Na koľko stupňov a ako dlho periete?
Na koľko stupňov periete oblečenie, uteráky a obliečky. Ja oblečenie na 40 na hodinovom programe. A uteráky a obliečky na 60 na programe 1:15. Niekedy pustím na 90 na dve hodiny. Všade počúvam ako ženy pery aj dve alebo tri hodiny. Naozaj je to potrebné ? Cítim sa pri nich ako špinďúra
@anonym_autor uteráky, posteľné prádlo, utierky na 60C 1:15h, oblečenie na 40C 50min. 3h program som v živote nepoužila...
Eco Programmy idu na najnizsiu moznu teplotu -zato peru velmi dlho .
Nevyuzivam
Na 40 tke 1,5 h Maximum
Niekedy len skrateny hodinu
Postelne uteraky 50-60st tiez max 1,5h
@anonym_autor oblecko 40C, obliecky, uteraky, utierky na 60C bavlna, mix na syntetike 40C. Netusim kolko trvaju programy, lebo to nepise a nemam to odsledovane, pracka perie v noci. Whirpool nema dlhe programy, raz som mala tusim Elektrolux a ta bezne na 40C prala nehorazne dlho...cez 2h.
Druhych neriesim.
@anonym_autor oblecko 40C, obliecky, uteraky, utierky na 60C bavlna, mix na syntetike 40C. Netusim kolko trvaju programy, lebo to nepise a nemam to odsledovane, pracka perie v noci. Whirpool nema dlhe programy, raz som mala tusim Elektrolux a ta bezne na 40C prala nehorazne dlho...cez 2h.
Druhych neriesim.
@euka210 ako v noci? 🤔
vsetko na 40. Ak je treba pridam dezinfekciu
@autorka, v pohode, tak podobne periem aj ja. Mne to tak vyhovuje a ako špindíra sa necítim. Prádlo mám čisté a voňavé a to nepoužívam aviváž, ani vonné oleje. Tie dlhšie programy sú väčšinou ECO a perú preto tak dlho, lebo perú na nižšej teplote.
@anonym_e96b7e
@anonym_9ef319
No, dievčatá, sme síce v menšine, ale tiež sa čudujem, že takmer nikto neperie na 30. Ja sa teda riadim hlavne štítkami na oblečení a nebudem predsa prať prádlo, ktoré je označené 30 na 60. Potom sa ľudia čudujú, že sa im prádlo zráža, krúti alebo sa rýchlo ničí.
Posteľné prádlo a uteráky periem na 60 cca 1.10 - 1.30, záleží, koľkokrát nastavím pláchanie. Bežné prádlo, ako tričká, nohavice, mikiny, šaty...periem na 30 alebo 40, dĺžka záleží tiež od nastavenia pláchania, čiže 1.10 - 1.30. Prádlo si delím podľa farby (tmavé, farebné, biele) a podľa toho, na akej teplote ho chcem vyprať (30, 40, 60).
https://www.issencia.sk/a/spravna-teplota-prania
https://living.iprima.cz/perte-pradlo-na-30-sta...
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/43332-eco-pr...
@anonym_autor
Uteraky vzdy na 90, bez aviváže samozrejme, ostatok podla pradla ak je spinave z prace na dlhu 40 ..ak len dvojdnove nosené tak na kratku 40
@anonym_autor moja pracka ma v ponuke aj superrychle 15, 20 alebo 25 minutove cyklusy, obcas ich vyuzivam; ziadne negativne nasledky som nespozorovala
Bežné oblečenie na 60 stupňov podľa znečistenia 1:37 hod alebo dve. Uteráky, utierky a posteľné prádlo na 90 stupňov minimálne dve hodiny.
@anonym_5f6fcc vy sa neumývate, nesprchujete, že posteľné skoro vyváraš?
Vsetko periem na dvojhodinovom programe, bud mix, alebo extra hygiena (nejaka parna funkcia), alebo detske (tiez parna funkcia), podla toho, kde sa mi aka teplota da nastavit. Biele, uteraky a obliecky na 60, tmave veci na 40 ( kvoli farbe ) ale sem tam dam aj 60. Utierky na 90.
Som najčudnejšia spomedzi vás všetkých. Všetky veci (saty, trička) ktoré nie sú vyslovene špinavé, veľmi spotené periem na refresh 30mini programe, špinavé ponožky, uteráky, utierky nechávam namočené celú noc, potom 60 program 1,40h. Ostatné veci vrátane obliečok na 40 1,40😂🙈
Ja len tak rozmyslam.. cim je postelne pradlo spinavsie, ako take oblecenie na bezny den, v ktorom si sadate napriklad v mhd (jasne, isto vela z vas nechodi mhd, ale v praci si sadas aj tam, kde aj niekto iny, kto mohol sediet na tom mhd a tak, chapeme sa :D ), alebo prepotene veci po celom dni/spodne pradlo, ze ho periete na 60 stupnoch? Ak teda teraz odhliadnem od toho ze sa moze “zaspinit po postelnych radovankach”, naozaj neviem preco je to potrebne..
Všetko periem na hodinu a 60 stupnov
@anonym_autor a ako sa volá tvoja úžasná práčka, potrebujeme vedieť 😀👉
@ivicatolic my sme v podnájme a máme tú najlacnejšiu Hisense
@anonym_5f6fcc vy sa neumývate, nesprchujete, že posteľné skoro vyváraš?
@anonym_4416be to nemyslíš vážne, túto otázku. Týždenný-2týždenný kožný maz, pot, baktérie, roztoče(ano, máš ich aj vo svojom matraci, nemysli si, že nie). Môžeš sa celá a každý deň vydrhnúť v antibakterialnom mydle, baktérie na koži sú a budú, kožný maz, potiť sa tiež neprestaneš. A argument, ktorý som tu zazrela, že veď sú to bežné baktérie, na ktoré nikto nikdy nezomrel, tak áno. Žiť sa dá aj zavšivavený, ako-komu lepšie 🤷🏻♀️
trička , teplaky na expres podla typu 30 alebo 40 min, to je program na 20 min, treba ich preprat v podstate
ostatné na 40 bud skrateny na hodinu aj dačo alebo predlženy podla typu a znečistenia
v podstate ten predlženy je hlavne o plakani , žmykani navyše
len niektoré programy reálne "peru" dlhšie , treba si pozriet návod
uteraky, postelne na 60
teraz ked je teplo tak periem zimné paplony , potahy ochranne na madrace tie na 60 až 90 podla doporučenia vyrobcu
@anonym_autor moja pracka ma v ponuke aj superrychle 15, 20 alebo 25 minutove cyklusy, obcas ich vyuzivam; ziadne negativne nasledky som nespozorovala
@vler ja ich využívam dosť. Hlavne teraz v lete. Šaty, sukně, blúzky, tričká čo.nosím do roboty. Sedím v kancli. To fakt stačí iba rýchlovka.
@autorka, v pohode, tak podobne periem aj ja. Mne to tak vyhovuje a ako špindíra sa necítim. Prádlo mám čisté a voňavé a to nepoužívam aviváž, ani vonné oleje. Tie dlhšie programy sú väčšinou ECO a perú preto tak dlho, lebo perú na nižšej teplote.
@anonym_e96b7e
@anonym_9ef319
No, dievčatá, sme síce v menšine, ale tiež sa čudujem, že takmer nikto neperie na 30. Ja sa teda riadim hlavne štítkami na oblečení a nebudem predsa prať prádlo, ktoré je označené 30 na 60. Potom sa ľudia čudujú, že sa im prádlo zráža, krúti alebo sa rýchlo ničí.
Posteľné prádlo a uteráky periem na 60 cca 1.10 - 1.30, záleží, koľkokrát nastavím pláchanie. Bežné prádlo, ako tričká, nohavice, mikiny, šaty...periem na 30 alebo 40, dĺžka záleží tiež od nastavenia pláchania, čiže 1.10 - 1.30. Prádlo si delím podľa farby (tmavé, farebné, biele) a podľa toho, na akej teplote ho chcem vyprať (30, 40, 60).
https://www.issencia.sk/a/spravna-teplota-prania
https://living.iprima.cz/perte-pradlo-na-30-sta...
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/43332-eco-pr...
@anonym_93c7b9 suhlas mám aj eco a perie 3 hodiny na 60 , klasika ked dám tak dve hodiny
nejak to strieda medzi 40 a 60 ale viac na tých 40 je ten eco
Ja som asi cudna😁 ked tu citam ako periete zvlast uteraky, spodne pradlo, utierky.. to sa vam nazbiera plna pracka?? Ja periem tmave pradlo, farebne a biele a hotovo🤣
@olivieraa zabudla si na vsetky farebne odtiene, veci po 1 pouziti. Vyraz "u nas bezi pracka cele dni" dava po tejto debate zmysel. Ked kazdu vec preiem 2 3 hodiny, tak naozaj toho vela nestihnem.
Periem max hodinu a na 40. Uteraky, obliecky na 60, ale ak mam obliecky len ze kratko - 1 2 noci, tak len 40 stupnov
Podľa toho čo.
Postelne prádlo, uteráky, deky a pod program PET - asi 2,5h a teplotu vyššiu.
Oblečenie na eco asi 2h
Na 30-40st (muzove trička musím dávať na 30) spodné prádlo periem separátne.
Inak veľa ľudí si mysli že rýchle programy sú úspornejšie preto ich primárne využívajú a pritom to nie je pravda.
Som najčudnejšia spomedzi vás všetkých. Všetky veci (saty, trička) ktoré nie sú vyslovene špinavé, veľmi spotené periem na refresh 30mini programe, špinavé ponožky, uteráky, utierky nechávam namočené celú noc, potom 60 program 1,40h. Ostatné veci vrátane obliečok na 40 1,40😂🙈
@anonym_56a5c0 nie si. Tiež nechápem prečo prat dve hodiny vec, čo nie je vyslovene špinavá.
Cas prania predsa zalezi od programu pracky. 9kg pracku mam, plna bavlny ide na 60tku necele dve hodiny. Program na 5kg pradla, zrychleny na mix ide hodinu, 40-60st .... ja pracku nastavujem podla pradla a nie casu. 90tku nepouzivam vobec.ohrev vody, jemnejsie pranie, dlhsie namacanie atd predlzuju pranie ale zsklad je spravne oprane pradlo.
@simca06022011 mam modernú pracku. Nastavím si program a viem si nastaviť aj teplotu a dĺžku prania. Nevidím zmysel prať trička na 60tke a 2.5 hodiny
Nastavím si 40 C a hodinový program
inak tie čo máte pocit že ked periete tri hodiny že je to lepšie preprane tak nie
expres - skráti všetky časti prania a rýchlejšie ohreje vodu
skrateny progrma 40,30,60 - pomalši ohrev vody, vynechané jedno pláchanie a jedno žmykanie
klasika ako periete - periete v teplej vode cca ten isty čas ako pri skratenom, navyše plachanie a žmykanie
eco - menšia teplota vody , pomalšie zohrievanie , tym že sa dlhšie perie môže sa prat v menšej teplote
cca laicky v kocke , každa pračka môže byt trocha ina
parny program ano, tam je lepšie pranie , pripane su aj antibakterialne programy
@simca06022011 mam modernú pracku. Nastavím si program a viem si nastaviť aj teplotu a dĺžku prania. Nevidím zmysel prať trička na 60tke a 2.5 hodiny
Nastavím si 40 C a hodinový program
@anonym_6e7653 ano lebo ini nemame moderne pracky 😊
@anonym_autor Nejde o to, ze si spindura. Novsie pracky s AA+ nemaju pri vyssicch programoch moznost kratkeho programu a cim vyssia teplota, tim dlhsie pranie, lebo sa pomalsie ta voda zahrieva a menej ma spotrebu elektriky. Aspon ja tak mam - rychly 30minutovy program mam iba na 30/st . Na 40 mam najrychlejsi porgram 60minut. Ale ak beriem na 60st tak to neviem urychlit, to perie 2:40. Ale viem to pptiahnut na eco programe aj na 4h 😅, to ale sa mi nechce- uz na tu 60tku sa mi zda ako hotova vecnost

Bežné veci na 40°, mám program ktorý prispôsobí čas a množstvo vody váhe prádla, max 2 hodiny. Posteľné a uteráky periem na 60° tiež max 2 hodiny.