Ako zvládnuť nepríjemný incident v obchode?
Ahojte, dnes sa mi stala situácia ktorá ma zaskočila, vždy sa snažím byť slušná k ľuďom v službách, dnes som platila v obchode a ešte som si pýtala jedny terea cigarety, predavačka sa začala hrabať v heets a opýtala sa ma znovu že ako hovorím že červené terea, ona zobrala heetsky a išla ich blokovať, hovorím že pani ale ja som chcela červené terea a nie heetsky načo hneď po mne vybehla predavačka že ona nieje hluchá a nemusím to 10 krát opakovať že mi dá terei len ich musí nájsť že nablokovala heetsky lebo majú rovnakú cenu. Načo som slušne odpovedala že okej nemala som to odkiaľ vedieť že vidím že blokuje heetsky ktoré som nechcela, jej reakcia bola že či mi ich podáva do ruky že nikto mi heetsky nedáva tak čo rypem, pritom som bola úplne kľudná, chlap za mnou poznamenal že som drzá soplana (áno vyzerám na 15 aj keď už dávno nemám) a že kde je akože úcta k starším ľuďom a že on byť predavačkou nič mi nepredá, predavačka ešte utrusila že áno vyzerám ako soplave decko a vypýtala si občiansky, ten som jej vklude ukázala, hodila cigarety na pult zaplatila som a odišla, ešte má tam komentovala s tým pánom čo stal za mnou.
Prekvapilo ma ako dokážu ludia reagovať ja som ju slušne upozornila na to že mi blokuje niečo čo som nechcela...ale keď už sa začali do mňa navážať nevedela som ako v takej sekunde reagovať...čo je podľa vás lepšie ignorovať to alebo použiť niečo na obranu
Prípadne by ste sa sťažovali? Stále to mám v hlave...
Stručné zhrnutie
- Predavačka môže pri pokladni "nablokovať" iný tovar s rovnakou cenou, čo zákazníkom vytvára nesúlad na bločku; okamžité riešenia sú požiadať o storno bločku a nablokovanie správneho tovaru alebo kontaktovať vedúceho predajne.
- Zákazník môže situáciu riešiť viacerými spôsobmi: požiadať vedúceho, napísať sťažnosť (vrátane kontaktu na inšpekciu), nechať nákup na pulte a odísť alebo eventuálne nahrávať incident na mobil ako dôkaz.
- Pri predaji cigariet je bežné pýtať si občiansky pre preukázanie veku; pri verbálnych útokoch sa v diskusii odporúčalo zostať pokojný, požiadať o meno predavačky a podať sťažnosť vedúcemu.
Q: Ako podať sťažnosť na predavačku, ktorá sa správala neprofesionálne?
A: Požiadajte o vedúceho predajne a žiadajte jeho meno; ak vedúci nie je na mieste, odporučili napísať sťažnosť a v prípade potreby kontaktovať inšpekciu alebo prevádzkovateľa predajne.
Q: Čo robiť, ak pokladníčka nablokuje iný tovar než ten, ktorý som si žiadal(a)?
A: Požiadajte okamžite o stornovanie bločku a preblokovanie správneho tovaru; viacerí diskutujúci uviedli, že bloček sa dá stornovať, ak sa problém rieši priamo pri pokladni.
Q: Môže predavačka požadovať občiansky pri kúpe cigariet?
A: Áno, pýtať občiansky je bežné pri podozrení na mladý vek; v diskusii autorka uviedla, že občiansky ukázala a niektorí používatelia potvrdili, že to je štandardný postup.
Q: Je rozumné nechať nákup na pulte a odísť, ak sa predavačka správa hrubo?
A: Niektorí odporúčali nechať nákup nezaplatený a odísť ako tlakové riešenie, iní varovali, že to nemusí viesť k uspokojivému riešeniu a efektívnejšie je požiadať o vedúceho alebo podať písomnú sťažnosť.
Q: Čo robiť, keď sa do konfliktu zapojí cudzí človek v rade a uráža ma?
A: Odporúčané reakcie boli požiadať ho, aby sa do toho nemiešal, slušne ho upozorniť na nevhodné vyjadrenia alebo požiadať vedúceho predajne o zásah; niektorí navrhovali verbálnu konfrontáciu, iní ignorovanie.
Q: Ovplyvní nablokovanie iného tovaru inventúru predajne?
A: Áno, diskutujúci varovali, že nablokovanie iného tovaru môže spôsobiť nesúlad pri parciálnych inventúrach a výsledky inventúry budú skreslené.
Závery z diskusie
Zhoda
- Predavačka by mala zákazníka upozorniť, ak nablokuje iný tovar, a umožniť storno bločku s preblokovaním správneho tovaru.
- Hlavné dostupné kroky pri probléme sú požiadať vedúceho predajne, podať sťažnosť alebo v extrémnych prípadoch odísť a nechať nákup na pulte.
Sporné názory
- Niektorí odporúčajú okamžite nechať nákup nezaplatený a odísť, iní preferujú pokojné riešenie a písomnú sťažnosť vedúcemu.
- Niektorí považujú pýtanie si občianskeho pri kúpe cigariet za normálny postup, iní to považujú za ponižujúce a zbytočné.
Otvorené otázky
- Má obchod právo nablokovať iný tovar s rovnakou cenou bez predchádzajúceho upozornenia a aké sú právne či inventúrne následky takéhoto postupu?
- Ako rýchlo a akým spôsobom by mal vedúci predajne reagovať na sťažnosť v malom obchode, kde vedúci nebýva prítomný večer?
Spomenuté značky a firmy
Tesco, dm, COOP, Lidl
Spomenuté produkty a metódy
Terea, Heets, bloček, nablokovať, stornovať, občiansky, parciálna inventúra, nahrávanie na mobil, nechať nákup nezaplatený, sťažnosť vedúcemu, inšpekcia, SBSka
Miesta a osoby
žiadne
Ano, nemala to robit a kazdy by sa ozval, ze blokuje ine...bud mala zly den alebo je to blba predavacka
Nech mi nikto nehovorí o neslusnych mladých a kam ten svet speje... to sa snáď hovorí už tisícročia. Starí sú aj boli v úplne rovnakej miere nevychovani a neslusni. Hneď mam aj príklad z piatka na poste, keď som pred seba pustila pani, čo vyzera, ze nevladze. Ani mne ani postarke ani mu ani bu, proste ani jedine slovo. Si hovorím, že aj keby nevedela slovensky, tak dve základné slová snad zvladne... zachviľu sa vrátila, že niečo nie je v poriadku a taky príval perfektnej slovenčiny...
Myslím si že reagovala preto tak lebo to oslovenie pani ale často používajú zákazníci keď nie sú spokojní a sú nervózni, plus asi na to upozorňuje veľa ľudí a už ju to nebaví dookola vysvetľovať...to že by si si cigarety nekúpila tam a nechala jej tovar tak nič by si s tým neurobila lebo to sa stane občas že ľudia tak reagujú pritom ide o nedorozumenie a každopádne sťažovať sa sťažujú neraz ľudia to vedia ale kiežby vedeli si vypýtať meno keď sú spokojní a poslať hlúpu pochvalu. Pokiaľ by ti aj nablokovala zle tak vždy sa bloček dá stornovať pokiaľ je to hneď na to myslím si že by nemala v práci od vyšších problém ani ona. Pokiaľ blokovala iný tovar s iným kódom možno predala nieco a vymenila bez storna tak to nahodila takto aby stavy sedeli. Naschvál ti iste nechcela, teda aspoň mňa teda nenapadá prečo by som ľuďom resp. zákazníkom schválne robila zle v práci
Autorka určite by nemala blokovať iný tovar aj aj má tú istú cenu. Pretože potom tam je tovar navyše a falsi zas chýba. Proste robím v obchode a tým pádom nesedia počty na tovar. Určite sa sťažuj jasné že to budú riesit
Irituju ma taketo dolezite najdolezitejsie vo vesmire osoby. Najvacsi trapas bol keď na mna “mila” predavacka vyskocila ze co vchadzam do jej obchodu s topankami 10 minut pred zaverecnou, ona ma uz vsetko poskladane a zatvorene a nechcela mi ani poradit pri vybere topanok, len aby som sla rychlo prec. Viete co bol najvacsi trapas, ze potom sa prisla objednat na moju ambulanciu na vysetrenie 😃 ups! a tam by uz chcela skory termin. Aka ochota
Ďakujem za odpovede, dievčatá bola som podať sťažnosť, mám aj svedka zatiaľ sa ozvu do 30 dní
@pimpulienka ako som už písala robila som v obchode snažím sa byť vždy milá a neutočila by som za takúto vec len som slušne upozornila predavačku
Ľudia su stale viac podraždeny a stači jedno slovo alebo len pohľad a už je oheň na streche. Ja sa vždy snasim byť mila, ale tiež sa mi toto stalo podobne a som bola až prekvapena , ale až po mojom milom upozorneni , že ju aj chapem že ľudia su zli a drzi ze ich az lutujem,si pani vstupila do svedomia a ospravedlnila sa mi a to naozaj ich chapem su vycerpane nahanaju hodiny aby zarobili. Je to o dobe a o ľuďoch veľky tlak z kazdej strany. Takto chodi vynervovany aj manzel z roboty robia v tejto zime vonku v chlade ani teply obed nemaju, chodi chory unaveny a nervozny. Ľutujem ich niekedy su tie zamestnania nedocenene a nezaplatene.
@marienka1989 v tejto situacii bolo najlepsie riesenie ani nereagovat na dotycnej komentare, skratka ignoracia..ale to som tiez zistila az vekom ako reagovat..skratka nemusis jej to vysvetlovat ani zdovodnovat kde ty stojis v cakarni..ci pri dverach alebo inde..pani bola neslusna, ak ta komentovala, kde ty stojis..mne podobne minule jedna komentovala kde si mam polozit kartu a ja zamyslena sa pytam: prosim? Ona zopakovala a ja nic..sedela som dalej a karta ostala tam kde bola..asi sa bala ze ma skor zavolaju ale nakoniec ona isla pre do mnou..a vsetko bolo ok..nikdy nezdovodnujem cudzim ludom svoje konanie, pokial to nie je konanie ktore ich nejako konkretne poškodzuje
@pimpulienka To nevie nikto, preto reagujeme podľa toho, čo autorka napíše. Nie sme na súde.
@banalu milú zaváraninu by som zaplatila a nasledne by sa mi rovno pri kase vyšmykla z ruky. Hupsík.. pardón. Dovidenia.
Ja len, že pri parciálnych inventúrach budú "natešení" s výsledkami, keď im blokuje tovar hala bala, jeden miesto druhého, to je šuma fuk, že to má rovnakú cenu 🤔🤦
Ak by na mňa predavačka takto vybehla tak jej tam nechám celý nákup. Ja keby som sa tak správala v práci ku klientovi mám hodinovú výpoveď na stole. Nikto by som mnou nediskutoval
Jezisi mala si jej tie cigi hodit do ksichtu a odist prec. Tovar by sa stornoval. By skúsila nejaka alkoholička na mna takto ziapať, ved ty si zákazník dofrasa. Tie predavačky vsetky slopu, drzé jak opice. Alebo su nepríjemne ako osina v riti. A ano, ja sa vzdy sťažujem - manažérovi alebo rovno na prevádzke. Mala si sa sťažovať aj ty. Ono ked sa slovaci budu viac ozývať tak aj sluzby budu inde ako su. Treba sa sťažovať, vzdy!
@barborachors strašne neuctivo sa vyjadruješ!
Otrasne’ niečo také ako píšeš vôbec citat
Takže ty sa ideš sťažovať s pritom sa sama slušne vyjadrovať nevieš
@reddflowerlife A aj ta poznala a pamatala sa ze na teba vyskocila ked prisla do ambulancie? Bolo to vsetko v ten isty den?
@barborachors A ty pracuješ kde s takýmto slovníkom? len aby si skôr či neskôr nemala aj ty takého zákazníka so slovníkom tebe podobným, aby ti nastavil zrkadlo 🙄
@reddflowerlife mne si teraz pripomenula môjho kamoša, blokoval nákup totálne nepríjemnej zákazníčke, ktorá stála druhá v rade a hundrala, prečo má čakať a nech ju obslúži niekto iný, že sáčky na zelenine sú tenké a trhajú sa...že sa bude sťažovať, ona je zákazník, pán 🤔 a na ďalší deň šiel kamoš do Lidlu a kto mu blokoval tovar? No ona 😂 Dobre sa na Tom pobavil, lebo vraj takú rýchlu karmu ešte nezažil, ona červená bola jak rak 😀 takže keď je človek nepríjemný je jedno či je zamestnanec alebo zákazník, je to v človeku.

Povedala by som, ze som zo soi a ze blokuje nespravny tovar 🫡 a ze ked chce sa takto bavit, bude ju to stáť mastnú pokutu. A nech mi zavola veducu,hneď 😆. Ton v hlase by v sekunde zmenila... uplne chápem že v zaskočení nás nenapadne vždy spravna reakcia, no do buducna mate skúsenosť a budete vedieť reagovať lepšie. Drza otazka,drza odpoved..akcia/reakcia