Dve deti hneď po sebe? Aké máte skúsenosti?

sima1415
4. jan 2019

Ahojte , malá ma 12 týždňov a manžel už vymýšľa s druhým :D začal mi aj hovoriť výhody toho keby ideme s takým malým vekovým rozdielom ale ja neviem..preto budem rada ak mi napíšete skúsenosti keď máte deti s vekovým rozdielom okolo roka aj také čo majú väčší 🙂 vďaka

matildasj
15. jan 2019

Ahoj. Ja mám rozdiel medzi chlapcami 20 mesiacov a teda prvé dva roky od narodenia dvojky makacka. A väčšinu dňa zúfalstvo. Zvládnuť sa to dá,lebo musíš. Keby som si mala znova vybrať, volím väčší odstup. Aspoň 2,5 roka. Mne sa veľmi v tomto veku uľavilo keď starší začal ako tak chápať a komunikovať so mnou.
Teraz majú 4,3a 2,7 rok,mesiac. Zahrajú sa a sú parťáci. No väčšinu dňa medi sebou bojujú ( a tým že sú chalani dosť tvrdo teda) a rozoberajú dom a záhradu. Čiže musím byť stále v strehu. Starší chodí odb3 rokov do škôlky,no prvý rok bol viac doma ako v škôlke pre chorobu a nosil to domov pre toho mladšieho. A to bolo veľmi náročné obdobie zvládať choroby s malým bábätkom.
No oceňujem že som kočík, postieľku,prebalovak kupovala raz a už mám aj všetko z domu. A keďže mám rovnaké pohlavie,veci len prehadzujem do vedľajšej skrine súrodencovi.
Dúfam že som ti s mojou skúsenosťou trochu pomohla.

montemotherone
15. jan 2019

@uzanka16 presne, a čím vyšší vek, tým viac spoločných problémov, záujmov... 😉

petkazamborska
15. jan 2019

ja ti poviem osobnu skusenost , prvu sme mali dcerku je velmi zlata ozaj taky anjelik , ma velmi rada ludi a je velky smejo, ked mala 7mesiacov som otehotnela s druhou, rozdiel medzi nimi je len 16 mesiacov, ja som nechcela vela cakat , + mala som 35 rokov a endiometryozu na krku , druha sa nam podarila az prilis skoro ale bola velmi narocne babaytko, stale plakala , nic nespala /15minut denne, v noci sa budila kazdu hodku chodila spat okolo 23,00, zazili sme vsetko koliky, zuby atd...nebyt mojej mamy prvych 8mesiacov uz tu asi nie som , som prisla kazdy den za nou na 1hodku aby som nemyslela na nic...este malicka bola kojena MASAKER...asi rok som bola kompletne zablokovana ked som videla tehotnu zenu , alebo babatko, alebo vsetko co s tym suvisi ...po 1,5roku tej mladsej uz to zacina byt lepsie, a to som vysokootackova, /to som len chodila a bud plakala ta mladsia alebo ja , lebo som uz fyzicky nevladala :-/...teraz su zlate , mala uz zacina aj hovorit a nie je taka narocna na pozornost, mala som dve sekcie po sebe , takze to je moja skusenost ..teraz uz je veselsie a to ze uz vsetko riesime spolu , ze sa nemusim prisposobovat potrebam toho mladsieho babatka vsetko maju podobne zaujmy , veci , kamaratky :D

zajkousko380
15. jan 2019

@alchemilkazltozelena ja som tu neklamala určite! !! Mám dve deti s rocnym rozdielom som na ne väčšinu dňa sama a úplne v pohode to zvládam! Treba si iba urobiť systém a ide to😉

lenusikkk
15. jan 2019

@zajkousko380 súhlasím!!!!

alchemilkazltozelena
15. jan 2019

@zajkousko380 vazne? A kedy varis napr?

zajkousko380
15. jan 2019

@alchemilkazltozelena varím normálne cez deň a dokonca pre každého zvlášť, ja mám zdravú stravu, manželovi normálnu, 16mesacnemu tiež väčšinou osobitne a už aj najmensiemu prikrmi 😉 navarim pre každého na 3dni

katka1981
15. jan 2019

Zavisi od deti. My mame 7 rocny rozdiel, lebo starsia dcera je a bola tak narocna, ze sme mysleli ze druhe ani nikdy nebude. A dodnes je narocnejsia ako 2,5 rocny syn. A ked sa s nou musim ucit a miesto toho sa nahanaju a ja som s nimi sama, no peklo na zemi. Vsetko zavisi od deti. Niekedy su 4 lahsie zvladnutelne ako jedno narocne.

lenusikkk
15. jan 2019

Tiež mame ťažké dni a popravde keď si predstavím, žeby bol taky každý deň, tiež by som bola na prasky... Záleží od veľa faktorov, najviac záleží od deti, potom od matky-ako je nastavená, naladená, musí brať veľakrát veci s nadhľadom, dbať na psychohygienu, byť najedena a mať manžela, ktorý pomôže ako sa len da. Ako som už písala, sú dni a dni.. Ale keď sa na to pozriem všeobecne, nemenila by som a zatiaľ som rada, že nám to tak (nečakane) vyšlo

skorpionka1987
16. jan 2019

Áno, je to náročné.... Prvé mesiace určite... Ale vráti sa vám to.. Detičky sa vedie pekne spolu pohrať mate menej problémov s adaptáciou v škôlke škole napr. Navzájom sa ťahajú a momentálne u nás je to super výhoda aj v škole.. 😉Keď máte muža co vám pomáha šla by som do toho..

sima1415
autor
16. jan 2019

Ďakujem všetkým za príspevky 🙂 vidím že stále sú rozdielne názory takže mám nad čím rozmýšľať...ja to vidím z mojej strany tak, že určite nechceme viac ako 3 roky lebo medzi mnou a bratom je 6 ročný rozdiel a vždy mi prišlo nefér že sa musím o neho starať a mne sa nikto nevenoval -nevyjoda keď si to dieťa už uvedomuje ...malý vekový rozdiel sa mi páči hlavne z toho hľadiska že nebude taký problém zvyknúť si na novorodenca ..neviem si predstaviť že jedno je už samostatné a s druhým celú kolotoč odznova ...drobec je bohužiaľ na UM kvôli refluxu a už papá len raz za noc a aj to aby zaspala potrebuje hluk takže nebojím sa že by ju mladšie budili a rušilo , už teraz vyžaduje veľa pozornosti ale šatka a knihy nám pomáhajú takže by sme to využívali aj pri druhom , tiež sa mi páči že keď si to dokamam tak podstatne skôr budeme môcť chodiť na túry, výlety,dovolenky lebo keby bol veľký rozdiel tak zase by sme dlho čakali kým by to bolo možné a čo sa týka manželstva ..áno viac sa hádame kvôli únave a neporiadku atď ale zároveň sa podstatne viac milujeme, vidím aký mi je nesmierne vďačný za dcérku a keby sa podarí chlapec tak by ma asi do neba vyniesol :D len sa bojím že druhé bude ešte náročnejšie ako malá a že bude žiariť a nesadnú si povahovo ale to človek nikdy dopredu nevie a môže to byť problém aj s väčším vekovým rozdielom ...tak či tak ďakujem za skúsenosti , veľmi mi to pomohlo 🙂

qwert87
16. jan 2019

@sima1415 pod 2-rocny rozdiel by som určite cielene nešla. V prvom rade tvoje tehotenstvo nemusí prebiehať ideálne, môžeš byť na rizikovom, ležať mesiace v nemocnici a čo bude s malou? Keď zostane pri nej manžel, budete mať dosť okresany príjem. Plus zákaz dvíhať ťažké veci a tomu , napr. 9- mesačnému bábätku to ťažko vysvetliť že ho nezodvihnes, chodenie po schodoch, prechádzky...to že sa budi teraz len 1x v noci sa môže rýchlo zmeniť, prídu zúbky a budeš hore celú noc. V tehotenstve sa musia šetriť, pri takto malom dieťati sa to jednoducho nedá.
Ja mám 2 ročný rozdiel. Starší extra náročný od prvého dňa čo sa narodil . Mladší má 5 mesiacov. Áno je to náročné, keď prvýkrát jem o druhej poobede alebo si až večer spomeniem že som sa dnes vlastne ani nečesela len ešte v posteli zopla vlasy do stipca. Deti treba vyvetrať, navariť im, oprať, manžel v robote, svokra nezáujem, mamine sa pomôcť pre zdravotne ťažkosti nedá vždy. Na poradne s malým beriem aj staršieho. Tehotenské kila sú dávno preč. Malý spí 5x denne po 30 minút, starší sa chce hrať s pexesom, skladať puzzle, keď vidí že sa práve vtedy venujem mladšiemu. Vitaj obdobie vzdoru. Ale napriek tomu mám vždy doma navarené, varím na 2 dní, upratane, mám záhradku, v podstate stiham toho podstatne viac ako pri prvom, teraz nechápem čo som robila pri prvom... Žena toho zvládne podstatne viac ako si myslí. V prvom rade si treba nastaviť režim. Tiež sme nechceli veľký rozdiel, chcem si deti odpiplat a potom môžme chodiť bezstarostne po dovolenkách, výletoch, bez rozmýšľania či mu budem mať dať čo jesť v danej reštaurácii, či mám v taške plienky, fľašu a pod.
Aj keď je to náročné obdobie a mám pre seba minimum času, nič neľutujem a šla by som do toho znova.
Do troch rokov chceme ešte posledné tretie 😉

qwert87
16. jan 2019

@sima1415 ale pri tom treťom by som chcela rozdiel 2,5r až 3 roky, nakoľko až teraz začína byť starší mojim partakom, chápe, rozpráva. Základné činnosti ako zaspavanie sám vo svojej izbe, pytanie sa na wc mal zmaknute už v 1,5r ale až teraz to začína byť ono 🙂. Pomôže mi, donesie plienku, odnesie špinavé veci do koša na prádlo, sám sa naje, ide sám na wc, chápe súvislosti a v neposlednom rade , aj napriek malej žiarlivosti, čo je pochopiteľné, už nie je ráno pre neho dôležitá maminka ale braček keď beží k nemu do spálne k postieľke. Ten pohľad ako stiskaju a tešia keď sú spolu je na nezaplatenie.
Staršieho nedávam ani do škôlky keď som doma s mladším, chcem si ich naplno užiť.

qetinka
17. jan 2019

ja mám do 5 rokov ..3 deti ,a medzi 2 a 3 je 15 mesiac./všetky rodené SC/...BOLO to náročné,samozrejme...ale nemenila by som,teraz sú to parťáci🙂)) a zvládnuť sa to dá,netreba sa báť,ale riadiť sa treba sebou,svojím pocitom...vy sa najlepšie poznáte...🙂 a záleží tiež,kolko máte rokov,,,či je treba sa ponáhlať...ale nie.Ja za seba malý rozdiel odporúčam🙂

alchemilkazltozelena
17. jan 2019

@qwert87 cize chces byt doma vkuse 8 rokov ci medzitym do roboty?

qwert87
17. jan 2019

@alchemilkazltozelena áno. Mám prácu kde si nemôžem dovoliť po nástupe z materskej znova po 2- 3 rokoch odísť na druhú materskú, kde by som zasa začínala od začiatku. Mám pod sebou vybudované portfólio klientov (robím v banke na vyššom poste). Po materskej sa chcem venovať kariére, práci a nie zacinat každú chvíľu od začiatku kvôli materskej.

alexandrapuchner
17. jan 2019

@sima1415 skusenost este nemam, coskoro sa ma narodit druhé, prvému je 3,5 roka. Ale asi tak o prve sme sa snazili 2 roky 4ry mesiace, a to 2he nam snazenie travlo skoro 3 roky. Uz v porodnici som uvazovala o 2hom a realne od 4teho mesiaca sme tomu nechavali volny priebeh, ked bolo malému tak rok a pol zacali sme sa zase testovat. Urcite to bude zabrak takto male deti, ale myslim ze sa to da zvladnut. Este som iba v 31tt a uz uvazujem ci 3tie ano alebo nie, uvidíme jako budeme zvládat tieto 2. Inak při porode ma nic neodradilo, kontrakcie ci porodne bolesti som nemala, to som rodila v 33tt akutnym cisarskym, len to zotavenie zdlhave a narocne. Teraz ma caka s velkou pravdepodobnostou další cisarsky, kvoli srdcovému tvaru maternice opet ocakavam predcastny porod. Myslim ze spravny cas sa neda naplánovat, cest vynimkam. Musis byt na to sama pripravena.

leeenka26
28. jan 2023

@sima1415 medzi mnou a bratom je 11 mes. Rozdiel. Mozem len a len odporucit. Zaciatky boli pre mamu tazke ale velmi to chvalila, ze sme sa pekne zahrali a ona s nami nemala az taku robotu. Ja som ale nesla v jej slapajach. Medzi detmi mam rozdiel 5 rokov. Ma to svoje vyhody aj nevyhody. Zalezi od pripadu k pripadu. Kazdopadne je to pekne a obdivuhodne, ze chlap takto premysla a ze sa zapaja do vsetkeho.