Čo robiť pri eskalácii konfliktu u susedov?
Okolité štáty už vydávajú usmernenia pre svojich občanov. Nájdeme aj my nejaké usmernenia? Čo budete robiť ak sa situácia prenesie aj na nás?
Stručné zhrnutie
- Okolité štáty už vydávajú usmernenia a v diskusii sa dôrazne odporúča mať zásoby potravín a vody aspoň na 3–4 dni, evakuačný batoh s dokladmi, hotovosťou a základnou lekárničkou.
- Ministerstvo vnútra SR zverejnilo pokyny týkajúce sa evakuácie a ukrytia na webe (napr. https://www.minv.sk/?co_si_vziat_do_evakuacnej_..., https://www.minv.sk/?Ukrytie).
- Mesto Košice v citovanom materiáli uvádza 120 odolných úkrytov s kapacitou 23 013 osôb, 11 plynotesných úkrytov s kapacitou 2 130 osôb a 12 384 jednoduchých úkrytov s kapacitou 234 442 osôb.
Najčastejšie otázky
Q: Aké oficiálne usmernenia mám hľadať pri eskalácii konfliktu?
A: Ministerstvo vnútra SR má na webe pokyny "Co si vziať do evakuačnej batožiny" a "Ukrytie"; odkazy z diskusie: https://www.minv.sk/?co_si_vziat_do_evakuacnej_..., https://www.minv.sk/?Ukrytie.
Q: Čo patri do evakuačného batohu podľa diskusie a oficiálnych rád?
A: Do evakuačného batohu zaradiť doklady a pasy, hotovosť, základné lieky a lekárničku, vodu a balené potraviny na pár dní, baterku, sviečky, deku, náhradné oblečenie a mobilný nabíjací kábel.
Q: Koľko zásob potravín a vody si pripraviť?
A: V diskusii sa odporúčalo mať aspoň 3–4 dni zásob; niektorí diskutéri spomínali aj zásoby na týždeň ako praktickú rezervu.
Q: Existujú v mestách funkčné kryty CO a kde nájdem ich kapacitu?
A: Mesto Košice uvádza 120 odolných úkrytov (kap. 23 013), 11 plynotesných úkrytov (kap. 2 130) a 12 384 jednoduchých úkrytov (kap. 234 442); v diskusii sa zároveň tvrdilo, že množstvo krytov je v katastrofálnom alebo nepoužiteľnom stave.
Q: Kde nájdem praktické návody na prekrytie okien alebo prežitie pri jadrovom výbuchu?
A: V diskusii boli zdieľané články a príručky napr. Interez (https://www.interez.sk/toto-by-ste-mali-urobit-...) a Plus7dni (https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/manual-pr...) a kniha "Jak prežiť konec civilizace aneb cesta k soběstačnosti" na najlacnejsie-knihy.sk.
Q: Ako pripraviť deti a čo ich naučiť pri núdzových situáciách?
A: V diskusii sa odporúčalo učiť malé deti základné reakcie pri požiari (utekaj von a oslovi dospelého), naučiť škôlkarov zavolať tiesňovú linku a školákom pravidlo "uteč, skry sa, bojuj" podľa veku.
Q: Ako sa budú podávať informácie obyvateľom, ak vypadne internet?
A: V diskusii sa spomínalo, že Slovenský rozhlas by mal vysielať informácie v kritických situáciách; zároveň účastníci požadovali od štátu jasné zdroje informácií pre prípady výpadku internetu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mať zásoby vody a potravín na niekoľko dní a pripravený evakuačný batoh s dokladmi a liekmi je v diskusii považované za rozumné opatrenie.
- Oficiálne pokyny a lokálne informácie sú dostupné na webe ministerstva vnútra a u miestnych samospráv (príklad citovanej stránky Mesta Košice o úkrytoch).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že príprava má zmysel a dokáže zachrániť rodinu (zásoby, batoh, dokumenty), zatiaľ čo iní tvrdia, že pri veľkej eskalácii (napr. jadrový útok) sú takéto prípravy bezvýznamné.
- Niektorí uvádzajú, že štát by mal vydávať jasné usmernenia a zabezpečiť obyvateľov, zatiaľ čo iní tvrdia, že štát nedokáže alebo nechce takúto pomoc poskytnúť.
Otvorené otázky
- Kde presne sú kryty vo väčšine miest a v akom sú technickom stave?
- Bude štát pravidelne aktualizovať a zverejňovať jasné krízové usmernenia pre obyvateľov?
- Ako budú fungovať kanály verejných informácií pri výpadku internetu a mobilných sietí?
- Aká je reálna pravdepodobnosť použitia strategických jadrových zbraní v prípade eskalácie konfliktu?
Spomenuté značky a firmy
Najlacnejsie-knihy.sk, Interez.sk, plus7dni.pluska.sk, Ministerstvo vnútra SR, cokosice.sk, Slovenský rozhlas, Lidl, DHL, TASR, DPA, NATO, Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
evakuačný batoh, zásoby potravín a vody na 3–4 dni, zásoby na týždeň, benzín, prekrytie okien alobalom, doklady a pasy na jednom mieste, hotovosť, baterka, sviečky, deka, lekárnička, kurz prvej pomoci, "uteč, skry sa, bojuj", odolné úkryty, plynotesné úkryty, jednoduché úkryty budované svojpomocne (JUBS), Kinžal, Orešnik, Matrioška, šitie rúšok
Miesta a osoby
Košice, Slovensko, Švédsko, Fínsko, Poľsko, Česko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Berlín, Ukrajina, Sliač, Bahamy, Honduras, Komenského (Košice), Putin, Robert Fico, Donald Trump, Kamala Harris, Ďurica, Petrov, Bosirov
Zaujímavé, že toho sa najviac boja ženy ktoré by aj s deťmi mali otvorené hranice. A my čo by sme šli šupom na frontu sme pokojní 😉
Keď sa tak nad tým zamyslím, počas bežného dňa som v práci, manžel tiež, deti sú v školách. Ak by niekde niečo buchlo, mám všetko nechať tak a kozmickou rýchlosťou doletieť do škôl pre deti a potom domov? hmm, mám na to len 15 minút. Keď sa zamyslím hlbšie, pracujem v škôlke, to asi nebudem môcť len tak zbaliť svoje saky paky a letieť za mojimi deťmi, že? a kedy mám zabedniť tie okná? predbežne už dnes? a žiť v temnote bez prístupu svetla a vzduchu? ak by chcel použiť jadrovú zbraň, nepomôže nám už nič. Ani zásoby potravín na týždeň, či dva. Všetko bude zamorené. Vzduch, voda, pôda, všetky rastliny, zvieratá, všetko. Otázkou je, prečo by to robili? čo by mali zo zdevastovanej Európy a mŕtvych ľudí? kto by makal na ich zadky?
@yosi žena s deťmi bez muža na úteku je fantastická predstava a ešte film na pozadí, čo muž prežíva v nasadení a či sa ešte uvidia. Neviem kto to má ťažšie či tá žena, ktorá sa pozerá na hladné, premrznuté deti, odpovedá na ich strachy, otázky a plače, alebo ten muž. Ani jedno nie je výhra podľa mňa.
Teraz mi prosím úprimne odpovedz. Kam by si sama utekala s deťmi? Do zimy, do neznáma keď nepôjde elektrina, internet ani nebudeš vedieť kde je to bezpečné. Prvé čo sa zastaví,bude letecká preprava. Ako ďaleko zájdeš autom? Do blavy? Do Prahy? Kam? Ak sa niečo zomelie,bude to v rici. Či už budeš doma v Ubli alebo v uteceneckom tábore na okraji Berlína. Nepozeraj správy a máš pokoj v duši. Ver mi.
@kikiballa nepozerám správy už dlho. Nemám ani tušenia čo budeme robiť ak nastane taká situácia.
A čo sa potom traseš? Správy nepozerám a som v pohode a ty tu neustále naháňaš každému strach. Si troll? Platia ťa za to? Robí ti dobre šíriť paniku? Navštív psychológa, nech ti dá psychiku do poriadku. Úzkostné stavy sú ich parketa.
@lonely66 Vystrelilo. A spustilo okolo toho kampaň šíriacu strašnú paniku vo verejnosti. Experti sa vyjadrili, že nepoukazuje na žiadnu zásadne novú schopnosť Ruska - letela bez akejkoľvek záťaže teda aj bez bomby, aby dosiahla vyššiu rýchlosť, len na východ UA, aby nemohla byť zostrelená - teda aby sa dalo prezentovať, že Rusi majú novú extrémne rýchlu a nezostreliteľnú raketu. A ako je vidieť na týchto diskusiách, dosiahli presne to, čo chceli - ľudia panikária o jadrovej vojne bez toho, aby aspoň skúsili analyzovať jej reálnu pravdepodobnosť.
@annm81 áno,to je tá nejaká,či o nej Putin vravel pred svojím publikom,že je nadčasová, moderná a vyspelá- MATRIOŠKA ( za letu sa rozpadne na viac kúskov).
Pozri, ja som s tým zmierený, že keď bude treba ísť do boja, tak pôjdem. Taký je život niekedy... Aj môj dedo bol na východnom fronte a prežil. Pre mňa je podstatné aby boli moje deti, žena, mama, sestra v bezpečí. A to hovorím tiež ako obyvateľ krajného východu
@zuzanita1609 Aj o Kinžale nedávno tvrdili, že je nezostreliteľná a akosi nevyšlo...
@annm81 ja už všetkým vravím okolo, buďte kludní. Rusi majú vrtuľník s katapultáciou pilota do listov. Potom mi tvrdili,že listy vrtule sa najskôr vystrelia,až potom pilot... úprimne,tento "systém" môže fungovať iba na východe,u súdruhov 🤭. A tak . Keby chceli niečo,si nestihnú niečo 🤭
@yosi takých mužov ako sa opisuješ, je žalostne málo. Väčšina našich mužov sú schopní poslať na bojisko ženu a nazvať to rovnoprávnosťou.
Už prešlo dosť času na to, aby som sa s tým zmieril, že to možno takto bude. Beriem to tak, že aj môj otec by to urobil pre nás keby musel, lebo nebol srab a preto som si ho vážil. A ja tiež nechcem byť v očiach mojich detí zbabelec a srab
@loliki okolité štáty vydali usmernenia pre svojich občanov. Vážne si myslíš, že nás sa to netýka? Nie som troll. Tak ako ty považuješ bavenie sa o tejto téme za šírenie strachu, ja považujem ticho okolo nej za maximálne nezodpovedný počin.
Už len vďaka tejto téme som sa dozvedela veľa hodnotných informácii a tiež tu @annm81 vysvetlila, že Ruská raketa letela bez záťaže a ťažko hodnotiť nakoľko by naozaj doletela aj s ňou.
Vojna nebude!!! Veľa bohatých ľudí by to nedovolilo pre svoj biznis. Predsa nik nechce,aby sa zmenili "pomery" tak rýchlo. A nezalezie nikde nik pred jadrovou zbraňou. Možno na tých pár dní,ale čo zo sveta potom,keď nebude mať kto pracovať, nechať sa odžubavať pre bohatých-oligarchov 😉.
Práveže pozerám,za covidu-panika, všetci boli doma, planéta si konečne na chvíľu oddýchla. Potom útok na Ukrajinu, ktorý mal trvať 3dni, trvá vyše 1000dni, ľudia mimo Ukrajiny si "ako-tak" zvykli na vojnu,kým sa ich to osobne nedotýka. A keď príde niečo väčšie,tak pôjdem prvá z môjho rodu. Deti som si asi aj pre "toto" radšej nerobila,aj keď podmienky boli.
Už len vďaka tejto téme si sa dozvedela veľa hodnotných informácii ? Začni študovať niečo užitočné a nie na modrom koníkovi. Vypočítaj akou rýchlosťou Rusi postupujú a kedy vlastne by sem mali doraziť. Potom zisti, koľko majú vlastne vojakov, keď už naverbujú po ruských väzňoch aj kórejských atď.

@lonely66 to je o tej co uz vystrelilo...musia prijat nejake bezpecnostne opatrenia...aby ochranili nemcov, francuzov, .....nie Slovakov :D