Na koľko stupňov a ako dlho periete?
Na koľko stupňov periete oblečenie, uteráky a obliečky. Ja oblečenie na 40 na hodinovom programe. A uteráky a obliečky na 60 na programe 1:15. Niekedy pustím na 90 na dve hodiny. Všade počúvam ako ženy pery aj dve alebo tri hodiny. Naozaj je to potrebné ? Cítim sa pri nich ako špinďúra
Ja napr periem aj v rukách. Jemné veci, ktorých nemám do plnej práčky. Chcete povedať, že len preto, že periem pár minút vo vode, ktorú vydrží ľudská ruka(+- 40 stupňov) , nie je vec dobré vypratá?
Ja napr periem aj v rukách. Jemné veci, ktorých nemám do plnej práčky. Chcete povedať, že len preto, že periem pár minút vo vode, ktorú vydrží ľudská ruka(+- 40 stupňov) , nie je vec dobré vypratá?
@anonym_4416be u nich je to skôr asi o psychike, proste sú zvyknuté že pokiaľ sa to dlho neperie tak to nieje dostatočne vyprané, to že práčky sú niekde inde už ako dakedy je vedlajšie
oni si neuvedomujú že reálne v teplej vode sa to perie rovnako ako pri skrátenom , keby čitali návody a pozerali tabulky asi by boli prekvapené
tiež nerozumiem načo vyvarat postelné na 90 ked potah alebo madrac nie , to isté koberce pri posteliach 😂
Ja napr periem aj v rukách. Jemné veci, ktorých nemám do plnej práčky. Chcete povedať, že len preto, že periem pár minút vo vode, ktorú vydrží ľudská ruka(+- 40 stupňov) , nie je vec dobré vypratá?
@anonym_4416be sa čudujem, že tu sme. Že sme nevyhynuli keď naše starenky právali na potoku a bez prášku a dezinfekcie. A to v tom oblečení takmer všetci chodili do chlieva k dobytku. Moja sa dozila 92 ročník 21🙂
@anonym_4416be u nich je to skôr asi o psychike, proste sú zvyknuté že pokiaľ sa to dlho neperie tak to nieje dostatočne vyprané, to že práčky sú niekde inde už ako dakedy je vedlajšie
oni si neuvedomujú že reálne v teplej vode sa to perie rovnako ako pri skrátenom , keby čitali návody a pozerali tabulky asi by boli prekvapené
tiež nerozumiem načo vyvarat postelné na 90 ked potah alebo madrac nie , to isté koberce pri posteliach 😂
@mateson2004 teší ma, že sme ešte nevymreli normálne zmýšľajúce ženy. Lenže sme tu v menšine. Moji traja členovia rodiny sa dožili 90, babka dokonca 101.
@sara07
@anonym_4416be sa čudujem, že tu sme. Že sme nevyhynuli keď naše starenky právali na potoku a bez prášku a dezinfekcie. A to v tom oblečení takmer všetci chodili do chlieva k dobytku. Moja sa dozila 92 ročník 21🙂
@mateson2004 Moja babka zomrela ako 94 rocna - chodila som k nej na prazdniny - automaticku pracku nemala - ale mala teda prala rozhodne dokladnejsie ako my - vodu zohriala na peci - v najhorucjsej vode (pre mna velmi horucej, pamatam si uz len ako dieta - namacala biele - postelne pradlo, utierky, uteraky, vreckovky a spodne pradlo - to nechala namocene, kym trochu nevychladlo a velkou varechou miesala (este sa nedala do takej vraicej vody namocit ruka), ked sa s vodou dalo pracovat, vzala taku vlnovkovu vec - rajbadlo a kazdy kus pradla riadne na tom vydrhla, vyzmykala a vlozila do vaniccky so studenou vodou. Ked mala biele pradlo hotovo - do tej istej vody namocila tmavsie veci - postup opakovala. Na koniec na rd prisli monterky a pod. Postel e oradlo este nechavala namocene v skrobe. Nakoniec vsetko nalozila na vozika isli sme vyplakat do potoka, aby v pradle neodtali zbytky prasku. Ja praveze vobec nemam pocit, ze by na hygienu dbali menej. A teda viac pradla sa aj zehlilo. Neexist aby plachty, ppstelne pradlo ci utoerky neboli ozehlene.. a to som babinku zazila, ked uz nemala ani jedno z jej 8 deti na plienkach - to spominal, ako sa v hrnci na peci vyvarái plienky. Takzd podla mna az taku pravdu nemas
@mateson2004 Moja babka zomrela ako 94 rocna - chodila som k nej na prazdniny - automaticku pracku nemala - ale mala teda prala rozhodne dokladnejsie ako my - vodu zohriala na peci - v najhorucjsej vode (pre mna velmi horucej, pamatam si uz len ako dieta - namacala biele - postelne pradlo, utierky, uteraky, vreckovky a spodne pradlo - to nechala namocene, kym trochu nevychladlo a velkou varechou miesala (este sa nedala do takej vraicej vody namocit ruka), ked sa s vodou dalo pracovat, vzala taku vlnovkovu vec - rajbadlo a kazdy kus pradla riadne na tom vydrhla, vyzmykala a vlozila do vaniccky so studenou vodou. Ked mala biele pradlo hotovo - do tej istej vody namocila tmavsie veci - postup opakovala. Na koniec na rd prisli monterky a pod. Postel e oradlo este nechavala namocene v skrobe. Nakoniec vsetko nalozila na vozika isli sme vyplakat do potoka, aby v pradle neodtali zbytky prasku. Ja praveze vobec nemam pocit, ze by na hygienu dbali menej. A teda viac pradla sa aj zehlilo. Neexist aby plachty, ppstelne pradlo ci utoerky neboli ozehlene.. a to som babinku zazila, ked uz nemala ani jedno z jej 8 deti na plienkach - to spominal, ako sa v hrnci na peci vyvarái plienky. Takzd podla mna az taku pravdu nemas
@dadis ja toto vsetko dobre poznám. Toto som zažila. Este pre dcéru mi starenka plienky vyvárala. Cez to vsetko trvám.na tom, čo som.napísala.
1 hodinu ci periem na 40, 50 alebo 60. Na 60 periem biele, tmave na 40 alebo 50 podla zaspinenia. Triedit netriedim iba podla farby. Pradlo je pekne a vonave. 95 pustam iba ako cistiaci program naprazdno, nevidim dovod na vyvaranie oblecenia 🤷🏼♀️
Mam aj extra lratky program 40tka 30min a 30tka 20min-to davam preplachnut je veci typu bluzka,letne saty a pod
@anonym_autor dlzka programu jenirelevantna ked mas pracku so 6.zmyslom.moja si pradlo.najprv zvazi a podla toho spusti dlzku programu..skor je dolezita teplota.uteraky a postelne na 90 ,je to hygienicke.ostatne staci 40,pripadne specialne programy na vlnu,viskozu a pod,toe menej krucaju
@anonym_autor Ja tak ako ty, len 60 stupňov mi perie 1:45h.

@anonym_4416be to nemyslíš vážne, túto otázku. Týždenný-2týždenný kožný maz, pot, baktérie, roztoče(ano, máš ich aj vo svojom matraci, nemysli si, že nie). Môžeš sa celá a každý deň vydrhnúť v antibakterialnom mydle, baktérie na koži sú a budú, kožný maz, potiť sa tiež neprestaneš. A argument, ktorý som tu zazrela, že veď sú to bežné baktérie, na ktoré nikto nikdy nezomrel, tak áno. Žiť sa dá aj zavšivavený, ako-komu lepšie 🤷🏻♀️
@anonym_9e3d20 myslím to vážne. Ja a moja rodina sa nepotíme enormne, hygienické návyky dodržiavame na štandardnej úrovni, nepracujeme v znečistenom prostredí, takže namám dôvod prať posteľné na 90 °C. Neriešim co co tiny, ktoré opisuješ, nemám na to čas, ani chuť.