Ladnička či chladnička

20. júl 2022

ja vždy poviem “ idem do ladnicky” “ v ladnicke je jogurt “…. chladnička je pre mna len ten spodný mrazak…. zevraj to je ale cela chladnička, ako sa to povie ? ako to poviete vy???? dik

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moonlight1210
20. júl 2022

Ladnicka je podla mna od ladovne. Teda miestnosti v pivnici, ktora bola najchladnejsia, resp. sa tam v zime davali i kusy ladu, aby uchovali potraviny chladom.

Ked sa vytvoril pristroj splnajuci rovnaku funkciu (uchovat potraviny chladom), tak sa pomenovanie prenieslo nan.

A navyse je to este prebrate do slovenciny z cestiny - lednicka.

Takze slovensky chladnicka a tak to pocujem v celom svojom okoli.

I ked niektori ludia zo starsej generacie to volaju aj ladnicka.

martinkatinka
20. júl 2022

Chladnicka kombinovana s mraznickou.

estrella5
20. júl 2022

Ja keď počujem/čítam slovo "ladnička" tak mi je až fyzicky zle 😅 Ale ja som tak trochu "uchýl" na spisovnú slovenčinu, a všelijaké takéto skomoleniny mi nerobia dobre 🙈😁
Určite to má byť "chladnička" 🙂

syslik81
20. júl 2022

uz len ked das do googla nespisovne Ladnicka tak ta hned opravi na chladnicku ... a o jednu trapnu diskusiu menej

zuzubb007
20. júl 2022

Jooooj ladnicka neznasam ako slovo ladis ci co? Normalne po slovensky chladnicka(chladi) a mraznicka (mrazi)

marca12
20. júl 2022

Chladnicka predsa. Ja som alergicka na slovo ladnicka

viestta
20. júl 2022

Ladnicka bola ta specialna drevená skriňa, v ktorej sa ľadom chladíli potraviny pred vynálezom chladničiek, či už kompresorovych alebo absorbcnych.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nelca84
20. júl 2022

Brrr, pri slove ladnicka sa mi jezia vsetky chlpy. Kolega tiez pouziva toto slovo, ja som na to prudko alergicka. Je to chladnicka a mraznicka, lebo jedna chladi a druha mrazi ☝️

petulda333
20. júl 2022

Na vychode ľadňička a pekne makko 😄 inak chladnicka,mraznicka a chladnicka kombinovana s mraznickou

saxana000
20. júl 2022

u nas na zapade sa ten spodok vola mrazak

kkovacovak
20. júl 2022

Chladnička-mraznička. Ladnička nie je ani jedno z toho 🤦‍♀️

ndrag
20. júl 2022

ladnicka je novy rupsak? 🤯

77daniela77
20. júl 2022

.....hej a potom este ľadviny namiesto obličiek....

autor
20. júl 2022

oki, ďakujem. ja len odjakživa to volám ladnicka a všade okolo počujem že chladnička. pritom mám v hlave nastavené že vrch je ladnicka spodok mraznička, preto taká hlúpa diskusia. ale ďakujem za odpovede, skúsim prenastavit v hlave :D

autor
20. júl 2022

@ndrag tváriš sa ako keby si to slovo nepočula nikdy :D

kkovacovak
20. júl 2022

@77daniela77 ale ladvina je čechizmus

77daniela77
20. júl 2022

@kkovacovak Slovensky je to oblicka🤔

lesana25
20. júl 2022

To je podobný termín ako apolitánka 😅

cacianka
20. júl 2022

@moonlight1210 na našom pozemku bola voľakedy obecná "ladovňa ", hlboká veľká jama, vystlaný hrubou vrstvou slamy a gazdovia navozili ľad z Hrona, potom sa sekali kusy a nosili si ľudia domov do malej jamy.
Prípadne sa chladilo jedlo v studni

asia83
20. júl 2022

Ladnička je čechizmus. Buď máte chladničku, mrazničku alebo chladničku s mrazničkou. Dosť smutné, že ani netušíte, čo za slová vypúšťate z úst.

syslik81
20. júl 2022

@77daniela77 Podstatné meno ľadvina má praslovanský pôvod (z praslovanského lędva) a v slovenčine sa hodnotí ako spisovný výraz, ktorý sa však nepoužíva ako odborný termín. V odbornej terminológii sa pre párový orgán v tele cicavcov vylučujúci moč používa pomenovanie oblička. Takto sú slová ľadvina a oblička spracované vo všetkých aktuálnych slovníkoch slovenského jazyka a slovo ľadvina sa ako spisovný výraz uvádza aj v Pravidlách slovenského pravopisu.

judar
20. júl 2022

😖ladnicka je tak nechutne slovo ze az...nechutna sparovanina medzi chladnickou a lednicou

elizabet173
20. júl 2022

@ndrag tak to si zabiláááá, ja tú ladničku rozchodím skôr ako ten rupsak 😂

aurorastone
20. júl 2022

@ndrag jaaaj si dala rupsak 🤣 tiež toto keď počujem tiež sa mi jezia chlpy a nemusím stať ani v otvorenej ladnicke 🤣

aurorastone
20. júl 2022

@lesana25 a to ma byt co napolitanka bez n? 🤣

kkovacovak
20. júl 2022

@77daniela77 ja viem. Píšem že ladvina je cechizmus od "ledvina". Ladnička je skratka vymysel

miadi
20. júl 2022

🤣Ja som dnes pocula pana povedat “ Radlerik” 🤣kazdy sme nejaky 😉

martinkatinka
20. júl 2022

Niekde to "ladnicka" zludoveli, tak ako namiesto umyvacka pouzivaju "mycka".