Kyberšikana na fóre

medovkovycaj
16. okt 2015

Ahojte žienky,

nie som ani tehotná ani mamička, na toto fórum chodím z času na čas ( pred časom som potrebovala poradiť pri pracovnom probléme).
V poslednom čase ma doslova šokuje úroveň kyberšikany v rôznych témach.
Ak je téma vymyslená či hlúpa, nie je logickejšie na ňu absolútne nereagovať ako zhadzovať zakladateľku?

Pri rôznych partnerských problémoch sa tu často vyskytuje rada, aby ženy so sebou nenechali zametať, aby neboli handrami - pre internetové diskusie plné iných žien to neplatí? Tu im môžu všetci nakladať a ešte sa prispievateľky čudujú, že reagujú podráždene, či agresívne?

Zároveň prikladám niečo o kyberšikane, čo sa podľa mňa na túto stránku ideálne hodí:
Pre agresorov je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň. Takéto šikanovanie im môže pripadať iba ako druh neškodnej zábavy. Agresora zároveň ich anonymita chráni pred odhalením.

Ja osobne mám problém s vyjadrovaním - myšlienky mi lietajú kade a často mám hlúpe otázky, je to dostatočne legitímny dôvod, aby ma niekto urážal?

zuzkaanicka
17. okt 2015

@medovkovycaj neviem, preco by som sa mala do Teba pustat 😕 ... ja som s Tebou vobec neplanovala diskutovat, preto som Ta ako prva ani neoslovila ... Ty si oslovila mna a snazis sa najst v mojich prispevkoch nejake nezmysly (ktore tam ale nie su) a ked Ti to nejde, tak chces, aby som sa do Teba pustila 😅 ... toto Ti pripada z Tvojej strany normalna debata? 😕 ... ak sa nevies prihovorit, tak sa neprihovaraj 😉

jeannna
17. okt 2015

Co som si ja stihla vsimnut je to, ze zakladatelky zalozia temu do diskusie a pritom nie su schopne diskusie, t.j. byt pripravena na to, ze ma niekto bude konfrontovat s rozdielnym nazorom. Vela tem je zalozenych len z dôvodu, aby sa mohli niekomu vyrozpravat, alebo si na niekoho zanadavat, alebo sa jednoducho nudia. Nie na kazdy prispevok sa da reagovat konstruktivne. Treba zniest aj trochu kritiky, ze na svojej zlozitej situacii maju velky podiel ony samotne, lebo su mozno neskutocne naivne. Co cakaju zeny, ktore tu zalozia temu, ze su neverne svojim manzelom, su milenkami zenatych muzov, alebo uz fakt nevedia, co od dobroty. Aka otazka, taka odpoved. Tot vsjo.

mawka
17. okt 2015

@alaguema ano, ved uz sme tuto problematiku kdesi kedysi rozoberali, ze ludia maju tendencie a teda uz aj potrebu sa prezentovat so vsetkym online od fotky seba po fotky domu, bytu, zariadenia, dovoleniek, polky rodiny, atd. - a ano, potom pride moment, kedy zrazu potrebuju byt anonymne. aby ich nikto neriesil, ak maju chulostivy problem alebo sa hanbia, ze nie je vsetko take skvele. v kazdom pripade je preto lepsie byt vo virtualnom svete anonymne. a nielen kvoli okoliu, ktore by ich mohlo spoznat, ale aj kvoli roznym uchylakom, podvodnikom, zlodejom, atd.

co som spominala ja dvojtvarnost, myslela som tym konkretne osoby, ktore sa neraz cez anonymny nick v novej teme s problemom prekecli a boli lahko identifikovatelne. a v ten isty den v inych temach diskutovali ako keby sa ich konkretne veci netykali. dokonca sa neraz stalo, ze jedna osoba vystupovala v jednej diskusii pod dvomi nickmi. tak toto uz je ine kaficko. vies a vacsinou aj take osoby sa tvaria vsade boli, vsetko videli a kde neboli, tam sa chystaju. a toto som mala na mysli. clovek nemusi nonstop den noc travit na konovi, aby taketo veci zachytil.

mawka
17. okt 2015

@medovkovycaj stale mi nejako nedochadza, o co ti vlastne ide. nech na to pozeram z roznych uhlov, co si touto diskusiou chcela dosiahnut? zatial tu len moralizujes a hodnotis subjektivne. skus to, prosim ta, trosku inak. pretoze zatial len hodnotis a hlavne sudis iba jednu stranu. ci len tak mas potrebu moralizovat?

alaguema
17. okt 2015

@medovkovycaj ja som nemala snahu sem dávať definície, iba ti naznačiť, že normálny, dospelý človek, to jednoducho vypne, zavrie, zruší, prestane sledovať, akonáhle to preňho v akomkoľvek smere prestane byť zaujímavé. To aspoň robím ja 😉

alaguema
17. okt 2015

@mawka tak také prípade som nezaregistrovala, verím, že boli...čo ti poviem. Nech si to užijú 😉

esterba
17. okt 2015

Neda mi to nepovedat, sme tu vsetky trochu postihnute, niektore viac, niektore menej 😀 za mna, tento portal je super ked sa rychlo potrebujem dozvediet nejaky fakt, je tu vela ludi a z nich aspon par može vediet, co potrebujem. Ale dalo by sa povazovat za normalne, ak by niektora vstupila do sportovej haly s 5000 ludmi, na velkoplosnu obrazovku by dala zobrazit svoj ocikany test a spytala sa, ci si myslia, ze je v tom?

zita19
17. okt 2015

@esterba pripadne poradit co s manzelom, ktory ju podvadza. To by bola ina zabava, lebo v sportovej hale asi vacsina divakov su chlapi... Mozno niektori by mu aj pofandili. Viac ako hokejistom 😀 😀 😀

seahorse27
17. okt 2015

Ja len tolko...hlupa otazka - hlupa odpoved. Funguje to tak aj v reálnom zivote. Tu je to o to jednoduchsie, ze ked sa niekomu nepacia odpovede, tak jednoducho ich prestane citat alebo zmaze príspevok...a je po "sikane" 😅

zuzkaanicka
17. okt 2015

@esterba a samozrejme, v beznom zivote sotva niekto svoje fotky s tehu-bruchom (a podobne) vycapi na vchodove dvere do nakupneho centra ... pritom na nete tu fotku uvidi viac ludi 😉

nikawero12
17. okt 2015

@zuzkaanicka a za mojich mladých čias nie že nebol internet, ale ani fotky brucha sme si nerobili a žijeme aj bez toho 😀

zuzkaanicka
17. okt 2015

@nikawero12 ved bez toho sa da uplne v pohode prezit, ale kto nevyskusal, tak nevie uverit 😀 ... ja tiez taku fotku nemam a keby som mala, tak okrem mna a manzela by ju sotva niekto iny uvidel 😉

zita19
17. okt 2015

@nikawero12 dokonca aj v dnesnych dobach sa najdu take endemity, ze nemaju ani jednu. Iba ak nejaku prilezitostnu, aj to oblecenu.
@zuzkaanicka zabavnejsie by bolo ak by svoje tehubrucho vo vytahanych gatkach vyvesila do vytahu v panelaku. Sice obdivovatelov pomenej ako v obchodaku, ale skoro vsetci ju poznaju.

nikawero12
17. okt 2015

@zuzkaanicka presne tak, neviem si predstaviť, že by som si odfotila nahé tehotenské brucho a vycapila fotku na internet....ale hold ja patrím ku generácii, ktorá by sa za takéto fotky na verejnosti hanbila - no proste ja som už stará korytnačka 😀

zuzkaanicka
17. okt 2015

@zita19 to vies, teraz uz treba kazdy prd tresnut na FB, bez toho sa neda niektorym uz ani dychat 😝 ... a potom sa cuduju, ked o nich niekto vie sukromne info 😅 ... ved oni to len na FB napisali 😅

zuzkaanicka
17. okt 2015

@nikawero12 neboj, ja tiez 😅 ... a som rada 😉

zuzkaanicka
17. okt 2015

@nikawero12 a teraz nam pridu napisat, ze iba zavidime, lebo sme stare-za zenitom 😀

zita19
17. okt 2015

@nikawero12 ja som tiez poriadne stara korcula 😉
@zuzkaanicka vsak to, ze najprv zdielaju kazdu kravinu a potom sa cuduju, ze to niekto proti nim pouzije. A co ich chudata deti, tie su uz teraz odsudene vlastnou materou na cybersikanu. Vsak ked sa o 10 - 15 rokov dostanu spoluziakom do ruk fotecky ich hovienka v nocniku odfotena z kazdeho uhla 😝 A este ake sa citia dotknute, ze personalisti pred pozvanim na pohovor si ich prelustruju na fb a internete. Nejaka fotecka zo zurky na skole, par blbych statusov, nejaky nevhodny priatel alebo pacicka na nepatricnom mieste a maju po kariere. Nevezmu ich ani do supermarketu tovar dokladat 😝 😝

sissmiss
17. okt 2015

@medovkovycaj ja tomu hovorim ze dojdu tancovat tanec nad mrtvolou. Najskor zenu dourazaju, udupu, povysmievaju sa, a ked dotycna je uz v agonii, tak z toho je najvacsia svanda, kto jej zasadi aky lepsi posledny uder. A ked uz sa neozyva, tak sj zatancuju, pat-sest zien sa zlietne a popisu si ake su dokonale a ake to ony maju super a nastastie nie su take sposte ako zakladatelka, pozartuju, pomojkaju sa, pohladkaju si ega a ine a este si daju vediet ci je niekde dalsia obet na dorazenie...a tak pekne prejde pracovny den hned trosku zaujimavejsie 😵

nikawero12
17. okt 2015

@zuzkaanicka alebo ti prídu napísať, že si trapná, tak ako mne pred pár dňami. Keď som upozornila zakladateľku témy na nelogické veci v jej príspevku a vyjadrila som podozrenie na fiktívnu tému / čo sa na MK v poslednej dobe často stáva a všimli si to aj iné inteligentnejšie ženy/ 🙂 .....ale čo už, my múdre a pekné to máme v živote ťažké 😀

jeennyv
17. okt 2015

@medovkovycaj ani ja nechapem co si touto temou chcela osiahnut...vacsina tem, je tu tykajuca sa nefunkcnych vztahov, nevery, rozneho nasilia, ak teraz neberiem do uvahy materske ale len vztahove temy, taktiez vacsina tychto zien miesto toho, aby tieto problemy riesili zalozia temu a cakaju potlapkanie po pleci typu mas to tazke...no neviem, ale ak niekto necha so sebou zametat ci je neverny alebo proste ma nejaky takyto podobny problem, tak je myslim si na mieste, nezainteresovane povedat co si o tom myslim, aj ked sa to asi resp. urcite zakladatelke temy nebude pacit....plus ako baby pisu, niektore tu zalozia temu doslova, aby to tu rozhadali a podrazdili a potom ony same nevedia relevantne dalej komunikovat a citia sa byt urazene...neviem preto, ako si to predstavujes ci hodnotis len diskutujece alebo aj zakladatelky doslova nezmyselnych a agresivnych tem....

zita19
17. okt 2015

@jeennyv zakladatelky takych tem su nedotknutelne 😉

zuzkaanicka
17. okt 2015

No, tak trochu usmevu na vecer 😅

sissy27
17. okt 2015

@medovkovycaj k tej včerajšej diskusii o tehot. knižke - prečítala som len "problém" a jediné, čo ma napadlo, bolo "ctjb??"... áno, takto reagujem v súkromí, v bežnom živote, určite nie som jediná a moje okolie s tým problém nemá, necítia sa dotknuto ani šikanovane (asi sme na jednej vlnovej dĺžke a ja som za to vďačná 😀 ) opýtať sa ma to kamoška, tak tehotná-netehotná, asi jej rovno jednu zľahka plesknem, nech sa preberie... toto ani tehotenské hormóny neospravedlnenia takúto stupídnu otázku, sorry... diskusiu som nekomentovala a ani ďalej nečítala, toto bola jedna z tých, nad ktorými fakt zostáva rozum stáť... vieš, na tieto internetové diskusie 100% platí "2x meraj a raz rež" - inak povedané aspoň 2x si dobre rozmysli, či s touto otázkou / diskusiou pôjdeš von, porozmýšľaj, či sa to nedá riešiť inak... alebo potom "nečakaj, že ťa zasypú diamanty, keď zatrasieš stromom plným hovien" ... ale to, že dotyčná dostala odpovede, ktoré ju rozplakali, urazili, nahnevali alebo ja neviem čo prežívala, to nie je kyberšikana... ako som spomínala, kyberšikana je cielený útok, keby si ju niekto vyhliadol len tak bezdôvodne a zasypával ju urážlivými správami, obvineniami, úchylnými fotkami, vyhrážkami, vydieral by ju... to je kyberšikana, nie to, že sa diskusia zvrhla blbým smerom... inak nie je nič ľahšie, ako vypnúť net a ísť robiť niečo zmysluplnejšie 🙂

jeennyv
17. okt 2015

@zita19 zakladatelka ide vraviet nieco o sikane, ale toto je zase len jedna z tem, kde sa zacne vzajomne obvinovanie, kto co povedal, lebo si niekto urcil nejake zaklady pseudo moralky...nevem ako niekto, ale ja osobne povazuje za spravne a moralne, aby som napr. babe co niekto otlka povedala, ze toto nie a nech najde svoju hrdost a uctu a zas minule tu bola tema, ze baba po chvili manzelstva uz ma zajacie umysly, tak ja zas za normalne jej povazujem povedat, ze ak ma problem nech ho riesi v manzelstve a nie inde...ale to som zas ja taku mam o vztahoch a moralke predstavu...

sissy27
17. okt 2015

@nikawero12
@zita19
@zuzkaanicka no ja som minule hľadala nejakú svoju "tehotnú" fotku, mám presne 3 😀 ešte normálne fotené na film a vyvolané vo fotolabe 😅 na jednej nie je ešte ani vidno, že som tehotná, resp. ja to vidím, lebo o tom viem, na druhej to vidno je a tretia je deň pred pôrodom 😀 mimochodom, na všetkých troch som kompletne oblečená a prvé dve spomínané sú náhodné momentky, ale ani pri tretej, ktorú som si "na pamiatku" ma nenapadlo vyzliecť sa, asi som tiež stará a nemoderná 😀

zuzkaanicka
17. okt 2015

@sissy27 ja mam fotky z tehotenstva, ale urcite neboli fotene cielene-ze aha-tehu brusko, tiez su to len momentky a som na nich oblecena ... jo, a z druheho tehotenstva mam jednu, kde nemam hlavu a cely zaber je takmer iba brucho, ale to fotila starsia dcera 😅 ... a napr. absolutne si nepamatam ako vyzerali moje tehotenske knizky 😝 😀

sissy27
17. okt 2015

@zuzkaanicka mne sa niečo marí, že tehotenskú knižku som nikomu inému okrem lekárov neukazovala, teda nemal sa kto pohoršovať nad jej vzhľadom a nedajboh sa mi vysmievať za ňu a tuším som ju aj v pôrodnici odovzdala... stará som, už si ani nepamätám 😅

mawka
17. okt 2015

v pohode, zeny. ja som este pomerne mlada a som technicky zdatna, ale anoooo, ja mam az dve fotky s bruchom so synom - oblecena a tyzden pred porodom a neukazujem ich nikomu. a s malou mam az 5 bruchatych fotiek tri dni pred porodom, oblecena v ZOO a este predomnou stoji maly. nebola som na 3D ci jakom D ultrazvuku a zijem. boze ved kto uz je zvedavy na moje brucho, nie? sak znami vedia, ze zena je tehotna, holu ju muz vidi, ale preväzovat si maslickou a cmukilinky cmuk, tomuto proste nerozumiem. a ked uz, tak ako pamiatku na doma.

jaj nase stare casy... selficka s klasickym fotakom, rychle nastelovat, rychle hodit pozu, pockat 10 sekund kym cvakne a potom tyzden cakat, co z toho vylezie 😀 a potom zachvaty smiechu. a to spravne napätie nez sa vyvolali. a len co sme ich prevzali, hned kontrola... oj. tieto digitaly uz nemaju tu "vonu" a atmosferu. 😉