Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

"Chudera v bielom" v neonatologickom centre

niki101988
23. apr 2014

Robím sestru v jednom neonatologickom centre. Mamičky sú všelijaké, proste aj matka je človek. Som sestra a koordinátorka zároveň, oboznamujem maminky už pred tým než porodia predčasne čo sa može diať, prečo im musia urobiť akútnu sekciu zo strany bábatka alebo ich, to ako sa o ich bábo postaráme v našom neonatologickom týme. Samozrejme bez emócii sa to nezaobíde, ale s tým človek musí pri tejto robote rátať. Najhoršie však je, že musíme ako sestry zhodnotiť ako sa matka o dieťa stará, zaujíma a pod. Vačšina týchto detí cvičí Vojtovu metódu, má veľa zdravotných handicapov... Teraz mám jednu maminku, no modelka, za bábom síce chodí denne ale len hodinu max hodku a pol. Informovala som aj lekárov, doteraz sa nenaučila cvičiť, bábo si vie s problémami prebaliť, kŕmenie jedna katastrofa. O pár dní by mala ísť slečna domov a odo mňa budú chcieť vyjadrenie. Ja viem, že takéto bábo je záťaž v istom slova zmysle, ale mám strach povedať MATKA O.K. zvláda. Pani som už informovala spolu s lekárom a kolegyňou, kým to nezačne riešiť vrchnosť, tie vybrané slová to ste mali počuť. Teraz mám trošku výčitky či som nereagovala prehnane, ale zároveň aj viem, že nie
Matka mi nakričala, že jej závidím dieťa, to ako vyzerá, lebo ja som len chudera v bielej uniforme a tým demonštrujem svoju silu a pod., žiaľ nedá si povedať, že odkedy sa riešia zanedbania, zneužívania, nemocnice sa musia chrániť a u nej je tá starostlivosť nulová
Cítim sa biedne, ale tieto deti naozaj potrebujú vačšiu starostlivosť ako zdravé donosené

saska.t
23. apr 2014

@niki101988 ak si plnis svedomite svoju pracu (poslanie) nemas mat preco zle svedomie a vycitky a sama to musis citit,ze robis pre to dietatko vsetko len to najlepsie,aby prezilo plnohodnotny zivot,hlavu hore,ludia su vselijaki a hlavne tie modelecky 😉

mikys1
23. apr 2014

Ahoj mala som dve predčastniatka 1600g/ teraz skoro 14r. slečna/ a 1190g/ teraz skoro 11r. slečna/ a viem o čom hovoríš aj ja som zažila maminku dvojičiek , s ktorými bolo treba cvičiť vojtovku a jej koment k tomu, že ona ich nebude trápiť a tak, najradšej by som ju niekam nakopala. Mne povedali, že tá menšia nebude chodiť, tak ja som pridala i keď som plakávala spolu s malou /až ma museli sestričky brzdiť lebo bola vyčerpaná 🙂/ a to nevravím o kojení veľa matiek si myslí,že ak je dieťa v inkubátore, že sa to nedá , ale som živým príkladom, že to ide len treba niečo obetovať prvú som kojila 19 mesiacov domov išla 6 týždňov po narodení a druhú 18m. domov išla ako trojmesačná , lebo aj zle priberala , ale nevzdávala som sa priberala málo ,ale predsa.Ozaj kým boli v nemocnici som vstávala aj v noci a každé dve až tri hodinky a odsávala si , mala som elektrickú odsávačku takže mi to netrvalo dlho a nosila som aj do nemocnice mlieko pre ostatné deti 😉 Ozaj a tá menšia chodí bez väčších problémov , aj sa neurologička čudovala

niki101988
autor
23. apr 2014

@mikys1 Ďakujem za odpoveď, tak to gratulujem k týmto slečnám, nech robia len radosť, pre nás nie je nič krajšie ako keď sa maminky prídu ukázať po polroku a povedia: Pamatujete Sestro? a priznám sa nech som akokoľvek profi slzičky mám nie raz, keď viem ako tie deti boli na druhej strane nie raz a teraz sa im darí kvoli tomu, že mama chce aby dieťa chcelo. Cvičiť treba aj keď dieťa plače, ale to pochopia len matky ako Ty

sisaha
23. apr 2014

@niki101988 si dobrá sestra a nemáš sa prečo cítiť zle..Chudera je tá, ktorá ťa tak nazvala..Ak to naozaj nezvláda, tak napíš pravdu.

majka777
23. apr 2014

predovsetkym chran to dietatko, ktore sa chranit samo nemoze...reci su reci, jednym uchom dnu a druhym von...mas krasnu a urcite psychicky narocnu pracu, tak sa treba proti takymto vystupom obrnit 😉

ivett1
23. apr 2014

@niki101988 wau, ja by som takúto prácu robiť nemohla...som veľmi citlivá, čo sa týka detí ...takže máš môj obdiv a nedaj sa znechutiť takými "mamičkami" ...určite je viac tých, ktoré ocenia, čo všetko pre ne ty aj tvoje kolegynky robíte😉...hlavu hore a napíš vyjadrenie podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia🙂 ...

klincek
23. apr 2014

@niki101988 predovsetkym si zasluzis velke "dakujem" za pracu, ktoru robis. verim, ze ju robis najlepsie, ako vies - to totiz nie je obycajne zamestnanie, ale poslanie..dokaze to len malo ludi, a robia to z presvedcenia a z lasky k detom. vo svojom okoli takych vela nepoznam. a je smutne, ze toto si neuvedomia prave ti, ktori by mali ako prvi ..teda matky tych deti ☹
urcite si urobila presne to, co si urobit mala..povedala si pravdu v zaujme dietata. ak by si urobila opak a nieco by sa babatku stalo, tak by si si to vycitala.
chudera je tu niekto celkom iny..a fakt nedokazem pochopit, ze ani dieta nie je pre niektore zeny dovodom, aby sa prestali sustredovat sami na seba-lebo jej reakcia sveci akurat tak o jej plytkosti a sebeckosti. niekedy je zivot velmi nespravodlivy..kolko zien by sa radsej tri dni neucesalo a s dietatom by boli kazdu moznu chvilu, aby sa mu mohli venovat 😖 snad sa este spamata. no dufam, ze takychto "zasluzilych matiek" tam nemate vela.

090379
23. apr 2014

@niki101988 Ahoj. V prvom rade ti chcem poďakovať za prácu, ktorú robíš. Môj malý sa narodil v Prešove, bol tam v inkubátore 6 týždňov a ja som dodnes vďačná takým sestričkám ako si ty za to, že zachránili môjho drobčeka. Nemaj vôbec výčitky svedomia...je to predsa len v záujme toho malého človiečika čo za nič nemôže a bojuje aj keď jeho matke zrejme na tom nezáleží. Tým že robíš s takýmito detičkami ,nemala by si si nič vyčítať a fakt robiť len to čo je pre nich najlepšie. Držím palčeky aby sa ti v tvojej práci len a len darilo, a hlavne aby si pomohla čo najviac tým maličkým drobcom 🙂 🙂 🙂

adri266
23. apr 2014

@niki101988 zial, aj to patri k Tvojej praci.
Ja som ucitelka, beriem svoju pracu vazne, bavi ma. Ale, na pol roka ani na konci roka nemam problem dat ziakom, ktori to flakaju 5, a nepustim ich tak k mature. Mala si vidiet tych rodicov, co pridu orodovat. Mne je trapne kvoli tym detom...oni vzadu len oci prekrucaju a ich rodicov to mrzi viac, ako tie decka 🙄
Ale nepopustila som. Ucim ANJ, je to maturitny predmet, ako mozem niekoho pustit na maturu, ked nie je schopny povedat vetu???
A ano, hryzie ma potom svedomie, su ziaci, kvoli ktorym nemozem spavat. Ak dostava napr stipendium a kvoli tej 5 ho nedostane, mrzi ma to. Na druhej strane, preco neurobil vsetko preto, aby dostal lepsiu znamku???

Tak aj Ty to ber tak. Je to Tvoja praca. Niekedy musis byt aj Ty asertivna. Ber to tak, ze dietatku polepsis ci pohorsis tym, co napises.
A este jedna vec, stavim sa, ze ta ista osoba, o ktorej si pisala ma tu na MK milion prispevkov o mode, o tom, aka je skvela mama a pod. A skutek utek 😔 😔 😔
Rozhodni sa, a stoj si za svojim rozhodnutim.

mikys1
23. apr 2014

@niki101988 Ďakujem 🙂

kaciatko2912
23. apr 2014

@niki101988 Ahoj.Aj ja som porodila syna v 33t. Bola som v Martine,sestricky na JIS boli celkom fajn....az na niektore.Potom sme presli na vyssie oddelenie a tam to bolo super.Chodili sme s muzom za malym kazdy druhy den a nosila mu odsate mlieko.Snazila som sa pre malinkeho robit vse ci bolo v mojich silach....ked prisiel cas,ze mozem byt s nim v nemocnici bola som velmi stastna...ale zaroven aj prekvapena niektorymi matkami a zdrav.sestrami.Mam pocit,ze niektore zeny si vobec nezasluzia byt matkami....ked jej dieta plakalo revala po nom ako zmyslov zbavena,kojenie odflakla ako sa len dalo a povedala,vsak oni ta dokrmia...a ked jej mala plakala a sestricky ju volali k dcere tak sa vyjadrila dajte jej cumel....ked som sa jej snazila milo dohovorit tak som bola ta naj krava....pomyslela som si svoje.A ked som bola pri svojom synovi tak som obcas kukla jej malu....bola taka malinka a krehunka az mi jej bolo luto.Ale nic s tym clovek nenarobi....tak ako ti tu pisali ine maminky napis len pravdu....a aj tebe bude lepsie a vykasli sa na sproste reci....ty by si si mala robit svoju pracu rozumne a svedomito co iste aj robis.Tak prajem vela stastia a uspechov,bo mas velmi narocnu a krasnu pracu.S este jedna veta,moj syn Simon ma 17mesiacov a nik nan by nepovedal,ze bol skorej narodeny.Je to moja energeticka baterka.

sandracs
23. apr 2014

@niki101988 A v prípade, že povieš, že matka nieje zatiaľ O.K, čo sa bude ďalej diať? zostane bábo zatiaľ u vás a ona dostane ešte čas doučiť sa, či sa bude hľadať iné riešenie?

niki101988
autor
23. apr 2014

@sandracs Bude to riešiť sociálka a najma sa bude kontaktovať otec ako druhý rodič a všetko sa bude musieť riešiť s ním

sandracs
23. apr 2014

@niki101988 No ťažké rozhodovanie....a keď ste jej ukazovali ako prebalovať, ako kŕmiť...ona nereagovala? Podľa toho, že chodí každý deň vyzerá, že má o dieťa záujem - ale mať záujem a vedieť postarať sa nieje totožné... Neviem ako sa správa ke´d príde za dieťaťom, ani aké má rodinné zázemie, tak sa neviem dobre vyjadriť...možno keby ešte dostala čas a možnosť sa to doučiť, ak by malá ešte mohla zostať na odd.

A k tej "chudere v bielom" - viem, že sa Ťa niektoré spôsoby mamín dotknú, hlavne keď sa niekoľko dní-týždňov obetavo staráš o ich deti a nesieš takú veľkú zodpovednosť. Ľudia, keď sú pod tlakom a v strese z obáv o svoje zdravie alebo o zdravie detí sa častokrát zachovajú nevhodne, alebo povedia niečo, čo ani tak nemyslia rsp. za a čo sa neskôr aj sami hanbia. Ak tento prípad dopadne dobre, môže sa Ti ešte stať, že Ti práve táto mamina o pár rokov poďakuje.
Narodenie chorého dieťatka je záťaž pre každú ženu, zvlášť ak jej doteraz v živote všetko vychádzalo. Môže pociťovať strach z dotknutia sa dieťatka, aby mu neublížila aj s cvičenia, rovnako ako zahanbenie, lebo sa od nej očakáva ako od matky, že sa dokáže postarať. V súčasnosti sa veľa žien učí starostlivosť dieťatko "za jazdy", a pri chorých je to o to zložitejšie. Bola som pár rokov po zdravotke, manžel je lekár a keď bolo treba s malým cvičiť, bolo to dosť náročné aj pre nás - o čo viac to musí byť pre ľudí bez akéhokoľvek zdrav. vzdelania. Na a preto sú tie reakcie niekedy také aké sú, ale myslím, že väčšina žien/aj mužov/ si Tvoju prácu veľmi cení tak ako aj ja. Želám veľa síl a správne rozhodnutie.

niki101988
autor
24. apr 2014

@sandracs
@adri266
Ďakujem za rady Dámy. Tak som sa rozhodla, podnet na sociálku v prípade, že matke odmietne navrhované kroky a otec nebude vedieť o tom čo sa deje. Zajtra je v pláne stretnutie s otcom primariátom a prednostom. Dieťa ešte ostane u nás, ale žiaľ musí sa to riešiť, lebo potom by to riešila poisťovňa prečo za čo a načo
Mňa sa nedotýka kto mi čo povie a ako. Neriešim matku, ktorá vidí svoje dieťa prvý raz a začne šalieť, riešim už len tie, ktoré by mali vedieť sa o svoje deti postarať, mňa buzerujú, ale seba nevidia

adri266
24. apr 2014

@niki101988 ber to tak, ze to robis kvoli tomu dietatku. Mozno sa madam konecne rozhodne starat sa.

kaktusik007
24. apr 2014

@niki101988 aj tak je to krute, podnet na socialku... . ja si pamatam, aka som bola mimo zo starostlivosti o starsieho - kde a ako chytit, ako prebalit... bol to des a to mal 3330 gramov... neviem si predstavit, ake by to bolo, ak by mal cosi okolo kila...

podla mna sa to uz prehana - s tymi akoze "Luckami"... Na druhej strane, velmi dobre chapem, ake je dolezite - naozaj dolezite - spravne cvicenie pre takto nedonosene deti, s mladsim som cvicila vojtovku a ono vlastne od starostlivosti pocas prvych rokov zivota velmi zavisi vsetko - ci dieta bude chodit, ci bude mat dostatocnu intelektovu uroven.....

tazke to mas.... ale iba ty vidis, ako sa matka sprava - a ako velmi je to s nou zle..... mozno to naozaj iba nepredychala, mozno to, ze ta nazvala chuderou - bol jej vykrik do tmy, pretoze si vtedy uvedomila, ze co je vo veci a ze jej dieta v nemocnici nemusia dat domov..... krute, fakt krute -- ja by som sa z toho asi psychicky zlozila.....

daj vediet, primar a prednosta maju asi svoje skusenosti a uz asi cosi obdobne riesili....

vies, mozno tej matke este nedocvaklo, ze je matka --- mne to tiez pri starsom trvalo neskutocne dva mesiace....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli