Môžem 3 týždňové kojené dieťa prikrmovať umelým mliekom?

zuzanajamriskova
14. nov 2012

môžem popri dojčení svojmu trojtýždňovému dieťatku dávať na večer umelé mlieko? Lebo z môjho sa dobre nevie najesť a stále je hladný...či ked už dávam umelé tak by som nemala dojčiť alebo opačne? Poraďte prosím.

dellisa3
14. nov 2012

...Ahooj kludne mozes prikrmovat aj dojcit aj ja tak robim lebo mame malo mliecka a maly bol stale nervozny a hladny a odkedy prikrmujeme umelym je vsetko Ok🙂

dijefcatko
14. nov 2012

odporúčam radšej zavolať si laktačnú poradkyňu, ktorá pomôže zvýšiť tvorbu materského mliečka, aby nebolo nutné dokrmovať. ak náhodou je dokrmovanie nevyhnutné, existujú aj iné spôsoby, ako UM do fľašky, také, ktoré dojčenie samotné podporia a neohrozia 😉

xenicka13
14. nov 2012

podla toho, co znamena stale hladny, taketo deti jedia kazde 2-3 hodiny, a ked naucis na lahke pitie z flasky, to je zaciatok konca kojenia

adka.8
14. nov 2012

suhlasim so xenicka 13 čo znamena stále hladny??? ja som niekedy kojila malu až každu hodiny, dávaj si pozor či ti pri kojení nazaspinka ak ano tak to je jasné že sa nemohol poriadne napapať a hned je hladný. 3 týždnové babetko je ešte malinké určite sa naučí napapať do chuti. Ja by som neprikrmovala.
Skus si odsať mliečko do pohára a nechaj ho tam aj pol dna ak sa ti na vrchu urobí ako taká smotanka určite maš kvalitné a to najlepšie mliečko pre bábo. Treba len trpezlivosť a nepokaziť príjemné dojčenie s umelou stravou.
Ak často plače nemusí to byť len pocit hladu, môžu to byť aj koliky, poradím kupiť kremik PUPIK a pri každom prebalovaní masírovať bruško v smere hodinových ručičiek - nám to pomáhalo.

bettypo
14. nov 2012

Ja osobne si nemyslím, že u každého je pitie z fľaše začiatok konca kojenia. V okolí mám prípady keď aj kojili aj dokrmovali niekoľko mesiacov. Ale skús sa opýtať detskej lekárky al obvodnej či by Ti nenapísali Costi. Tieto lieky zvýšia produkciu mlieka. Sú aj prírodné prípravky, tými by som začala

kvetinka211
14. nov 2012

@zuzanajamriskova ak dost cika, tak mliecka ma dost ... skus radsej castejsie prikladat, mliecka sa ti potom urobi tolko kolko babo potrebuje ... a tiez si zisti ci ti babo naozaj pije mliecko, ci je spravne prisate ... umele mliecko ak ho das zbytocne ti narobi iba problemy ... skus sa mu radsej vyhnut pokial sa da, drzim palce 🙂

stanislavao
14. nov 2012

mozete prikrmovat, ale pokial mate dost mlieka, tak treba radsej castejsie dojcit, ako davat UM.

zuzik307
14. nov 2012

3. tyzden je obdobie rastoveho spurtu u babatka, ja som presla takouto laktacnou krizou, mala malo pribrala, pediatricka mi radila jednu davku nahradit UM...co sa mi velmi nepozdavalo...pomohlo caste prikladanie, aj kazdu hodinu, brala som kapsulky benediktu lekarskeho a senovky greckej a mliecko sa rozbehlo...treba sledovat ako kolko cika, malo by mat 6-8 precikanych plienok za den...hlavne to netreba vzdavat 🙂

vonicka
14. nov 2012

Ak ti zalezi na kojeni, nedavaj urcite UM, je to velke riziko, ze bude preferovat UM a odmietat potom tvoje mlieko. Vecer mavam aj ja menej mlieka, je to dane tym, ze cely den mam za sebou a clovek je proste viac vyzmykany. V noci sa tvori najviac mlieka a potom cez den je zase plny prud 🙂 Vecer su deti aj ovela placlivejsie, lebo toho uz tiez maju dost, takze idealnym riesenim je prikladat babo vecer castejsie, moje si pytalo aj kazdu hodinu. Tiez som sa chytala za hlavu, ze preco a tak... ale teraz to uz vidim inak, proste sa nepytaj preco to tak je, daj mu. Ono z toho po par tyzdnoch vyrastie, na 100% 🙂 Zaroven sa ti na prse lepsie vecer ukludni, ak ho budes castejsie prikladat. Urcite su zeny, ktore prikrmuju a nic sa nestane, ale ja poznam osobne aj zeny, ktore to robili a nakoniec povedali, ze to nebolo dobre, ze mali radsej o to castejsie kojit a neskor to tak aj robili. Ja som mala prvy tyzden dieta na UM ale potomuz len na mojom mlieku a ani za nic by som mu potom uz UM nedala, je to skoda. UM prvy tyzden pil strasne rychlo, nalogal sa a odpadol spinkat. Kym sa naucil pit z prsnika, bol to torchu boj, ale kedze som ho na jedno krmenie kojila z oboch prs prve 3 tyzdne, mala som nadprodukciu a maly potom uz nestihal ani prehltat. Takze po 3 tyzdnoch ked u mna bola laktacna, povedala dost, uz ziadne kojenie z oboch prs, vzdy jen z jedneho a na striedacku a do konca sestonedelia sa mi tvorba mlieka upravila. Neskor som uz nemala ziadne problemy. Skus teda UM vynechat, neda tvojmu babu tolko zivin co tvoje mlieko a riskujes, ze ho zacne preferovat, lebo sa jednoduchsie pije. Nech sa vam dari 🙂

lienkan
14. nov 2012

ja som prikrmovala uz od 1tyzdna - mala bude mat 9 a je ok - velmi zalezi od situlacie - ake je miečko a ci je ho dost a podobne - kedze som sa stahovala v tom obdobi, tak na lakt.poradkynu nebol čas .... Si uz mamina - sama rozhodni -čo je a bude pre TVOJE babatko najlepsie - drzím palceky a nech ste zrdravučky 🙂

clarissa
14. nov 2012

Mne kazali prikrmovat uz v nemocici lebo bol velky a aj ked az tak vela doma nezjedola neje doteraz nejake extremne porcie,jednoducho bez umeleho mlieka by sme sa nezaobisli...ak uvidis ze je spokojnejsi po dokrmeni,urcite v tom pokracuj a nenechaj sa odradit recami aby si vydrzala,lebo ja to poznam,trapili sme sa obaja ☹ obe deti som prikrmovala a boli spokojne...hlavne pocuvaj "hlas" svojho babatka 🙂

zuzi0911
14. nov 2012

Ja som uz v nemocnici musela dokrmovat a doma to iste. nie je to problem a mozes.

sirell
14. nov 2012

Ja som tiez vecer prikrmovala UM, lebo vecer sa mi netvorilo tolko mliecka kolko maly chcel aj ked som prikladala velmi casto. Prikrmovala som striekackou alebo cievkou (treba sa poradit s laktacnou alebo najst info na nete) Nesuhlasim s nazorom vacsiny laktacnych poradkyn, ze ked sa koji na poziadanie a babo pribera, ma dost pocikanych plienok tak ma maminka mliecka dost a netreba prikrmovat. Mojmu babatku moje mlieko nestacilo, vecer a obcas aj cez den sa jednoducho potreboval dosytit UM, lebo ked som nedala tak reval, reval, reval a ja som bola z toho nervozna. A mat dieta non stop na prsniku, dakujem neprosim. Samozrejme ze som uzivala benedikt aj senovku. Az po dvoch mesiacoch sa mi podarilo rozkojit tak, ze som nemusela dokrmovat. Maly pil na poziadanie, co zmamenalo kazdu 1,5 - 2 hodiny.
Ked sa uz rozhodnes prikrmovat, najlepsie je nepouzivat flasu a nevzdať kojenie

palomka
14. nov 2012

aj moj tak funguje 8m od narodenia a dojcim normalne, teraz samozrejme uz aj papa. ale od zaciatku ako sme prisli z porodnice dostal vecer pred spanim UM a v noci a cez den som normalne dojcila bez toho aby mi mlieko ubudalo alebo sa prestalo tvorit 😉

evickapooh
14. nov 2012

kludne mozes a ja som zvykla dat na vecer UM aby sa lepsie vyspal a nebudil sa kazdu hodinu...UM mozes kombimovat s MM...

verronicka
14. nov 2012

kombinovat to samozrejme mozes....ale ako uz spominali ine mamicky ak zacnes prikrmovat, moze sa ti stat ze bude potom MM odmietat. Tak ako som urobila chybu aj ja v 3mes. som zacala davat UM sem-tam, a zacal mi potom odmietat pit z prsa...musela som odsavat a z flasky to MM vypil, lenze to tak nejde donekonecna si odsavat a nesat z prsa...aky to ma potom ucel 🙂 akurat to ze mal MM ale pre mna to bolo narocne, ked som ho nemohla pekne nakojit ☹ V cca 5mes. som skoncila s kojenim uplne, prestalo sa mi mliecko robit.
Takze urcite by som to uz takto neriesila a snazila sa radsej castejsie prikladat a vydrzkat to 3-tyzd. babatko je este malinke a moze sa mu este papkanie upravit. Takze mozes kombinovat ale ak si rozhodnuta ze chces kojit nepokaz si to zbytocne s UM...potom sa to uz vacsinou vratit naspat neda...co ti moze byt potom luto tak ako mne 😉

zuzka9449
14. nov 2012

Ahoj, tiez sa pripajam k mamickam,ze to mozes kombinovat. My sme tak fungovali od 1.tyzdna,kedy som uplne stratila mlieko. Neskor sa mi sice spustilo, no nebolo ho dost na to,aby sa maly napapal. Po 6 tyzdnoch sme ho obmedzili na 1 davku denne (nebola som ochotna prestat kojit,tak som to s malym "vybojovala" 🙂 ). My od zaciatku pouzivame flasky aj cumliky MAM, ktore svojou technologiou a tvarovanim pripominaju pocit na prsniku. Prvy tyzden, dva, bol problem prejst z flasky na prsnik,ale potom sa to upravilo 🙂 Akokolvek to poriesite, hlavne, ze ste spolu ;) Drzim palce.

adahogh
14. nov 2012

Som mamina tretieho dieťatka a myslím, že dokrmovať UM pokiaľ má mamička materské mlieko je jednoducho proti prírode. Každá dávka UM znižuje tvorbu materského mlieka. Pokiaľ dôvodom je hlad dieťatka, treba mu dať aj každú hodinu. Všetky moje deti tak papali prvý mesiac aj dlhšie. A postupne sa to upravilo samo na jedno dve nočné dojčenia. Vaše bábätko má len tri týždne a ešte samo nevie čo so sebou. A dojčenie nie je len o jedle , ale aj o potrebe ukludniť sa a cítiť maminu. Viem, že tie prvé mesiace sú ťažké, ale vydržte a odmenou vám bude šťastné dojčené dieťatko 🙂
Ešte taká úvaha. Keby neexistovalo umelé mlieko, dojčili by všetky ženy bez rozmýšľania...veď žiadna by nenechala svoje dieťatko umrieť od hladu. Každá žena dokáže plne dojčiť-ale musí to mať usporiadané v hlave tak, že iná možnosť nie je ! Veľmi ma mrzí, keď vidím mamičky riešiť UM. Veď len ten názov UMELÉ ....a tá hnusná chuť, koštovali ste ho niekedy ?

lubikan
14. nov 2012

nedavaj,ale odpocivaj,pri papani si jednoducho najdi cas tak,ze ked zaspis pri nom,nebude vadit...treba len VYDRZAT!!!,to sa rozbehne

lubina
14. nov 2012

Ja som druhu dcerku prikrmovala. KOjila som, ale mliecka bolo malo, proste genetika, ani sa produkcia nezvysila u mna, tak mi aj Dr. povedala, ze ak to chceme nejako vydrzat bez total vycerpania, tak jej man vecer davat umele mliecko, aby som si aspon trosku oddychla, ze mala si pospinka kedze nebude hladna a ja si vydychnem tiez.........lebo tiez sme stale prikladali lebo bola hladna, ale mliecka som viacej nemala a potom mala dcerka bola mrzuta, plakala........nie je to nic hrozne, aj umele mlieka su kvalitne. Nehovirm, ze je to materske mlieko, ale ked sa inak neda.......dcera bude mat teraz 4 rociky a je ok, neublizilo jej to. Prikrmovali sme po 2 tyzdnoch od narodenia........

nikuska265
14. nov 2012

myslím, že by si mohla,ale určite by som sa porozprávala aj s doktrokou

lucina182
26. jan 2017

Potrebujem poradiť. Môj synček má 5 týždňov a totálne odmieta kojenie. Ak ho aj nejako donutim, trvá to 2-3 minúty a potom sa vykrúcať, plače, začne kričať...tak mu dávam fľašu a keď mám plné prsníky, tak trochu vypije aj z nich...No posledný týždeň vypije aj 90 ml naraz, pekne odgrgne ale po tom zaspí a o hodinu je zase hladný a zase vypije okolo 60-70 ml, manžel chce, aby som mu začala pridávať do mlieka niečo, čo ho viac zasýti. Ale ja sa bojím, veď je ešte malý. V nemocnici mi povedali, že mám ho kojitba prikrmovat Um ak si to drobec žiada, a každá ploenkanje, čo malý pocura je riadne ťažká...Poraďte čo robiť...dakujem

erickatt
26. jan 2017

@lucina182 co mu tam akoze mas dat? slaninku? Ci jeho mamicka mudrovala, ked dost cika mliečka máš dosť. Radsej sa porad s dr. Ake ak priberá je to ok. A možno je len jedak dobrý

marosinecko
26. jan 2017

@zuzanajamriskova Ja kojim ale aj dokrmujem umelym a vsetko je v poriadku. Prsnik vobec neodmieta,praveze sa ide stale za nimi "zadrhnut " 😉 ale skus sa poradit s laktacnou a mozno ze to nebude potrebne riesit umelym.

lucina182
26. jan 2017

@erickatt samozrejme, že maminka mudruje.. "veď som porodila 5 deti!" To vkuse omiela...Vraj trochu akoby vyzivky alebo tuhsej stravy primiešať do mlieka..Ale ja sa bojím, aby mu to neuškodilo...Veď ma len 5 tyzdnov

erickatt
26. jan 2017

@lucina182 jebe jej? Sak mu znicis zaludok. Naštartujte alergie.. preboha nič mu tam nedavaj. Po 1. Vtedy boli potraviny čisté a bez chémie. A po 2. xy dospelých ma spustenu celuakiu a problemy.

zufka10
26. jan 2017

Odporucam skupinu Laktačná poradňa tu na mk alebo si najdite laktacnu poradkynu v okoli.

veronika9389
10. feb 2017

Ahojte ja mam podobny problen akurat ze mala ma uz 3 mes. na prsniku mi stale zaspi musis ju budit a poriadne sa nenaje..cez den mi vobec nechce spavat a v noci sa mi budi aj kazdu 1,5-2h.doktorka mi povedala ze pokial kojim nemam jej davat UM..neviem co mam robit ci jrj skusit na noc dat UM ale ake??ked som mala zapal davali sme bebu ale tu odmieta je normalne ze 3 mes. Dieta tak malo spinka a v noci sa tiez kazdu chvilu budi a papa ako keby nejedlo 3-4 hodiny??

zufka10
10. feb 2017

@veronika9389 pocas zapalu treba dojcit o to viac. A male deti sa budia rozne. Niekedy su dni, ze su nonstop na prsniku. To je individualne. UM si len pokazis dojcenie. Kym prospieva, netreba nic menit predsa, Ty mas pre svoje babatko to najlepsie, co moze byt 🙂

veronika9389
11. feb 2017

zufka10 uz nemam zapal to bolo este ked mala mala 6tyzdnov ...je pravda pribera pekne za mesiac skoro 1 kg len to spinkanie a ze je stale hladna a nevyspi ani v noci preto sa pytam ci je to normalne ze cez den skoro nespi nic a kazdu chvilku hladma a v noci sa budu kazde 1,5-2h.