Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

eva8
15. dec 2019

inak zaujímavé je, že upozornenie v odbočení od témy nastalo až pri otázke o upozorňovaní. Pri vysvetľovaní, že všetci sú pôvodne moslimovia, to nevadilo. Ale nnaozaj, súhlas, odbočili sme úplne od témy. Inak už dávnejšie bolo mnoho tém vymazaných aj kvôli odbočeniu, čo podľa mňa je trošku smutné, že vlastne diskusia je striktne obmedzená na otázka-odpoveď

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Tak ako nechcela som to nechať otvorené a nezodpovedané. Ale lepšie bude založiť inú diskusiu (nemám problém odpovedať, kľudne môžeš založiť a označiť ma). Len už je tu toho dosť rozpísané. ☺️ A bude lepšie ak sa v tejto diskusii bude pokračovať o tej strave na ktorú bola založená 😁

lucia147852
15. dec 2019

Mne sa ta diskusia paci 😀 zaujímave čítať rôzne pohľady.
@lenkakravcova aj keď mam iný názor keďže nie som moslimka a bohužiaľ mala som často s mužmi moslimami v práci zle skúsenosti tak veľmi oceňujem ako odpovedás na otázky bez emócií. 👍

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@lucia147852 Založila som teda pokračovanie na oddelenie témy, kto má záujem diskutovať ohľadom nejakých otázok, ktoré sú mu nejasné a týkajú sa islámu, môže sa pridať ☺️

https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/pokracovanie-diskusie-o-islame-otazky-a-odpovede/

leeo
15. dec 2019

@lenkakravcova To si mysli Boh v knihe Genesis 17:19: „Tvoja žena Sára ti porodí syna a dáš mu meno Izák. Uzavriem s ním zmluvu, večnú zmluvu s ním i s jeho potomstvom... Alebo Gen. 17:21 "Ale svoju smluvu postavím s Izákom, ktorého ti porodí Sára o tomto čase budúceho roku." Cize nie s Izmaelom, ale s Izakom postavil svoju zmluvu ako zo synom pocatym od zakonnej zeny, nie sluzky. Boh ma rad vo vsetkom poriadok.🙂
A vravis, ze Jezis bol moslim lebo veril v jedineho Boha, no a zidia veria v koho? Ti tiez verili v jedineho Boha. Jezis bol z pokolenia Judu a nasledne Davidovho - aj tí boli moslimovia? Cize aj budhistibudu tvrdit, ze Jezis bol Budha? Jezis nepovolil v sobotu pracovat - on vlastne naplnil a doplnil stary zakon, ktory sa zakladal na prikazoch a rozkazoch - laskou. Cize v sobotu sa smie robit nevyhnutne pre dobro blizneho (uzdravit choreho, pomoct pri nestasti atd.) Ale nadalej to ostava dnom odpocinku. Jezis ucil po sobotach v synagogach, aj toto robili muslimovia? On neopravoval SZ, sam zil podla tych tradicii, On prisiel, aby priniesol nieco, co je viac ako zakon - lasku k bliznemu, ako sam Jezis povedal - na tej stoji cely zakon aj proroci. A to, ze Biblia bola zmenena - je historicky nespravne tvrdenie. V pisme je vela miest, kde Boh uistuje, ze vsetko sa pominie, no slovo Boha pretrva naveky. Nemyslim si, zeby si On nevedel obhajit svoje slova.

ciernysokol
15. dec 2019

@lenkakravcova
Necitam velu diskusiu,ale k tomu komentu na zaciatku,ako nechcu uznat islam za oficialne nabozenstvo na slovensku a nedovolia stavat mesity- ked uznaju krestanstvo v saudakej arabii a dovolia stavat kostoly,vtedy sa zacnem zamyslat.dovtedy ma sucasny stav tesi,mam rada rovnopravnost ;)

ciernysokol
15. dec 2019

A aj z takej obycajnej debaty na konikovi ako tato je zrejme - nabozenstvo ludi rozdeluje,nespaja.

ciernysokol
15. dec 2019

Posledna vec-cisto prakticka.ja osobne by som mala problem s mesitou v mojom okoli.lebo vsetky mesity,co som zatial zazila, sa kazdy den o piatej rano do reproduktorov zacali modlit alah akbar a mna slo vychytit.

ktochytavzite
16. dec 2019

@lenkakravcova len kazolici uverili ze Jezis je syn bozi a Boh ,cize sa klniame bohu.Ale ty si neodpovedala na to stale ze preco veris ,ze koran nieje z judaizmu?Ked to je viac ako jednoznacne.

lenkakravcova
autor
16. dec 2019

@ciernysokol Tu máš kostoly v Saudskej Arábii:
https://www.google.com/search?sxsrf=ACYBGNR2Ifa...[[29.658338500000003,51.219468299999996],[22.208581799999997,39.95770470000001]];tbs:lrf:!1m4!1u3!2m2!3m1!1e1!1m4!1u2!2m2!2m1!1e1!2m1!1e2!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:2

lenkakravcova
autor
16. dec 2019

@ciernysokol Azán nemusí ísť nahlas (napr. v Českej mešite je ranná modlitba bez Azánu), aby to nerušilo okolie.

A pokračujeme v druhej diskusii 🙂

ktochytavzite
16. dec 2019

@lenkakravcova nechce to zobrazit,ten libk xo si dala.A nozes davat odkazy aj v slovencine?

didi277
17. dec 2019

Daj vegetariansku stravu halal urcite nedaju a ani nemaju...

lenkakravcova
autor
18. dec 2019

Takže volala som do MŠ v okolí, riaditeľka mi vravela ze sa to nedá, ale mam sa opýtať pre istotu v jedálni lebo si nie je istá. V jedálni mi povedali, ze sa to dá takým spôsobom, že dieťaťu dajú všetko bez bravčového = teda napr. keď bude na obed nejaké bravčové mäso so zemiakmi a zeleninou, tak dostane zemiaky a zeleninu. Pri raňajkách miesto šunky môžu dat viac zeleniny. ☺️ Takže dá sa to takto, čo som rada ☺️. Vedúca jedalne bola veľmi milá. ☺️

didi277
18. dec 2019

@lenkakravcova ale preco nedas vegetariansku stravu?

lenkakravcova
autor
18. dec 2019

@didi277 Ako myslíš, že či robia zvlášť vegetariánsku stravu v tej škôlke? - ak by bol bezmäsitý (vege) variant v ten deň kedy je bravčové, tak by som dala, ale čo som sa pýtala, tak nerobia viac variant, majú len 1 jedálniček.

didi277
18. dec 2019

@lenkakravcova sranda vsak teras je taka doba ze same alergie.intolerancie a vege..ja som komplikovany pripad halal histaminovo laktozva

lenkakravcova
autor
18. dec 2019

@didi277 No veď práve :D som sa čudovala, že sa v tej "našej" MŠ také niečo nevyskytlo alebo nevyskytuje.

Fuu, tak to máš potom aj dosť zložité so stravovaním.
Nemôžeš teda: laktózu
+ neješ bravčové
A histamín - to je čo za špeciálnu zdravotnú diétu? (niečo som o tom počula, ale veľmi sa v tom nevyznám).

didi277
18. dec 2019

@lenkakravcova ja papam iba halal a som z ba ale tiez tu tych stravovani neni halal

kolonica
20. dec 2019

Ahoj Lenka tak ja som tiez Košic a podla mna to mozes jednoducho poriesit. Niektore deti si nosia svoju stravu do skolky kazdy den ( napr. Ak su alergici, celiatici a pod...) funguje to tak normalne ze rano s dietatom prinesies aj obed aj desiatu. Ale kedze ty nemas zdravotný problem ale nabozensky tak sa iba opytaj riaditelky a myslim si ze je to o pristupe riaditelky.

kolonica
20. dec 2019

Ahoj Lenka, podla mna je riesenie take ,ze skusis poprosit riaditelku, ci nemozes do skolky kazde rano priniest s dietatom aj vlastnu stravu z domu. Robi sa to bezne pri detoch, ktore su celiatici alebo su alergicke . A mozno by ti riaditelka dovolala tiez takto fungovat ale ak nie tak sa iba dohodnes s ucitelkami aby to bravcove vybrali z taniera dietatu co je mozno realne raz do tyzdna. A dalsia vec je to, ze ake ja mam skusenosti s ucitelkami tak tebe povedia ze to maso vybrali, ale realne ho aj tak dieta bude papat. A hlavne ked bude este male nato aby si to vedela doma zistit od dietata ci papalo alebo nie

ali08
16. mar 2020

@lenkakravcova u nás nie, mladší syn je všetko a starší na obedy nechodí lebo je bezlaktozovy