Bojím sa pôrodu, som pod tlakom a nemá mi kto pomôcť.

sentihela
26. sep 2019

Ahojte, ja ani neviem ako zacat ale bude to dlhe.

Hladam na tomto svete zienku, ktorá to mala aspon trochu podobne, alebo nebodaj rovnake pretoze som na vsetko co popisem sama a nikto ma v tomto zatial nevie pochopit...

Bojim sa totiz porodu a to velmi velmi . Odjakziva mam problem psychicky prezit akekolvek vysetrenie, z doktorov mam hrozu, hanbim sa pred nimi, vacsinou mam problem rozpravat, stuhnem, je mi to strasne neprijemne a trapne vobec sa vyzliect do spodneho pradla aby ma niekto zakladne vysetril. Kazdy rok velmi zle prezivam gynekologicke vysetrenie , par dni pred tym nespim, trasiem sa ked si na to len spomeniem dostanem paniku, rychlo dycham a neviem sa ukludnit.. Moja gynekologicka ma prehliada iba tak ako naozaj musi, vzdy pri tej cytologii krvacam, lebo som zatata stuhnuta a niekedy nieje ani mozne ma vysetrit. placem, stiskam rucky na kresle a tyzden po tom vysetreni sa citim ponizena, akoby znasilnena ( cos om nikdy nebola takze iba mam taky pocit), proste je to strasne ponizujuce pre mna niekde sa vyzliekat, na sono prsnikov chodim do ineho okresneho mesta lebo som nevedela najst ambulanciu kde by ma vysetrovala zena a aj vtedy mam problem to vystat aj ked je to lepsie. Neviem si predstavit ze by pri akomkolvek vysetreni bol muz, je to pre mna strasna predstava, beriem HAK ale ak nahodou aj v lekarni pracuje muz, nejdem k nemu, proste mam nejaky blok . Vysetrenie mi je kazde uplne hrozne , placem, ako male decko robim sceny, viem je to hamba ale ja s tym v tej chvili neviem bojovat, moja doktorka mi minule pri kontrole povedala ze ma rovno zaockuje a ja som plakala ako retard ze dostanem injekciu... viem pre niekoho je to uplne trapne a doprial by mi ,,skutocne,, problemy a ja nepochybujem ze na svete je tolko bolesti ze by som mala drzat hubu a krok , ale dusi ma ze to nemozem nikomu povedat pretoze presne toto si o mne myslia ze som narusena a rozmaznana...a zila by som si takto aj nadalej a isto by som na totoneumrela ale problemom je ze uz mam dost vysoky vek ( 30 rokov) a okolie na mna tlaci aby som mala dieta... Partnera mam uzasneho, sme spolu uz 11 rokov a lepsieho muza si neviem predstavit a aj on uz velmi dieta chce, tuzi po nom. rodicia a svokrovci detto. Lenze ked ja cely zivot zijem tento svoj strach, nikdy som deti ani nechcela lebo si skratka neviem predstavit ze ho privediem na svet... Keby existoval porod ze by som spala aspon dva dni a o nicom nevedela... mam z toho paniku uz len ked s tym na mna niekto vybafne ze kedy bude dieta ono sa to strasne blizi, lebo uz nemam vela casu otalat ale ja nedokazem urobit vsebe to rozhodnutie, je to sebecke a otrasne, ale ja si neviem predstavit ze to dieta budem mat rada ked si koli nemu toto vsetko prezijem a to este neviem o komplikaciach ktore mozu nastat... je mi strasne ked pocujem o nastrihoch, klystyroch, o tom ponizeni v sprche so sestrickou po porode, pred porodom, plno krvi vsade, ze sa mozno pokadim na stole pri porode, ze tam bude porodnik, chlap ma uvidi, proste... ako sa mi to bude hojit ci uz to bude prirodzeny alebo cisarsky porod, ze v tehotenstve budem vracat ze budem chodit stale na nejake vysetrenia lebo tak sa to robi a ja bojujem aj s tou kontrolou ked je to pre mna 1 x za rok...bojim sa aj kojenia, nemozem to nikomu povedat lebo ma odsudzuju, ale je mi to strasne ponizujuca predstava ze dam moj prsnik dietatu do ust , neviem tu predstavu ani vystat, vyzera to strasne bolestivo a pre mna neprirodzene aj ked viem ze je to ta najprirodzenejsia vec, ja si v hlave neviem pomoct ked to niekde vidim, utekam prec, neznesiem na to ani pohlad...je to tak sklucujuca predstava ze ja vam to ani neviem popisat co sa vo mne deje... samozrejme moje blizke okolie vie aka som precitlivela ale ja nechcem byt v tomto taky sebec a nedat dieta mojmu partnerovi , rodine... vobec neviem co mam robit, radia mi psychologa ale ja nemam tolko penazi, vacsina chce 50 eur za sedenie to si proste nemozem dovolit k nemu chodit...a ani neviem co by som mu povedala, teda jej lebo chlapovi by so asi nesla... ze som taka zla zena ze egoisticky pre svoje ,,pohodlie´´ neprivediem na svet dieta resp. sa o to nepokusim ? ( lebo ved dnes uz ani to nieje len tak ze chcem, mam) . je to v tychto momentoh velmi tazke zit sama si sebou ale ako to mozem urobit tak uzasnemu muzovi zemu nedam dieta ? poradte mi prosim co mam robit,

vulka
26. sep 2019

A prečo si ešte nebola u psychológa?

veronikaszabova
26. sep 2019

@sentihela co mas robit? Smer dobry psycholog, pripadne psychiater.
Zeny na MK ti v tomto nepomozu.

zuzkapap
26. sep 2019

Psychiater je na Slovensku zadarmo. Stačí ti výmenný lístok od tvojej obvodnej lekárky. Držím palce, dúfam že čoskoro vyhladas odbornu pomoc lebo toto sa inak riešiť nedá.

fokuska
26. sep 2019

@sentihela Urcite to chce psychoterapiu. Cudujem sa, ze ta v tom este partner nepodporil ked je to taky extrem ako popisujes. Musi vidiet aj on ze to nie je ok.
A nie u kazdeho psychologa sa plati, to je vacsinou vyhovorka.

pininka1
26. sep 2019

V žiadnom prípade ťa nechcem strašiť, len motivovať aby si urobila niečo so svojím životom a uvedomila si že je to len pseudo strach. Mala som susedu, ktorá prežívala to iste, roky nebola nikde u lekára, nevydala sa,práve preto aby nemusela mať deti. Nakoniec tesne pre 50tkou pre nejakú banality musela byť hospitalizovaná a ten strach ju tak premohol,že dostala na druhý deň infarkt a zomrela. Neverím že chces takto prežiť celý život, sú na to špeciálni tréneri a psychológovia ktorí dokážu pomôcť prekonávať takéto fobie. Ale začať musíš od seba. Ty musíš chcieť.

h_petra
26. sep 2019

Toto je na psychiatra, psycholog ti nepomoze.
Cudujem sa, ze si to uz sama neriesia niekde, takto zit musi byt strasne.

lala123
26. sep 2019

@sentihela určite vyhľadaj psychológa sama to nezmeníš.Mas to už hlboko zakorenené. V profile mas, že si z Ba, skús vyhľadať psychológa, ktorý robí hypnózu. Ak to vie človek robiť správne tak sú potom dobre výsledky.ked pôjdeš k lekárovi tak si ho predstav ako sedí ráno na wc je to človek z masa a kosti presne tak ako ty😂a predtav si čo vsetko už oni videli....držím palce

sentihela
autor
26. sep 2019

@pininka1 jasne ze takto zit nechcem... a jasne ze by som chcela aby to bolo inak, ved mne sa takto ani v beznom zivote nezije lahko... nieto este teraz ked je v hre tehotenstvo a porod...

danielahamar
26. sep 2019

Určite sa ti nič nestalo, keď si bola dieťa? Určite smer psychiater, držím palce, neboj dobre to bude, len musíte prísť na problem.

sentihela
autor
26. sep 2019

@zuzkapap skusala som sa pytat u svojej doktorky, ale povedala mi ze sa mam vzchopit a ze som prehnane precitlivela, ze ludia sa s tym musia vysporiadat sami, ze toto na odporucacie vysetrenie nieje.. ale ja som sa pytala vtedy na psychologa, lebo niekde som citala ze ked to predpise dr. tak neplatim ...ale nepochodila som, povedala mi ze ked nabuduce mi bude vychadzat ockovanie povie mi to vopred aby som nerobila take sceny...ze sa mam na to pripravit doma...

mima86
26. sep 2019

@sentihela ja ked som si od obvodnej pytala odporucenie, bez slova mi ho dala, na nic sa nepytala, len mi povedala,ze ak to tak citim,ze mi to samozrejme vypise

83lenka83
26. sep 2019

@sentihela som podobny pripad, ked som mala ist niekde na vysetrenie a zbadala som chlapa tak som utiekla, ku zenskemu som prvy x isla ked dom otehotnela v 27 rokoch, cele tehu som neabsolvovala ziadne vysetrenie zo spodu, vytery som si robila sama na wc. Nikto ma nevedel pochopit a ani som s tym nemala chut bojovat, nikto ta nutit do nicoho nemoze, rodila som sekciou a ani v nemocnici ms nikto nepozeral lebo som to striktne odmietla, jedine co bolo, ze ma sestricka musela zacievkovat.

sentihela
autor
26. sep 2019

@fokuska nieje to vyhovorka chcela som ist k psychologovi ale nemam na to peniaze, tu v BA chcu strasne peniaze za jedno sedenie a u mna to isto nebude len jedno... ale ked som si zistovala ze by som mohla dostat od dr vymenny tak som sa jej na to opytala, a povedala mi ze som len prehnane precitlivela, ze som dospela tak sa mam s tym pobit... najlacnejsie sedenie som nasla za 35 eur to je strasne vela keby som musela codit pravidelne... to je 140 eur mesacne ak by som chodila len raz do tyzdna...

pieksamaki
26. sep 2019

@sentihela
V prvom rade ti napisem,ze neexistuje clovek bez problemov....je normalne o tom hovorit,zvlast v dnesnej dobe...a citanim inych pribehov inych ludi si ten strach este zvacsis....
.verim,ze najdes odvahu ....a najdes si cas na psychoterapiu....ano ta cena za psychoterapiu byva uz taka vysoka...ale mozno par sedeni je preplacane poistovnou...sama neviem....ak by tu boli zienky ktore vedia dat aktualnejsie info....tak snad ti napisu....ale nie su to vyhodene peniaze...treba na tom popracovat.

Tu ma napada na odlahcenie vtip:
2/3 ludi sa lieci na psychiatrii a zvysok 1/3 ludi beha volne po svete..... 🙂

simca06022011
26. sep 2019

Toto je na psychiatra, výmeny lístok ti už mala dať obvodná lekárka. Ako žiješ s partnerom, v živote s mužom? Veď keď nevieš sa ani rozprávať s lekárom mužom, ako riešis ostatné veci s lekármi? Tentontvij problém určite nevznikol zo.dns na deň, ako si chodila k lekárom v detstve? Ano máš pravdu, je to také divné, priam trápne, nie každej z nás sú vyšetrenia príjemné ( Divím sa ak niekomu), ale nevyvadzame, čiže určite by si to mala riešiť s odborníkom a popracovať na Tom, keďže si uvedomujes sama že toto je problém. Môže sa stať ( dúfajme že nie), že budeš naozaj potrebovat lekársku pomoc a kvôli tejto fóbií budeš mať porbkemy s liečbou ( nemocnice sú plné lekárov, veľa ozajstných odborníkov sú naozaj chlapi, a je tak málo lekárov že niekde ani nie je možnosť vyberať že teraz sa dám vyšetriť iba žene)...

sentihela
autor
26. sep 2019

@mima86 a co si jej povedela? nevies nahodou ze ci mozem na tom trvat alebo tak ? neviem ci to z nej dostanem na druhy krat uz sa hanbim sa jej na to znova pytat ..☹

mirro
26. sep 2019

@sentihela tvoj strach,panika sa týka len lekárov? Trvá to od detstva? Nepamätáš sa, kedy to začalo?čo bolo spúšťačom? V každom prípade, odbornú pomoc musíš vyhladať. Tvoj strach je v hlave, a psychológ alebo psychiater príde na príčinu a pomôže ti. Nerob somariny, nevzdávaj sa myšlienky na vlastné deti. Všetko sa dá riešiť.

reklamka
26. sep 2019

Pokial viem, stale plati, ze vymenny listok k psychiatrovi nie je potrebny. Takisto ako napr. na gynekologicke vysetrenie.

simapb
26. sep 2019

ja som zacala chodit k psychiatrovi pred dvoma mesiacmi, ten je bezplatny a nepotrebovala som nic od obvodnej doktorky...psychiater mi stanovil liecbu plus odporucil sedenia u psychologa formou terapie...ked som sa ho pytala ci to je spoplatnene tvrdil ze urcite mnozstvo je preplacane a nad nejaky ramec si uz platis...dnes tam idem prvy krat tak uvidime ci to tak naozaj je pretoze ja tiez si nemozem dovolit take velke peniaze nakolko nepracujem

sentihela
autor
26. sep 2019

@simca06022011 ja prave nemam problem s muzmi a zenami beriem ich rovne ale akonahle na mna ma niekto siahat alebo proste riesit so mnou nieco zdravotne , pre mna vysoko intimne, tak to nejde, muz v bielom plasti proste pre mna predstavuje nieco nepredstavitelne....a samozrejme to je problem, ako som uz spominala, aj na sono musim chodit uplne inde, ambulanciu bez muza som nenasla...

majah212
26. sep 2019

@sentihela nájdi si vo svojom okolí psychiatria (zenu,muža) a zavolaj si priamo do ich ambulancie
K psychiatrovi nepotrebuješ výmenný lístok. Psychiater posúdi nasledne či k nemu patris alebo ti dá výmenný lístok k psychológovi. Je super že to riesis uz to len dotiahnuť do úspešného konca. K psychiatrovi môže ísť s tebou aj partner na prvé sedenie.

sentihela
autor
26. sep 2019

@simapb a prosim ta mozes mi napisat ( aj do sukromenj spravy ak ti to je neprijemne ) ze ako to prebieha? to sa mam len objednat, zaklopem na dvere v termine a zacnem hovorit alebo on sa pyta prvy ? ja ani neviem ci to viem niekomu tak celistvo povedat aby to chapal, urcite sa zase rozplacem a nebudem vediet suvislo hovorit , neviem vobec ako to chodi ? a psychiater uz predpisuje aj lieky na to, budem musiet nieco brat alebo existuju aj terapie, alebo teda ze navstevujes psychiatra ale lieky ti nepredpise ?
dakujem ti

sentihela
autor
26. sep 2019

@majah212 dakujem ti ale to mam len tak zavolat ze dobry den mam problem date mi termin ? a budem to mat niekde v zaznamocH? nevies kto vsetko to bude vediet ze chodim k psychiatrovi?

sonnenshein
26. sep 2019

@sentihela Pripada mi to ako panicka porucha. Ako Ti baby radili, skoc k psychiatrovi, obcas staci malo a spravi to s Tebou zazraky.
Osobna skusenost 🙂

h2so4
26. sep 2019

V Trnave v CPPR (Centrum pomoci pre rodiny) majú psychológa a je zadarmo. Stačí zavolať na t.č. 0948 020 412 a povedať, že sa chceš objednať na sedenie k psychológovi. Dohodneš si termín a potom buď začneš rozprávať sama alebo ti bude klásť otázky. Plaču sa neboj, je to psychológ a je zvyknutí. A on ťa tiež môže odporučiť aj niekam inam.

petruldo
26. sep 2019

@sentihela k psychiatrovi vymenny listok nepotrebujes, dokonca to ani obvodacke nemusis hovorit. Najdi si takeho čo robi na poistovnu, a ak budeš potrebovat aj psychologa výmenný ti da psychiater

simca06022011
26. sep 2019

@sentihela ked si myslíš že dostaneš okno a paniku a nebudeš vedieť čo povedať, napíš si to predtým na papier... Určite sa ťa opyta čo ťa trápi a aký máš problém...

majah212
26. sep 2019

@sentihela áno zavolaj,povedz aky máš problém a sestrička ťa objedna. V záznamoch to nikde nebudeš mať. Ani tvoja obvodná to nemusí vedieť. Nikto to nebude vedieť, pokiaľ to sama nepovieš.

angi07
26. sep 2019

@sentihela vymen si obvodnu...ked ides do ineho okresu pre ultrazvuk tak mozes pohladat druhu doktorku kt.bude ochotna ti dat vymenny listok.

mima86
26. sep 2019

@sentihela nic, len ze by som ju prosila o vymenny listok k psychologovi. vobec sa ma nepytala,preco a za co, hned mi ho vypisala a potom sme presli k rieseniu ineho mojho zdravotneho problemu. ci to je narokovatelne neviem, ale myslim si,ze vseobecny lekar nie je opravneny hodnotit psychicke zdravie, rovnako ako ta posle s ekzemom k odbornikovi, mal by aj k v tomto pripade,kedze na psychologicku ani psychiatricku liecbu nema opravnenie. prinajhorsom jej povedz,ze ches ist aspon na posudenie,ze ci ozaj je to len tvoja precitlivelost,alebo nie. nech to zhodnotia odbornici. inak ja som tam tiez prvy krat isla s malou dusickou,ze mi povedia,ze vsetko si len namyslam. nastastie to tak nebolo,prijali ma a trochu sa mi ulavilo.

katarinka89
26. sep 2019

@sentihela choď k cvokarovi