Čo Vás oplyvnilo pri výbere mena pre dieťatko?

zaira301
1. feb 2011

Ahoj.....rada by som vedela čo Vás ovplyvnilo pri výbere mena pre Vaše dieťatko a pre aké meno ste sa napokon rozhodli? Ja totižto ešte nemám žiadne meno. Niektoré mená už sú takpoviediac staromodne, aj keď v niektorých rodinách si dávajú mená podľa mena manžela a pod......Moj manžel nesúhlasi s menom podľa neho, ak by to bol chlapec, aj keď mne by sa to páčilo......Pri rozhodovaní ste obidvaja súhlasili s menom, alebo niektorá z Vás si presadila meno podľa seba aj keď manžel nesúhlasil? Díky za vaše odpovede......

berus222
1. feb 2011

my sme vyberali spolocne. manzela ovplyvnovalo to, ze si s tym menom vzdy niekoho spojil, koho pozna. mna vobec. ja som sa zase podvedome branila menam s dlznami a makcenmi. aj ked v priezvisku mame dlzen. "generacne" meno v rodine nemame. uz vyberame dalsie mena, lebo som tehu. teraz vyberame tak, aby sa hodilo k menu Michael a nasmu priezvisku.

egyptanka
1. feb 2011

@zaira301 no ja som to riesila tak, ze som si zobrala kalendar a asi pol roka po jej narodeninach , aby mala meniny (mne a a ni muzovi by nesedelo, keby mala narodeniny a meniny blizko seba) ... takto ma v aprili narodeniny, na MDD v juni dostane nejaku malickost, potom v oktobri meniny a darceky dostane na Vianoce ... takze to ma rovnomerne rozvrhnute.

olifcek
1. feb 2011

ze to bude Olivia som vedela uz davno, chlapceka som vzdy chcela Olivera, no pri tomto priezvisku by to moc nebolo mozne, hehe...

meusicka
1. feb 2011

ahoj tak u nas to bolo asi tak, ze ja som citala peknu knizku kde sa volala jedna pani Bianca Sforza a my mame podobne znejuce priezvisko a tiez piseme bez pripony -ova, takze som to povedala manzelovi ze sa mi to paci ako to znie a jemu to hned tak padlo na urodnu podu v uchu 😀 tak sa z nasej stala Bianca 😀 pri chlapcovi sa ale nejak neviem este dohodnut. i ked moje prve tehotenstvo som koncila s tym, ze ak bude chlapec bud eChristian, aj manzelovi sa to meno paci, ale mna to nejak postupom casu preslo a tak teraz uvazujem na inym menom, ale zatial moja polovicka to neodsuhlasila. nooo nastastie sme sa uz zhodli na mene pre druhu slecnu, keby sme ju nahodou mali 🙂 bude sa volat Rebecca 🙂 bude to pasovat k menu nasej malej a aj k prezvisku. a hlavne sa nam obom paci.
mne sa tiez nepozdavalo davat mena po nas, a hlavne nie po manzelovi, lebo on ma po otcovi a teda to uz vobec nie. aby si tu potom postarka plietla hore dole a chodili sme si navzajom do posty. nie dakujem. a teiz nejak nechcem mena ktore sa uz v nasej rodine nachadzaju, resp ma ich viac ako jedna osoba. hmm a tiez asi by som nechcela dat meno, ktoreho naositela poznam a mam s nim negativnu skusenost.
ale aj to je pravda co pise egyptanka, ze nie je dobre mat hned za sebou sviatky. nasa je februarova a to je dost skoro po vianociach, takze s darcekmi je potom troska starost. tak aspon nech tie meniny nemame hned 😝

zlata2
1. feb 2011

pri prvom synovi nebolo co riesit..od cias stredoskolskych sa mi pacilo meno Martin (pritom som ziadneho Martina nepoznala, takze ziadna zamilovanost) pri druhom som bola uz v 8 mesiaci a meno stale nikde..raz som si tak oddychovala v spalni a rozmyslala..myslienky bludili vselikde a teda ked uz nemozem zaspat tak som si tak sama pre sabe povedala ze popremyslami nad menami..zastavila som sa pri mene Tomas..chcela som zavolat na manzela, ze co by povedal, ale zrazu som pocula kroky, ze ide do spalne tak som cakala kym pride do dveri ..chcel sa pozriet ci spim a kedze som nespala, strcil hlavu medzi zarubnu a dvere a opytal sa.."Co by si povedala na meno Tomas?"..ked som mu povedala, ze prave som sa ho to chcela spytat, sme neverili ako nezavazne sme rozmyslali nad tym istym a dokonca sme sa zhodli = bolo rozhodnute, lebo sme to obaja brali ako znamenie..

kyska
1. feb 2011

Pri dcerke vybral meno manzel 😵 8 rokov pred tym ako sa narodila - na nasom druhom rande ma chytil okolo pliec a povedal ze raz budeme mat dcerku a bude sa volat Erika. 😀 Vtedy som s huronskym smiechom suhlasila mysliac si v duchu ze kde mi dvaja skoncime.... cas plynul a ked sa narodila, neostavalo mi nic ine len slovo dodrzat. Druhe meno je tradicia u nas davat muzskemu potomkovi druhe meno po starkom. Kedze je prvorodena a zatial jedine dieta v rodine a dva dni pred porodom mi zomrela mamka tak sme na ako vzdanie holdu dali Erike druhe meno po jej starkej....

Teraz som znovu tehulka a muz sa postavil k vyberu mena ze on vybral Eriku, teraz je to na mne 😀 vzdy sa mi pacilo meno Matus - bez zjavneho dovodu, proste sa mi paci. Je vysoka pravdepodobnost ze ak to bude chalan tak bude Matus. Pacia sa mi aj ine mena ale kedze sme a budeme vsetci narodeni v lete tak to chcem rovnomerne rozvhnut ked uz budu mat decka narodeniny pokope nech aspon meniny maju osve 😝

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cmulinko
1. feb 2011

ked som cakala prveho syna,tak tam nebolo o com rozhodovat.bola som rozhodnuta,ze sa bude volat po tatkovi Palko.Inak by som v zivote toto meno nedala 😀 ,ale este viac sa mi to potvrdilo,ze to bude Palko,ked sa narodil a maleho dali hned tatkovi do ruky a on len kukal nanho a povedal mi...vsak to je cely ja 😀 😀 Pri druhom synovi sme uz museli pouzit aj nejaku tu literaturu a rozne stranky s menami.Manzel chcel Jakuba,lebo to znamena druhorodeny....ale ja som si zasa vyhliadla Simona.....a nakolko tatko nestihol porod,tak som v nemocnici este zahlasila,ze sa vola Simon 😀 Moj manzel mi to dodnes vycita 😅 Ak bude aj teraz chlapce,tak ja mam favorita Adamka a tatko nadalej ostava pri Jakubovi 🙂 ....som zvedava,zew pri akom mene skoncime.

titkovamiriam
1. feb 2011

Milan je po otcovi,Michal po dedovi,Marek-to sa mi vždy páčilo-ak by bolo dievčatko bola by Michaela po sestre alebo Maria-Magdaléna po babičke....

morca3
1. feb 2011

my sme sa ma mene syna s mm zhodli chceli sme Adama a kedže som vedela že bude syn tak ine som ani neriešila no keby bola dievka neviem 😕 bo sme ani nad dievčenskym neuvažovali silne som tušila a aj od dr. potvrdene bolo že to bude chlapec 😀 a druhe babo som od začiatku tušila že bude dievka 😵 aj tak je ale meno bolo diskutabilne mm sa pačilo Katarína tak sa volam aj ja mne sa pačilo Viktoria ale aj mm takže ja som sa rozhodla až ked som ju videla na porodnej sale a je Katarína 😉

lyongirl
2. feb 2011

pri prvom nás neovplyvnilo nič, jednoducho sa nám obom to meno tak zapáčilo, že nebolo čo riešiť...
pri druhom bola jedna veľká dilema 😀 , to čo sa páčilo mne sa nepáčilo manželovi, alebo to čo sa páčilo mne sa mi páčilo max. týždeň a potom som vymýšlala. Manžel chcel, aby sa volal malý po ňom, ja som to odmietala, nakoniec vyhral, menší je po ňom a čo ma ovplyvnilo? To je dobrá otázka, lebo nebyť tej situácie, kedy manželovi nedovolili ísť k pôrodu, tak malý sa po ňom nevolá, takže ma ovplyvnilo to, že bola chrípková epidémia a manžel nemohol ísť k pôrodu a chcela som ho potešiť aspoň tým, že keď mu zavolám, že malý je už na svete a on sa opýta, aké meno som nakoniec vybrala, tak mu poviem, že po ňom...
no a som zvedavá, aká dilema bude pri výbere tretieho mena 😀 😀 😀 , lebo nemám žiadneho favorita ☹

kibuk
2. feb 2011

tak u nas prvy dostal meno na ktorom sme sa vzajomne rozhodli,pačilo sa nam obom,pri druhom.dcerka no ja som chcela Stefaniu ale syn povedal ze sa bude jeho sestrička volat Zuzka tak sme nechali Zuzku 🙂 a pri tretom som sa rozhodla ze bude Martinko po ockovi hoc manzel nesuhlasil lebo ma bombardoval kadejakymi menami až hroza ale je po mojom Martinko 🙂

katren
2. feb 2011

my sme vyberali, aby nemalo babo hned pri sebe meniny, narodeniny.....to sme vobec nechceli.. mala je decembrova, takze v ten mesiac dostane vela darcekov a keby sme dali hned aj meno, tak cely rok vlastne nic nedostane....dali sme to tak na polovicu....Dominika sa nam pacila a nie je to ani tak moc blizko k tomu decembru....

ani3012
2. feb 2011

mená som vyberala viac menej len ja a mm povedala dôvody,prečo také a súhlasil.
Pri Paťkovi som mu meno oznámila cestou do pôrodnice 😉
Pri Evičke som mu dala na výber z troch mien aj s dôvodmi a rozhodli sme sa pre Evu.
1. Eva sa už veľa nedáva
2. mala byť narodená v júli,tak sme chceli zimné meno
3.moja teta Evička bola narodená ten deň ako Patrik,zomrela ako 3,5 mesačná-babička mala veľkú radosť z mena Evička
4.meno Eva nemá problém v žiadnej krajine

zaira301
autor
2. feb 2011

Ahoj....ďakujem Vám za odpovede, veľmi zaujímavé čítanie.....ja som včera volala s kamarátkou a tá mi tiež na otázku opovedala veľmi pekne, že ona sa rozhodla v ten deň pre meno svojho synčeka, kedy jej bolo oznámené, že dieťatko je zdravé, teda po amniocentéze....v ten deň sa pozrela do kalendára a dala meno podľa toho, aké tak bolo.....aj sa jej to meno veľmi zapáčilo a jej manžel s tým súhlasil 🙂 .....pekný deň pre Vás všetky 🙂

dicinka1
2. feb 2011

ahojky...tak my sme dali meno Emma..ked sme túžli po dietatku,chceli sme dat meno Sára-Sarah 😉 ale kedze postupom času nas znudilo a aj sme videli kolko ludi dáva to meno psom!Tak sme sa na to napokon vykašlali ☹ a dali sme meno Emmka 😵 vybral ho manžel..bol do rána na konikovi a pozeral ake davaju ludia mena..a z toho potom vybral to meno..na chlapca sme mali meno Tobias..ale teraz by sme určite dali ine..neviem prečo 😀 MY sme s menom spokojný..je to pekne meno,lahko sa píše,aj vyslovuje..aj nato sme brali ohlad..a ked sa narodila..tak ako som ju videla som si povedala: "áno,ty sa budeš volat Emmka" 🙂) a tak sa stalo 😀 😀

cikyta
2. feb 2011

My sme vybrali meno už počas stimulácie na IVF. . .
Stanovačka,leto...(lieky) a stan pri tabuly S 21
Ked sme sa dohadovali s priatelmi cez telefon,kde sa stretneme,tak to bolo vždy:
Pri S ako Silvia a 21.
To bol prvý dôvod...............................................
A druhý bol ten,že moja najlepšia kamoška z detstva bola Karin,jej brat Martin a sestra Silvia.
Po rokoch sa narodila mojmu bratovi dcera Karin,segre syn Martin a sme sa smiali,že ja možem mať Silviu a už to bude "kompletka".....
A aj je..................................................................... 🙂

miroslava72
2. feb 2011

Kriteria pre vyber mien u mna boli: aby sa dietatu ked je male nedalo skaredo povedat-(nepaci sa mi ked napr.malemu Jankovi ci Zuzke-povedia Jano, Zuza atd.) a aby sa hodilo k priezvisku a tiez aby boli jednoduche a svetove. Obe mena su vybrane zo slovenskeho kalendara a boli prve, ktore ma,nas zaujali,ked som po zisteni tehotenstva zacala rozmyslat o menach a u dcerky sme s jej otcom chceli aby tiez zacinala na M ako aj my.
Nedala som si do toho kecat pri synovi a pri dcerke sme tiez nase rozhodnutie nikomu nevesali na nos-vsetci sa to dozvedeli po porode. 🙂 Boli ludia co nechapali,no my sme spokojni.

mirka414
2. feb 2011

moja dcerka sa vola Leonie je to krasne na Slovensku netradicne meno ale zato u nas vo Svajciarsku to bolo za rok 2006 najcastejsie pouzivane dievcenske meno.len v skolke mame tri leonie.U nas sa tak volala aj svokra a bolo to take male prianie mojho svokra ci by sa tak aj malinka nemohla volat Ja som jej potom za meno pridala aj Maria.takze sa vola Leonie Maria 😉

ikke
2. feb 2011

1. rodinna tradicia, zaroven to ale nie je meno po rodicoch, aby neboli neskor problemy s postou 😀
2. samozrejme, aby sa nam obom pacilo
3. bezproblemova vyslovnost a rovnake pisanie v nasich dvoch jazykoch (a aj stovkach dalsich)
takato bola postupnost u nas.
bonusom je, ze maly napriek tomu, ze ma meno po holandskych predkoch, ma meniny aj v slovenskom kalendari a aj patrona medzi svatcami. takze tu nemusim pisat otazky typu "kedy ma moj dzejaar meniny?" 😅

didiana333
2. feb 2011

My sme sa na prvom mene (Matuš) rozhodli spolu,obom sa páčilo,tak nebolo o čom...Druhý syn už bol uplne u mna plánovaný odjakživa,že bude Jerguš...hroooozne sa mi to meno zapáčilo,ani neviem prečo... 😉 toho som si vyslovene vybojovala s celou rodinou,každý bol proti...ale dodnes som rada,že som to meno vybrala,velmi sa k nemu hodí .A poslednému Erikovi vyberali meno starší synovia,chcela som od nich nápady a nám obom sa meno Erik nakoniec zapáčilo...takže už od amnio bol v brušku Erik...( ale dovtedy sme ho volali Leuška,dufam,že z toho nebude mať traumu v dospelosti 😀 😀 😀 😀 )

ani3012
2. feb 2011

@ikke 😀 😀 😀

@miroslava72 tiež sme nikomu nevraveli mená,lebo zo začiatku som aj vravela aké by som chcela a vždy ma od toho odhovorili,že prečo nie...tak som bola ticho -tiež sa to dozvedeli až po pôrode,navyše som ani nevedela ,čo čakám
a ako sa tvoj synček volá ?

@mirka414 Lenoie 😵 😵 😵 som čítala jednu knihu-nepamätám si názov 😅 ,ešte som bola slobodná, ale bola super a vystupovala tam hlavná hrdinak Leonie a ona mala dcérku Amelie a veľmi sa mi tie mená páčili 🙂

miroslava72
2. feb 2011

@ani3012-syn je Filip a dcera Melisa

ani3012
2. feb 2011

@miroslava72 Filipka mám krstniatko a Melisu ešte nepoznám žiadnu 🙂 Ja som tiež že Patrik,nedá sa škaredo a toť...už je Paťo....ale sú aj horšie veci ako napr. Anča 😀

zaira301
autor
3. feb 2011

@mirka414 ...pekné meno ste vybrali Leonie 🙂 Zaujímalo by ma ako sa to číta? / Leon/, alebo?

mirka414
3. feb 2011

@zaira301 normalne ju volame leoni (e ako keby si si zhltla 😀) ale piseme leonie teda kopec rodiny si este nezvyklo na koncovku e ale uz sa to zlepsuje a nezabudaju 😀 a ked neposlucha tak je leona!ale nema rada ked jej vravime leonka 🙂

jana776
3. feb 2011

U nas som vyberala meno ja, manzelovi sa do toho rozmyslania nejako nechcelo, iba komentoval navrhy. Mala som navrhov vela, ale so ziadnym som nebola presvedcena ani ja, tak nejako vnutorne som citila ze to nie je ono. Az raz som si pri pozerani mien vsimla jedno - Vilma. To meno ma hned uplne ocarilo a ked som ho povedala drahemu tak bez vahania hned suhlasil. To sme boli asi v piatom mesiaci a Vilminka sa nakoniec aj narodila 🙂
Nechcela som bezne meno ale zaroven som chcela nejake tradicnejsie. A aj priezvisko mame na V, tak je to dokopy velmi pekne, aspon si myslim 😝

pallacinka
3. feb 2011

Moje kriteria boli (viac menej v tomto poradi):
1.Medzinarodne no zaroven na slovenske pomery nie exoticke
2.Lahko vyslovitelne, bez pismena R, bez makcenov/dlznov
3. Nevyskytujuce sa v rodine a medzi znamymi, nie prilis popularne vramci Slovenska (tym padom som musela vylucit Sofiu po ktorej som od malicka tuzila)
4. Aby sa nedalo zkratit, nepekne povedat, atd.
5. Hodiace sa k priezvisku (dlzkou, rovnake zaciatocne pismeno, opakujuce sa pismena)
6. Vyznam mena
7. Meniny daleko od narodenin
Nakoniec sme boli prekvapeni, ako malo nam tych mien na vyber zostalo, pri dalsich deturencoch sa este zapotime 🙂

evinkal
3. feb 2011

Ahoj,tak ja som pri chlapcovi ešte týždeň pred pôrodom bola rozhodnutá na 100% že bude Mark,ale dva dni pred pôrodom sme ho s mm zmenili na Matej-je krajšie a dá sa pekne povedať a znie pekne aj ako maťo,maťko,matejko a pri dcérke som moc chcela Angeliku-veľmi sa mi to meno páči,ale mm nesúhlasil-prirovnával meno k jednému romantickému filmu,ktorý neznáša(a ja som o ňom ani nevedela🙂),ale nakoniec sme sa v 4-5 mesiaci tehu zhodli na Alexandre-je to medzinárodné a pekné meno,a dá sa ju volať rôzne.My ju voláme Sašenka,Saška,moja mama Alex a niektorí jej vravia Sandra😀.Ani jedno meno sa nenachádza ani v mojeje,a ani manželovej rodine,takže sú jedinečné..Po sebe by som nikdy meno nedala a muž po sebe nechcel...V rodine máme väčšinou Evy,Dušanov,Ondreja,Vieru,Zuzanu,Oľgy,Vladimírov,Mikulášov,Jany a Gizely...je ich viac,ale tieto sú najčastejšie.Ale tiež sme dlho listovali v kalendároch,keďže mm nesúhlasí s cudzími menami☹

dosa
3. feb 2011

mena pre deti som si vybrala sama, muz vybral detom krstnych rodicov, tak sme sa dohodli uz davno 🙂 mena mali obsahovat podobne pismenka ako priezvisko a mali byt kratke, kedze priezvisko mame dlhe a nemali byt po rodicoch... a hlavne som chcela aby sa nevolali tak, ako polovica deti na ihrisku a neskor aj v skolke, skole, ale aby neboli ani moc exoticke... mame hanu a oskara... rodina a znami sa mena dozvedeli az po narodeni deti, nemyslim, ze by mali do toho co hovorit 😉