Ako by ste to riešili? Potyčka na ihrisku s 10 ročným

viktoria12
14. aug 2018

Ahojte dnes sa nám stala taká vec. Ako každý deň tak aj dnes som bola s deťmi vonku . Máme na sídlisku ihrisko kde je basketball.kos a futbalové bránky. Moja dcéra staršia dosť ju zaujalo basketbal teda hádzanie si do koša kúpila som jej aj basketbalovú loptu. No šli sme. Vonku na to ihrisko jeden kôš bol voľný deti boli bokom taká skupinka deti tam len stala v rohu na Tom ihrisku . Tak som deťom povedala že je voľný kos tak nech si idú hádzať loptu ja som.mala psa na vodítku. Ale bola som pri Tom ihrisku pri plote .no dcéra pribehla o sekundu že ju vyhodili že jej povedal jeden chlapec že má vypadnúť že je ich ihrisko. Tak som tam zašla a povedala slušne tomu chlapcovi že ihrisko patrí každému a že oni stali bokom a nehrali sa a prečo by si moje deti nemohli zahrať . No ten chlapec mal možno 10 rokov no začal nadávať a vulgárne sa vyjadrovať a že on ma má v p... A že nech deti vypadnú dcéra sa otočila a odišla no ja som neustúpia a povedala som jej nech si ide hádzať . Že má rovnaké právo tam byť ako on. No ten chlapec naschvál hodil loptu do mojej malej upozornila som ho no začal ešte viac nadávať a že si mám zavolať policajtov a že čo mu môžu a také veci . Ignorovala som ho nemalo to zmysel . Prišla svokra a dala som jej psa a šla som s deťmi ja na ihrisko a jeho som totálne ignorovala no poviem úprimne mala som sto chutí ho prefackat. Ide o to ako by ste reagovali vy ??? Nechcem aby moje deti si nechali skákaťa po hlave a zase aby ich každý neodbil. No na druhej strane nechcem aby sa samozrejme hádali a mlátili. Ako by ste to riešili???
72

ankare
14. aug 2018

Fuha, to je sila toto... drzan nevychovany...

siska1313
15. aug 2018

@viktoria12 kokos, taký malý a už taký agresívny? Z toho bohviečo nevyrastie. Tam sa vo výchove niečo sakra zanedbalo. Asi by som reagovala ako ty. Policajtov by som nevolala. Ale tlak by som mala asi 300/300😱 strasne neznášam takéto decká, majstri sveta. Asi by som to spomenula mužovi, nech sa tam párkrát ide prejsť, možno prípadne nejaká chlapska reakcia, skrátka že sa tvojich detí má kto zastať, že sa ho každý nebojí. Riadne som šokovaná. Možno by som nenápadne pozistovala, kto to je, ak sa to bude opakovať, oslovila rodičov.

pininka
15. aug 2018

No tak to je sila, u nas sa to tiez stava, ale dovolia si len na deti, nikdy nie na dospelych. Uz som parkrat kricala,ale vacsinou len ked pridu cudzi, deti od nas sa v pohode hraju aj s malymi detmi. To je tak ked deti vychovava ulica

hellwant
15. aug 2018

No ak vy sa to zopalovalo, tak s manzelom pokec s jeho rodicmi a keby to nepomohlo a stalo sa to znovu zavolal by som policiu. Jemu nemozu nic, ale ako nahle ublizi tvojmu dietatu hodenim lopty mali by podla mna riesit jeho rodicov.

tykat
15. aug 2018

@viktoria12 mne sa v takychto situaciach osvedcilo jednat s takymito detmi slusne, nie z pozicie sily a dospelej autority. Asi by som sa ich opytala ci idu hrat basket, a ze dcera si chvilu zahadze a ked budu chciet hrat tak nech jej povedia, vacsinou som sa aj s takymito deckami dohodla. Ale fakt slusne bez zvyseneho hlasu.

pallacinka29
15. aug 2018

Ja mam nervy, ked takito vyrastkovia, ale aj doseli nevedia za sebou zatvarat ihriskou branu - sekunda, moze ktorekolvek dieta vybehnut a nestastie je na svete. Tak som minule takych 10-11 rocnych uppzornila, ze nech to zavru - no ta ich reakcia... div, ze ma niekam neposlal a mi hovori, ze “boze, dnes by len kazdy rozkazoval, ze dvere, dvere”. Tak som mu povedala, ze ked ho to nenaucili rodicia, zakazdym mu pripomeniem, ze ich nezavrel.
Uz sa citim ako vratnicka, co ich stale zatvaram - minule isla matka s dost velkymi detmi (okolo 6-7) a dvere ako tela otvorene - tak jej hovorim, ze nech to zavrie. Prevratila oci, ze naco, ved tam nie su male deti. O par dni jej dcera to iste - dieta velakrat robi to, co vidi doma.
Ale som presvedcena, ze “ficia na montessori, nejedoa sladke, 10 hodin denne citaju” a podobne trendy veci, ale najzakladnejsie veci to nevie.

viktoria12
autor
15. aug 2018

@pallacinka29 ja som bola včera normálne šokovaná každé druhé slovo nadávka a ešte jeho reči že má príde jeho matka rozobrať na srubky. Že čo mu môžem ja alebo policajti. Mala som dosť no neústupila som. Nechcem nikoho urážať ale tam bude určite zanedbaná výchova

krystofkal
15. aug 2018

Po pravde si ani nič iného spraviť nemohla. Nie si jeho mama takže ho neprevychováš. Hanba jeho rodičov. No spravila si dobre, že si svojej vysvetlila, že nemôže len tak ustúpiť. Niekedy premýšľam a neviem, kam tento svet keď sa malé deti správajú takto

pallacinka29
15. aug 2018

@viktoria12 ved sa pozri, kolki rodicia su cisti primitivi... uz len podla reci, vypustia deti.
My mame zazitok z tohto tyzdna - dievcatko tak odsotila mojho maleho z bicykla, chudak zletel, mamicka dievcatka - mimochodom ucitelka!!!!! sedela ako truba a pozerala.
Moje dieta tiez vie vymysliet barso, ma 2 roky a nie vzdy chape, ze nejaka hracka nie je jeho a musi ju vratit. Ale ked vidim, ze je zle, vzdy mu dohovorim alebo teda sa snazim. 🙂

viktoria12
autor
15. aug 2018

@krystofkal ani ja nechápem kam ten svet speje.no nechcem aby sa moje dieťa len tak dalo zahnať do kúta . Chcem aby si stála za svojím. No na druhej strane nechcem aby bola agresívna alebo niečo také. Ja mám povahu že neustupim a nemám rada keď sa niekto povyšuje a neprávosť neznášam

viktoria12
autor
15. aug 2018

@pallacinka29 ja zbožňujem matky ktoré si dieťa pustia na ihrisko a robia si čo chcú kým oni sedia na lavičkách a fajčia a kecaju a deti si nevšímajú

lianka123
15. aug 2018

@viktoria12 ak by niekto umyselne hodil loptu do mojho dietata, moj manzel by sa postaral o to, aby neprezil.

moncurienula
15. aug 2018

@pallacinka29 Presne tak, dieta velakrat vyvedie nejaku hlupost ale treba mu dohovorit nech vie ze sa to nesmie. Ked mu rodic nic nepovie bude si mysliet, ze sa chova spravne a bude to potom robit pravidelne a uz bude neskoro mu dohovarat.

17juraj17
15. aug 2018

@viktoria12 V takýchto situáciách je zbytocne a na skodu reagovat agresivne. Osobne by som chlapca odignoroval no bol v strehu. nenechal by som tam svoje deti same a schuti by som si zahral snimi basket. Ak by bol chlapec agresivny nech je. Ak by sa situacia vyhrotila do fyzického napadnutia s potesenim by som zavolal policajtov hlavne kvôli tomu aby bol zaznam a socialka to mohla riesit s rodicmi. Osobne by som to s rodicmi neriesl pretoze zo skusenosti viem ze casto x su to ludia pre ktorých je ich dieta najlepsie na svete. Taketo deti sa musia riesit jedine cez verejne institucie pretoze osobne riesenie je viac na skodu ako na uzitok. Bohuzial uz skoncila doba prist k decku a prefackat ho. Je smutne ze lahky izult nesmie dospely clovek pouzit na vlastne deti nie to boz na cudzie pretoze z toho su len problemy. Mazel by mohol pomoct s tym ze by sa ukazal s detmi aby bolo vidiet ze ja za nimi chlap. No postup by som volil rovnaky.

osky
15. aug 2018

@tykat presne.
Na agresivnych ludi celkovo funguje viac pokojna reakcia-necakaju to,su z nej prekvapeni.vtedy sa väcsinou trovhu upokoja aj oni...

misulienkamisa
15. aug 2018

Keby sa mi toto stane tak by som asi tiež mala veľký problém sa udržať, akože okay je to cudzie dieťa, človek si nedovoli ale aby sa takto vyjadroval a navyše voči dospelej osobe? Rodičia si asi veľmi nedávaj záležať na výchove. Ale dobre si urobila, že ste neodišli. Treba to deťom vysvetliť takto, že jednoducho tak isto na to majú právo tam byť ako oni, keď sa niekto takto správa tak ignorovať a robiť si svoje veci

asia83
15. aug 2018

@viktoria12 Poslala by som deti von s manželom, s loptou a nesmiernou chuťou zahádzať si. 😉

tykat
15. aug 2018

@osky ono mam skusenost ze tie decka su na hrube zaobchadzanie zvyknute, nejake kazanie mamicky z pieskoviska ich fakt nepohne...ale ked sa s nimi zacnem rozpravat normalne bez zvyseneho hlasu tak vacsinou sa aj oni spravaju primerane. Ja som to prvy krat skusila na takom detskom kolotoci, sedeli na nom asi traja vyrastkovia, klasika vybuchy smiechu, dotahovanie sa... Vtedy asi 3rocna dcera sa chcela povozit...tak som k nim prisla, pozravila ze ahoj mladez, mohla by sa dcerka chvilu povozit? ...ochotne zliezli, podakovala som ze su zlati...este ju aj potocili na tom kolotoci.

paulinoocka
15. aug 2018

@tykat Velakrat nepomoze ani slusne spravanie. Je smutne kde sa dnesna doba ubera, a ake deti vyrastaju, rodicia sa stale zenu iba za pracou a karierou a deti vychovavat nema kto. ☹

deti95060810
15. aug 2018

@paulinoocka nemáš pravdu...nie všetci rodičia sa ženú za prácou a kariérou...rodičia musia pracovať aj viac ako je 8 hod., sú unavení, majú pôžičky ktoré treba splácať....Každý by najradšej odrobil 8 hod. a zmizol domov k deťom....😉

romiada
15. aug 2018

@viktoria12 myslim, že chalan sa chcel ukazať pred obecenstvom (kamaratmi čo tam mal), predpokladam že jeho reakcie by sa mojou snahou o privetivu , kľudnú a slušnú komunikáciu nezmiernili. Takže ja by som to asi zabalila so slovami "keby Ťa videli Tvoji rodičia" .....lebo už keď hneď na začiatku tak vulgárne začal, tak pochybujem že by na základe mojej snahy o slušnosť nadobudol nejakú sebareflexiu a stiahol sa.
Chápem, že je ťažké ukázať v takomto prípade, čo je správne - tiež by som ich mala chuť prefackať v tom momente, ale takisto by som sa bala, že si to odnesie moje dieťa keď tam bude niekedy same. Asi by som tiež zopárkrát skúsila poslať si dieťa takto von s manželom, že či sa chlapa zľaknú keby tam bol s nimi on.
Moja švagriná takto pustila 10r.syna v Bratislave za bieleho dna von s rovnako starym kamaratom. Pristupili k nim 3 chalani (12-14r.)s umyslom zobrať im skejty. Chlapci zavolali rychlo mobilom rodičov a tí policajtov. Policajti skonštatovali, že chlapci sú známe "firmy", okrádajú takto iné deti ale oni proti nim nič nezmôžu (lebo nie sú trestne zodpovední) a vraj ich k takémuto chovaniu (aby okrádali iné deti na ihriskách) vedú ich rodičia (ktorí sa v prípade problémov vraj vysekajú z toho lebo sa zgrupujú a majú dobrého právnika). Chápeš?!! toto už mi začína pripomínať pouličné gangy v Kolumbii a Venezuele

tova
16. aug 2018

mala si odist! To neni o tom ze nechas si skakat po hlave, ale dceru si mala naucit ze ked vidi agresivneho cloveka nech ho radsej obchadza. Ak by si tam nebola ty, a ona by sa do nho pustila hadkami a argumentovala mozno by jej jednu vysolil. Mozno ta skupina deti sa dohadovali na pravidlach hry, mozno mali prestavku a mali rozohratu hru a v tom si dievcatko zacne hadzat do kosa.. Si sa ich mala spytat ci hraju hru alebo ked budu mat prestavku ci si moze dcera zahadzat 5 minut do kosa. Treba to riesit ako dospela a nie hadat sa s 10r. chlapcom.

siska1313
16. aug 2018

@tova odísť? Veď ihrisko je pre všetkých! A naučiť dieťa ustúpiť silnejšiemu? Veď sa s ním nebila, ani nič podobné. A ak mali rozohratu hru, čo si nemyslím, všetko sa dá slušne povedať. Kvôli nevychovanym výrastkom budeme všetci ustupovať? Na každom ihrisku, v parku môžu byť také deti. To ako nebudem chodiť von? Zvláštny pohľad na vec.

hellwant
16. aug 2018

@siska1313 Suhlas Siska.@tova takto len ukazes dietatu ze sa ma stiahnut a byt ticho, potom sa necudujme ked su ludia v dospelosti doslova zotroceny nadriadenymi ci zeny ked su bite v manzelstve a boja sa to riesit, vsak maju priklad z detstva ustup a bud ticho. Praveze nemas ustupit , ale konstruktivne to vyriesit aby tvoje dieta videlo , ze sa s kludom da takemuto cloveku rozumne vysvetlit svoj postoj a stat si za nim a aj ked to neberie na vedomie ci to nevie pochopit-v tomto pripade je to nevyzrete dieta, u dospelych je to vacsinou o vyuzivani ci vydierani nez o nepochopeni-neustupit, cize v tomto pripade ist si zahrat s rodicom-to dieta by sa balo napadnut dospeleho fyzicky to uz by malo velky dopad...hodim regres na policiu a videla by si ako by jeho rodicom lepilo na policii pri zadku.

lulica
16. aug 2018

Keby zautocil na moje dieta prefackala by som ho a je mi uplne jedno ze ma desat rokov jeho rodicia budu asi tiez pekni primitivy ked.dokazu takto dotiahnut vychovu u desatrocneho sopliaka. Ved ten by uvidel ☺ a mozno by som aj zavolala policajtov lebo tomuto sa hovori sikana. Co bude robit o 5 rokov ked uz teraz hresi dospelej zene a do jej decka smari loptu? To je na psychologa 😀 co si ja pamatam tak z chalanov co si toto v takom veku dovolovalo taketo veci vyrastli imbecilni robosi s dlhmi v zdravotke a socialke a podobne... nemusim snad vysvetlovat kvoli comu 😀

kikina84
16. aug 2018

@viktoria12 ja by som tych policajtov zavolala a povedala ze ma napadol,

ada309
16. aug 2018

asi by som odišla so slovami "poďte,ideme na iné ihrisko,kde sú normálne a slušne decká, nie ako tu,kde sú drze,nevychovane,vulgárne a agresívne" ... a povedala by som to pekne nahlas,až to počujú ti spratkovia ..

hellwant
16. aug 2018

@kikina84 ale na nu len slovne....dost detinska a nevyzreta reakcia aby dospely klamal pred policiou na nevyzrete decko. Ved hodil loptu do dcery naco sa znizit na jeho uroven. Stacilo by pravdu povedat

liligreg
16. aug 2018

@lianka123 aby neprežil?! No nepreháňaš trochu, náhodou?

kikina84
16. aug 2018

@hellwant no a vlastne ked ma vacsina na sikanu takyto nazor tak sa potom nesmieme divit ze tu je..ked si povieme naco to riesit..a ked sme pri tom,to hodenie do dcery nebolo napadnutie? Bolo aj ked len minimalne ale da sa to prekrutit,policajti jemu sice nic nemozu,ale mozu ho vziat vyhladat rodicov a minimalne oni mu nalozia,alebo aspom zistia ako sa ich syn chova..Dovoluju si decka preto,ze maju k nim dospely taky postoj ako mas ty..