Kto pozná hríby?

lilla23
21. okt 2022

Je tu niekto kto pozna hríby?ak ano povedzte ze ci je to jedlá,dakujem

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kukulienka999
21. okt 2022

@lilla23 je to jedlá bedľa

jaga18
21. okt 2022

Vyzera to na bedle. Nie som si ista, taketo nezbieram.

evkamotka
21. okt 2022

@bilberryday ved jedla bedla je hrib

kukulienka999
21. okt 2022

@evkamotka jedla bedla určite nieje hrib, je to huba

gemini2
21. okt 2022

@lilla23 lepšie by bolo, keby mali aj stonky, ale je to bedľa, určite, na par stonkach vidno pohyblivý prstenec. Ak by bol prirasteny, je to jedovatá bedlička. Bedle zbieram roky

viestta
21. okt 2022

@evkamotka nie, hríb je hríb a teda huba, a aj bedla je huba

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanulienkat
21. okt 2022

Ochutnaj. Uvidis...😁

7miriam77
21. okt 2022

Neriskovala by som... mne to príde ako tieto

dilino
21. okt 2022

Prosím ťa ked nepoznáš nejedz výhod. Aby si nedopadla ako kamarátka že zjedli huby a skončili v nemocnici. Jej brat na ARE. Bolo to pred 8 rokmi ale spomienky majú stále. Ked nepoznám nejem a nezbieram a už by som nejedla ani v prípade že mi to niekto doniesol že to nazbieral a že ste to od niekoho dostali. Môže to byť aj jedľa bedľa ale aj to čo píše 7miriam77 že môže to byť jedovatá.

nelca0510
21. okt 2022

@lilla23 vyhod ich. Ak ich nepoznáš,nejedz ich. Základné pravidlo. A hlavne maj rozum,a nepýtaj sa toto cudzich žien na MK.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
21. okt 2022

Ach, ja ked vidim takto poodrezavane huby tak sa mi vsetky chlpy jezia. Nepoznas, nejedz. Ak to zbieral niekto kto to opznal a dal vam, tak je to na tebe ci sa spolahnes. Vyzeraju ako jedle, ale nemozes na 100% vediet.

gemini2
22. okt 2022

Jedovaté huby podobné bedliam majú prirasteny prstenec, viď moje foto, chápem, že nie každý je hubár ale preto tu netreba písať blbosti ak huby nezbierate

lilla23
autor
22. okt 2022

@gemini2 takze moje niesu jedovate?

river_song
22. okt 2022

Chyba ti tam základný urcovaci znak pri bedliach a to je nozicka.. podla tej vies zistit ci je to bedla vysok - jedla, alebo iný druh bedle, ktoré sú nejedle alebo aj jedovaté.. v skratke - bedla to je, ale z tohoto ti nikto presnejsie neurci, cize to kľudne môže byť jedna z bediel jedovatých, nejedlych,...

cecilia29
22. okt 2022

Urcuje sa lahsie podla prstenca . Musi byt pohyblivy. A hrib je hrib (hrib dubovy ) a hriby, jedle, muchotravky .......to su huby ...

river_song
22. okt 2022

@cecilia29 pohyblivý prstenec ma aj bedla cervenejuca, tá je niekde považovaná za jedlu, inde zase za mierne jedovatú, spôsobujúci tráviace ťažkosti.. pri bedliach je istota iba rozpukana- tigrovana nozicka, tú má v kombinácii s pohyblivým prstencom IBA bedla vysoká...

lilla23
autor
22. okt 2022
river_song
22. okt 2022

Toto je časť, ktorú potrebuješ pri bedliach vidieť, aby sa dala spoľahlivo určiť.. z fotiek hub v hentakom stave ti to neurčí ani najlepší mykológ... Ja by som to rozhodne nejedla, ak by som si nechcela priviesť celodenny bolebruch a vracačky...

gemini2
22. okt 2022

@lilla23 nie, nie sú. Sú jedlé

gemini2
22. okt 2022

@lilla23 áno, toto sú jedlé bedle, bez obáv

gemini2
22. okt 2022

@river_song aj bedla cervenajuca je jedlá, avšak chuťovo nie je tak výrazná ako iné jedlé bedle. A zažívacie ťažkosti ti môže spôsobiť akákoľvek jedlá huba, či hríb po zlom tepelnom spracovaní, po požití alkoholu..... atď

river_song
22. okt 2022

Prosim ta, hlavne nejedz niečo čo ti niekto na anonymnom fore povedal ze smelo do toho 🤦 ak si niesi istá, nikdy ziadne huby nejedz, bodka.. to ti povie hádam každý súdny človek..

sakura77
23. okt 2022

@lilla23
Je to niektora z druhu bedlí, ale istotu máš ak je prsteň pohyblivý a hlúbik(noha) tigrovaná, to sú znaky bedle vysokej.vzdy keď berieš hubu ktorú nepoznáš,treba celú a vybrať zo zeme ,nie odrezať,aby ti to niekto mohol správne identifikovať (rada do budúcnosti).ja som sa veľmi veľa naučila v mykologickej poradni na FB,kde ti spoľahlivo poradia mykologovia,ale foto musí byť ako hovorím, úplne celá huba.takze toto by som radšej neriskovala.