Ako môžem pokrstiť dieťa bez birmovky?

stanca22
24. apr 2011

Ahojte, prosím Vás, mám sa stať krstnou mamičkou ale nemôžem, lebo nemám birmovku, viete kde sa môžem stať krstnou mamou bez birmovky v okolí Ružomberka? Viem že sa to dá aj že to robí ako ktorý farár, prosím Vás teda veľmi pekne, kde sa to dá v okolí Ružomberka???

vefi89
25. apr 2011

ahoj. jeden z krstných rodičov musí mať všetky sviatosti+ zosobášený v kostole, nerozvedený, nežiť ako druh a družka, nemať nemanželské dieťa a tak podobne. ale to je podmienka, aby aspoň jeden z krstných rodičov mal všetko. ja som rok nevedela vybaviť krst preto, že ja som nekrstená, manžel má všetko, ale do kostola nechodí a nakoniec sme našli farára ,ktorý mi to vysvetlil. tiež máme dvoch krstných rodičov, kde obaja majú všetky sviatosti, ale jeden je rozvedený a nebol sobášený v kostole a neni najmenší problém 😉

katy2
25. apr 2011

je to ako pise @vefi89... ale oficialne je potom jeden krstny rodic - ten, co ma vsetko a ten druhy sa vedie v matrike ako svedok pri krste.
teda v tvojom pripade, ak dotycna rodina ma jedneho krstneho so vsetkymi sviatostami, ktory splna vsetky podmienky, tak on moze byt oficialne krstny rodic aj v matrike a ty by si bola ako svedok pri krste - ale len uradne, do papierov... inak by ta rodina jasne ze brala ako krstnu......
inak pri krste staci jeden krstny rodic, preto by u teba nemal byt problem, ak povies, ze chces byt svedok pri krste... ale ten druhy krstny musi splnat vsetky podmienky....

sasikas
25. apr 2011

zavisi to od farara.....ja som chcela pre moju malu ako krstnu mamu moju sestru, ktora birmovku nema....a v dvoch farnostiach nam to nechceli dovolit....pritom uz je dvojnasobnou krstnou mamou dvom synovcom a vtedy to problem nebol.... 😕 nakoniec nam malu treti farar pokrstil bez najmensich problemov, a vobec nemal problem s tym, ze sestra nie je birmovana.....este sa cudoval ze robia niektori taketo problemy.... 😉

pink_lady
25. apr 2011

krstny rodic je na to, aby "dohliadol" na "krestansku" vychovu dietata, aby mu bol vo "viere" prikladom...ako moze byt takým prikladom vo viere krstný bez sviatosti? 😅

simisi
25. apr 2011

tak neviem ako to je,krstnou mamou mojich deti je moja sestra,je slobodna,ma krst,prijimanie a birmovku NIE.Deti boli krstene v roznych farnostiach ale ani v jednej to nebol problem

cecil36
10. máj 2011

Nesuhlasim s tvrdenim, ze krstny rodic musi mat krst, prijmanie i birmovku. Zavisi to vzdy len a len od konkretneho farara. A povedzme si uprimne, niektori z nich sa tvaria, ze su bozskejsi ako Pan Boh. Mam kamarata knaza, s ktorym sme tuto debatu viedli a povedal, ze kazdy knaz je povinny ti dieta pokrstit (aj ked nie su rodicia sobaseni v kostole) a za krstnych rodicov moze ist ktokolvek, koho si vyberies, vratane evanjelikov, kedze uz plati dohoda medzi krestanmi a evanjelikmi o uznavani sviatosti.

estanis
10. máj 2011

Ahoj. Moju malú pokrstil farára bez problémov v Dúbrave pri LM. Bohužiaľ už odišiel niekam na východ, ale ževraj aj tento nový je fajn. Krstný mojej malej nie je krstený vôbec a krstná je len krstená, nič iné, svadbu v kostole nemali. Farára má v prvom rade zaujímať dieťa!!

tinika
10. máj 2011

@cecil36 zaujimave, ja mam iba prve svate prijimanie ak rast, manzel nič, mali sme svadbu v kostole v pohode a pri kste sme museli mat krstneho so vsetkym,inac sa nedalo :(

yanni
10. máj 2011

cecil36 ano dobre si to napisala. Vsetko zalezi na fararovi. Aj ja mam taku skusenost, co hovoria kamosky a znami. Ale jedna vec este. Ze vraj dohoda medzi krestanmi a evanjelikmi? Tak normalne si ma "urazila", ze by som nebola krestanka lebo som evanjelicka? Asi to malo byt po spravnosti: katolikmi a evanjelikmi. Ale dobreeeeeeeee 😀 😀 😀 😀 😀

Takze baby, nedat sa, ak ak vam prvy farar dieta nebude chciet pokrstit len preto, ze nie su sviatosti a neviem co este vsetko, tak ist jednoducho k druhemu. Ved aj cirkev chce len zarobit a ked nechce jeden farar zarobit, tak je tu dalsi.

maryanna
10. máj 2011

krstna byt môžes a nezávisí to od farára, ale od toho že keď birmovku nemáš tak síce na obrade môžeš byť, aj ako krstná bábetku na celý život, ale farár ta nemoze zapísať do krstnej knihy , tedaq dieťa tam bude mať zapísané napr len krstného ktorý birmovku má. Ide len o ten zápis že tam nemozes byt akokeby oficiálne uvedena, ale na obrade mozes byt aj vsetko tak ako ma byt
na druhej strane ako pise pink lady, proste ked krstny nema sviatosti ako moze dohliadat na krestansku vychovu dietata.....

jespera
10. máj 2011

aj nas krstny nema birmovku.. teoreticky sa to nedoklada ci mas alebo nemas tieto sviatosti, nas krstny sa priznal sam ze tuto sviatost nema..mozno ked budes ticho --nikto na to nepride..ci..

adky
10. máj 2011

Ty nemusis mat birmovku,ale druhy krstny rodic musi mat vsetko-ty sa budes pred cirkvou povazovat za svedka krstu.My tak krstime nasu dcerku. Tiez jeden z krstnych rodicov nema birmovku,ale druhy ma 🙂

atrami
10. máj 2011

Záleží od farára. Zväčša sú radi ak má aspoň jeden z krsných rodičov birmovku. Moj najstarší syn pokrstený- krstnými rodičmi sú švagrovci, birmovku má len švagor, pritom je rozvedený. Ďalší synovia nie sú, nakoľko farár v obci mal problém, že nie sme sobášení v kostole- nakoľko on je katolík a ja evanjelička.

magimi
10. máj 2011

Mna by tak zaujimalo, ze co ocakavaju rodicia, ktori neziju svoju vieru od krstu?
Neviem, ci si uvedomujete co to vlastne ten krst je a naco su krstni rodicia. To nie su len ujo a teta, co potom budu mojmu dietatu nosit vzdy na narodenieny darceky. Maju to byt ludia, ktori budu dohliadat na krestansku vychovu dietata. A ako to moze robit clovek, ktory sam nezije krestanskym zivotom.

silviami
10. máj 2011

nechcem polemizovať o tom , čo je správne ale realita je taká, že to závisí od farára, náš pán farár, že krstný rodičia, teda aspoň jeden musí mať všetko. Švagrovci sa boli informovať v ich mestečku, a tiež, že musí mať všetko, ale potom tam nabehla svokra, poznala sa s kaplanom a odrazu rodičia nemusia byť zosobášení a krstný rodič /jeden, slobodný/, nemusí mať birmovku. A ja som krstná dvom deťom a rodičia sa museli zosobášiť pred krstom, takže bol sobáš a hneď po ňom nasledoval krst, polročného dieťatka, to bola zase iná farnosť.

stvura
10. máj 2011

U nas je moja segra svedok krstu {ma len prijimanie, nema birmovku}..ineho krstneho rodica nemame 😉 ...pridi krstit na juh, u nas nie je problem v nicom, dokonca kamoske pokrstili maleho a ani neboli s priatelom zosobaseni {on bol rozvedeny}

babulina
10. máj 2011

nas sa ani pri jednom z krstov nikto nepytal ake sviatosti ma krstna mama

ani3012
18. máj 2011

@stanca22 a čo takto byť ako svedok krstu ? Na to nepotrebuješ žiadne sviatosti a v súkromí ti môže hovoriť krstná 😉
a na papier napíšte niekoho,kto tie sviatosti má(chlapa) a ty sa tam nechaj zapísať "len"ako svedok krstu.
za výchovu dieťaťa-aj kresťanskú,môžu hlavne rodičia a nie krstný rodič...ale to je môj názor

tortelinka
18. máj 2011

nehnevajte sa, ale naco chce byt niekto krstny, ked nie je veriaci?krst ma svoj zmysel,a ak to ma byt iba ceremonia, urobte si party na zahrade a nezhanajte farara, ktory je ochotny krstit...a zatajit to?nemam slov, to je drzost najhrubsieho zrna!

maca_p
22. máj 2011

pink lady, mozno ze ten nekrestansky krstny rodic bu bude lepsim rodicom, ako ten, co si odbavi tento ceremonial v kostole.
stanca ved prevezmi tieto "povinnosti" bez toho, ze by ste isli do kostola, dietatu tak date sancu aby si v buducnosti vybralo svoju vlastnu vieru... ako tu citas, musis najst vhodnu farnost, farara s liberalnejsimi nazormi. kamaratka krstila tak, ze pravy krstny otec bo v zahranici, tak odrstili s jeho bratom. a vsetci su spokojni... myslim, ze dodnes z toho maju fun 😀

bubuta
1. júl 2012

Niektore nazory su tu fakt chore. My babo cakame, s priatelom nie sme zobrani a ja ani nemam birmovku. Dieta nam budu krstit bez problemov, odkial partner pochadza, v Taliansku, a to je krajina ovela poboznejsia ako Slovensko.

monika15
1. júl 2012

prosim ta .... je to uplne chore.......
co to ma spolocne s dietatom.....
najvacsi svianiari su ty ludia co kazdu nedelu sedia v kostole..... :( v prvom rade
a hlavne babky co idu len popletkovat :((((((((

drzim palce aby si si nasla normalny7 kostol !!!

Ja nie som katolicka ani nie sme zobraty ale nastastie sme nasli Katiolickeho farara co nam pokrstil maleho bez jedineho slova problemu....... nemal nic proti.....

tetapetra
1. júl 2012

este ze su farari taki mudri. Vodu kazu, vino piju. Nepotrebujes birmovku, ale oni nevedia co od rozkose 😠

graceful9
1. júl 2012

ženy, nehenevajte sa, ale ona nepotebuje morálnu náuku,,,chce len vedieť, kde jej okrstia drobca,,,moju malú tiež krstila švagriná čo nemá birmovku a brat, ktorý má,,,,a keby išlo o duchovnú náuku,on to zvládne aj za švagrinú,,,,nechápem, prečo keď sa niekto spýta na niečo, čo sa vám nepáči, tak rýpete,,,,nemáte čo robiť v tomto teple? choďte radšej k bazénu,,,,mne keď sa nepáči, alebo odpoveď nepoznám, tak vyrývačne nereagujem,,,,ako bez urážky, ale v poslednej dobe sa toto deje všade a už mi to lezie na nervy,,,,toť vsio,,,

janinah
1. júl 2012

je to stará téma,dotyčné dieťa je isto dávno pokrstené a už aj behá 😉

mravvcek
1. júl 2012

No ja by som zase chcela vidiet,kolko krstnych ozaj v reale sa stara o krestansku vychovu svojich krsniat 🙂 aj tak to robia rodicia takze klidek 😀

anelehka
1. júl 2012

ahoj,skus sa popytat v inych kostoloch ja mam len krst a som krstna mama 😉

konik777
28. sep 2012

krsná mama či svedok pri krste, ide o to čo vlastne tam do tej matriky farár napíše ...
Jedno je isté, svedkom pri krste môže byť hocikto,
no krsným rodičom podľa sučasného cirkevného práva iba krestan s nadstavbou birmovkou
- vynimku udeluje pápež, tak ko to vlastne je ?!