Akú hodnotu zastávajú financie v rebríčku vášho života?

abies
23. jan 2008

Zaujimalo by ma, na akom mieste su peniaze v rebricku vasich hodnot v zivote. Ja si myslim, ze su pre spokojny a stastny zivot velmi dolezite. Bez penazi nevyzije ani laska- vznikaju hadky kvoli nedostatku a naslednej neschopnosti zabezbecit zakladne potreby pre rodinu, za peniaze si kupujeme zdravie- nikto vam v lekarni lieky zadarmo neda. Nase stastie je v znacnej miere zavisle od penazi. Aky je vas postoj?

matinka
23. jan 2008

som rada, ze mame prijem, pri ktorom uz nemusime kazdu korunu obracat v ruke 2x. A kedze sme zazili aj velmi skromne obdobie, naucili sme sa zit bez vacsich financnych narokov. No v rebricku ich nemam na top prieckach. Ak zoberiem 5 hodnot, boli by na 4-tom za rodinou, laskou, zdravim, priatelmi,... asi este dalej 😉

balsiger
23. jan 2008

davam za pravdu matinke...my jsme taky zacli na nule...dnes uz je tomu jinak,ale clovek si vazi kazdeho halire,ktery ma,jelikoz si ho i sam vydela...penize jsou bohuzel k zivotu dulezite...a na druhou stranu kdyz je clovek ma,tak si doprava vic...ja to vsem,,kteri maji "hodne"a sami se tak vypracovali, preju... 😉

gedren
23. jan 2008

Ja to beru tak, ze je nejaky minimalni mnozstvi penez, ktery je potreba na dobrej zivotni standard (coz u me znamena strechu nad hlavou, jidlo a neroztrhany obleceni 🙂), no a co je nad to, to uz nepovazuju za podstatny. Pokud clovek na to zakladni nema, je to problem, ale pokud ma, tak pak uz je mi jedno, jestli vydelam 20, 30 nebo 50, proste co zbyde, ulozim a jsou to pro me jen cisla na vypisu, nic dulezityho to neznamena.

Taky jsme si za studii, kdy jsme se zacinali zivit sami, zvykli zit skromne, takze vime, ze se to da a ze clovek pri tom neni o nic min stastnej.

revayova
23. jan 2008

peniaze su potrebne v zivote. tiez je u nma prvorade zdravie, rodina, ale ako zena na materskej si uvedomujem, ze ich nieje dost. A naozaj staci , ked niekto v rodine ochorie a v lekarni necha kopu penazi a to nehovorim ak ochorie zivitel rodiny a treba vsetko pkatit.Uvery, splatky, najomne.Tak niesu najdolezitejsie, ale su dolezite

zuzidr
23. jan 2008

samozrejme že v prvom rade je dôležité zdravie,láska,a šťastie ale toto všetko sa odvýja v poslednej dobe od penazí,čo je dosť smutné 😠

aponchie
23. jan 2008

penize potrebuju na zaplaceni najmu inkasa skolky a to je asi vse maximalne jidla ale vetsinu si stejne vypestujem sami 😀 jsou pro me papirkama na vymenu sluzeb ci zbozi.u me je dulezity mit kde spat co jist a to ostatni je nedulezite a povrchni.manzel to citi uplne stejne. 😀 asi blazni pro nekoho ale co nepotrebuju nutne nekupuju nesnasim hromadeni blbosti.co neutratim usetrim na priste a tak dal a tak dal 😀 😀

elise
23. jan 2008

peniaze sú pre život veľmi dôležité ale nikdy nie tak dôležité ako rodina a láska, úcta, porozumenie, detský smiech, vyznania. peniaze sú iba prostriedok na prežitie 😉

mersedesa
23. jan 2008

pre mna nemaju žiadnu hodnotu,ale su najdôležitejšie,bez nich nieje ani zdravie,ani laska,ani štastie
a dnes ludia nevedia čo je ucta,ani rodina,ani porozumenie(čest a ospravedlnenie vynimkam) 😒
ale ked mas peniaze možu byt ludia aj uctivy a hned ti lepšie porozumeju

abies
autor
23. jan 2008

...smutne, ale peniaze hybu svetom... 😠

nitka
23. jan 2008

na prvom mieste boli su a budu peniaze bez nich nemoze byt zivot bohuzial ale je to tak..

elise
23. jan 2008

ked by sme to zobrali z iného uhla tak najdôležitejšie je šťastie, Prečo? ľudia na titaniku mali aj peniaze aj zdravie aj lásku ale nepomohlo im to tam potrebovali šťastie 😉

monatko
23. jan 2008

su dolezite, ale nie najdlolezitejsie, a keby boli napr. u mna na 1. mieste, tak by som sa nevydala za cloveka, za ktoreho som sa vydala 🙂

gedren
23. jan 2008

aponchie moje rec. Ja taky nesnasim veci 🙂, nastesti uz se mi podarilo moje okoli presvedcit, ze pokud mi chteji dat darek, tak idealni je takovy, ktery se da snist 🙂

BTW urcite existuji i v dnesnim svete spolecenstvi (kmeny apod.), kde se obejdou bez penez, ne? 🙂 Pro me je to taky jen zjednoduseny zpusob smeny toho, co delam, za to, co potrebuju.

monatko
23. jan 2008

a ja este neznasam aj frazu, ked niektori rodicia hovoria, ze chcu, aby mali ich deti vsetko, aby im nic nechybalo, ale myslia tym iba hmotne veci - kupuju im drahe hracky, zahrnaju ich blbostami, co je jednoduchsie, lebo na citanie rozpravok nemaju cas 😢

aponchie
24. jan 2008

gedren:ja se to teprve ucim je to desne tezke pac moje matka je prototyp zenske co vsecko schranuje na doby co kdyby nahodou ma na zahrade plnou bunku hader a veci po nas vsech doma ma 13skrini obleceni a ruznych chujovin skladuje proste vsecko je ji to lito vyhodit ja muzu rict ze mi to hodne pomohlo to jo na malou sem nemusela nic kupovat a taky mi prijde ujete kupovat drahe veci kdyz to ma na chvilku sme prevazne sekacovy ale ne kvuli tomuze bychom byli chudi ale nevidim v tom smysl utratit 300za svetr treba...takze ja se ucim obdarovavat zname svejma vecma co neusnosim a vyhazju kazdej den neco treba hracky tridim obleceni papiry atd je to desne osvobozujici a navic jak neco vyhodim nemam pocit ze to chybi nekde je toho porad dost.jsem hubkar jeste ale uz se snazim se nespoutavat vecma a pouzivat je kdyz uz je mam anebo je nekomu dat pac to neumim moc vyhazovat jen tak do kontejneru spis to davam.

karotky
24. jan 2008

Peníze jsou u mě asi tak na 2.místě.Na 1.místě je zdraví a na 3. asi domácí pohodlí(jídlo,teplo,oblečení),dobré mezilidské vztahy. 😉
Bez peněz bych mohla žít tak max. na pustém ostrově,kde bych si mohla potravu najít nebo ulovit.Ale zakládat rodinu bych tam teda nechtěla. 😀

gedren
24. jan 2008

aponchie, jo, ja taky hrozne rada ozdavam veci 🙂 Kdyz neco dostanu a nehodi se mi to, tak si neumim predstavit to prodat, proste to dam dal, klidne i nekomu uplne neznamymu 🙂 A taky a Helcu kupuju sekac ne kvuli penezum, ale ze mi to proste prijde zbytecny, aby kazdy decko melo novy hadry, kdyz to skoro neunosi 🙂

misakri
24. jan 2008

krásný večer... mám stéjný názor jako karotky... peníze tak na 2.místě... vždyť bez peněz by nebyl pc a každodenní přístup na koníka... 😉

etuska
24. jan 2008

Aj ja rada kupujem v second-handoch,antikvariatoch...a snazim sa nicim neplýtvat-voda,energie,....No a tiez vela veci posuvam dalej-napr. ked precitam knihu,potom ju niekomu darujem k sviatku 🙂
Nesterim vsak na vitaminoch a pre malu stale kupujeme kvalitne topanky, i ked veci ma zo sekaca.

mirka414
24. jan 2008

pomozme splnit sen....na stranke mojasvadba prosi jedno dievca o pomoc pri kupe invalidneho vozicka.pomozme ak sa da... 😵

yasminelle
25. jan 2008

Ja napriklad nechapem tiez hromadenie veci. Napriklad na oblecenie, ked si precitam ako ma nejaka celebrita 70 parov topanok a 35 kusov rifli a tak dalej. Je to fakt zbytocne, ved to vobec nevynosi. Alebo vyhadzovat veci na dizajnerske oblecenie, ktore stoji, dajme tomu nejaky top 15 000 alebo cizmy za 50 000. Nejaky Luis Vuitton aj Dolce a Gabbana mi mozu byt ukradnuty. Aj tak tie ich veci nie su ine ako tie v HMku. 😅
Oznackovane slecny mi idu aj dost na nervy...

Tomuto nechapem, a keby som bola neviem ako bohata, asi by som si taketo veci aj tak nekupovala. Ale zase si nekupujem handry na trhovisku od cinanov, to je druhy extrem a tie strasne smradlave tvrde topanky, co ma odtial moja babka.....a ani by som nebola schopna si kupit veci v sekaci

Zase na com ja nerada setrim je jedlo, zabava (kino, posedenie v bare, diskoteka), knihy, dovolenky, vylety.

poleva
25. jan 2008

áno z prázdneho taniera sa nenajem
takže pre mna sú financie veľmi dôležité a hlavne ked vidím ako každým dnom je všetko drahšie

kristi
25. jan 2008

je to otazka priorit, napr u toho obleceni u celebrit je to neco jineho nez u nas obyc smrtelniku, pro ne je to vizitka, u nich se resi, jeslti si neco vezmou 2x atd. Takze se to neda srovnavat, taky spousty veci dostavaji aby reprezentovaly znacku. Ja osobne bych si Vuittonku klidne koupila, kdybych na ni mela, ale stejne tak dobre se obejdu bez ni

len
25. jan 2008

Já si myslím, že je rozdíl ve vnímání, jestli člověk peníze má nebo ne. Protože když je peněz dostatek (což je relativní, každý má tu hranici jinde), tak zase až tak důležité nejsou, a o to víc si uvědomí, co všecko za ně nejde koupit... Asi se neumí zcela vcítit do pocitu člověka, co nemá ani na chleba, takže prostě peníze bere jako něco, co je k životu třeba, ale není to priorita. Vidím to na sobě, peníze máme, ale co s tím, když mi to stejně k těhotenství nedopomůže... No a pokud někdo žije z jednoho podprůměrnýho platu a živí tři děti, představa víc peněz je asi daleko důležitější. Člověk většinou chce, co nemá 😉 Pokud někdo žije na hranici životního minima, je ochoten toho pro zdvojnásobení platu udělat daleko víc (třeba několikahodinové každodenní dojíždění) než rozumný člověk, který má peněz dost (píšu rozumný, protože jsou i tací, co ač milionáři, pro pětník by si dali koleno vrtat 😉 )
Ale nad tím paradoxem se zamýšlím docela často - je fajn peníze mít, ale k čemu jsou, když si stejně nemůžu koupit, co bych chtěla (zdraví, děti...)

lukin
25. jan 2008

Pro mě jsou peníze taky důležité, ale nevím, na které místo bych je dala. Ale tím důležité myslím to, abychom měli co jíst, kde bydlet, v čem chodit a prostě abychom nebyli pod mostem. Jelikož s manželem nemáme dohromady ani průměrnou mzdu, tak si vyskakovat nemůžeme, ale na druhou stranu se máme velice dobře 🙂 Minulý rok jsem si poprvé koupila boty normálně v obchodě, a dokonce i 3 kousky oblečení 😀 Jinak nakupuju u Vietnamců - nepřijde mi, že je tam horší kvalita než v obchodech. Mám odtamtud rifle i trička pár roků staré a vypadají pořád moc hezky. Takže když to vezmu kolem a kolem, tak ještě něco měsíčně ušetříme 🙂 Ale to je nejspíš proto, že nekupujeme kraviny a drahé věci.

johanda
25. jan 2008

Peníze jsou důležité jako prostředek směny. Já ti dám ten papírek nebo minci a ty mi dáš chleba, šaty, auto, výlet do kosmu 😉
Do žebříčku hodnot se dají zařadit těžko, páč ten se může během života měnit. Aktuálně na ně moc nemyslím, takže jich máme asi tak akorát. Ale nemyslela jsem na ně ani když jsem brala ubohé stipko a manžel žold civilkáře a zakládali jsem domácnost, k večeři jsem si chodili natrhat třešne z aleje. Pravda, byla jsem obluzená láskou 😉
Momentálně skoro nic nekupuju (teda myslím hadry), děcka oblíkám ze sekáče, jezdím MHD a na vejlety drandíme vlakem, protože naše děti skutečně nesnášejí jízdu autem. JInak bych asi mluvila, kdybych s igelitkou vybírala popelnice, ale kdo ví...

ela.masa
25. jan 2008

ahojte tak ja myslim ze peniaze su na prvom mieste.preco?lebo bez nich to nejde.ci uz ich milujeme alebo nimi pohrdama stale ich potrebujeme.tazko ich postavit do radu so zdravim rodinou a stastim ci laskou.oni to vsetko drzia pokope.penelopa mas 100% pravdu a elisse mas tiez pravdu v urcitych situaciach stracaju zmysel ale myslim ze to aj to ostatne.ved naco mi je pevne zdravie ked cestujem titanikom ☹

gedren
25. jan 2008

Ja si tak nejak furt myslim, ze i bez penez muzu nekam jit a odpracovat si skyvu chleba (ostatne na jedny zazitkovy akci jsme to dostali za ukol). Je to proste jen zjednoduseny prostredek smeny jedne hodnoty za jinou hodnotu. Tezko muzu ocekavat, ze kdyz sama budu delat hovno, tak mi budou peceni holubi letat do pusy 🙂, proste tvorim hodnoty, abych dostala jiny hodnoty, ktery zrovna potrebuju, takhle proste spolecnost funguje. Ale ty samotne papirky v tom hraji pramalou roli 🙂

ela.masa
25. jan 2008

gedren vies ale prave tie male papieriky su ocenenim tvojej vytvorenej hodnoty mohli by ti dat zato trebars chlieb ale co s tolkym chlebikom ?

gedren
25. jan 2008

No pujdu ho vymenit za neco jinyho 🙂 Proste penize samy o sobe nemaji *zadnou* hodnotu, jen takovou, jakou do nich lidi sami vlozi tim, ze je pouzivaji a ze veri, ze za ne neco dostanou.

Vsak i meny jednotlivych statu jsou vrtkave, a dneska muzu mit X mega penez v nejaky mene a rano mam houby.