Ako zvládnuť návrat do práce po materskej?

yennn
21. nov 2012

V nadvaznosti na tuto otazku https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/ako-ste-zvladli-navrat-do-prace/
dovolujem si vytvorit diskusiu, predpokladam ze nie som jedina, ktora ma velke obavy z navratu do prace, takze by sme sa o svoje pocity mohli podelit. Taktiez, ak by sa uz pracujucim maminkam chcelo podelit o tipy, rady, namety - ako to nakoniec zvladli, verim ze mnohym by to pomohlo.
Ako po psychickej stranke, ako po organizacnej. Viem si predstavit davat si budik na 5.00 aby som sa stihla osprchovat a upravit, prichystat ranajky a vobec. Ale co potom? Niekde som citala ze kriza v partnerstve nastavajuca po narodeni dietatka sa precenuje - vacsia vraj nastava po navrate zeny do prace, manzel ocakava rovnaky servis, lenze ona ma na to minimalne o 8-9 h menej. Zmenilo sa rozdelenie prac vo vasej domacnosti? Alebo ste si naordinovali 30-hodinovy den? 🙂

Admini prosim prosim, nezruste mi temu. Dakujem. 😉

nessik
2. apr 2013

@yennn naprosto Tě chápu, když jsem byla doma, tak jsme vše v klidu poléčili, teď poléčíme taky, ale už to není v klidu. Taky když bylo nejhůř, tak jsem děti nechala třeba měsíc doma, ale teď když jsou zdravé, tak jdou do školky a nejdéle do dvou týdnů je tu zase choroba. Děti chodí do státní školky a máš pravdu, kolikrát žasnu, s čím jsou tam rodiče schopní děti dát. Nezbývá než doufat, že bude brzo líp a že budeme mít tolerantního zaměstnavatele. Já bych třeba ráda zkrácený úvazek,ale bohužel to nejde, tak chodím na celý. Ten zkrácený by mi výrazně pomohl.

yennn
autor
2. apr 2013

@nessik to máš úplnú pravdu, ja som na 6 hodin, a ten rozdiel 10 hodin tyzdenne je citiť veľmi veľmi veľmi. Väčšinou aj tak pracujem 8h denne, jeden alebo dva dni v týždni aj viac, no presčasy si strhávam na tieto choroby, a musím povedať že v celkovom mesačnom súčte som na nule alebo tesne nad, ale určite by mi to na 8hodinový úväzok nevyšlo.
A dúfam že až sa tieto choroby utrasú, tak ozaj budem môcť ten 6-h úväzok využiť tak ako som pôvodne plánovala 🙂

mabe
3. apr 2013

@yennn ahoj, a dekujuuu. jojo, vyslo to tak, ze jsem den pred nastupem do prace sla na neschopenku 🙂

nessik
3. apr 2013

@yennn aspoň, že nás práce baví, že? Těch 6 hodin by bylo fajn, ale u nás to nejde nebo spíš není vůle, aby to šlo. Naštěstí mám volnou prac. dobu, což je super, někdy jdu hodně na brzo a někdy až na 9. Taky doufám, že se to zlepší s chorobama, ale ve školce děti zase kašlou a smrkají, tak počítám, že příští týden děti lehnou. A budu muset na OČR, protože nemůžu sehnat hlídání. Dala jsem si inzerát a nikdo se nehlásí...
Ty jsi psala, že malý chodí do soukromé školky, chodí tam taky nemocné děti?
A neplánujete druhé dítko? Já jsem byla na rmateřské a rodičovksé dovolené 6 let a už mi to šlo občas řádně na mozek. Už bych to tak neudělala a rozhodně bych mezi dětma šla na rok, dva do práce.
Tak se opatrujte a ať je malý hodně dlouho zdravý, ať můžeš v klidu pracovat.

olioza
29. apr 2013

baby caute.. potrebujem fakt podporit.. ja mam dve deti, jadna uz je skolkarka pojde k velkakom a mala ide v septembri.. a ja akože do prace.. ja si to neviem predstavit. sme na dedine, nikoho tu nemame sme tu uplne sami bez rodiny a babky. Manzel podnika chodi tak okolo 17.- 18 - 19.00 domov. ako kedy. skolku mame do 16.30. Ja mam uz teraz depresie z toho , normalne tlak na hrudniku, nechut nikam chodit, len doma by som bola, nesmejem sa , som uplene hotova. stale pocit v hrdle skluceny, uskostlivy. Ja si ani nedokazem predstavit ako to cele bude. Do BA sa vratit nemozem predsa ked mi mame prac. dobu do 16.30 hod. a povedali mi ze mi ju neposunu ani pol hod. a aj tak by som nemohla nechat deti do 16.30 v skolke. Ja sa fakt bojim co bude. Ako kazdy mame tiez svoje vydavky, hypoteku.. ja som psychisky na tom zle. Jeden den si poviem, sak niečo sa vybavi, nejako bude, ale co na druhy den zas.. zaspavam s pocitom co bude .. ako bude. tak sa majte

simca06022011
29. apr 2013

@olioza no toto je najhorsie :( nejak to musite poriesit, najst na hodinu-dve opatrovatelku v dedine by sa nedalo napr - taka co vezme deti a ku nej si pridete zobrat, alebo mamicka nejakej kamaratky by si mozno par eur chcela zarobit a ked pride po jedno dieta vezme aj druhe? Do septembra este casu dost najst niekoho🙂 Ocko sa k tomu ako stavia, ved aj on sa ma trosku prisposobit... Alebo ina praca aj ked teraz sa neda vyberat.. ja mam v praci rovnaky problem a ide ma porazit, a to mam pracovnu dobu aku chcem, ale ja to proste nestiham... dorabam doma ked mala spi a potom som rano ako "vygrcana haluska" s prepacenim 🙂

olioza
29. apr 2013

@simca06022011 manžel povedal ze to neajk zvladeneme.. on je optimista, ale ja som uple k.o. mame tu v dedine pani ktora takto berie deti zo skolky , ale ja nechcm aby takto to bolo.. aj tak tam budu do nejakej 17.00. 08.00. sak to je des... ja si neviem predstavti ako to bude.. asi to sparvime nakoniec tak ze zostanem doma este rok, ked mala vyrastie, ona bude mat len 3 roky v decembri. zobrali mu ju skor vies.. predsa je malicka a ked budem chodit o 18.00 domov vychovat ju budu cudzi ludia???

simca06022011
29. apr 2013

@olioza to uz je na tom ako si to doma dohodnete🙂 Ak vies a chces ostat doma, tak zostan, jasne... ono aj tak treba ratat stym ze to dieta moze byt chore prvy rok a budes doma viac na pn ako v praci... ako my na jesen.. radsej ju dajte od jari buduci rok ak chcete, a to sa bude aj lepsie organizovat, aj svetlo svieti viac a dlhsie, deticky su stale vonku...ja som tak teraz dala malu do jasliciek tento mesiac 🙂 Mala mi nechce ist domov z jasli :P

olioza
29. apr 2013

@simca06022011 ona si tie choroby uz asi presla.. uz aj kianhe mala.. vsetky sople od staresej.. nastastie tento rok sme ATB nebrali, ale minuly rok ich mala asi 3 x. to mala sopel hadam kazdy mesiac.. tento rok bol zatial dobry.. a hadam choroby uz skoncili a sople nebudu... tkaze si myslim ze nebude byvat tak chora, lebo imunitu si uz vlastne buduje od malicka.. vies je to ine ked mas dve deti jak ked jedno.. asi fakt ostatnem doma, zdokonalym sa v nemčine a potom sa hadam lepsie zamestnam

magali
30. apr 2013

maminy.. vcera som tu nasla tuto temu, tak som si ju dala do oblubenych, lebo som nemala cas a ze si precitam neskor, ved o par mesiacov budem aj ja toto riesit.. vcera by ma ani vo sne nenapadlo ze mi dnes zavolaju z prace, ci nemozem nastupit skor.. zaplavila ma vlna stastia a smutku zaroven.. peniaze potrebujeme, to je jedna vec. ale ma to aj haciky.. drobec sa nechce pytat na zachod, stale s tym bojujeme ale reku do septembra to zvladneme, no asi to budeme musiet zvladnut skor 😝 velke stastie, ze byvame s nasimi a este so segrou vo viacgeneracnom dome, babka a segra maju raku robotu ze doobeda pracuju a okolo obeda uz su vacsinou doma, takze to budeme riesit asi tak ze ja budem chodit na obed do prace.. zatial som sa s ekonomom dohodla ze by sme to riesili asi na skrateny uvezok alebo proste pridem len na dva-tri dni, plus si mozem brat pracu domov a mozem pracovat na dialku cez notebook, to som uz robila aj predtym takze problem by nemal byt... najvacsi problem bude ten pociatocny stres pretoze ako vzdy v nasej firme sa hlada riesenie na poslednu chvilku a on vlastne v maji odchadza, tak mi zavolali ze ci teda nepojdem skor.. no co uz ja som vzdy najlepsie fungovala v chaose a strese 😀 😀 😀 len teraz mam dieta tak som zvedava ako to vsetko dame dokopy.. este sa mi maju ozvat, takze uvidime ako sa dohodneme.. som rada, aj sa bojim, slzy mam na krajicku, ale tak to iste by som riesila o styri mesiace, teraz budeme mat tie styri mesiace troska bojove podmienky, ale verim ze to zvladneme.. akurat ma mrzi ze si uz s krpcom neuzijem posledne volne leto ☹

trnka77
30. apr 2013

@magali som rada,že takto sa nechovám len ja 😉 mm je už z toho chorý 😝 ustavične len vzdychám,kade chodím tak stále rozmýšľam o tom istom. 🙂

epelino
24. aug 2013

@yennn Velmi sa mi paci ten clanok, ktory si sem vlozila. ja davam maleho (2,5 roka) od septembra do skolky, chcela som si zacat hladat pracu, ked sa tam trochu adaptuje, lebo je dot introvert a neviem ako to bude znasat. ale ozvali sa mi z person. agentury, lebom som mala na profesii uverejneny zivotopis, ze maju pre mna pracu. bola som aj na pohovore priamo vo firme, boli by ma vzali - ale ihned. potrebovali niekoho ihned a nevedela som sa s tym zmierit, ze som to nebola ja, kto by zaviedol maleho do skolky. chcem byt pri nom, viem, ze stale to nepojde, ale aspon na zaciatku, ked to bude prenho tazke. myslim, ze by som nezvladla mysliet na to, ako mu tam je a zaucat sa v praci. Zazili ste to niektora? rozmyslam, ci som urobila dobre, tak som to citila, len aby som este zohnala neskor inu pracu ☹

epelino
24. aug 2013

@olioza ahoj, ako si to nakoniec vyriesila prosim ta? nastupila si do prace? ja podobne veci teraz riesim....

olioza
24. aug 2013

@epelino zatial som doma,. Dcerka nastupujem od septembra a ja som si zacla hladat. tkaze zatial je to nevyriesene.

habibi78
24. aug 2013

no ja som nastupila do prace po 5 rokoch na rodicovskej...zatial iba na polovicny uvazok a viacmenej robim z domu, ale od septembra idem na 8 hodinovy uvazok.... zmena to bola riadna,....ale hlavne pozitivna...len to chce trosku viac manazmentu okolo malej.... zvladnete to vsetky 🙂

epelino
24. aug 2013

@olioza My tiez tak, od septembra skolka, ja snad nova praca.. som zvedava ako to bude..

epelino
25. nov 2013

@olioza AHoj, ako ste to vyriesili s pracou?
Ja riesim podobne veci od januara, ze budem chodit neskoro domov... velmi sa toho bojim..
chodi do tejto diskusie este niekto?

olioza
25. nov 2013

ahoj,myslim ze sem nikto nechidi.. ja sa uz sem tiez nepozeram. v mojej byvalejn praci som bola , dali mi vypod a odstupne, od 8.12 som nezamestnana oficialne a hladam si pracu, posielam zivotopisy ale nikto sa mi neozýva. vidia ze som na MD 7 rokov.. neriesia.. neviem .. uvidim hladam... zatial sa zamestavam ako viem. doma robim vence k vianociam tie predavam, svietniky, krabičky... a a tak... aspon nehc nezblbnem uplne... ale teraz mam churu dcerku uz druhy tyzen je doma zo skoly, takze neviem ako by sme to robili, my tu babky nemame v dedine sme sami. tak intenzivnejsie sa tomu bude venovat po novom roku..

epelino
27. nov 2013

@olioza Ahoj, a ako teda, si nastupila v septembri tohto roku a teraz budes od 8-12.budes nezamestnana? ci si ani nenastupila, ci ako?
No ja mam nastupit od 7.1. ale budem to mat 15 km na dochadzanie, tak sa bojim...
a nedali by ti niekde skrateny uvazok?

olioza
27. nov 2013

nenastupila som. bola som tam za nimi ze mozem nsatupit, ale nemau pre mna volnu funkciu a ta moja sa rusi od 1.1. takze sme sa dohodli takto.. mne to takto vyhovuje, lebo my sme uz neni v BA ale sme sa prestahovali 50 km od BA, a dochadzat sa mi nechce. skrateny uvazok som si ani nehladala.. 15 km je uplne v pohode pokial mas auto.. to si za 20 min.v robote.. pokial teda rano nemavate do mesta zapchy.

ladaa20
27. nov 2013

ahojky holky ja taky začinam řešit navrat do prace sice mam nastoupit až v květnu,ale hruzu začinam mit už ted jak to bude jak vše skloubim ..... maleho chci začit od ledna postupně zvykat na školku sice na soukromou pač v pruběhu roku mi ho statni nevezme ta až od zaři,ale i tak at to pro něj pak neni velky šok ze dne na den.Jen mam větši problem jak to udělt jit na pracak se mi nechce a praci v ambulanci se shani veelice těžko tak bude muset jet babička na plny uvazek jelikož mam praci kde musim byt na pul 6 nebo když se vracim z nočni tak v 7 a manžel musi byt tež v praci na pul 6 a žadna školka od 5 nejede no hruza když si představim,že otravuju mamku ktera bude muset vstavat před 5 aby k nam dojela i když to ma 10min několikrat do tydne nebo prostě bude maly muset byvat přes tyden u ni je děsna ach jo co mam dělat

sarka_gajdosova
27. nov 2013

Úplně rozumím vaším obavám z návratu do práce. Pokud je to po třech letech nebo i více, tak je to šok. Potřebovaly byste mít den alespoň 48 hodin, abyste vše stihly.

Buďme k sobě shovívaví. Co nejvíce práce podělte mezi ostatní - partner, prarodiče a další lidi. A i kdyby jste měly pocit, že to vše můžete v klidu zvládnout, tak proč? Vždyť taky máte po práci právo si odpočinout a pečovat i o sebe a to bez jakýchkoliv výčitek svědomí.

Držím palce ať tuto životní změnu dobře zvládnete.

epelino
15. dec 2013

ahojte, chodi sem este niekto? nastupuje niekto po rodicovskej, co by chcel popisat?

ladywitch26
15. dec 2013

hm, sa vam zije...idete do prace od trojrocneho dietata. my tu v irsku musime od 6mesacneho...

epelino
16. dec 2013

@ladywitch26 a ako to zvladas?uz pracujes?

ladywitch26
16. dec 2013

@epelino teraz nepracujem, akurat som s najmladsim na materskej. do polky marca, potom zas do prace. ono zvladnut sa to da, lebo separacna uzkost u deti nastupuje az u trosku starsich deti, takze sa tu ani neprejavi, kedze dovtedy je dieta uz zvyknute, ze maminka je obcas aj prec. no ale mam aupair a nastastie super sefa, s ktorym sa da vzdy dohodnut na kompromise. lebo problem je s kojenim. taky drobec este nevydrzi tolko hodin len s prikrmom, takze mam rozdelenu smenu. odbieham si domov nakojit. ale vzdy je to tazke prvykrat v praci po materskej. teda pre mna, pre dieta nie. ziadne mi neplakalo, ked som odchadzala rano do prace, prave naopak. vzdy mi s usmevom zakyvali, to skor mne bolo smutno.

mirkva
18. dec 2013

ahojte, tak ja som nastupila do prace, ked mala mala 6,5 mesiaca..je este velmi malinka...a mam aj vycitky svedomia,ze nie som s nou...ale nezvladame splacat hypoteku... prac.dobu mi upravili od 7-15h..predtym som bola v praci varena-pecena..a zvladam to dost tazko..nastastie moj muz aspon umyje podlahu, riady umyje umyvacka.. a zehlenie? to dako moc nestiham..a varim,az ked mi babo zaspi..

epelino
21. dec 2013

@ladywitch26 Pre mna je to tazke hlavne kvoli malemu. keby som vedela, ze je ok, tak sa mi ide do prace lahsie. ale nemoze vidiet , ze odchadzam, inak place. chodi uz do skolky ale doteraz som ho rano vodila aj som prenho chodila a to uz po nastupe do prace nebudem moct, tak preto dufam, ze to nejako zvladne.

epelino
21. dec 2013

@mirkva To ti verim. ale ked sa inak neda... a kde mas babatko?

siska53
21. dec 2013

@ladywitch26 ked ti vychadzaju v ustrety,je to fajn. U nas asi nemozne..a ja som aj vdacna,ze mozeme byt s deturencami do 3rokov. Ja mam,este takmer rok a pol cas,ale uz teraz sa desim,co bude,ako to budem,zvladat,ked viem,ze do 16:30 robim,mininalne,casto som,aj predtym robila dlhsie,kolkokrat aj do 18,alebo v sobotu doobeda, vtedy mi to bolo jedno,neboli deti. Uvitala by som,kebyze sa da robit na skrateny uvazok,alebo pohybliva prac.doba,len to by som musela prejst na,ine oddelenie,alebo si hladat inu robotu..len,kde,ked co pocuvam,vsade sa robi minimalne do 16:30,castokrat i dlhsie. Ja nemam,problem s vyzdvihovanim deti,mame oboch starych rodicov k dispozicii,ale..prosto mi bude nehorazne luto,ze s nimi nebudem,moct travit cas..tolko casu,ze to uz budu len omrvinky a ze ja budem,neskutocne unavena a nebudem vladat sa im na 100%venovat,udrzat pozornost.ja viem,ze uz budu vacsi a budu sa vediet zahrat sami,maly to koniec koncov vie,do skolky nechodi napriek veku,takze je s nami,ale dost casto sa chce este hravat aj s nami.hlavne ked idem prec (lekar,cvicenie),tak,po navrate obaja na,mne visia a neviem,komu sa skor venovat 🙂)
a to este nepocitam domacnost...mozno to nakoniec nebude take hrozne,mozno mam,prehnane obavy. Ale teraz ich mam. Asi je lepsie to riesit az vtedy,ked ta situacia nastane a teraz sa tym nezaoberat,uzivat si cas s detmi.