Aký je váš názor na to, ak má telesne postihnutá žena dieťa?

barbora1992
26. nov 2016

Ahojte! Chcem sa vás všetkých opýtať na to, aký máte názor na to, ak má telesne postihnutá žena dieťa/ deti. Čo si o tomto myslíte? Videla som tu už rôzne diskusie a keďže sa ma ro osobne týka-, mám totiž Detskú mozgovú obrnu a dve zdravé deti, rada by som poznala skutočne úprimný názor zdravých žien. Nebojte sa, neurazím sa, už som sa stretla s rôznymi reakciami. Je to skôr otázka zo zvedavosti, zaujíma ma váš celkový postoj k tejto téme. Ďakujem za všetky vaše odpovede, prajem príjemnú diskusiu a pekný deň!

timea7
26. nov 2016

Ak je schopna sa o dieta postarat, alebo jej ma kto pomovt, nevidim v tom najmensi problem. Dieta potrebuje, aby ho mamina milovala a je uplne jedno, ci je na vozicku, nepocujuca, alebo ma iny hadicap. A ta zena nema to dieta sama, ak ho ma so zodpovednym partnetom, ktory si uvedomuje, ze bude najma v prvych rokoch zivota dietata vscsia zataz na nom, skutocne nevidim v tom najmensi problem.

timea7
26. nov 2016

Prepac, pisem z mobilu, hadam to prelustis.

janickacrazy
26. nov 2016

Ja mám kamarátku, čo je na vozíku a má 2 krásne a zdravé deti, nevidím v tom problém. Kedysi dávali taký dokument, kde žena bez rúk mala bábo a bola nanho sama, neskutočne úžasná bola, prebaľovala ho pomocou úst. Hned ma prešli všetky sťažnosti a bolesti, ked som ju videla. Držím ti palčeky. 🙂

dotka04
26. nov 2016

Môj postoj k "takýmto ľuďom" je taký istý ako postoj "k hentým/oným/tamtým... ľuďom" = nerozlišujem. To píšem úprimne. Neviem to ani vydeliť a odlíšiť ako ty, lebo neviem či kritérium zdravotne znevýhodneného človeka je niečo, podľa čoho sa dá posudzovať rodičovstvo. Dobrý rodič = dobrý rodič; zlý rodič = zlý rodič (nie absolútne jedno ani druhé, veď každý sme aj trošku to aj to 🙂 ). Neviem do tej rovnice dosadiť farbu vlasov, rodičov s akné, rodičou bez nohy/ruky, cukrovkára, anemika, Dmo, rodičov s tetovaním alebo rodičov z 2 odlišných kultúr. Jediná vec, ktorú z môjho pohľadu musí človek s nejakým zdravotným problémom zvlážiť a ten "zdravý rodič" nemusí, je, či je schopný (hoc i s pomocou, ale vo veľkej miere práve sám a dostatočne) sa o dieťa postarať i napriek tomu, že oproti zdravým rodinám bude musieť zvládať okrem svojho hendikepu aj starosti, únavu, stresy, ... spojené s dieťaťom.
Lenže: za 1., "zdravej" rodine sa môže narodiť dieťa a v priebehu jeho života môže človek vážne ochorieť (vtedy tiež odopierame ženám právo na deti? :-P ) - duševne, fyzicky... a vtedy sa môže dostať do (pre dieťa) horšej situácii ako človek s postihnutím, ktorý je už ale so svojim problémom zžitý a vie s ním relatívne dobre fungovať.
Za 2., akoby sme niekedy pred zdravotne znevýhodnené skupiny kládli viac zodpovednosti, než od seba vyžadujeme my ostatní, "zdraví": chorá žena to má 1000x dobre zvážiť. Zdravá otehotnie napr. mladulinká bez zváženia, alebo žena bez existenčeného zabezpečenia (vzdelanie, práca, bývanie...), s partnerom "na jednu noc".... to je zodpovedné, dobré, správne...? Kto určuje, kto bude dobrý rodičom ak nie my samy?

majaxy
26. nov 2016

Fuha, nie som postihnutá, ale táto téma ma dosť uráža, nemyslím si že ľudí treba takto nejak rozdeľovať, každý svojpravny človek má právo na vlastné rozhodnutie, bez ohľadu na názor druhých.....

8853
26. nov 2016

Skutocny a uprimny nazor... Nie je ma do toho nic, preto som to s nikym nikdy neriesila. Ale ked uz sa pytas.
U mna na zamyslenie je len dedicne ochorenie, ci sa rodicia neboja, ze tie geny prenesu na svoje dietatko (vacsinou je aj sanca, ze sa moze narodit aj zdrave).

zuzkat1
26. nov 2016

Ak by sa to tykalo mna tak by som asi zvazila geneticke testy..tie dokazu aspon ako tak predpovedat ci sa postihnutie prenesie na dieta.. A potom samozrejme ak by boli vysledky ok a bola by som schopna sa o dieta postarat tak ano som za dieta

zabina27
26. nov 2016

ja to zase obdivujem, ak je to rodicovstvo na zaklade zodpovedneho rozhodnutia (co by malo byt vlastne kazde), tak kazda taka zena ma moj obdiv. ja som vo svojej podstate zdrava, ale aj tak mam niekedy toho az az, vecer len padnut do postele, uz to ma obmedzuje, ak ma napr. boli zub alebo podobne, ze sa necitim uplne fit, neviem si potom predstavit kazdodenne zalezitosti tykajuce sa starostlivosti o domacnost a dieta, ktore musi zvladat zena s nejakym hendikepom 😉

terezka1947
26. nov 2016

si zena ako vsetky ostatne,akurat s problemom,kt.mnohe nemame...takze to mas v zivote tazsie,ale mas pravo byt mamou a nevidim dovod,aby si nou nebola...dokonca uz nou si a 2x,takze asi to zvladas,resp.asi to zvlada kazda mamicka s nejakym hendikepom,lebo inak by sa na to nedala
mas moj plny obdiv,tak isto ako aj ine zeny=mamy,kt.si vybrali poslanie mamy v podobnej situacii
a co sa tyka genetiky,kt.tu bola spominana....nieked veci treba nechat aj na Pana Boha
takze...
mamy s podobnym osudom si zasluzia obdiv,absolutne tu nemame preco riesit nieco ine

sardinka336
26. nov 2016

Ja mam sestru s DMO, tej DMOčky je viac druhov - mozno maš lahšiu .....Osobne si myslím, ze ak by mala moja sestra partnera čo by jej obetavo pomahal, tak to jedno dieta by vychovala ale inak nie, sama by ho nezvladla to dieta vychovat az take ma zdravotne problémy. Takze pre mna je asi toto určujuce, či sa človek dokaze o to dieta normalne postarat bez toho aby tam musela cvičiť cela rodina. Teraz samozrejme nehovorim, ze si nemame pomahat....ale proste aby sa ta zena aj sama vedela postarat o dieta, nie ze bez pomoci to nezvladne.

sissy27
26. nov 2016

asi veľmi záleží od druhu, stupňa postihnutia... ak je to žena, ktorá je sama odkázaná na pomoc iných alebo je to ochorenie, ktoré sa časom vážne zhoršuje, tak mi to príde nezodpovedné... ale pokiaľ sa jedná o handikep, kedy je žena v podstate samostatná, tak v tom problém nevidím... ale určite je potrebné si dopredu zvážiť, či to žena zvládne aj keď ostane s deťmi sama...
nie raz som zachytila v médiách príbeh rodín, kedy jeden z rodičov mal vážnu genetickú poruchu, neliečiteľnú a naviac dedičnú, napriek tomu sa rozhodli splniť si svoj sen o dieťati... toto mi príde sebecké a nezodpovedné, ak viem, že sa sama nedožijem dospelosti svojho dieťaťa a dám mu do vienka rovnaký zdravotný problém... a potom len modré z neba, reflex, ludialudom.sk, nový čas atď., pretože to nezvládajú... nechcem sa nikoho dotknúť, ale toto je pre mňa nepochopiteľné... samozrejme nikto z nás nevie, čo sa mu môže v živote stať, aj úplne zdravý človek-rodič môže zo dňa na deň ostať nevládny, odkázaný na pomoc a neprestane preto byť rodičom, ale vedome ísť do toho, tak to nie...

biokozmetika
26. nov 2016

z mojej strany majú tieto ženy neskutočný obdiv!!! 😇

saurian
26. nov 2016

Osobne nevidim rozdiel v tom, ci ma dieta "zdrava" zena, ci zena so zdrav.znevyhodnenim. avsak ta zdrav.znevyhodnena zena to ma tazsie - okrem "praktickych" veci aj to, aspon si myslim, ze musi zvazovat x-veci ktore zdrava nemusi - a zalezi aj od zdrav.znevyhodnenia - cize musi zvazovat ci sa dokaze postarat plnohodnotne, alebo bude potrebovat pomoc a ma blizkych ktori jej pomozu, s otazkami mozneho zdrav.znevyhodnenia deti pri urcitych dg, so zdrav.rizikami ktore plynu pre tieto zeny tehotenstvom.... a okrem toho si myslim, ze zdrav.znevyhodnene matky musia byt psychicky ovela silnejsie, odolnejsie, a neskor aj samotna vychova deti prinesie urcite uskalia, najma v situaciach, ak dieta sa dostane do prostredia, ktore im bude prezentovat nazor ze postihnute zeny by deti mat nemali a aku ze to maju matku a pod..... ale moj osobny nazor je, ze nevidim dovod, preco by zdrav.znevyhodnena zena nebola plnohodnotna matka, a tiez si myslim ze je to jej pravo, jej zivot, jej rodina... je to hlavne na nej. a zelam vela zdravia tebe aj celej rodinke 😉

katarinamarkova
26. nov 2016

@barbora1992
takú ženu beriem ako každú inú mamu.
niekto je vysoký, iný malinký, niekto biely iný žltý, čierny, niekto má 5 prstov iný 6, niekto dve nohy ďalší jednu..............toto ma vôbec nikdy netrápilo.

jediné čo neznášam, a trápi ma, keď vidím, že dieťa má žena, ktorá je očividne psychicky mimo, alebo je hnusná, zlá, nezodpovedná, bije ho, fajčí mu do kočíka.....
z takýchto žien mi je zle.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stardust
27. nov 2016

Zavisi od druhu postihnutia...ak zena porodi dieta aj napriek velmi vysokej pravdepodobnosti, ze jej deti budu rovnako postihnute, tak mi to pride nefer voci jej detom. Ale o tychto veciach si rozhoduje kazdy rodic sam, ostatnych do toho nic nie je.

ukulela
27. nov 2016

myslim si, ze keby som bola v takej situacii a tuzila po dietati, odradit by ma mohli len geneticke predispozicie. ak by bolo postihnutie ziskane a ja by som si na dieta trufala, tak ano. ludia s dtelesnym postihom mozu mat deti a vedia ich plnohodnotne vychovat.
takze za mna na zvazenie len genetika. a tiez povazujem za problem, ak maju deti mentalne postihnuti rodicia.

janickacrazy
28. nov 2016

Inak vačšina postihnutých detí sa rodí úplne zdravým rodičom. Nám povedali na genetike, že zdravý pár má šancu na postihnuté dieťa 12%. My máme 25%, obaja sme zdraví. Prvé dieťa postihnuté, druhé tiež, no áno, dovolili sme si mať aj tretie dieťa a to sa niektorí ľudia som mnou aj baviť prestali, no ale neriešim, je to moja vec koľko mám detí.

stella333
28. nov 2016

@barbora1992 Za mna kazdy. kto sa vie postarat o deti ( beriem aj pomoc partnera) ich moze mat. Osobne ludi takto nejako nedelim, ze postihnuti a nepostihnuti, kazdy mame nejake limity ci uz fyzicke, psychicke ale aj ine, na zaklade, kt. zijeme ten svoj zivot.

stvura
28. nov 2016

@janickacrazy ani nehovor, na genetike sa na mna divali ako z marsu akoze si dovolim mat dieta ked manzel ma malformaciu lavej ruky...skoro ma vystrelo. Vsetky tri su dokonale zdrave a najstarsi pri ktorom sme absolvovali vsetky vysetrenia (genetiku, neurologiu, alergologiu) je multisportove dieta (nehovorim aj zvysny su sportovo nadany - este mam dve 🙂) ale on na aky sport siahne ten zvladne lavou zadnou.

janickacrazy
28. nov 2016

@stvura No teším sa, že ste sa nedali odradiť. Moje deti sú tiež všetky veľmi šikovné, aj ked teda nie sú zdravé, ale najstarší dosahuje úspechy v šachu a to hrá aj s dospelákmi, prostredný je nadpriemerne inteligentný a najmladší je ešte drobec, ale určite si tiež dačo nájde, v čom bude dobrý. ľúbime ich najviac na svete a neviem si predstaviť, žeby som ich nemala.