6 ročné dieťa a hra na husle

ajuska111
29. aug 2016

ahojte, moja dcera bude mat 6 rokov a na narodeniny chce husle! 😀
neviem preco, nikto z nasej rodiny nie je muzikant, ale viem si predstavit, ze to vidi v telke a paci sa jej to.

chcem sa preto spytat vas, mamicky, ale samozrejme aj tie, ktore mate skusenosti s neterami, synovcami, kamaratkynimi detmi a pod., ci by ste sa so mnou podelili o skusenosti, ako to dopadlo, ked sa male dieta zacina ucit hrat na husle, pripadne aj iny nastroj.

mam totiz obavy, ze ju to nebude bavit, husle jej ostanu doma na hranie a bude mi tam s nimi vrzgat 🙂 🙂 🙂 , kedze asi vsetci vieme ako zneju husle, ked sa s nimi len tak fidlika 🙄

librarian
29. aug 2016

@ajuska111 ahoj. 🙂 ja som z muzikantskej rodiny, čiže som sa k hudobnému nástroju - klarinetu - dostala viac-menej nedobrovoľne. lebo otec hrá, brat hrá, musím aj ja. 😝 najprv na zobcovku a potom na klarinet. z povinnosti som hrávala asi do 15 rokov. už je to za mnou. 😀 ...a k tvojej dcére. podľa mňa je super, že dobrovoľne chce hrať. nepoznám ju, neviem posúdiť, či len "vymýšľa" alebo ju to vážne zaujíma. to by si mohla vedieť aspoň odhadnúť ty. je tu riziko, že ju to prestane baviť - husle nie sú ľahký nástroj a nepôjde jej to hneď. môže byť sklamaná, že to znie spočiatku ako "ťahanie mačky za chvost" a bude chcieť prestať. vtedy buď neoblomná - nech pokračuje! a teda žiadne samoučenie - prihláste ju do ZUŠ-ky, potrebuje pedagóga. každý hudobný nástroj sa dá kúpiť za "malé" peniaze i za cenu, za ktorú kúpiť aj byt. 🙂 treba sa poradiť a kúpiť vhodné husle pre začiatočníčku a ak jej to pôjde, časom kúpiť kvalitnejšie. 🙂

fra
29. aug 2016

husle sú špecificky nastroj, hrač na husle musí mať fakt dobry sluch- ja by som ich nekupovala len tak mirnix-dirnix, zašla by som do najbližšej ZUS otestovať, či ten sluch má, inak by som ich nekupovala... lebo v tom prípade by to, že ostanu niekde v kute bol pre vas asi najmenej kruty variant 😀
.
proti inym nastrojom namietky nemam, napriklad na klavír sa podľa mna može naučiť hrať každý...

librarian
29. aug 2016

@fra súhlas, husle sú náročné. no riešila by som to. malá má dobrý vek na začiatok hrania... a nemusí sa tým neskôr živiť, ak by ju to bavilo, hranie je krásny koníček a nevadilo by, ak by náhodou nemala talent. 🙂

ajuska111
autor
29. aug 2016

@fra
no mi mame v meste ZUS, ale ja dom to pochopila tak ( pri citani ich stranky), ze dieta musi mat talent. to ma trochu metie, ked v zivote husle nedrzala v ruke, ako zistia talent?

presne nad tym som rozmyslala, ci nie su husle moc narocne a neskusime radsej nieco lahsie ( gitara?)

a ano, ten kut by mi v pripade neuspechu najviac vyhovoval🙂🙂🙂

ajuska111
autor
29. aug 2016

@librarian
presne toto mi povedala aj ucitelka husli, ze na zaciatok mozu byt lacnejsie a primerane jej veku a potom aj drahsie.

ako pises, ma na to vek- muz mi stale hovori, kedy ju uz prihlasime na nejaky kruzok, sport, proste nieco, comu sa bude venovat. nie s viziou ze bude profi, ale dlhodoby konicek.

librarian
29. aug 2016

@ajuska111 talent je fajn, ale nie je podmienkou. to by toľko detí nehralo predsa. talent vo všeobecnosti nemá každý (šport, hudba, herectvo...). husle sú náročné, ale malej sa páčia, tak je otázne, či ju tlačiť do niečoho iného, čo ju nezaujíma. ale teda, ľahká je napríklad zobcová flauta. 🙂

fra
29. aug 2016

@ajuska111 podla mna nemusí mať nejaky špecialny talent prave na husle, len musí mať hudobny sluch- daju jej zopakovať zaspievaním nejaku melodiu alebo ton alebo rytmus a zistia, či ma tie zakladne predpoklady, to má určite vačšina detí ... jasne, že nemusí byť genius- ale klavír ma klavesy, gitara pražce, flauta dierky- o to všetko sa dá oprieť a človek ten sluch mať až tak ani nemusí.... ale husle nemajú vobec nič podľa čoho sa hráč orientuje, musí sa čisto podľa sluchu kam položí prsty- a niektorí ten sluch nemajú...

librarian
29. aug 2016

@ajuska111 skúste to. nemajte prehnané očakávania. buďte trpezliví, pôjde jej to postupne. to ale neznamená, že to treba vzdať. 😉 aj dieťa to bude baviť niekedy viac, niekedy menej. je to normálna reakcia. choďte na ZUŠ a poraďte sa. pedagóg vám poradí najlepšie. 🙂

ajuska111
autor
29. aug 2016

@fra
no dala si mi chrobaka do hlavy...🙂

mimajo
29. aug 2016

Moj syn chcel tiez od styroch hrat na husle, teraz chodi uz rok na vyucovanie, ma 5 rokov a bavi ho to. Len si treba najst cas kazdy den s nim cvicit. V tom veku este nevedia sami

lulu2
29. aug 2016

Aj moj syn si zmyslel v siestich rokoch, ze chce hrat na husliach. A chodi uz treti rok do ZUS-ky. 😉 su obdobia, ked ho to bavi viac, niekedy menej, asi ako vo vsetkom. Dolezite je, aby pravidelne cvicil, velmi dobre je ak cvici s niekym kto ten nastroj aspon trosku ovlada. Je to nadherny nastroj, ale je velmi tazky na techniku. Inac male huslicky sa daju lacno kupit uz pouzivane, lebo na nich sahra kratko. Nam take pomohol pozhanat ucitel husiel. Drzim palce!

ajuska111
autor
29. aug 2016

@lulu2
@mimajo

to mi hovorila aj ucitelka husli, ze cvicit doma, to mi bolo take trosku divne, kedze ja som tiez husle nikdy nedrzala a ja s nou mam trenovat😄

annabelka
29. aug 2016

@ajuska111 pamätám si moje "prijímačky" do ZUŠ keď som mala 6 rokov. Nechali ma zaspievať jednu pesničku a jednu som musela vytlieskať rukami, aby počuli, či mám zmysel pre rytmus a hudobný sluch. To bolo všetko, pokiaľ si dobre pamätám, neviem, či sa to za tie roky pomenilo nejako...

hanka50
29. aug 2016

Treba ist do zus a tam ti povedia ci ma sluch, my mame vsetci oba stupne zus, surodenci husle, obaja sa uplatnili vo folklornych suboroch, behaju po svete, poznaju snad milion ludi🙂 ale obaja pocuvaju aj ine zanre hudby🙂 ovsem je to velmi dobre pre rozvoj osobnosti. Ja dam deti urcite na nejaky hud. nastroj.

macocha
29. aug 2016

Moja neter hrozne chcela hrať, a musím povedať, že má pevnú vôľu. V ZUŠke ale zistili, že talent - či skôr sluch - jej celkom chýba. Tak aby ju nazranili, povedali, že nemajú voľné miesta... ona tam naklusala o rok znova 😀 😅 Tak potom ju vzali, ale nikam to moc neviedlo.
Zhrnuté - choď sa poradiť do tej ZUŠky a podľa ich rady - niečo kúpiš na začiatok, aby si otestovala výdrž, alebo rovno budeš vedieť, že máš zháňať len z bazára...

macocha
29. aug 2016

A ešte niečo - opačný prípad. Dievčina čo hrozne chcela husle a rodičia jej kúpili klavír, lebo je "menej náročný". Tiež sa to ukázalo ako chyba. Dievka sa s tým klavírom nestotožnila a časom čoraz viac odborníkov vravelo, že mala mať husle, lebo má výnimočný sluch... keby ich mala, asi by si ich zamilovala, kým klavír znenávidela... takže znova - poradiť sa v ZUŠke. 🙂

sendy1977
29. aug 2016

@ajuska111 neter chcela hrať na gitaru, prijali ju na ZUS, a najprv jej gitaru požičali (aj na doma) a asi až po 2 rokov jej kúpili rodičia vlastnú. Teraz chodí na gitaru 5 rok. Tak sa opýtaj či nie je možnosť najprv husle požičať. 🙂

xevulax
29. aug 2016

@ajuska111 ja som chodila do ZUSky robia sa takentovky ale samozrejme nie z hry na nastroj. mali sme napriklad vytukavat rytmus co si pamatam,zopakovat nejaku melodiu (spievanim)- ja som chodila na spev takze som musela odspievat aj nejake pesnicky. Musela som mat aj nastroj- nasi mi vybrali akordeon (ten som neznasala). Mojim snom bol vzdy klavir. Je super,ze sa chce venovat hudbe,ja by som ju na tvojom.mieste podporila. Skus ju prihlasit do ZUS uvidite ci prejde cez "talentovky" a noze sa venovat svojmu konicku

adelajda2012
29. aug 2016

Ja by som ju do ineho nastroja nenutila. Mna tak nutili a akurat mi celu hudobnu znechutili.

lulu2
29. aug 2016

Kedze sa kazdym rokom hlasi menej deti do ZUS-ky, tak aspon u nas beru kazde dieta, ktore pride na prijimacky. Uz je potom asi len na konkretnom ucitelovi aby dieta odporucal bud na iny nastroj, alebo mozno skoncit studium. Kazdopadne deti treba k tomu motivovat, tak ako bolo uz vyssie spomenute pre cestovanie, rozne vystupenia, akcie a taktiez budovanie si vztahu k umeniu...

mimajo
29. aug 2016

@ajuska111 ja tiez nehram na husle, no som pri nom, ked ma hodinu v skole, tak viem, co mam cvicit. U nas husle poziciavaju v hudobnej skole, no my zijeme v zahranici

katarina644
29. aug 2016

@ajuska111 ahoj, moja dcera ma osem rokov, dva roky hra na flauticke, uz dva roky tuzi po huslickach. dohodli sme sa, ze ked vydrzi hrat dlhsie hrat na flauticke, ze dostane aj huslicky, tiez sa bojime, ze ju to nebude neskor bavit, kedze je to najtahsi hudobny nastroj. skuste zatial flauticku. stoji desat eciek a da sa to pocuvat.

jeennyv
29. aug 2016

@ajuska111 dcera nasej znamej hra, no resp, asi uz len hrala na klavir, ona skusala uz aj tanecnu a ine veci,. maju doma aj klavir, ale zeby ju to nejak totalne bralo, to nie, chceli vsetci vzajomne, aby sa niecomu venovala a nieco robila, ja by som pokial si to niekde nevyskusa alebo neuvidis ci je ten zaujem fakt nic nekupovala , znamej dcera, tiez najprv hrala na hodinach klavira az potom kupovali..ja mam napr z okolia skusenosti aj od kamosov, znamych, ze ked ten zaujem nie je taky ozajstny tak tie nastroje su dnes bytovy doplnkami akurat...

ajuska111
autor
29. aug 2016

dakujem vsetkycm za odpovede, skusenosti a rady, kludne piste aj dalej😀, asi sa pojdem poradit do ZUS- kyva uvidim, co mi povedia.

janinah
29. aug 2016

talentovky bývajú v zuš koncom šk. roka,ale ani teraz ťa neodmietnu predpokladám...syn tak strašne chcel hrať na husle,aj sme skúsili,vydržal 1,5roka...je to tiež náročné na rodičov,2x týždenne hra a 1x teoria,voziť ho tam,čakať...a doma cvičiť tiež každý deň treba...husle nám práveže odporúčali kupovať kvalitnejšie hoc z druhej ruky /nie čínske/ a potom sme ich bez problemov predali ďalej...

ajuska111
autor
30. aug 2016

@janinah
a nakoniec skoncil? sekol s tym len tak zrazu alebo od zaciatku s tym nebol stotozneny?

janinah
30. aug 2016

@ajuska111 prišli preň zaujímavejšie veci,hokej,karate...museli sme niečo vypustiť a boli to husle...a nesadli si s učiteľkou aj to zavážilo

valerya
7. nov 2016

Môj Norino mal práve 6 rokov. Chodí do prípravky a už druhý rok chodí na husle. Každý deň doma cvičíme. Niekedy pol hodiny, niekedy hodinu a pol. Samozrejme, že je ho treba motivovať ale zvládnutá úloha ho vždy veľmi nakopne. Nechválim ho stále. Len ak niečo už dobre urobí. Učiteľka je prísna, vyžaduje "dokonalosť" ale je láskavá a Norino ju má rád zato aká je. Pochvala od nej a jednotka je pre neho mimoriadne atraktívna 🙂
https://www.youtube.com/channel/UCvG7py_Q2CdYbB...

valerya
7. nov 2016

Naše prvé vystúpeníčko, Norino ledva 5 ročný 🙂
https://www.facebook.com/valeria.pekova/videos/...

valerya
7. nov 2016

Pozri si ako sa v Poľsku aktívne venujú hre na husle, deti tam hrajú od troch rokov a učia sa Suzukiho metódou. Vygugli si niečo o tom, je to veľmi zaujímavé.
https://www.facebook.com/tomasz.krzanowski.37/v...