Farár odmietol pokrstiť dieťa. Čo robiť?

pastelka74
10. dec 2011

boli sme včera na fare,poprosiť farára o pokrstenie našej dcérky,ale ako náhle sa dozvedel že nie sme zobratý,odmietol akú koľvek dalšiu komunikáciu...ba práve naopak,začal sa do nás navážať,ako takto môžme žiť,a vraj keby sme boli zobratý,on nemá problém okrstiť dieťa aj hned...príde mi to vonkoncom nespravodlivé voči dcérke,ved všetci sme dietky božie,nie??? ale pán farár nám začal rozprávať o tom aký sme zlý ludia,že sme zlým príkladom pre naše deti,a nikdy nebudeme mocť dať toľko lásky našim deťom ako rodičia ktorý chodia pravidelne do kostola a prijímajú všetky sviatosti...ja som si v danú chvílu pripadala ako v špatnom filme...a nezmohla som sa na slovo v tom šoku! 😕 ...ja nemám proti veriacim či neveriacim ľudom nič,ba práve naopak...nech si každý verí v čo chce...ale teraz tuho premýšlam čo robiť,určite sa na pána farára z farnosti Partizánske-šípok budem sťažovať...pretože už samotné prijatie na fare po zazvonení...po celej fare behali decká v pubertálnom veku vrieskali a chovali sa horšie ako opice v zoo,pána farára nemohli nájsť desať minút a nakoniec si nás prišla obzrieť obtlstlá blondína pomedzi dvere...myslela si že ju nevidíme,ako nakúka kto sme 😎 a až potom sa ukázal pán farár...všetko to na mňa pôsobilo zle,ale stále som si hovorila že kôli malej urobím čo koľvek....ale klamať boha a seba,aby bol pán farár spokojný...to ODMIETAM!!!..... 😨 😔

cmeliatko
11. dec 2011

sak sa na to vykasli boze.
ty nie si v kostole vydata tak ocividne nejako extremne nemusis tiez vieru a tie zvyky.
tak na co ma byt tvoje dieta pokrstene? blbost

adelinuska
11. dec 2011

tiez nerozumiem, preco sa rozculujes nad konanim spolocnosti, ktorej ostatne pravidla su Ti ukradnute

kiwi82
11. dec 2011

Dievčatá, prepáčte, ale Vy čo píšete, že roky žijete s partnerom a nie ste zosobášení, prečo vlastne takto žijete a nevezmete sa? Prečo? máte strach? potrebujete mat bočné vrátka, aby ste, ak by nedaj Bože bolo zle, mohli vycúvať? manželstvo je sviatosť, tak ako aj krst. Vy niečo požadujete ( krst pre svoje dieťa) a sami pre to nič neurobíte ( nevezmete sa).

margarita
11. dec 2011

ja tejto otazke naozaj uprimne nerozumiem 😉
preco by mi malo vadit, ze moje dieta nechcu do "spolku", do ktoreho zjavne nechcem a nepatrim ani ja...pride mi to podobne ako napchavat sa cipsami s tatarskou a cely tyzden nevstat z gauca (lebo ved ja predsa vyznavam zdravy zivotny styl, len do posilky nechodim 😉 a necvicim, ale uznavam pohyb)
a pritom presviedcat vlastne dieta, ze pohyb a zdrava strava su zdrave, ze aj ja si to myslim.

Fakt sorry, ale mne nevadi, ze moje dieta nebude formalne napr. Jehovistom, kedze aj mne su ukradnuti...ibazeby som mala obavy, ze...do kelu, ale co ak je to naozaj tak trosku cele pravda? 😎

tanina724
11. dec 2011

Treba ist za inym fararom.Sestra tiez nie je vydata a farar im nerobil ziadne problemy.A jej priatel je len pokrsteny.My sme zasa chceli krst po omsi.Mala by mi nevydrzala celu omsu,bola hrozne urevana.Tam,kde sme sa prestahovali,to nebolo mozne.Tak sme obehli viacero fararov a nakoniec sme krstili,ako sme chceli.A zislo sa nas tam 8 parov rodicov.Vsetko zalezi na fararoch.

raffaella
11. dec 2011

tak sa na to vykasli, ved to vobec nie je potrebne k zivotu...Boh aj tak nerozlisuje medzi krstenymi a nekrstenymi, sme sudeni podla toho ako zijeme, ako zmyslame, nie na zaklade akychsi aktov. Mna skor uplne zarazaju nazory mladych zien tuto - to ako za cias stredovekej invektivy. Od farara mozno takeho nieco cakat, nie vsak od mladych zien, ale co uz. Zelam vela zdravicka a pozitivneho myslenia 🙂

nosoroztek
11. dec 2011

bolo zaujímavé prečítať si názory vás všetkých....súdite, hodnotíte, kritizujete, pritom zabúdate na jednu vec, že kňazi sú platení štátom, to znamená, že im idú platy z našich daní....a je jedno či sme veriaci, neveriaci, či chodíme alebo nechodíme do kostola...štát ich platí z peňazí každého daňovníka, tak ako učiteľov, policajtov, úradníkov, a teda aj kňazi sú povinní plniť si svoje povinnosti, pretože to majú v náplní práce....my sme zobratí, svadbu sme mali iba na úrade a dali sme pokrstiť malého...keďže pán farár robil problémy, že nie sme zobratí pred Bohom, vrátila som sa za ním na druhý deň aj s vytlačenou stranou zo zákona, kde som mu prečítala toto: Manželstvo uzavreté podľa vnútorných predpisov
registrovaných cirkví a náboženských spoločností,
ktoré spĺňa aj podmienky uzavretia manželstva ustanovené
právnym poriadkom Slovenskej republiky, má
na území Slovenskej republiky rovnaké právne postavenie
a účinky ako manželstvo uzavreté občianskou
formou. A že to platí aj opačne....no a krstiny nakoniec boli 🙂 a tak by to malo byť...to, prečo sa niekto rozhodne pokrstiť bábo a je neveriaci, alebo nežije v manželstve, je každého osobná vec a sorry, ale ak ste také kresťanky, potom by ste súdenie mali nechať na Boha....a pastelka74 ja na tvojom mieste sa obrátim na niekoho iného, kto nemá predsudky...lebo aj takí kňazi,našťastie, sú...

magimi
11. dec 2011

ja by som len chcela podotknut, ze krst nie je nejaky magicky ukon, ktory dietatu zabezpeci stastny zivot. Mam pocit, ze to takto niektori beriete.

adri2211
11. dec 2011

moja mala tiez nie je pokrstena,myslim,ze vobec nie je o nic ´kratsia´ ako pokrstene deti,ani ja nie som, verim vsak v Boha nie cirkvi. vybavovala som jej na matrike tzv privitanie do zivota (neviem ako sa to presne vola), kde prisiel primator a este tie uradnicky a krasne ju privitali do noveho zivota,bola to krasna ceremonia. kedze nie sme zosobaseny,tak sme to takto riesili

steggy
11. dec 2011

Ak sa chodí krstiť zo strachu pred niečím, rovnako moderné je v súčasnosti nosiť červený náramok .....na to nepotrebujete krst. A inak viera je boží dar .... to neznamená, že každý pokrstený vieru dostal do daru - len toľko.

luciferkax
11. dec 2011

Knaz by mal pokrstiť každé dieťa, ved dieťa si rodičov nevyberá. kegby si podala na neho sťažnosť, tak by si zrejme uspela ty....
Druhá vec je tá, načo chceš dať dieťa krstiť? Ked si neveriaca, sama žiješ životom, akýsi vyberáš ty, nmie ste zobratí, čiže máte "BOha na háku"....
A tá vec, ktorá ma najviac zarazila, sú tie "pubertálne deti".... no aaa? šak hádam na to sú velké fary, že knaz sa má venovať aj deťom vo farnosti, každému, no nie? U nás je tiež stále fara plná detí, orhanizujú výlety, zájazdy, akcie, ozdobujú a kadečo iné.. je to hádam omnoho epšie, ako flákať sa po krčmách a baroch, či nie?
A že nemohli nájsť knaza, čo myslíš, že on má celé dni byť total k dispozícii? ani na WC nemôže ísť? čo ty vieš, čo on práve robiť...no horor, to aby boli všetky fary prázdne, a farár celé dni sám, čo?

bartokami
11. dec 2011

vsetko sa da,aj pokrstit,ak sa chce,zial u teba to nejde,skus sa opytat inde,ale bud aspon presvedcena preco chces krstit?je to na tebe 😉
Podmienky ku krstu podľa Kódexu kánonického práva /cirkevne pravo/

Kán. 864 – Prijať krst je schopný každý človek a jedine človek, ktorý ešte nie je pokrstený

Kán. 868 - § 1. – Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, sa vyžaduje:
1. aby rodičia, aspoň jeden z nich alebo kto ich zákonne zastupuje, súhlasili;
2. aby bola opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve; ak taká nádej úplne chýba, má sa krst podľa predpisov podľa partikulárneho práva odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod

Kazdy ma pravo byt pokrsteni,stat sa bozim dietatom🙂

merikac
11. dec 2011

ak chces napriek vsetkemu dieta vychovavat v krastanskej viere ( je mnoho ludi, ktori nie su zosobaseni a napriek tomu chodia do kostola, uznavaju katolicku vieru...atd, atd,,,,,,), a mas svoje dovody preco nie si zosobasena,,,,,,niekedy sa stava.......tak rozhodne by som sa nenechala odradit a skusila poziadat o pokrstenie niekde inde,,,,,.drzim palce,,,,,,,,,,PS: kolko ludi, tolko nazorov, preto nezazlievaj ani jeden, ktory tu padol-ani tie ktore boli ostrejsie a odsudili, ci odcudzili,,,,,,zi si svoj zivot tak ako najlepise vies,,,,,,,,a zober si k srdcu len tie rady, ktore su tebe a tvojej rodine prospesne,,,,,

fodorka
11. dec 2011

ja nechapem nazory a komentare niektorych tu pritomnych mamiciek co kritizuju,ohovaraju a neviem kde na koho hadzu spinu.podla mna kazde jedno dieta ma pravo byt pokrstene,a nieze po znamosti a podobne kazdy jeden farar by mal pekne pokrstit..ja nechodim sice do kostola ale ktovie mozno som vacsi krestan ako polka z tych ludi co sa klanaju v kostole !zajde to za roh a uz to ohovara zajde do krcmy a podobne to radsej budem doma v kruhu svojej rodiny.a poviem priklad mna nedali pokrstit ako malu priusiel problem ked osm chcela ist na primanie a vtedy rychlo sa hladal knaz kto ma pokrsti tak kvoli tomu som nechcela aby moje deti zazili niecpo podobne dala som ich pokrstita nech sa sami potom rozhodnu co chcu robit resp ci budu pokracovat vo viere ako takej myslim tym hlavne kostol apodobne...

vejula
11. dec 2011

@ fodorka a nebolo by podla teba lepšie nechať nech sa rozhodnu, lebo krst je vlastne vstupnou branou do cirkvi. A ty ked nevidiš zmysel v cirkvi ako takej a v kostoloch, tak prečo ti zaleži na krste prijimani a podobnych ritualoch, ktorým ty vlasnte ani neprikladaš zmysel ani žiadnu vahu. Sama pišeš do kostola nechodiš teda neuznavaš cirkevne prikazy. Aj ked veriš zrejme k tomu nepotrebuješ cirkev. A všetky CIRKEVNE sviatosti ťa vlastne snou spajaju.
Toto važne nikdy nepochopim ked človek ktorý v podstate cirkev ako taku neuznava ale chce aby deti do tejto cirkvi krstom vstupili a pripadne mohli prijať i dalšie sviatosti. To je podla mna strašne falošne a neuprimne. A nepochopim prečo, ten dôvod prečo 😕

katusska1
11. dec 2011

to preto lebo sa cítia byť dôležitý jak prd v gaťoch 😀 ani ja nie som pokrstená, tiež ma odmietol pokrstiť, pretože mama sa vydávala na úrade, no na smiech sú všetci koľko ich je 🙄 a nijako mi to nechýba, v živote som nepocítila ani jednu chvíľu, kedy by mi krst chýbal 🙂 aj bez toho som šťastná 🙂 o nič tvoje dieťa nepríde 😝 ja tiež svoje nedám pokrstiť, načo... 😉

katarinas
11. dec 2011

Opytala by som sa vsetkych dam, ktore odsudzuju neveriacich ludi dat si pokrstit deti a suhlasia s knazmi, ktori robia selekciu medzi detmi a ludmi...
Ja som veriaca osoba, vydavala som sa v kostole a napriek tomu mi nechceli dcerku pokrstit, pretoze krstni nemali birmovku... A to su sobaseni v kostole, deti maju pokrstene, aj odprijimane... Farar povedal "najdite si niekoho, kto birmovku ma a bude krstny rodic iba pro-forma..." A toto co uz je za hovadina??? Moj muz sa tak napalil, ze milemu fararovi povedal, ze v tom pripade pojde na Nitriansku ulicu (v nasom meste ulica "lasky") a donesie si odtial prostitutku s birmovkou... ci ta bude mat vyssi kredit ako maju nasi svagrovci?
Odporucali sme sa a obehli sme si dediny na okoli... dcerku nam tam bezproblemov pokrstili a ked sme chceli krstit synceka, tak sme isli rovno tam... A tiez nam nechceli dcerku okrstit v dedine u mojich rodicov (v tom case sme tam byvali, ale nemali trvale bydlisko), knaz nas odmietol, lebo sme nepatrili do jeho farnosti...
Takze, mile damy, kriticky a milovnicky vsetkeho, co sa obtrelo o knazsku sutanu, co na to poviete??? 😒

vodnarky
11. dec 2011

aj nam sa to deje..☹ uz dlho nemozeme zohnat niekoho,kto by nam pokrstil nase dievcatko.. 😔 a to len preto,ze nas tatino,pochadza z pestunskej rodiny,kde si na tom moc nezakladali a nieje ani pokrsteny....ked uz ide o to,tak Jezis krstil vsetkych,kto chcel..nerobil ziadne rozdieli..mali by si to znovu precitat,ako sa to tam pise a tesit sa z toho,ze su este na svete ludia,ktory maju vieru... 😔 a nie robit pri tom take drahoty.. 😒

janinah
11. dec 2011

nechápem,prečo si ľudia robia toľko starostí- buď som veriaci a podľa toho žijem a správam sa,alebo veriaci nie som a tiež podľa toho žijem 😉 človek sa tu kadečo dočíta,ale aj kňaz má nejaké svoje pokyny a nekoná len tak podľa želania svojich farníkov,tiež si myslím /neviem to naisto/ že kňaz môže konať podľa svojho svedomia a podľa situácie /v určitých veciach/ a preto niekomu niekde pokrstia a inde ten istý prípad by nepokrstili

rolak
11. dec 2011

tak mu povedz,že podľa toho by ani Ján Krstiteľ nemohol pokrstiť Ježiša,lebo jeho rodičia boli Židia a nie kresťania! dieťa je nový človek,čo má ono spoločné s hriechmi svojich rodičov????

mahalo
11. dec 2011

Najdi ineho..ale tiez nemozes byt nahnevana na farara ho moze byt dilino..v jeho svedomi to nie je dane aby pokrstil tvoje babo, pretoze si takto vylozil svoju vieru..najdes knaza ktory si ju vylozil tak, ze pokrstit moze hocikoho. Ja osobne keby som bola knaz tiez sa sice cudujem preco chcete dat babo pokrstit ked ste sa nesobasili v kostole. Ale nevidim dovod zase nepokrstit.

katka3012
12. dec 2011

Najdi ineho farára 😉

oskvarka
12. dec 2011

baby nerozumiem preco sa rozculujete nad tym ked vam farar povie ze zijete v hriechu ked nieste zosobaseny.. ved je to pravda... to ci Vas za to uz odsudzuje alebo sa k vam sprava zle je ine ....ale zial v katolickej cirkvi je vecsina hriechov dost jasne pomenovana..... a inak pri rodicoch ateistoch neviedim dovod tej snahy mat pokrstene dieta (aj ked sa tesim ze by ho chceli dat pokrstit a tiez som za to ze ak chcu nech zajdu za inym knazom - lebo su odtienky pristupu a osobneho svedomia knaza) ale tu osobnu pohnutku ateistu nechapem...a dovod ze aby sa sam mohol rozhodnut comu veri a mohol sa zenit a vydavat v kostole je priam zvlastny.... (ked ho date pokrstit tak uz sa sam nerozhodol uz je krestan) a to s tou svadbou v kostole... tak na takej zalezi veriacim a ak je jeden veriaci tak vas v kostole zosobasia... - ja som ako dieta pokrstena nebola rodicia maju civilny sobas... vieru som nasla az na vysokej skole vydavala som sa v kostole moj muz je krestan od narodenia ma vsetky sviatosti ale momentalne o sebe tvrdi ze je atesita lebo svoju vieru stratil a je ochotny suhlasit s krstom nasich deti lebo suhlasil aj zo sobasom v kostole (kde mimohochodom sluboval aj ze nebude branit vychove nasich deti vo viere) ale keby to bolo len na nom tak ma sobas civilny a deti nekrsti lebo neveri tak je to pre mna docela pochopitelne...
ale napriek tomu nevidim dovod preco by nemohol farar dieta pokrstit kedze ono za zivot rodicou zodpovedne nieje (samozrejme ze za krstnych rodicov musia ist veriaci krestania)

nina55
12. dec 2011

ahoj, padlo tu viacero nazorov. Tento isty problem, ktory mas ty riesili dna 17.1.2010 aj v TV Markíza v relacii Lamparen. Pozri si to v archive: http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/lampa...
Snad ti to pomoze 😉

suem
12. dec 2011

Myslim si, ze v prvom rade by mali byt dane jasne pravidla. Na krst, uzatvorenie manzelstva a pod. urcene presne podmienky. Splnas OK, nesplnas bud doplnis s cim ti pomoze farar, alebo nechas tak. Taketo posudzovanie raz tak, raz tak nerobi dobrotu 😉

ivanka.7
12. dec 2011

Nechapem, aky ma vyznam rimskokatolicky krst pre nekatolika 🙂 Lebo sa to patri? Tak isto ti to moze povedat ten farar "zoberte sa, lebo sa to patri" 🙂
A ak krstit, aby sa dieta mohlo v buducnosti samo rozhodnut - ved prave - ked bude velke, nech sa samo rozhodne, ci chce byt pokrstene a nie ze svojim rodicom otrepe o hlavu, ze ho nechali pokrstit ("odkrstit" sa totiz neda🙂).
Ja som sa nechala pokrstit, ked som mala 22, sama, po zrelej uvahe a som spokojna (nie som katolicka, ale to na veci nic nemeni).

Krstiny lebo sa to patri alebo aby rodina nezazerala alebo pre aky dovod okrem toho skutocneho - nabozenskeho - mi pridu ako dost velky fail. Viest k viere sa da aj bez toho.

wewe22
12. dec 2011

poznam jedneho kaplana bavili sme sa o krstoch povedal ze je povinnost farara pokrstit khokolvek ak farar nechce pokrstit je to hlupak mal by sa tesit kazdemu novemu katolikovi dieta nemoze za to ze rodicia sa nezobrali ja nie som praktizujuca katolicka preto ze verim v boha ale nie v bibliu no som vydata a mam aj deti pokrstene a nikdy sa ma nikto nepital ci chodim do kostola moj muz nema ani birmovku

kamilka22
12. dec 2011

Myslim, ze by si si najprv vnutorne mala usporiadat iste odpovede, a to "co je to krst?" "Preco chcem dat pokrstit moje dieta?", beries tam aj krstnych rodicov "Su ochotni vychovavat dieta vo viere?" Mozno Ti to pride ako nabozenske dristy, ale toto je dolezite. Ak si o svojej viere skutocne presvedcena, a chces v nej vychovavat svoje dieta, tak mozes urobit to, ze pojdes do inej farnosti, alebo napravis aj svoj zivot a s partnerom sa vezmete. Tym nechcem povedat, ze je na tom nieco zleho, zit ako druh a druzka. Len to nejde ruka v ruke s vierou. Prijatim sviatosti manzelstva si slubujete vernost az do smrti. Nie je to len zdrap papiera, je to manzelstvo pozehnane Bohom. Iste, ani to nie je zaruka, ze vydrzi, strojcom spolocneho stastia sme si predsa sami, len s Bohom to je aspon pre mna lahsie.
A k tomu, ze po fare behali deti? Chvalabohu. Aspon je tam knaz, ku ktoremu tie deti radi idu a to je predsa skvele.

kulinan
12. dec 2011

moj názor: vychovávať dieťa vo viere môžeš aj ked ste neni zobratý, to že chodíme do kostola a vyznávame že sme veriaci, to nie je to všetko a to podstatné, dôležité je žiť podla toho,konať denno denne a nie je to len o návšteve božieho chrámu.
Tvoje dieťa má právo byť pokrstené odhliadnuc od toho že nie ste manželia, toto nie je dôvod povedať nie. Dnes sú rozny farári, majú rozne správanie , teda viem o tom svoje. Určite návštívte inú faru,myslím že nájdete východisko.

lucca18
12. dec 2011

mila ivetkab. niekto sa moze zosobasit v kostole aj neskor, aj ked je dieta na svete a nemusi to znamenat, ze je zly krestan alebo neveriaci. niektori ludia ktori chodia do kostola a tvaria sa aki su veriaci, mnohi fanatici ale len na oko su horsi ludia ako ti ktorych taki ako ty odsudzuju. Povedz mi kde v Biblii sa pise, ze clovek ma sudit druheho cloveka?!. Sudit ma snad Boh a nie ty. tvoja reakcia neznie ako reakcia od krestana. Niektore pary sa mozno nemozu hned zobrat, ked ma niekto napriklad problemy v tehotenstve tak sa bude hrnut rychlo mat svadbu, len preto ze sa to ma? len preto , ze ho ludia odsudia? dolezite je aky clovek je a ake ma vnutorne prezivanie s Bohom, niekto moze mat aj svadbu v kostole len preto ze je to pekne, ale to uz pan farar neskuma. Tak nesudte druhych ludi, ale zacnite od seba..