Darované veci - je to hanba?

9. okt 2022

Ženy, chcem sa spýtať na názor, je hanba keď si vypytate veci ,trebárs detské na oblečenie, ktoré je na darovanie (len v dobrom stave) aj keď netrpíte núdzou ? Viac krát som sa stretla s tým že to je vraj hanba..aj moja mama si to myslí napríklad ,ja zas si myslím že recyklujem ,.tak neviem no, ja som to už asi 3krat využila že som poprosila o to,ak to bola veľkosť mojich detí
Ale darujem aj svoje po deťoch , to čo dostanú aj to čo pokupime, veľmi veľa darujem buď rodičom so slabším príjmom alebo Hádžem do kontajnera na oblečenie, a to čo mi niekto daruje určite nepredávam..
Predávam iba ozaj drahsie, čo im kúpime my, Gap, Hilfiger, (píšem len priklad)z toho potom otočím peniaze a zas niečo kúpim..tak mi napíšte názor , či je to hanba .ďakujem za každý názor ,ako píšem môžem kupovať aj nové ,tak neviem

lucia147852
9. okt 2022

Pokial by som na to mala tak by som takéto darované veci nechala radšej pre sociálne slabšie rodiny. Pretože matke samozivitelke by omnohoviac pomohli ako mne. Ak by nebol iný záujemca a pacili by sa mi, tak prečo nie. Ja veľa veci tiež darujem, ale keby sa mi ozves naor ty a matka 4 deti uprednostnim ju.

lenka9g
9. okt 2022

Ja to tiež tak robím, mne darujú a ja potom tiež darujem, je to veľká pomoc. Samozrejme aj kupujem, ale to tiež darujem. mne sa to nechce fotiť..
Teraz mám na darovanie a nikto to nechce, tak neviem čo stým

cecilia29
9. okt 2022

Ale prosim ta. Ja sa vzdy potesim ak niekto podaruje , alebu si kuopujem z bazara. Ked moje vynosia tiez podarujem dalej.

autor
9. okt 2022

@lucia147852 veď samozrejme že áno , to chápem aj ja by som uprednostnila ju..aj minule som jednej písala že ak je niekto kto to potrebuje že sa jej ozve tak nech dá tej

kittykat22
9. okt 2022

podla mna je to super. Ja by som tie veci darovala komukovek keby ich vynosil. Aspon sa nevyhodia. Predava sa dnes tazko a veci sa kopia na skladkach. Ja rozdavam veci kamaratkam, okoliu, vietnamka co robi v obchode ma chlapceka - tak jej davam. Veci hracky ... Len aby sa nevyhodilo. A robim to tak ze prinesiem, ona si vyberie a zvysok beriem spat. Som rada, ze si vyberu co sa im hodi. My mame penazi dost a teraz mi kamaratka priniesla rifle od kamosky - ktoru ani nepoznam. A su super. Hned som si ich oprala a obliekla 🙂 Lepsie akoby sedeli v skrini. Musim jej nieco poslat.

ivangeline
9. okt 2022

A hanbis sa za to? :D Zjavne nie. Takze aka hanba? Hanba je za mna...ak tie veci niekto dostane do daru a predava dalej...

brunetka2605
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. okt 2022

@ivangeline tak ako hovorim že viackrát som počula že to je hanba.
Inak mojej švagrinej som darovala celú skriňu oblečenia po malej , a našla som to na predaj na internete, ani sa tým netajila..100 e za to pýtala😄

svetlonos
9. okt 2022

Ahoj,
hanba to nie je, mne dala tak sestra a kamoska ale problem je iny. Farebne to nepaduje, veci su sprane takze ani velkostou to nepaduje. Gate trebars dobre na dlzku ale v pase siroke. Ak vsak ti vacsina veci sedi, je to super. Ja som dala usetrene peniaze za oblecko radsej za knizky, drahsie drevene hracky a topanky - hlavne tie su drahe. Takze pre mna uplne v pohode. Aj ked som sa velmi tesila kupivat oblecenie podla seba casom 😃

lucia147852
9. okt 2022

Tak potom to neni žiadna hanba. Hanba je vyhodiť dobre veci a nakupovať nové. Recyklácia je super vec

veltraud
9. okt 2022

za mna, zavisi, kde to niekto ponuka. Ak na Mamickach v nudzi, tak by som nebrala. Ak na strankach typu Nevyhadzujte, darujte, nemam s tym najmensi problem. Tiez vela posuvam a nezaujima ma situacia daneho cloveka 🙂. ono, veci vedia potesit aj ludi v uplne normalnej socialnej situacii (aj mna, samozrejme). Ked si planujem nieco kupit, a niekto to akurat posuva, vobec sa nehanbim prejavit zaujem, aj ked mam na to kupit si to. Ked je na moje veci viacero zaujemcov, vyberam si podla toho, ci aj oni daruvavaju v skupine, alebo len beru...

ysseba
9. okt 2022

Vobec to nie ja hanba. Myslim si, ze dnes je zmyslanie trochu ine co sa tyka tychto veci, len napr. Tvoja mama je este “zaseknuta” v tom minulom zmyslani 😂 vidim to na sebe- ako dieta sme nemali az tak vela penazi a chodili sme aj do sekacu. Straaaaasne som sa za to hanbila, vzdy som sa otacala ci ma niekto zo spoluziakov nevidi, ze tam vchadzam. Dnes? Dnes milujem sekace a vobec sa tym netajim. A moje okolie vie velmi dobre, ze tam nekupujem kvoli tomu, ze by som si nove nemohla dovolit 🤷🏼‍♀️

oblecenie99
9. okt 2022

Ja fungujem v takej skupine na FB (darovanie veci v KE). Hlavnou myšlienkou je vzájomná pomoc a najmä ekologicky aspekt, na druhej strane človek aj ušetrí a zbaví sa veci, ktoré už nepotrebuje. Ja som (až na pár naozaj pre mňa milých kusov) som takto kompletne posunula už 5 krabíc oblečenia po mojom synovi od narodenia po súčasnosť. Jednak to nemám kde skladovať, kým sa to predá a ani predávať, merať, odpisovať, vysvetľovať, posielať.. Niektoré boli nové, niektore boli už aj mne posunuté, samozrejme všetko vytriedené, žiadne "na donosenie" či "nenáročnej mamičke" ale veci, za ktore by sa dali pýtať peniaze. Naopak, takto som už aj pre neho a seba získala naozaj pekné veci. Ja som po sebe posunula kompletne všetko moje oblečenie XS alebo ktoré sa mi zunovali, lodičky (až na dve naozaj obľúbené), všetko skoro nové, žiadne "handry". Menila som stoličky v byte, lebo na nich popraskala koženka a chceli sme šikovnejšie a ľahšie kvôli malému, iná pani sa im potešila, lebo ona aj sama na nich vymenila poťah. Od kamošky sme dostali zadarmo skoro nepoužitý prebaľovaci pult z IKEY, ktory sme aj my posunuli ďalej niekomu inému zadarmo. Za debnicku domácej zeleniny od rodičov som získala nové balenie nepoužité ho penoveho puzzle pre malého 😃 Sme tam normálne pracujúce ženy, chlapi, mamičky, atď. Ja som právnička, a fungujem takto v pohode, nepríde mi to sockarske 🤷 a toto konkrétne nefunguje na báze "kto je viac odkázaní na tie veci". Práve naopak, ma tu zabite, ale ja tú vetu "posuniem niekomu, kto je na to naozaj odkázaný" už ani nedávam k inzerátu, lebo VZDY ale VZDY keď to tak bolo, keď som uprednostnila niekoho sociálneho slabšieho, tak tam bol prúser a buď som čakala a vyvolávala niekomu, kto sľuboval a klamal, že je už už už na ceste, a doteraz nedošiel (2 roky) alebo boli vymyslacky, či by som ešte nepridala dačo iné, nezobrala autom, neposlala zadarmo poštou.

autor
9. okt 2022

@veltraud nie na mamičky v núdzi a takéto nie..keď napr. z nášho mesta darujú atd ..ja v núdzi nie som takže na takéto sa ani nehrám

7lenka11
9. okt 2022

Aka hanba? Ved to dieta vynosi niektore kusy mozno 2-3x. Ja zase povazujem za plytvanie peniazmi kupovat kazdy druhy mesiac kvantum noveho oblecenia. Napriklad babatku je uplne jedno, co ma na sebe a hlavne po mesiaci mozes nove oblecenie rovno vyhodit. Cakam babo a akurat dnes mi kamoska doniesla za tasku veci. Vsetko su veci H&M, Lindex atd. Nieco som si nakupila aj sama, ale nechapem preco by som nevyuzila aj jej pomoc hlavne v case, ked to dieta fakt extremne rychlo rastie. Nikdy by som dietatu nedala spinave, potrhane alebo zanedbane oblecenie. Ale nevidim dovod, preco mu nedat veci po inom dietati, ktore ho malo oblecene 2x. No a hlavne je to urcite setrnejsie k prirode, ako kupovat milion veciciek...

mikadooo
9. okt 2022

Podľa mňa to nie je hanba. My si medzi komunitou mamičiek tu v Petržalke darujeme navzájom, funguje to systémom, čo už je malé (ale nositeľné), darujem ďalej a pozerám v tej istej komunite veci, ktoré by sme zase využili. Je tam asi okolo 1000 mamičiek, takže funguje to krásne.

tosomja
9. okt 2022

Ja sama nežiadal nič, aj keď vidím že darujem slabšej rodine, ale keď napríklad tam bola taká hračka, čo som dlho hľadala, napísala som, že nech si povie cenu. Nechcela som to zadarmo.
Ja veľa veci, aj napríklad včera som triedila, dala do vriec a dávam ciganke pre deti. Nemám chuť ani čas niečo dávať do inzerátov a ešte k tomu zadarmo. Lebo vďačnosť sa vytratila. 😉

luccija
9. okt 2022

Hanba je to, co spravila svagrina.Preco by si minala peniaze, ked ich mozes dat na kruzky, vylet a veci niekto hodi do kosa.Tvoja mama zila v inej dobe ludia su zahlteni vecami, hrackami...ked som mala male dieta este to tak nebolo rozbehnute darovacky FB urcite by som to vyuzila

syslik81
9. okt 2022

ja som malej kupovala z druhej ruky-babatka to maju raz 2x na sebe a dost .. peniaze som setrila na ine veci-oblecenie pre mna dolezite nieje aj ked si ho ozem dovolit -nieje to priorita ..takze hamba to nieje i ked vela ludi darovanim chcu prave pomoct socialne slabsim-ale ak ano maju to napisat v popise... kupit za par eur je podla mna ok .. ved aj rodina si medzi sebou daruje dost veci

oblecenie99
9. okt 2022

My takto dokonca fungujeme s kolegyňami, sem tam niektorá urobí prievan v šatníku a prinesie za tašku veci. A nikdy som sa nehanbila zobrať. Mne taketo fungovanie riadne otvorilo oči, ako nenormálne veľa veci som len zhromažďovala a zhromažďovala ,aj keď sa to nezdalo.Najmä keď som zistila, že stále sa niečo nájde na posunutie, čo mi nebude chýbať.

miadi
9. okt 2022

Hanba to nie je ale nerobila by som to. Ja ani tie veci z gap guess nepredavam vsetko darujem .. raz mi znami dali veci po babatku pre syna ked som uz mala vsetko kupene Tak mal Proste extra a potom som to darovala myslim ze charite jedna zena to zbiera a vozi do filipin ale je dost mozne ze tam mà sekac a predava to. Ked davaju tak ber.. ale pytat to je ina vec pre mna. Ale ty Rob ako ty chces . Vobec by ta nemal zaujimat nazor inych . V takejto nepodstatnej veci .

hedviga2
9. okt 2022

Aká hanba prosim ťa!!! Vobec nech ta to nemrzí. Ja riadim charitu vo Bratislave. Vieš kolko vecí mame v jednej miestnosti na podarovanie!!! Ved sa recykluje, aj šetríš peniaze, aj šetris prírodu! Chválim tvoj pristup. Ak potrebujes nieco extra, lahko kupis. Dieta rychlo rastie a veci da len kopia.

svokrinjazykmonika
9. okt 2022

Podľa mňa je to úplne normálne. My sme si bežne v rodine dedili a menili oblečenie, ja po sesternici, neter po mne. Teraz budem mať bábätko a nekúpila som ani len jednu ponožku 🙈 Dostala som komplet všetko od sesternice a od kamarátky. A nie som sociálny prípad. A dúfam že keď moja malá vynosí tak nájdem niekoho, komu ďalej podarovať.

petamich
9. okt 2022

nosit oblecenie z druhej ruky, resp. cokolvel mat z druhej ruky hanba nie je a tiez tak nakupujem alebo ked mi daruju potesime sa a nie nie sme socialny pripad, nevidim nic zle na tom, ze si vezmem od kamosky po jej dietati, aktivne si ale nepytam, ked mi niekto ponukne a zide sa nam vezmem si, ked mame dost vezmem aj tak a posuvam dalej a rovnako posuvam po mojom dietati dalej

pralinka25
9. okt 2022

podla mna to hanba nie je. ja dostavam od kamosiek a zas posuvam dalej. bohuzial kamosky uz nemam co maju male deti tak sa snazim vzdy niekoho najst. nepredavam nic. a je mi jedno komu to dam ci socialne slabsim alebo aj nie. ja pracujem zo socialne slabsimi a vacsina si tie veci ani nevazi (nehovorim, ze vsetci ale niektori ked su soc slabsi zneuzivaju to poberu darovane oblecko a maju na jendo pouzitie. nemusia ani prat a vyhadzuju)
ja som stastna ked najdem normalnu maminu ktora sa potesi darovanemu oblecku. ale zas som zistila ze v dnesnej dobe je aj to problem najst takeho cloveka.

autor
9. okt 2022

@pralinka25 akože vážne niekto vyhodí oblecko keď použije 🙈?

kaca222
9. okt 2022

Nie je to hanba a presne ako hovoríš, ide aj o ekologický aspekt 🙂

amelie2017
9. okt 2022

Nie je to hanba. Ja tiez darujem po dcere, uz aj po synovi. Mne sa to nechce fotit a predavat. Nejake ozaj drahsie kusky alebo funkce nechavam, ak bude mat sestra alebo sesternica, ale inak davam kolegyni. Ma presne o rok mladsie dievcatko. Po malom zas mamine dcerinej spoluziacky. Ale napr. ja som 2 krat vzala darovane..a teda..jedno o maminy dcerinej spoluziacky, syn ma rok- a vsetko vecicky pre 4 rocnych alebo polrocne babo 🤦‍♀️ a co ja s tym..a kolegyba mi tiez doniesla veci po dcere..velkost 140-152. Moja nosi 116-122. Takze 4 krabice veci zanesiem na charitu, lebo sa mi to doma ozaj nechce roky uskladnovat.

meiwe
9. okt 2022

Hanba nie 😊 mne napríklad včera práve jedna kamarátka priniesla veci pre syna , ja som jej minule odniesla co mi darovala susedka lebo by som skladovala minimálne 5 rokov ale poviem ti ze momentálne v našej ekonomickej situácii som veľmi šťastná ze mi niekto daroval poprípade tu na MK mi jedna kocka za hračku poslala veľkú krabicu oblecka po malom, dnes dcéra doniesla bundu po susedske a tenisky 🙂som veľmi šťastná a vďačná za to. Veci ktoré som napríklad kúpila som darovala 🙂občas som niake svoje drahšie oblečie ie po predala za pár centov, kamarátke dala celú výbavu po malej od košíka na spanie až po ponožky 🙂🙂 nie je podľa mňa hanba prejaviť o niečo čo sa ti hodí záujem ja som napr za tie veci veľmi vďačná a vždy sa neskutočne teším 😉🙂🙂 a to isté učím aj dcéru vždy pekne poďakovať a tak isto darovať ďalej, mlaďsia aj sama koľkokrát vytriedi a odnesie do škôlky pre svoju kamarátku

meiwe
9. okt 2022

A napríklad skoro vzdy ak idem po niake veci sa snažím doniesť aspoň menšiu čokoládu, poprípade niečo sladké