nabíjačky.

4. Predĺženie životnosti nabíjačky
Každá elektronická súčiastka má obmedzenú životnosť. Tým, že nechávaš nabíjačku neustále „pracovať“ v zástrčke, jej súčiastky (najmä kondenzátory) starnú oveľa rýchlejšie, strácajú efektivitu a nabíjačka sa skôr pokazí.

@adri266 dik, chatgpt 😆🤦‍♀️

avatar
silvike
20. jún 2026

@anonym_autor Syn, prvak na ZŠ prisiel minule zo skoly s tym ze si vraveli uz neviem v ramci coho, ze nabijacky sa nemaju nechavat v zasuvke, ze po nabiti treba vybrat. No, priznam sa, my nechavame takmer nonstop. Ja sem tam vytiahnem, odlozim. Ale skor koli poriadku ako bezpecnosti.

anonym_1415fc
20. jún 2026

Mame stale pichnute v elektrine, ta spotreba je par eur rocne, nie su to desiatky ani stovky eur. Moderne nabijacky uz maju spinany napajaci zdroj, cize transformator nebezi ako dakedy neustale, ale ma svoju riadiacu elektroniku, ktora sleduje, ci napojis zariadenie na nabijanie napriklad. Pred 30 rokmi ked boli tie nabijacky velke a mali v sebe velke transformatory tak ano, tie bezali stale, nasledne sa prehrievali a bolo lepsie ich vytahovat zo zasuvky urcite, ale pri dnesnych modernych nabijackach to uz nie je take podstatne. To je podobne ako ze na chladnicke nemame mat magnetky, lebo sa nam pokazi… syn je elektrikar a pytala som sa ho na to a iba pucil oci, ze co je to za blbost, ze magnetkami sa chladnicka nemoze pokazit. Na to by boli potrebne obrovske magnety, aby to poskodilo chladnicku.

anonym_1415fc
20. jún 2026
@anonym_c95a9e

@adri266 dik, chatgpt 😆🤦‍♀️

@anonym_c95a9e vidis mne chat gpt povedal nieco uplne ine ked som mu tvoj prispevok prekopirovala 😁 je to chuj 🤣

anonym_c95a9e
20. jún 2026
@silvike

@anonym_autor Syn, prvak na ZŠ prisiel minule zo skoly s tym ze si vraveli uz neviem v ramci coho, ze nabijacky sa nemaju nechavat v zasuvke, ze po nabiti treba vybrat. No, priznam sa, my nechavame takmer nonstop. Ja sem tam vytiahnem, odlozim. Ale skor koli poriadku ako bezpecnosti.

@silvike ano. Mne zas poziarny technik tiez vypraval, jak treba kanvicu vytahovat po kazdom pouziti zo zastrcky 🤣. Ak clovek nekupuje nejake shity za 5€ z ciny, tak sa nema coho bat. A taktiez ak ma dobre spravenu elektriku v zastrckach. Tie skraty sa stavaju naozaj ojedinele

avatar
michaela329
20. jún 2026

@anonym_autor vyťahujem, vadí mi, keď sú káble kade tade 🤷 Nám napríklad v práci technik zdôrazňuje, že nič okrem chladničky, nesmie byť nonstop v sieti (ale to skôr bude súvisieť so stavom rozvodov tam).

avatar
tilly
20. jún 2026

Nabijem, vytiahnem a uložím na miesto. Nenechavam veci len tak niekde ležať v zástrčke na stole alebo niekde 🤔

avatar
marca12
20. jún 2026

@anonym_autor Ja uz vytahujem. Odkedy som videla poziar nazivo,tak vsetky nabijacky vytahujem.

anonym_244133
20. jún 2026

nabijacku mam v zastrcke 24/7

avatar
katkazatka
20. jún 2026
@anonym_c95a9e

Ano, nechavam v zastrcke. Preco by som nenechavala? To potom aby som vytiahla aj konvicu, hriankovac zo zasuvky.. dokonca cely pocitac, ne 🤦‍♀️

@anonym_c95a9e rýchlovarná kanvica a počíta sú úplne niečo iné ako nabíjačka, z ktorej visi prázdna koncovka a druhá strana je v elektrickej zásuvke pod napätim.

anonym_af479f
20. jún 2026
@katkazatka

@anonym_c95a9e rýchlovarná kanvica a počíta sú úplne niečo iné ako nabíjačka, z ktorej visi prázdna koncovka a druhá strana je v elektrickej zásuvke pod napätim.

Nechávame, nabíjame aj viackrát denne, nebavilo by nás to stále vyťahovať, z elektriny nevyťahujeme nič, veď ani TV človek neodpája, keď ho nepozerá.

avatar
katkazatka
20. jún 2026
@anonym_af479f

Nechávame, nabíjame aj viackrát denne, nebavilo by nás to stále vyťahovať, z elektriny nevyťahujeme nič, veď ani TV človek neodpája, keď ho nepozerá.

@anonym_af479f ved to pisem, ze Tv je ok. Tam netrci koncovka len tak von. To je úplne iná situácia.

anonym_caad53
20. jún 2026

Vyťahujem, zbytočne sa hrejú.

anonym_c95a9e
20. jún 2026
@katkazatka

@anonym_c95a9e rýchlovarná kanvica a počíta sú úplne niečo iné ako nabíjačka, z ktorej visi prázdna koncovka a druhá strana je v elektrickej zásuvke pod napätim.

@katkazatka a co ze trci koncovka von?

anonym_956f7c
20. jún 2026

Videla som zhorety byt kvoli nabíjačke v zásuvke
Odpajam samozrejme

anonym_18c630
21. jún 2026
@adri266

@anonym_autor Nenechavam. Odjakziva vytahujem, vypinam aj TV, aby nebola na standby, lebo vtedy zerrie rovnako ako zapnuta. Ja vytahujem kvoli dovodu 1 a 2.

1. Finančný dôvod: „Upíria“ spotreba (Phantom load)
Nabíjačka zapojená v sieti spotrebováva elektrickú energiu, aj keď k nej nie je pripojený telefón či notebook. Vnútri každej modernej nabíjačky je totiž transformátor, ktorý neustále mení napätie zo siete (230 V) na nižšie napätie potrebné pre elektroniku.

Tento proces beží nonstop a prebytočná energia sa mení na teplo.

Jedna nabíjačka síce minie len zanedbateľné množstvo elektriny (cca 0,1 až 0,5 wattu za hodinu), no ak máš v dome celoročne zapojených 5-10 nabíjačiek (na mobily, tablety, notebooky, zubné kefky), na konci roka sa to už premietne do účtu za elektrinu.

2. Bezpečnosť: Riziko požiaru
Toto je ten najvážnejší dôvod. Lacné, staré alebo poškodené nabíjačky sa môžu začať nekontrolovateľne prehrievať.

Ak je nabíjačka nonstop pod napätím, môže v nej nastať skrat (napríklad v dôsledku únavy materiálu alebo výrobnej vady).

Ak sa takýto skrat stane v noci alebo počas tvojej neprítomnosti a nabíjačka je zapojená v blízkosti horľavých materiálov (záclona, posteľ, drevený nábytok), môže spôsobiť požiar.

3. Ochrana pred prepätím v sieti
V elektrickej sieti dochádza k občasným výkyvom napätia – napríklad pri búrkach (úder blesku) alebo pri poruchách na elektrickom vedení. Ak udrie blesk v blízkosti domu, vznikne obrovské prepätie, ktoré spoľahlivo vypáli akúkoľvek elektroniku zapojenú v zástrčke, vrátane samotnej nabíjačky.

4. Predĺženie životnosti nabíjačky
Každá elektronická súčiastka má obmedzenú životnosť. Tým, že nechávaš nabíjačku neustále „pracovať“ v zástrčke, jej súčiastky (najmä kondenzátory) starnú oveľa rýchlejšie, strácajú efektivitu a nabíjačka sa skôr pokazí.

@adri266
Súhlasím, je to absolútna pravda. Iba dodám: môj spolužiak je náčelníkom hasičov (alebo ako sa tá funkcia volá) a povedal mi, že najviac požiarov v domácnostiach je od spotrebičov, ktoré sú stále zapojené v sieti (mikrovlnky, rýchlovarné kanvice, nabíjačky a pod.) Ja som to vyriešila tak, že viacej spotrebičov mám zapojených v predlžovačke s centrálnym vypínačom a keď idem z domu, vypnem tri predlžovačky a mám odpojené všetky spotrebiče (okrem chladničky a mrazničky), a zároveň sa tak šetria aj zásuvky a zástrčky.