Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

wanda007
11. okt 2008

duskaf dik. budem to mat razdva. o to mi slo.

krajcoanka
11. okt 2008

wanda, je to prplačka, ale čo nespravím pre prckov aby im šmakovalo 😀 Určite to je rýchlejšie ako ked som zavarala uhorky- 80 pohárov 😝 😝 😝

ma_se
13. okt 2008

wanda...tak mas trosku pravdu v tom,ze je to jednoduchsie,a je lepsie,preto,ze sa to nepokazi...
mne sa z minuleho roka pokazili asi 4sklenicky 7dcl-ove 😝 ,tak som si povedala,ze uz nebudem zavarat a vyhadzovat...nikdy sa mi to nestalo...
ja zasa takto mrazim,dren na dzem...do 7dcl sklicok narobim dren z jahod+vinicky a stale si navarim dzemu kolko potrebujem,lebo sme len dva s dcerou a druh chodi do CZ,a stale ked mi dochadza dzem tak navarim dalsiu sklenicku...
takze dali by sa aj jablka-dren namrazit...ale zasa treba mat priestor v mraznicke...ja mam dva mraznicky,takze nie je problem... 😉

veronika13
13. okt 2008

ved to, že mrazáky... 😀 preto mrazím len to nutné 😀

wien
13. okt 2008

aj ja budem jabĺčka strúhať a zavárať. mne sa nepokazili, ešte tam mám asi 2 poháre. a ešte dačo nasuším, to mám rada. robila som aj hromadu výživy - jablkovú, jablko+mrkva, hruškovú, hruška+jablko - a to je tuším všetko. bude sa nám hodiť, od Vianoc budeme prikrmovať 😉

duskaf
autor
13. okt 2008

wien prosím Ťa ako si robila výživu a ako sušíš jabĺčka?

wien
13. okt 2008

výživu - normálka. ošúpala jabĺčka/hrušky/mrkvu - potom vybrala jaderníky, pokrájala na menšie kúsky, podliala vodou a varila do blba 😝 väčšinou som večer rozvarila ( uvarila do mäkka ) a na druhý deň rozmixovala ponorným mixérom, prípadne pridala zlatý klas rozmiešaný vo vode a vanilkový cukor, ak bolo ešte treba prisladiť, tak som pridala glukopur - hroznový cukor. záleží od sladkosti ovocia. ak nedáš príliš veľa vody, tak zlatý klas netreba. ja som dávala asi do tretiny výšky ovocia. posledné 3 druhy som myslím robila už bez zlatého klasu. a jabĺčkovú radšej zo sladších jabĺk, lebo zbytočne tiež netreba dávať cukor, aj keď hroznový. napríklad taká mrkvička jabĺčka osladila, pridala som len jeden vanilkáč na chuť. no a šupneš do pohárikov od výživy alebo od tatarky a podobných vecí ( to sú potom 2 dávky na papanie - vraj ), dobre uzatvoríš viečkami a zavaríš - ja som to tuším sterilizovala na 90°C asi 15-20 min - možno stačí aj menej, netuším.
jabĺčka na sušenie - poumývam, vyberem jaderníky a pokrájam asi na 0,5cm plátky. suším v sušičke. ak nemáš, dá sa aj v rúre na nejakom nízkom stupni. dvierka by myslím mali byť málinko pootvorené, aby mala kadiaľ unikať vlhkosť.
výživy som dala testovať kamoškinmu synčekovi, čo už papá príkrmy a vraj chutila. tak nimi snáď môj drobec tiež nepohrdne 😎

wanda007
14. okt 2008

decka, ja skusim zavarat buduci rok, ak bude co. Tento rok nestiham abs nic. Teraz sa motame s prerabkou kuchyne, tak asi chapete, preco zboznujem mraziak. Predvcerom som tie jablka pomixovala, mam zo 3 litre drene. Mozno ich v zime vyuzijem na kolac.

Vcera sme boli na orechoch, hrabala som listie, normalne mam akesi predpoklady na odtlaky od hrabli. No toto. Moje krasne rucky, co vedia klepkat do klavesnice iba... Ale orechov zo 5 kosov. Tak som dala ocovi, nech nasusi, naluska a posunie cast spat... Dobry napad, dajte si povedat.

ma_se
14. okt 2008

wanda...neboj ruky sa zahoja a aspon jazycek si zmlsne v zime na zakuskoch... 😀

duskaf
autor
14. okt 2008

wien, ďakujém.

lenadka
15. okt 2008

vidim ze sa cinite, ja som zistila ze mam malu pivnicu, su tam zemiaky a nic viac mi tam nevojde...no mozno to budew aj tym, ze tento rok na tom istom kuse sa urodila 2x viac zemiakov 😅 😀 nemam kde dat jablka, mrkvu, petrzlen, zeler, cviklu, kalerab, tekvice...tak som cviklu rovno zavarila-salat, mrkva a petrzlen su este v zemi, nakolko sa bolim, ze ked ich dam do normalnej pivnice rychlo sa zosusia, tak tam budu pokial sa da, snad do mrazov ju vytiahnem 😅 😀

wien
20. okt 2008

my sme zeleninu naložili do soli ( zmes z mrkvy, petržlenu, zeleru a vňatí z petržlenu a zeleru ). a trocha mrkvy - drobcovi na príkrmy - som popichala do vedra s vlhkým pieskom. mali by pekne vydržať až do spotreby. no, uvidíme...

krajcoanka
20. okt 2008

baby, dnes sme boli paberkovať, či ako sa to povie....(zbierať čo ostalo po kombajne).Dnes sme nazbierali zo segrou dokopy cca 100 kg zemiakov a včera za kýbel petržlenu a 3x 20 kg bedničky mrkvy-mňam (Aj pre našu famili).Take krasne som nemala ani doma 😀

duskaf
autor
20. okt 2008

Ahojte kočky, ja som Vás chcela poprosiť, či by ste nenapísali, kedy na jar sa čo sadí, zaujímala by ma kukurica, tekvica , uhorky, zelená fazuľka, normálna fazuľa, hrach.

A ešte kedy a ako sa sadí hrozno.

krajcoanka
20. okt 2008

duskaf, nieako skoro, nie? 😀 šak ešte ani zima nebola! 😀 😀 😀

Ja som sadila hrozno tak, že som vykopala hlaboku jamu dala som tam prutik z hrozna, ktorý bol predtým namočený vo vode(nemusí byť) a vrch som zakrila pieskom, aby sa tam držala voda.Niektoré sa chytili a niektoré nie´, lebo nám ich rozkúsal pes 😀
a na tejto stránke máš bližší popis 😉
http://www.plantex.sk/poradna.htm

duskaf
autor
20. okt 2008

Krajcoanka, ďakujem, ja si už plánujem ďalšiu sezónu 😀 😀 😀

duskaf
autor
20. okt 2008

A sadila si to hrozno na jar, či na jeseň?

krajcoanka
20. okt 2008

no šikulka! Ja teraz zahradu neriešim.Teraz ma chyta vianočná horúčka 😝

krajcoanka
20. okt 2008

na jar

duskaf
autor
20. okt 2008

Ďakujem. 😵

krajcoanka
20. okt 2008

skus tuto je niečo o zeleninke:http://www.agroporadenstvo.sk/rv/zelenina/sadime_zelen...
hrach a fazula -strukoviny sa môžu sadiť naraz

wien
21. okt 2008

krajcoanka -dobrá stránka 🙂 človek sa má stále čo učiť 😅

wien
21. okt 2008

normálne som sa tam dočítala, že aj uhorky nakladačky sa môžu vyväzovať a dokonca by snáď mala byť aj vyššia úroda. máte s tým niektorá skúsenosti? 😲 aj ma to normálne láka vyskúšať, len neviem, ako presne na to...

ma_se
21. okt 2008

...tak ja som to skusala...ked sme mali zahradu...je to lepsie v tom,ze je aj prehlad a nie je to na zemi...moja teta to ma v skleniku kazdy rok takto... 😉 ale,ci je vacsia uroda,neviem povedat,vela zalezi aj na roku,kazdy rok je ina uroda...

nanyka
21. okt 2008

baby, uf, tak ja už mám úplne zničené ruky od toho šúpania orechov ☹ ..ešte rok maximálne a potom šup preč..je to hrôza..aj tak neľúbim nič orechové ..len chudáčik strom 😒

ma_se
21. okt 2008

neskusala si na to pouzit tie chirurgicke rukavice?

duskaf
autor
21. okt 2008

nanyka, vraj ich netreba všetky naraz čistiť, my ich máme v takých sieťkovaných vrecúškach a načistíme vždy len tak podľa potreby, náš stromisko orechisko mal obrovskú úrodu, stále z neho opadáva amy s radosťou všetci zbierame.

krajcoanka
21. okt 2008

wien, ja som vyvezovala uhorky.Manžel my urobil take učko z roxorov a medzitým boli natiahnuté drôty, no a postupne ako rástli uhorčičky som ich vyväzovala 😉

nanyka
21. okt 2008

ma_se, skúšala, pomáha to trošku, len keď tie škrupinky chcem nalomiť, tak si tú rukavicu roztrhnem 😅

duskaf - a keď sú tak nakope, tak neplesnivejú? a kde dostanem kúpiť také sieťované vrecúška?

sassi
21. okt 2008

prišla mi taká ponuka
3D plánovač záhrad + seminár 12 mesiacov v záhrade - to cele bezplatne , stačí sa registrovať 😉
http://www.zivy-plot.podlupou.sk/quelle-zazracn...