Ak poznáte dlhovekých ľudí, čo jedli? Až príliš sa zaoberám zdravou stravou a chcem to rozlúsknuť

slivocka4
23. okt 2018

Zdravim...prosim poznate nejakých ludi co sa dozili min. 90+ a jedli pecivo a cukor, sladke ??? Mam prestudovane paleo, lowcarb, keto a zial som uplne presvedcena ze to je to prave pre zdravie, ze telo ma fungovat na tukoch aby spalovalo tuky, nedvihal sa inzulin a nepriberalo (lebo ak sa tuky jedia bez skrobov, tak sa spalia a neulozia), ziadna muka, pecivo (fermentovane obilniny v malej miere este ok, strukoviny tiez) a o cukre ani nehovorim...mam uz z toho taku obsesiu ze nevladzem dalej takto zit. Hladam nieco, nejake clanky co by mi pomohlo sa z toho dostat...no zial vsade len citam ako je ludom na lowcarb (nizkosacharidovej strave) uzasne, málokedy opak aj to vraj nenahradili chybajucu energiu tukmi a preto to neslo. A ja mam chut na sladke a snazim sa vydrzat bez obilnin ale nejde to vraj ,,zavislost na glukoze, pokazeny metabolizmus" a pod. Bojim sa arterosklerozy (upchatie ciev), uz vôbec neviem kolko, coho...lezie mi na nervy hlad kazde 2-3 hodiny a chut na sladke hlavne poobede, utvrdzuje ma to v tom ze maju pravdu...niekde som citala ze vobec nezomierame na starobu ale na choroby sposobene cukrami a tukmi (teraz ktore z toho). Prosim nesmejte sa ☹ tak poznate tych dlhovekých zdravych ludi co nejedli paleo? 🙂

romanovic
23. okt 2018

Moja stará mama - za pár mesiacov 90 rokov, bežná strava, vždy milovala sladké múčne jedla, najčastejšie jedla halušky, žemľovky, buchty (základ stravy), v lete v kuse slivkové gule a ako zákusok ďalší koláč. Je cula, zdravá, aktívna, stihla a ešte pred rokom chodila sama na výlety do Tatier.

bmuller
23. okt 2018

...pojem ortorexia?.... 😢
...moji vsetci stari rodicia sa dozili nad 80, jeden dedko dokonca 92, a to by som dala ruku do ohna, ze nemal v zivote lososa ci avokado... chlieb nas kazdodenny, zemiaky, pirohy, halusky, slanina, hovadzia polievka, bravcove, vajicka, hrach, kapusta, cibula, mrkva, jablka, slivky, ale aj kolace ci cukor do caju.
hlavne klud, nestresuj sa pedcasne katastrofickymi scenarmi... racionalne si skus zdovodnit, ake ziviny ktore potraviny obsahuju, preco by si ich mala/nemala jest? (a inak, ak by vsetci mali jest paleo, tzn. kopu masa, kde by sme vsetky tiez vierata museli na nasej maticke Zemi chovat...). vylucit refinovany cukor je celkom dobre opatrenie, ale inych foriem sacharidov ako napr. obilniny alebo ovocie, sa fakt neboj.
a tak mi napada - to nie nasi stari rodicia vypozorovali zlate pravidlo - VSETKO, ALE S MIEROU? 👍

anabella111
23. okt 2018

@slivocka4 ..Prečo chceš žiť tak dlho?☺...Odpovedou je striedmosť..ale nie na dlhovekosť..ale je len na otazku zdravotneho zivotneho stylu.

yasmeena
23. okt 2018

@slivocka4 a ty preco chces zit 90 rokov s takymto zivotnym stylom?vsak to bude 90 rokov pekla 😲 ...najedz sa,uzivaj zivot /slovo uzivat neznamena,ze musis jest klobasy na kila a lyzickou margarin/-zomrieme vsetci...vies? 😉🙂 /hlavne kvoli tym s*ackam v obchodoch a mnohe z nich maju aj oznacenie bio/ p.s.-never vsetkemu co citas...a o nejaky cas to aj tak ti isti vedci vyvratia...zijeme v dobe,ked kazdy vsetko pitve az mu z toho sibne...a poviem ti moj postreh:ludia,co su posadnuti stravou a zivotnym stylom obvykle vyzeraju brutal vystresovane,strhane,slachovito,neprijemne,stale hovoria o svojom zivotnom style a obcas su ako na drogach-tak ficia-ale normalne to nie je-a hlavne su otrasni spolocnici-a kazdy sa im to boji povedat do oci,lebo obvykle maju aj precitlivelu psychiku...sustred sa na zivot,lebo ak zomries,co bude tvoja dusa bilancovat-oo,tak tento zivot som zasvatila strave,aby...aby co?

caelley
23. okt 2018

mas tu podobny prispevok aj spred roka, to si stale na tom istom? chudak Tvoje dieta
btw, moja prababka umrela v 94 rokoch, cely zivot vypekala buchty a pirohy
citaj a spamataj sa:
https://primar.sme.sk/c/20896132/bez-cukrov-byv...

vroni
23. okt 2018

@slivocka4, minimalne dva roky sa tu rypes v strave. Vsetko rozoberas, kde sa zjavi aka konspiracia o jedle, uz ju mas nastudovanu a ficis... To uz posadnutost meditovanim o jedle, tu pomoze len psychiater.
@bmuller, paleo nie je o kope masa ale o tukovom spalovani. Mozes aj nacisto bez masa. Skor by som sa obavala, co s matickou zemou narobia vegani, pozierajuci radobypotraviny, idealne z opacnej strany zemegule alebo umelo vyrobene..

hettinka
23. okt 2018

@slivocka4 moja babka zomrela v 98 rokoch, jedla všetko, muku, cukor, zemiaky, kapustu aj bôčik, parky a zdravá ako repa bola. Klasickú kuchyňu, buchty vypekala, kapustníky... nikdy nezabudnem, mňam.

beky1813
23. okt 2018

@slivocka4 ty mas aj deti? Uff chudatka, to musia mat tazke, aj im takto zneprijemnujes jedlo ako sebe?

bmuller
23. okt 2018

@slivocka4 budem kruta, ale - zena, ty sa trosku zobud!!! napriklad ta stranka Schudni s keto - normalne ma dostala do vyvrtky!!! 😈 ved pod tymi clankami s tvrdeniami ako "nepotrebujeme absolutne ziadne sacharidy" a pod. nie je ani podpisany autor, ani meno, ani vzdelanie, povolanie, odbornost.... aby si vobec vedela posudit, ci ten clovek ma opravnenie tvrdit nieco take! presne ten typ internetovych carodejnikov, ktori ludom bez zdraveho rozumu su schopni nahucat totalne blbosti! 😠
stale sa tam vyjadruju "my", "nas nazor", ale ziadne mena, ani v kontaktoch .... co tam ale dole pod ciarou pisu? "Tento web slúži na informačné účely a nie je oficiálnym odporúčaním žiadnych lekárov alebo medicínskej obce. Pri každej zmene životného štýlu sa najskôr poraďte so svojím lekárom." ....a ty si takymito clankami nechas ovplyvnovat zivot?.....😖

bmuller
23. okt 2018

@vroni hej, prave preto pisem o svojom dedkovi, co zomrel po 90tke, ze 90% jeho stravy pochadzalo z roli v ich dedine a zo stajne na dvore)
a suhlasim s prevozom potravin cez pol zemegule. povodne som vo svojom prispevku este chcela polozit otazku, ci je stredoeuropan naozaj nastaveny na kazdodenny prijem kokosoveho ci olivoveho oleja, chia semiacok, avokada, datli, goji, tafu, papriky a jahod v januari, a podobne......

juliet86
23. okt 2018

@slivocka4 myslim ze mas hypochondriu a ortorexiu. ak ti nepomaha tvoja psychologicka a psychiatricka vymen ich. mozno mas trochu aj obsedantno kompulzivne tendencie a uzkost. sacharidy su palivom pre mozog bez nich nefungujeme. je to ok vyradit muku a cukor. ale urxite nienzemiaky ryzu a ine whole foods. skus vyguglit institut virginie satirovej a hladat pomoc tam. drzim palce. ps moja pra pra teta bola ciperka do 94 a vyrastala na staroceskej kuchyni. maso raz do tyzdna a inak zemiaky muka zeli strukoviny chlebik

stefi_k
23. okt 2018

Moja babka sa dožila krasnych 102, jedla čo bolo navarene, kavu z mliekom aj slaninku. Podla mna je to skor postoj k životu, nebola človek ktory by sa stresoval z blbosti. V prvom rade treba žiť svoj život, nie čakať na smrt.

nice202
23. okt 2018

U nás v rodine je dlhovekosť aj z jednej aj z druhej strany. Všetci jedia úplne normálne, nič špeciálne nekonzumujú. Doprajú si aj slané, sladké, dokonca dedovia aj po pohariku. Dedo už nefajčím, ale fajčil 60 rokov!!!

rapadajka
23. okt 2018

moj dedo ma 91...zjedol vzdy vsetko co nezjedlo jeho... nemal problem orezat hnite abo plesnive a zjest... ludia bezne jedavali muku cukor... dnes je to jed! ja som zastancom hesla vsetko s mierou... a ked mam raz chut na veternik nebudem hladat nejake bio alternativy... proste si ho dam... vsak zijem len raz

bianka532
23. okt 2018

napisem to tak. moj dedo ma 74 rokov. za cely zivot ani raz nemal chripku, anginu, vysoku teplotu, inu chorobu cize nikdy nebol chory. pred dvoma dnami mu zistili silnu rakovinu ktora sa uz neda vyliecit.

erienka
23. okt 2018

@slivocka4 slivocka, asi poznáš, resp.citas aj manželov zlatosovcov, však?

slivocka4
autor
23. okt 2018

no takto to poviem...mozno nechcem zit do stovky, ale nechcem zomriet na nejake choroby sposobene nespravnou stravou ako väcsin ludi o to ide. Nechcem brat v 70tke 10 druhov liekov, na vysoky tlak, na cholesterol, na demeciu a podobne. Ja to chapem ze v akom stave som teraz je ovela horsie ako ranajky v Mcdonalde, ale je to docasny stav zistovania co je dobre a co nie, ano trva zial uz dost dlho, stale vsak dufam ze nejakym zazrakom natrafim na niekoho/nieco co mi pomoze. Najblizsi clovek mi zomrel vo velmi nespravnom case na ateroskleroticke platy v cievach, ano sice v 88 ale mohla sa dozit 95, preco nie a tie asi geneticky niesu...poprosim pekne pisat fakt len tych co do mna nerypu a chcu sa vyjadrit k teme, dakujem

slivocka4
autor
23. okt 2018

@erienka ano bohuzial od nich to zacalo, no necitam ich uz dlhsie lebo mi to robi takyto stav, naposledy tam tusim hodil ze lowcarb nema ziadne negativa a nejake svoje ukazkove krvne testy po dlhodobej vysokej konzumacii tukov.

red_cat
23. okt 2018

@slivocka4 toto nie je o zdravej vyzive, to je o psychickej chorobe. Ako ma niekto fobiu z lekarov a mysli si ze ho chcu zabit, ze zomrie..tak Ty mas zo stravy a myslis si, ze kvoli nej umries.. Treba sa liecit, nici Ta to.. Rovnako mozes umriet na infarkt ci dostat rakovinu z dlhotrvajucich stresov. Stres a strach, najma ked trva dlho je najvacsi zabijak.
Co sa tyka tvojej otazky- ano poznam, moja babka napr na 89 rokov a vobec nemusi k lekarom,pekne si zije..akurat s barlou musi chodit. Cely zivot na dedine jedla to najlacnejsie- muku, zemiaky, ryzu.. Cize halusky, placky..klasicku vidiecku stravu. Exfrajerov dedko ma zase 92r a cestuje po svete:D je to cipera.. A mal rakovinu hrubeho creva a vyliecil sa. Takisto sa stravoval rovnako ,,zle,,

erienka
23. okt 2018

@slivocka4 presne som si myslela, že odtiaľ vietor fúka. Ak sa mi podarí deti uspať skôr, napíšem ti svoj názor (laicky) este dnes.

esterba
23. okt 2018

@slivocka4 neverím, že tento odkaz dávam už do druhej témy, ale čo mám robiť, čítaj: https://m.heureka.sk/knihy/zachrante-svoje-crev...

Pre niekoho stále extrém, ale znie rozhodne rozumnejšie ako tie tvoje.

begees
23. okt 2018

@lorela Táto diagnóza, ktorou očividne trpí autorka sa odborne nazýva ortorexia nervosa. Ja by som na tvojom mieste skúsila iného psychiatra. Ale chcieť sa z toho dosrať musíš sama. Internet je dnes plný dezinformácií a ak sa takýmto rextovým balastom budeš kŕmiť aj naďalej, mohla by si ublížiť nielen sebe, ale aj deťom. A ešte dôležitá vec: chce to aj podporu od partnera, prípadne blízkej rodiny.

begees
23. okt 2018

*chcieť sa z toho dostať (panečku, veľmi sa ospravedlňujem za tento preklep).

anabella111
23. okt 2018

@begees ..😁

nusyk
23. okt 2018

Pri takom strese aký si vytvaras zomrieš v 50 na infarkt ....nie vážne,preboha...daj si na čo máš chuť ,strava má byť vyvážena podľa mňa.ked máš chuť na sladké daj si,nepreháňať ale ani nebyť na vode a šaláte...info z netuším musíš triediť a triediť a triediť,zdravý rozum nič nepreháňať....a k tej dlhovekosti:môj starký celý život pil a fajčil,jedol zásadne mäso a pečivo a dožil sa 85 r ...u lekára bol posledný krát v r.1989 a zomrel nedávno,na zlyhanie srdiečka teda na starobu.takze hlavu hore a šup do chladničky ...veď sa takto utrapis

mircalla
23. okt 2018

@slivocka4 Tak otec mojich deti si dava low carbs diets a dost mu z toho sibe plus ma hroznu slabost a migreny a to najma tak tyzden po zacati. Nezvozny bol z toho tiez dost
A suhlasim - skoli ta infakt davno predtym ako sa dozijes 50 s tymto pristupom, pripadne skoncis na psychiatrii

sasunka
23. okt 2018

@slivocka4 Chut na sladke vyvolava prave ten cukor. Je to proste chemia. Hladina cukru v krvi sa zdvihne, potom klesne a telo chce cukor zas. Preto sa vravi ze je to droga. Ja som s tym tiez mala vecny problem. Boli casy ked s to volou vedela ovplyvnit no v krizovych situaciach som sa nikdy neudrzala. Az teraz, ked mam tehotensku cukrovku a musim dodrziavat "rezimove opatrenia", som to cele pochopila. Dodrziavam v kazdom jedle urcity pocet sacharidovych jednotiek - nemam tym padom ziadne vykyvy cukru a teda ziadne navaly hladu ani chute. Sama som z toho v soku ale funguje to, chemiu proste neoklames. Tiez som za to, ze sa netreba bat dobrych tukov - tie, na rozdiel od sacharidov, zasytia na velmi dlho.

janka54321
23. okt 2018

@slivocka4 moja prababka má 100 rokov a 4 mesiace 😄 a celý život jedlá všetko rad radom cukry a aj tuky...a ešte dnes jej našťastie chuti veľmi jesť...a netrpí žiadnym vážnym ochorením...

alaguema
23. okt 2018

@slivocka4 rozhodne zmeň psychiatra. Podľa všetkého máš nábeh, alebo už trpíš orthorexiou. Vôbec by som to nepodceňovala. A daj si pauzu od internetu, alebo minimálne info o strave aspoň na pol roka.

eriksonka1234
23. okt 2018

@slivocka4 našu tetu volame kontajner,zje všetko,čo nezje ju,má 93,pokope si aj záhradu, a čokolády po záruke mám prisne zakázané vyhadzovať,lebo to je plytvanie,veď tomu nič nie je....asi tusis,kde končia