Ako zvládnuť návrat do práce po materskej?

yennn
21. nov 2012

V nadvaznosti na tuto otazku https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/ako-ste-zvladli-navrat-do-prace/
dovolujem si vytvorit diskusiu, predpokladam ze nie som jedina, ktora ma velke obavy z navratu do prace, takze by sme sa o svoje pocity mohli podelit. Taktiez, ak by sa uz pracujucim maminkam chcelo podelit o tipy, rady, namety - ako to nakoniec zvladli, verim ze mnohym by to pomohlo.
Ako po psychickej stranke, ako po organizacnej. Viem si predstavit davat si budik na 5.00 aby som sa stihla osprchovat a upravit, prichystat ranajky a vobec. Ale co potom? Niekde som citala ze kriza v partnerstve nastavajuca po narodeni dietatka sa precenuje - vacsia vraj nastava po navrate zeny do prace, manzel ocakava rovnaky servis, lenze ona ma na to minimalne o 8-9 h menej. Zmenilo sa rozdelenie prac vo vasej domacnosti? Alebo ste si naordinovali 30-hodinovy den? 🙂

Admini prosim prosim, nezruste mi temu. Dakujem. 😉

emilii
31. dec 2013

ja som sa po materskej vrátila do práce keď mala naša malá 9 mesiacov. Nastúpila do jasličiek. Učím v materskej škole, takže moja pracovná doba je relatívne ok. Trvalo nám nejaký ten týždeň než sme prišli s rodinkou na to, čo a ako robiť, aby to bolo čo najjednoduchšie. Máme dvoch školopovinných synov, ktorý sa museli naučiť cestovať domov autobusom, ke´d mám poobednú. MM začal v priebehu roka robiť na smeny, takže robíme opačne, aby sme stíhali domácnosť a deti. Úprimne, bolo mi strašne ľúto ísť od malej do práce tak skoro, ale ona je neskutočná. Do jasličiek sa teší, chodí tam rada. Teraz má 14 mesiacov a všetko je tak ako má byť. jasné, že v kolektíve chytí všetko čo sa okolo nej pohne, každú nádchu ... 🙂 ale to k tomu veku patrí. očr si s mm striedame. Raz ide on, raz ja ... ale väčšinou ochorejú ke´d má mm poobednú, tak je s nimi doobeda doma on a poobede zasa ja. domácnosť zvládame dobre. popri materskej a trom deťom som úspešne doštudovala, takže toto obdobie " nič neučenia" si naplno užívame .-) všetci.

epelino
2. jan 2014

Ahojte, tak ja som dnes bola na uvodnom skoleni 5 hod v praci, od 7.1. nastupujem na plny uvazok. dufam, ze to zvladnem ja aj maly, ze bude so mnou menej. ............

krehka
9. jan 2014

@viva02 tak som googlila tiez..a v bratislave som nic skutocne nenasla..EU projektyy su vacsinou zamerane na podporu zamestnanosti, alebo samostatneho podnikania a vo vetsine pripadov v regionoch kde trebars nie je tak vysoka zamestnanost, co BA asi nebude🙂 mozno tam je pes zakopany

ivanka8485
11. jan 2014

Holky, tak já pracuju od 2.1. na 6 -8 hodin, jak se zadaří, nastoupím asi brzo na plný úvazek. Malý to s babičkama zvládá naprosto parádně, žádné slzičky nic, až si říkám, že mě snad nemá rád :D Ale jsem v kldiu a ráda, že to takhle funguje, Odpoledne si pak hrajeme a večer usne jako zabití, protože má celodenní program, jdou ven a tak, tak on to z nás všech dává nejlépe. To já občas stresuju s domácností a snažím se vše dělat, aby on už spal a nepřišla o ty chvilky, kdy je v zhůru a jsem doma. Ale vždy to nejde. Ale zatím se to zvládat dá. Hlavní je to, že je v pohodě. To jsem i já v klidu. Přeju všem takový klidný nástup bez slziček.

epelino
11. jan 2014

@ivanka8485 AHoj a maleho mas cez den s babkami ci v skolke na par hodin? nas maly je v skolke, ja chodim na plny uvazok. mam sice flexibilnu prac. dobu, ale aby som nechodila velmi neskoro domov, tak chodim na 7 h rano a do skolky ho vodi svokra. tiez to zvlada zda sa celkom dobre..... ani nie je prilepeny na mne ked pridem domov, ako som si myslela. varim niekedy az ked zaspi, alebo ked ho muz ide okupat, zapnem pracku,, zotriem podlahy, to je celkom rychle. Zatial sa mi to tiez nezda take zle, zehlenie som si nechala na vikend, aj navarim nieco zase na prve dni po vikende uvidime ako to pojde dalej 😉
vratila si sa do starej prace ci do novej?

ivanka8485
12. jan 2014

@epelino Je zatím celé dny s babičkama. Do školky by mi ho tak brzo nevzali, má teď dva roky. Střídají se a dobré. Jinak jsem se vrátila do staré práce, na nové místo, takže v podstatě jako do nové, jen znám pár lidí a místní procesy 🙂 Uvidím, jak to půjde dál, ale myslím, že s tím, jak bude den čím dál tím delší a bude hezčí počasí bude to lepší a lepší. I ten čas se mi pak bude zdát delší, co spolu do večer strávíme, protože budeme moct jít ven a tak 🙂

epelino
12. jan 2014

@ivanka8485 Ja to presne tak isto vnimam, ze na jar to uz bude lepsie, aj rano sa mi ho bude lepsie vodit do skolky, lebo uz nebude tma a aj budeme moct chodit von. len este nas caka par mesiacov, co bude asi poriadna zima, tak na to sa netesim 😒

adulik0606
23. feb 2015

Zdravim,prosim vas dievcata vedeli by ste mi poradit? Žena, ktorá sa chce vrátiť do zamestnania z materskej alebo z rodičovskej dovolenky, je v zmysle ust. § 166 ods. 3 povinná písomne oznámiť zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň skončenia alebo prerušenia rodičovskej dovolenky.Tiez ste to oznamovali pisomne?Ak ano viete mi poradit ako to mam napisat?Dakujem

ivinka29
23. feb 2015

@adulik0606 Staci jednou vetou: Dolu podpisana..........Vám týmto oznamujem ze dna ........... nastupujem do zamestania....na prevadzku...., po skonceni rodicovskej dovolenky. A podpis. 🙂

olioza
18. feb 2016

dievčata... po rokoch som tu.. úplne nový človek.. 🙂 poriešilo sa to.. zostala som doma...deti vyrástli a čas ide dalej a všetko sa zvladlo.. ..vôbec nebanujem že som zostala doma.. a bolo to tak dobre... Užila som si deti až dokonca... bola som síce nezamestnaná , finančne horšie..ale prežilisme...ja som nastupila do prace az v auguste min. rok.., v septembri som nastúpila ešte na dialkovu školu.... a od januára teraz som už v novej prci ... všetko je teraz ako má byť a som spokojna. 🙂

siska53
18. feb 2016

@olioza tak to je super! Ja som sz tiez desila nastupu,ako som tu pisala,no ja som bola len normalne do 3r.mladsieho dietata. V povodnej mi zrusili miesto,takze robim inde,s o kusok lepsou pracovnou dobou a blizsie k bydlisku (aj ked za horsi plat),len raz,obcas 2x do tyzdna sme dlhsie,inokedy stiham po ne do skolky. Zatial som vela kvoli detom nechybala,ale mozu pomahat uz len moji rodicia,ti teda supluju nas,ked su deti chore,dokopy som z tych x dni,co boli deti chore,bola ja s nimi len 6dni. Horsie je,ze so sebou som uz bola 3x PN.:(
Snazim sa co najviac nasledne venovat detom,no uz sa zahraju aj same a dakedy ma k hre ani nevolaju (to vsak je len obcas). Co zvladam horsie,je starostlivost o domacnost,kedze mm podnika a teda vela robi aj cez vikendy,cize opat v ten cas sa venujem detom.

Mala sice mala problem s adaptaciou,ale po tej dlhej dobe,co chodi,je to lepsie. Adaptacia bola dlhsia aj preto lebo prve 3m.chodila do sukromnej,potom prazdniny a od septembra menila skolku za statnu.. Takze aj preto. Ona nie je spolocensky typ,takze aj preto.
Nakoniec to nebolo az take hrozne,j ked som si aj ja poplakala (tajne cestou do prace), no ked to mam takto,tak to nie je pre mna taka katastrofa,aki ked by som bola odkazana len na pomoc inych a vracala najskor o 17:15-17:30,mozno aj neskor a to kazdy den.

sensen12
3. mar 2016

chcem sa spytat,co by ste robili,keby uz pocas pn rizikovej gravidite,by vas vedenie donutili vypratat si kabinet,veci a este by ste ani nevedeli,ze co bude a ze ked sa vratite z materskej,hrozilo by vam,ze kabinet,kde ste mali klud,bez feministickeho kolektuvu,tsk by vam tam supli babu a vy si tam uz ani prdnut nemozete,vsak vieme ake sme,vsetky sa musime ohovarat porovnavat ayd,a proste najlepsie je v praci,ked vas nijaka baba nesleduje a mate aspon minikumbal na relax sem tam a takto vak hrozi,ze vam tam supnu babu a uz to bude len horor

gabika_tkacikova
3. mar 2016

ahoj, tak u nás to funguje tak, že stále robím všetko ja. Môj manžel tak maximálne raz za čas povysáva. o piatej príchod z práce, venujem sa malému, zaspí, varím, upratujem cez víkendy. nemám čas na seba, no to ma až tak netrápi, skôr som si ešte nezvykla na to, že som menej s drobcom a chýba mi 🙂

ukkereve
18. apr 2016

Ahojte. Ja sa vraciam zajtra a bojim sa dost. Vsetci ma podporuju ze jo zvladnem. Maly mi uz chodi do skolky par tyzdnov zvyka si. Rano placka ale to je normalne. Vraciam sa po 3 rokoch takze sme si uzili spolu vela casu. Z pracovneho kolotocu som uplne vypadla a bojim sa ako sa do toho znova dostanem. Ako zvladnem domacnost,pracu,deti a tak. Je mi do placu,vstavam s gucou v hrdle. Daako to musim zvladnut. Ale je to tazke.

anetkaadamko
7. jún 2016

fuuuuuuuuuu...dobrá téma.... 🙂

katka708
8. feb 2017

Normálne sa to hanbím napísať ale nechce sa mi späť do práce. Najradšej by som zostala doma. JA čo som ani na rodičovskú nechcela ísť a prisahala som že po materskej sa hneď vrátim späť do práce!!! Nakoniec som s radosťou ostala doma 3 roky, o užívaní doma sa dalo hovoriť až od 1,5r nakoľko bol syn veľmi náročné bábo ale našli sme si aký taký systém a ja som sa konečne mohla venovať okrasnej aj zeleninovej záhradke čo bol vždy môj sen. V pôvodnej práci mi dali výpoveď a po 3 mesiacoch na úrade práce som si našla novú ale už teraz mi je zle keď si predstavím že tam mám v pondelok nastúpiť. Syn je od nástupu do škôlky každý mesiac chorý, posledné 2 mesiace dokonca každé 2týždne a ja si neviem predstaviť ako to bude vypadať v praxi. Už teraz ma bolí brucho ako budem každú chvíľu volať šéfke že idem so synom k lekárke lebo má horúčky a zapálené hrdlo.

kondaska1
20. nov 2017

@katka708 ach nemas sa za co hanbit, mam podobne pocity. Nikdy som v praci nechybala, bola som do nej zazrata, dokonca ked som uz bola pred porodom na materskej tak aj tak som tam chodila, dozerala, pomahala. A zrazu bum, 3 roky su fuc a mne sa nechce. Maleho v skolke nemam, budem to riesit cez babky a hlavne som sa na rozbeh dohodla na ciastocny uvazok, teda idem sa dohodnut, ale myslim ze s tym nebude problem. Len teda ten rezim a jeho zmena ma momentalne desia najviac. Ale zvladli to zeny predomnou a musim to zvladnut aj ja. Myslim ze ciastocny uvazok je to najlepsie co moze zena urobit pri nastupe, ak jej to je umoznene.