Existuje karma?
Zaujima ma vas nazor 🤔
Stručné zhrnutie
- Karma je v diskusii popísaná ako predstava, že skutky (dobré i zlé) majú následky a podobné koncepty sa vyskytujú v budhizme aj v kresťanstve ("Božie mlyny").
- V diskusii sa uvádzajú anekdoty o okamžitých i odložených dôsledkoch činov, odporúčané knihy o minulých životoch (Michael Newton – Cesty duší, Kenneth Ring – Posolstvo svetla) a zmieňuje sa regresná terapia/hypnóza ako metóda skúmania minulých životov.
- V diskusii sú dve hlavné línie: istá skupina verí na karmu a reinkarnáciu, druhá skupina považuje karmu za racionalizáciu náhod alebo sociálneho spravodlivého zmýšľania; neexistuje v diskusii žiadny jednotný empirický dôkaz.
Q: Čo je karma a aké sú jej hlavné interpretácie?
A: Karma je v diskusii definovaná ako princíp, že skutky majú následky; interpretácie zahŕňajú morálnu energiu, reinkarnáciu/minulé životy a kresťanské poňatie „Božích mlynov“ (v diskusii spomenuté Príslovia Šalamúnove a Kniha Jobova).
Q: V ktorých učeniach alebo náboženstvách sa podľa diskusie pojem karmy vyskytuje?
A: Diskusia explicitne spomína budhizmus (uvádza sa aj spojenie s vegánstvom), koncepty reinkarnácie/minulých životov a paralely v kresťanskom vyjadrení „Božie mlyny“.
Q: Ktoré knihy alebo autori o minulých životoch boli v diskusii odporúčaní?
A: V diskusii boli menovaní Michael Newton – Cesty duší a Kenneth Ring – Posolstvo svetla ako knihy venujúce sa minulým životom a skúsenostiam klinickej smrti.
Q: Aké metódy ľudia v diskusii uvádzajú na skúmanie karmy alebo minulých životov?
A: Spomínajú sa regresná terapia a hypnóza do minulých životov a skúmania klinickej smrti ako metóda (Kenneth Ring), pričom ide prevažne o anekdotické metódy, nie o všeobecne akceptovaný vedecký dôkaz.
Q: Prejavuje sa karma podľa diskusie okamžite alebo až neskôr (alebo v ďalších životoch)?
A: V diskusii sú všetky možnosti: niektorí tvrdia, že sa karma prejaví hneď, iní, že sa prejaví oneskorene alebo až v ďalších životoch cez reinkarnáciu.
Q: Aké praktické odporúčania na "vyhnutie sa negatívnej karme" sa v diskusii objavili?
A: Odporúčania zahŕňajú dávať pozor na slová („dávať pozor na to, čo vypustíme z úst“), odpúšťanie, etické správanie, udržiavanie „čistého krbu myšlienok“ a celkové konanie dobra; niektorí tiež odporúčali štúdium literatúry o minulých životoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Diskutujúci sa zhodujú, že pojem „karma“ označuje súvis medzi činmi a následkami, hoci interpretácie sa výrazne líšia.
- Všetci pripúšťajú, že ľudia si často vysvetľujú nepochopiteľné udalosti prostredníctvom konceptov ako karma, boží trest alebo reinkarnácia.
Sporné názory
- Existencia karmy: jedna skupina tvrdí, že karma existuje a prejavuje sa okamžite, oneskorene alebo v ďalších životoch; druhá skupina tvrdí, že ide len o náhodu, racionalizáciu alebo sociálnu potrebu spravodlivosti.
- Mechanizmus karmy: niektorí uvádzajú reinkarnáciu a regresnú terapiu ako vysvetlenie, iní odmietajú minulé životy ako nereálne alebo nepodložené.
Otvorené otázky
- Ako by sa existencia karmy dala objektívne a empiricky dokázať?
- Prečo v reálnom svete často vidíme, že „zlí“ ľudia majú dlhodobo pohodlný život, zatiaľ čo „dobrí“ ľudia trpia?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
Michael Newton - Cesty duší, Kenneth Ring - Posolstvo svetla, regresná terapia, hypnóza do minulých životov, klinická smrť, reinkarnácia, minulé životy, veganstvo
Miesta a osoby
Michael Newton, Kenneth Ring, Poľsko, Argentína
Bojim sa tiez, ze karma je len chlacholenie sa ubohych.. Hoci by som si priala, aby existovala...
Karma, bozie mlyny... nazvite si to ako chcete ale jednoducho - na každú svinu sa voda vari 🙂
Karma neexistuje. To si len ludia vysvetluju zle ciny,nahody. Kazdemu!!!! cloveku na svete sa stavaju zle veci. To si len potom vylozite,ze ano,to je za to a za to. Aj vam sa stavaju zle veci,alebo nahody. Aj vam by sa dalo priradit,ze -to mas za to. Proste su to suhry,ktore sa bezne stavaju. Skor mam opacnu pocit,ludia,ktori su zli,zloprajni a bezohladni,tak im je najlepsie.
@stanulienkat niektoré zlé veci, ktoré sa nám udejú nám prinesú aj niečo dobré čo pochopíme až neskôr. Ja si myslím, že nič nieje náhoda, všetko sa deje z istého dôvodu.
@1angelika duchovno a filozofia mi nie je cudzia, ale stale mi vychadza ze minule zivoty a reinkarnacia je nerealna. Myslim ze dusa vznika pocatim. Ak by putovala z tela do tela, muselo by byt na svete stale rovnaký pocet ludi. A ze sa da reinkarnovat do ineho telesa, zvierata? Neverim, lebo ludska dusa je velmi kompexna na to aby vliezla do chrobaka...ten isty softvér nainstalujes do počítača, ale nie do radia alebo kamena. Tot moj nazor, ale kazdy nech si veri v co chce, hlavne nezabudajme premyslat , a nevnucovat inym svoju pravdu
@stanulienkat Aj falosni. Veru. A je tu aj skryte zlo, ze robia zle iba niektorym ludom a ini to nevidia.
Clovek ktory robi zlo prirodzene na seba zlo privolava. Je to nasledok toho co robi. Kto preklina, na seba privolava kliatbu. Mne sa zda, ze niekto “objavil Ameriku” a potrebuje to v dnesnej dobe takto pomenovat. Zlo tu bolo odhakziva a odjakziva ludia znasali jeho dosledky.
V biblii sa piše v
Prisloviach Šalamunovych - su ludia, ktori konaju skutky spravodlivych a prenasleduje ich zlo, a su ludia čo konaju zlo a prenasleduju ich dobro akoby konali skutky spravodlivych svátych.Aj to je marnost.Je tam pripustene, že niekto napriek yomu že je zly, može sa mat dobre a to vidime casto okolo seba..
Kniha Jobova - žil raz Job o kt. bol svätý a vykonal všetko podla božich prikazov a Boh dopustil aby ho pokušal Satan a zomreli mu 7 synovia, 3 dcery, prišiel o všetky stáda, sluhov,prišiel o celu urodu a aby toho nebolo malo, Satanovi bolo dovolene aby vztiahol nanho ruku a cela koža mu navrela vredom, že sa musel škrabat črepinou.Jeho žena mu povedala- zloreč Bohu a zomri.A on nato - čo si ty jedna z blaznivych žien? Iba dobre budeme brat od Boha a zle nie? A v tom všetkom nezhrešil Job svojimi ustami
Takže karma - čo je karma? Podla mňa neexistuje a ludia nežiju ako si zaslužia
Ale sme v živote skúšaní- to pripušťam..Vlastne aj citim na vlastnom tele
ja v karmu verim. u nas je to take modne slovo ale vzdy tu ta myslinka bola len sa v nasich koncinach nevolala karma.
problem je skor ten ze ludia ju chapu rozne a ani tomu slovu moc nerozumeju. ocakavaju ze ked napriklad niekto podviedol tiez bude podvedeny. takto ale veci nefunguju. kazdeho z nas sa veci dotykaju inym sposobom. to co mna zamrzi niekoho nemusi mrziet vobec takze ocakavat ze ta ista vec bude druheho mrziet je blbost. jemu sa vec moze vratit uplne inym sposobom ale jeho vnutorne prezivanie moze byt rovnako intenzivne. boli tu ti vojnovy zlocinci. nezili sme s nimi nikto z nas nemoze povedat ze dozili v pokoji. zivot na uteku je hrozny. su to muky ked nevies kto ta sleduje, stale si v pozore nemas kludny spanok, nemozes v pohode chodit von je to dost zly osud. a prave to ze zili dlho ma svoj vyznam. ved dlhy zivot neni zarukou stastia. prave naopak zit dlhy zivot a nebyt slobodny aj ked na slobode je tazke. moja kolegyna vzdy mala na to ked jej niekto ublizil alebo ukrivdil odpoved ze mu zela velmi dlhy zivot. ked som sa jej pytala preco tak mi povedala ze aby mal dostatok casu si uvedomit svoje chyby.
inak uz len to ze niekomu zelame zle a nazyvame to karmou je aj nasa karma a to si malokto uvedomuje. je mi ublizene a zelam tomu cloveku zle tak je jasne ze ja nemozem ziadnu dobru karmu ocakavat.
ale ano milion krat sa mi stalo ze sa mi veci vratili aj zle aj dobre. pri zlych som si nejeden krat povedala ze tak mi treba zasluzila som si.
my s tymi ludmi nie sme vobec netusime ako sa im veci skutocne vracaju. to ze ich vidime vysmiatych na fb este neznamena ze je to pravda. niekedy nam neni dopriate vidiet sposob ako sa im veci vratia a je to preto ze karma nema byt zadostucinenim pre nas ale lekcia pre toho druheho.
podstatne je aby sme my sami zili zivot tak aby sa nam vracali dobre veci.
to ze niekto sa nam javi ako stelesnenie dobra a zda sa nam ze sa mu deju len zle veci moze mat tiez dovod. mozno to co nam sa javi ako dobre robi zistne, alebo to nieje uplne s dobrym umyslom aj ked to tak na oko vyzera. do duse cloveka nevidime.
to je ako ked dietatu zakazete vypit cistiaci prostriedok. z jeho pohladu ste zla lakoma mama ktoru karma dostihne, ale v skutocnosti mu zachranujete zivot. veci nie su ciernobiele. vela krat su aj umysly dolezite a tie nevidime.
hovorit o susedoch co sa komu vratilo a nevratilo je tiez nevhodne. suseda mozno podvadzala ale ani netusime co bol jej muz realne za cloveka. venujme sa len sebe. sudit inych a hodnotit ich karmu nam neprislucha. ich vnutorny zivot je zvacsa na mile vzdialeny od toho ktory vidime my.
karma v zmysle "osud" - tak to neverím, ale karma v zmysle "energia" áno. Každá energia, ktorú vyšleš, sa k tebe raz vráti 😉
Verim tomu, ze sa vsetko vrati..jedna zena zelala svojmu ex, aby sa mu narodilo hendikepovane dieta .. otocilo sa to - ich spolocnej dcere sa narodilo take dieta a o par rokov aj tej zene, co zelala svojmu ex.
Nie.. je to z casti tak,ze co das sa ti vrati ale 100perc karma neexistuje,pretoze tu mame druhe šance,odpustenie a tuzbu,aby nam boli odpustene nase vedome a nevedome previnenia
Ucenie k karme je v priamom rozpore s ucenim napr biblie, evanjelia ucenim Jezisa Krista o milosti a biblia alo jediná je menovana ako skala,pravda,ostatne nauky,pripustaju vyssiu nadradenu pravdu a tiez sa aj v istom bode dostavaju do protirecenia
Ak myslíš tú definíciu,že každému sa raz všetko vráti?Tak nie,v to neverím,že existuje.Nieco ako dôsledky našich činov,to áno.Aj keď je to niekedy nespravodlivé alebo vcelku dobrý človek má ťažký život a dejú sa mu negatívne veci naoko bez jeho pričinenia.Neviem..Ale mám v blízkosti pár ľudí vyslovene zlých,kde cítiš to zlo priam až hmotne a majú sa veľmi dobre.Aj z pohľadu okolia aj oni žijú šťastne,bez toho aby ich trápilo že oni sami niekoho trápia alebo ubližujú.A bohužiaľ si myslím,že budú spokojne žiť ešte veľmi dlho v pohode a dostatku na úkor iných.No bohvie,možno tá "karma" sa ukáže v ďalších generaciach
@canany a este odporucam Kenneth Ring - Posolstvo svetla. Tam sa autor venoval klinickej smrti, ako ludia sli an druhy svet a vratili sa. Utkvelo mi v pamati ako slepi vedeli a videli co sa deje okolo nich, jedna povedala ze v odkvape na streche je teniska a bola tam. Bola slepa od mala, su tam pribehy ludi, tiez som hltala tu knihu. 😂



Myslím, že áno, každému sa všetko skôr či neskôr vráti. Čo dáš to aj zožneš, to je proste tak.