Bezplienková metóda - skúsenosti a rady

janadidiova
15. jan 2018

ahojte maminky
som tu nová, ani neviem, či som si vybrala správnu sekciu alebo je tu aj nejaká plienková téma 🙂
Skúsila už niektorá z Vás bezplienkovú metódu? ja ešte len čakám babo ale už teraz si zisťujem informácie, rozmýšľala som nad plienkami z ekobavlny, ale určite by som rada vyskúšala aj bez plienok. Len neviem, ako to funguje v nemocnici po pôrode, či mi babatko dajú hneď, alebo všade je to inak? Ako budem praktizovať bezplienkovu metodu v nemocnici, keď budem mať problémy sama so sebou 🙂 Hehe..je to moje prvé, určite sa budem báť ako správne babo držať, kojiť a podobne. Ak by som aj v nemocnici plienkovala, nie je to problém po niekoľkých dňoch už doma v pohodlí prejsť na bezlienkovú? A tiež ma zaujíma, ako sa to rieši, keď ste s babom napr. v meste na nákupoch v kočíku a dá mi signál, že potrebuje a budem niekde uprostred námestia. Nosíte so sebou nejaký nočník? Ďakujem za info.

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca tema bola zalozena 2018😁 ked to bola "velka moda" zaujimalo by ma kolko maminiek teraz preferuje taku uzasnu metodu? A kolkym sa to 100% podarilo, hm???

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bluka2
11. júl 2020

V pôrodnici by som si nenechala vziať dieťa, maj ho pri sebe. Ak teda chces. Je tvoje a nie ich ...

bluka2
11. júl 2020

A drzim palce. Fandim vsetkym, čo šetria planétu. Môj bol taky, že aj keď mal plienku, preferoval vykonať potreby už ako malé bábo, keď som ju dala dole. Tak som ju skúšala dať dole a celkom to fungovalo. Keď mal okolo roka možno s pár výnimkami kakal už iba bez plienky a v 17 mesiacoch je odplienkovany celkovo deň & noc. Teda verím, že keď človek je v stalom kontakte s dieťaťom, že ta metóda môže fungovať.

yipsylonka9742
11. júl 2020

@bluka2 no ale to nema nic spolocne s bkm...
To co si napisala je iba max. sikovnost (rozumove uvedomenie sa vhodne veku ) tvojho maleho ...

bluka2
11. júl 2020

@yipsylonka9742 myslim, že tak na 90% máš pravdu. Ale ten zvyšok je niečo iné. Lebo keď mal tak 8 mesiacov, sme boli mesiac na konci sveta, kde sa dali kúpiť iba také plienky najhoršej kvality, čo si teraz v Európe ťažko predstaviť. Proste cítiť v nich mokro ako v latkovych. Vtedy do nich nikdy necikal a nekakal a to mal vtedy ešte aj celý mesiac taku miernu hnačku (asi z tých iných baktérií, keď si všetko dával do pusy v tom veku). To aj v noci začal byť taký nekludny, inak než na kojenie, že som otvorila tu plienku a vycikal sa, aj 3 krát za noc. Podľa mňa som vtedy mohla teoreticky v tomto pokračovať, keby ma nezlakalo potom zas pohodlné zmýšľanie plus fakt, že bola potom bola zima a nie sme typy, čo radi sedia doma... Takže to nie je len o tom, že by bol nejako sikovny. Domnievam sa...

cicuca
11. júl 2020

@yipsylonka9742 no práve toto je princíp BKM. Čo si ty pod BKM predstavuješ, že túto metódu tak zavrhuješ?

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca a kolko maminiek teraz preferuje tuto metodu?

bluka2
11. júl 2020

@cicuca ja úprimne neviem presne, ako má byt tá metoda, toto bola moja vlastná 😉. S ďalším dieťaťom by som sa pustila minimálne do čítania o tom po týchto poznatkoch...

yipsylonka9742
11. júl 2020

@bluka2 noooooo a sme doma😁💕

cicuca
11. júl 2020

@yipsylonka9742 ale to ja neviem a ani to nemám odkiaľ vediet. Ak ťa to zaujíma, urob anketu 😉 ale mňa zaujíma, že čo si ty pod BKM predstavuješ?

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca nooooo a sme doma🍬😄🤗

bluka2
11. júl 2020

@yipsylonka9742 prečítala som si teda celú diskusiu a nesúhlasím s tebou, hlavne s tou časťou o zahraničí. V zahraničí som práveže ľudí videla s tým kyblikom, aj keď do tej škôlky, ktorá bola od roka to nebolo treba 😉 myslím, že nejde o usetrenie na plienkach omg. Takí ľudia práveže tendencbe skôr kupujú tie drahšie eko plienky s menej chemikáliami v nich

cicuca
11. júl 2020

@bluka2 presne o tom to je, že vnímaš potreby dieťatka. Je to taká komunikácia ❤️ je to o tom, že dieťatko dáva signaly, keď sa potrebuje vyprázdniť alebo dá najavo, že sa do plienočky vyprázdniť nechce a vyprazdni sa do plienočky, iba keď nemá inú možnosť. 😉

yipsylonka9742
11. júl 2020

@bluka2 😄😄😄no ved dobre

bluka2
11. júl 2020

@cicuca vieš co, aj s prvou som to mala, ale zmizlo to v čase, keď mala 7 mesiacov a bol taký (aj keď krátky) pokus, že s ňou ostane otecko na materskej... Vtedy to prestala robit a začala do plienky. Sme akoby stratili tento náš systém. No, mám chuť na tretie, aby som to mohla otestovať 😁

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca si to po sebe precitaj 😄😄alebo radsej daj niekomu inemu

yipsylonka9742
11. júl 2020

@bluka2 hokusi pokusi 😄😄😄 aky dospely - take dieta

cicuca
11. júl 2020

@bluka2 držime palce, nech sa podarí ❤️ a som zvedavá, ako vám to pôjde. Podľa komentarov si spolu s detičkami perfektne rozumiete už od prvých chvíľ 😉
Pre dcérku to asi bola dosť veľká zmena, ale aj 7 mesiacov je super 🙂

cicuca
11. júl 2020

@yipsylonka9742 to, že si mi neodpovedala je asi jasný znakom toho, že skutočne vieš o čom BKM je ;)

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca nevadiii, hlavne ze ty vies😄😁😁

diduska777
11. júl 2020

Ja som s oboma dcerkami fungovala na tejto bezplienkovej KOMUNIKAČNEJ metóde, pretože hlavne slovo nie je Metoda ale komunikácia. Dieťa dáva signály a rodicia ich nie vždy zachytia.. a presne o tom to je o potrebách dieťatka. Neviem ale ja som si vždy predstavila ako by mi bolo s prepáčením na hovno keby som v ňom doslova musela byť alebo sedieť/ležať.. aj keď len na chvíľu proste mi ta predstava nie je príjemná a radšej je človek v suchu ako mokrý alebo posraty... preto je aj pre to dieťa prirodzenejsie byt v pohodlí a tak sa vypýta... Moja mladšia dcérka mala silný atopicky exem a vďaka tomu že som ju dávala na potrebu vtedy keď sa vypýtala nemala take problémy s kožou, nebola zaparena a ani vystipana. A aj ak mala dlhší čas na sebe plienočku keď sme niekam išli (cesta autom, diaľnica, nie vždy sa dá hocikde zastaviť) a hlavne v lete mala potnicky a strašne ju to svrbelo takze ona plienku odmietala a ani som jej ju ani nedávala, iba ak sme boli mimo domu aj to na další a čas hlavne v zime. V lete som jej tiež plienku nedávala a dala som ju pisat aj vonku keď jej trebalo. Sú deti ktorým nevadí byt v mokrej plienke a potom take ktorým to je jedno, ale sú aj take čo to neznesú... takze veľa záleží od povahy a potreby dieťatka. Nemyslim si že by to malo nejaký zlý vplyv na dieťa alebo by to bolo trápenie... a nie je to len móda alebo hokus pokus, pre nás v primitívnych kmeňoch takto deti s matkami bežne fungujú keďže tie matky majú deti na sebe prevažnú časť dňa a dávajú ich vyprázdňovat podľa ich potrieb, čiže reagujú na dieťa a napĺňajú aj tuto potrebu rovnako ako hlad, smäd...