Je možný rozpad Európskej únie?
Je možný rozpad EÚ? Čo by s nami bolo potom?
Stručné zhrnutie
- Rozpad EÚ by podľa diskusie verejne pravdepodobne spôsobil výrazný ekonomický pokles pre krajiny ako Slovensko a stratu eurofondov a iných dotácií.
- Možné následky zahŕňajú zhoršenie životnej úrovne, odchod mladých ľudí za prácou na západ a hľadanie nových geopolitických spojencov vrátane orientácie na Východ alebo pokusu o bližšie spojenectvo s ČR.
- Navrhované riešenia v diskusii zahŕňali zvýšenie potravinovej sebestačnosti a posilnenie hospodárskej samostatnosti, pričom v diskusii neboli uvedené konkrétne implementačné plány ani zdroje financovania.
Najčastejšie otázky
Q: Aké ekonomické dopady by mal rozpad EÚ na Slovensko?
A: V diskusii sa uvádzala strata dotácií a eurofondov, rapídne zníženie životnej úrovne a väčšie rozšírenie chudoby; v diskusii však nepadli konkrétne sumy ani štúdie.
Q: Skončia eurofondy a dotácie pre Slovensko v roku 2025?
A: V diskusii sa položila otázka ukončenia dotácií v r. 2025 a jeden príspevok odpovedal „nie všetky“, pričom táto informácia v diskusii nebola overená.
Q: Môže Nemecko vystúpiť z EÚ?
A: V diskusii bolo spomenuté, že „nejaká líderka AFD zvažuje vypísanie referenda o vystúpení Nemecka z EÚ“; toto tvrdenie bolo v diskusii len zmienené a nebolo tu overené.
Q: Aké geopolitické možnosti by mal Slovensko po rozpade EÚ?
A: Diskutované možnosti zahŕňali hľadanie spojencov na východe (Rusko, Bielorusko) alebo pokus o bližšie spojenectvo s ČR; v diskusii neboli uvedené žiadne formálne plány ani zmluvy.
Q: Malo by Slovensko zvyšovať potravinovú sebestačnosť?
A: Viaceré príspevky odporúčali pracovať na potravinovej sebestačnosti a posilnení poľnohospodárstva, ale diskusia neobsahovala konkrétne opatrenia, programy ani financovanie.
Q: Aké paralely alebo príklady spomínali diskutéri pri možnom rozklade?
A: Účastníci uviedli paralely s krajinami ako Ukrajina, Srbsko, Albánsko a Macedónsko a spomínali obdobie studenej vojny, pričom tieto zmienky slúžili len ako názorné porovnania.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rozpad EÚ by spôsobil výrazné ekonomické komplikácie vrátane straty eurofondov a iných dotácií.
- Negatívne dôsledky (pokles životnej úrovne, migrácia mladých) pravdepodobne prevýšia potenciálne pozitíva.
Sporné názory
- Jedna verzia: po rozpade by krajina hľadala ochranu alebo spojenectvo na východe, vrátane Ruska a Bieloruska.
- Protišla verzia: krajina by sa snažila udržať väzby so západnými štátmi alebo nadviazať bližšie spojenectvo s ČR.
Otvorené otázky
- Zostanú pre Slovensko dostupné eurofondy a dotácie po roku 2025?
- Zvažuje v skutočnosti niektorá nemecká politická predstaviteľka vypísanie referenda o vystúpení Nemecka z EÚ?
- Ktoré reálne geopolitické aliancie by po rozpade EÚ prebrali bezpečnostnú a ekonomickú úlohu pre Slovensko?
- Aké konkrétne opatrenia by zabezpečili potravinovú sebestačnosť a kto by ich financoval?
Spomenuté značky a firmy
EÚ, AFD, idnes.cz, hnonline.sk
Spomenuté produkty a metódy
eurofondy, dotácie, potravinová sebestačnosť, referendum o vystúpení, obnova monarchie
Miesta a osoby
Slovensko, Česko, Nemecko, Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Srbsko, Albánsko, Macedónsko, Maďarsko, Moskva, Petrohrad, Ural
pruser by to bol, svet by sa zase rozdelil, ako za studenej vojny, aj ked nie tak striktne, ostnate droty by neboli, ale ani by byt nemuseli. vlada by chodila do russka po pokyny ako za starych cias, bratali by sme sa s nimi zase, ti, co by tu ostali, lebo mlade zutekalo a stare nevladalo. resp. ti ostali by tu ti aj, ktori so slzou v oku spominaju na uzasne stare casy.
kto sniva o nejakej sebestacnosti v hocijakej oblasti nech sa zobudi, pripadne vytiahne hlavu z prdele.
a cesi? ti uz teraz su prestastni, ze sme sa rozdelili...
buducnost je v spajani, nie rozdelovani. osobne si myslim, ze casom, ale fakt ze o dost vela rokov neksor, mozno 100 a viac, ak sa nepozabijame dovtedy, nieco ako staty zanikne, skor sa vytvoria zoskupenia geopoliticke zoskupenia. netvrdim, ze to bude uplne super, alebo pruser, ale tak to bude. povedala Sibyla😀
@moonlight1210
Presne ako píšes, keďže tam ľudia neboli NIKDY NIKDE a v telke nonstop počúvajú, že žijú v najúžasnejšej a najlepšej krajine na celučkom svete, tak sú spoko. Najviac sa mi ľúbilo, keď tetulka 70ročná trepala zo studne vodu v dvoch vedrách!!! a potom naznášala drevo a zakúrila do pece. Opýtali sa jej, že čo si myslí o západe a ona, že ona si žije oveľa lepšie ako na západe, veď ona má piecku a je v teple. Kukáš na to a nevieš, či tých ľudí ľutuješ alebo čo … je to veľmi, veľmi čudná emócia. Keby Rusi neboli tak pripečení a keby tam žili ľudia, schopní spravovať krajinu a neboli zaseknutí v 18. storočí (stačí čítať diela starých ruských autorov a zistíš, že sa v mentalite neposunuli ani o milimeter) bolo by tam úžasne. Tá krajina má VŠETKO. Obrovské nerastné bohatstvo, nádhernú krajinu, ľudský potenciál. Tam by mohlo prekvitať všetko. Turizmus, priemysel, hospodárstvo … Ale oni žijú ako horda … len ničiť, mlátiť, piť a kradnúť. Najviac ma pobavilo, ako raz nejaký ujko rozprával, že oni kúria len drevom/uhlím a z dediny sa kukajú na rúry, ktorými tečie plyn do Európy 🤦♀️.
@yoxinka vsetko je to vec pohladu na zivot a priorit. Ta babicka co opisujes dokaze prezit kdekolvek. Tebe ked vypnu internet, plyn a elektrinu, tak umres mozno hladom, lebo si nebudes vediet ani uvarit polievku bez navodu, alebo upravit oblecenie na prituhajucu zimu, ked ti nepojde ani kurenie...
Nie je umenie zit si v blahobyte, ale je umenie citit sa ako v blahobyte a zit s tym, co mam. 🙂
A este k tomu ujkovi - ja mam kurenie na plyn, sused kuri poschodovy dom drevom. Hadaj kto z nas viac minie a kto z nas zije spokojnejsie?
@jamimo pleties dve na tri...ti sikmooki nie su narod, ale rasa ...a ako nas nazyvaju...velkonosi...s pachom po mlieku...
@erikavesela nepletiem dve na tri. Na určitú skupinu obyvateľstva sa dá aj kultivovanejšie vyjadriť. Škoda, že v slovenskej pospolitosti sa bežne používa hanlivý výraz "šikmookí" To ti asi vyhovuje viac 🤷♀️
Môžem použiť aziati, kórejci, vietamci...
@jamimo kto napisal, ze mu to vyhovuje?...nedomyslaj si...ok?...pleties narodnosti a rasy...to som pisala...ok...tak vietnamci, korejci, japonci, cinania, filipinci, thajcania, laosania, tibetania...este mam pokracovat?...ty mas dost...nikto ich tu nepomenoval sikmooki vo hanlivom ponimani, to len ty robis z komara somara...btw.. pomenovanie velkonosi diabli pouzivaju tak casto ako my sikmooki...
@erikavesela všetci vieme v akom kontexte a význame sa používa hanlivý výraz "šikmookí." Je to zaužívaný výraz voči etniku, rase, ich vzhľadu= v zadubenej spoločnosti. A to mi vadí. Nenapísala som nič zlé. Stúpila som ti na otlak, však? Tvoj problém 😉
@lapersefona nejaka liderka AFD zvazuje vypisanie referenda o vystupe Nemecka z EU. Taktiez niektori uvazuju o obnoveni monarchie v Nemecku

@cafelatte navstiv Rusko. Ale nie Petrohrad a povolene zony Moskvy. Chod za Ural a do mensich miest. Oni ziju niekde v 40.-50. rokoch (ti, co sa maju lepsie 60.-70. rokoch), co sa urovne tyka. A to su mesta. Dediny este horsie. Inzinierske siete castokrat nemaju, alebo maju improvizovane.
My by sme boli na prasky. Oni su ale ina mentalita, takze oni to davaju.