Mačka alebo kocúr

24. okt 2023

Zeny prosím Vás, K deťom macku alebo kocúra? Je to naozaj rozdiel v povahe ? Je pravda ze K deťom Je lepšie mačičku ? Ale mate skúsenosti vy prosím Vás?
Ďakujem

modrykolibrik
24. okt 2023

Ja by som skor povedala ze povaha hra rolu. Mam 2 baby a 2 chalanov a kazdy prejavuje lasku inak. Jedna je na mne nalepena nonstop ale boji sa cudzich. Druha ma kludnu povahu necha sa hladkat aj pri detoch vydrzi ale neznasa ked ju natahujes. Kocura si nikto netrufne chitit lebo je obrovsky a tazky a boji sa deti. A druhy kocur je este maca takze jemu sa povaha este meni. Je hravy ale aj pritulny.

anjelicek26
24. okt 2023

Zavisi od povahy zvierata a nie jeho pohlavia, uplne vazne, za tie roky... takze ked budete vyberat maciatko, berte to, co sa nebude bat, co sa hned prijde pomaznat, to, co prska a ide sa schovat sa malokedy uplne zmeni, hlavne pri hlucnom prostredi mimo detmi je "bez sance"... ja stale tvrdim, ze nase biele domace nahluchle macky su k detom ideal 😂

ovaaa
24. okt 2023

My máme kocúra a je to maznák.Vyberali sme z množstva mačiatok a podľa toho, ktoré bolo prítulné a nechalo sa hladkať . Je kľudnej povahy, ma rád deti a strašne zvedavý.Samozrejme kastrovaný.

sense
24. okt 2023

Mame 2 mačky, jedna je taky môj mazel ale žiarli a nechá sa na ruky chytiť len mne, aj keď pohladkať sa nechá aj od dcéry a chlapa, druhá sa boji ale na ruky sa nechá chytiť len dcére, vyhľadáva blízkosť ale nie kontakt

micusa2222
24. okt 2023

mali sme aj mačičku aj kocúra...záleží na povahe..boli aj prítulní, aj sa dali ťažko pohladiť alebo chytiť..ale je to o láske k nim..sú to také zlatíčka....

autor
24. okt 2023

Ďakujem zienky 🙂 takže je ti individuálne ako čítam. 🙂

mima1608
24. okt 2023

Máme 4 mačky, 1 vnútri a 3 vonku. Vnútri je kocúr - je to flegmoš, neznáša sa hladkať, cudzích sa bojí, nezaujíma ho hranie sa. Jediné čo celé dni robí je, že spí alebo sedí na okne a pozerá sa von. Vonku máme 2 kocúrov a 1 mačku - všetci traja sú maznáci. Takže je to ozaj ťažko povedať.

vroni
24. okt 2023

My máme párik. Kocúr je vtierka, všade sa vtrepe, všetko musí vedieť a vidieť a stokrát do dňa si príde zinkasovať pozornosť. Ale neznáša byt na rukách, to sa vehementne hrabe preč. Mačka je opatrnejšia, cudzím sa pohladkať nedá, k domácim ide aj sama, da sa vziať aj na ruky a občas sa večer tiež príde polisať, ale je menej kontaktná ako kocúr. Ale obidve sú extrémne komunikatívne, po tých rokoch tomu človek veľakrát aj rozumie, kedy prídu žalovať, kedy vynadat a kedy si prišli len pokecat...

ladypepa
24. okt 2023

Využijem túto tému mačičky. My zvažujeme do bytu mačičku alebo kocúrika. Trocha sa bojím starostlivosti o ňu. Dá sa to zvládnuť bez nejakej ujmy? Myslím tým, naučiť na toaletu, ako dlho to trvá kým mi neoznačí všetok nábytok, koberce atď. Potom chlpy... Inak to je určite maznáčik, ktorého sa nám veľmi žiada. Ďakujem za prípadne rady a reakcie.

bimbambim
24. okt 2023

My sme mali spústu mačiek kocúrov a každý bol iný.Trochu viac boli mačky pritulnejsie,ale zas ku komu jedna nechcela deti vôbec.ale k našim na dvor už prišli také mačky ,že nemali ich od malička.od malička sme mali len jedného kocúra a ten bol v pohode.My máme iba kocúrov a jeden z nich dá sa hladkať ,ale iba vtedy keď on chce ,ale da sa s ním vychádzať.Druhy kocúr toho máme v adaptácii ,ale poznáme ho dlho a je že úplne nekonfliktný.tak uvidíme či si ho necháme a ako sa znesie ešte s naším kocurom.

akvi
24. okt 2023

Do bytu, či aj na von? Toto je podstatnejšia otázka. Lebo povaha môže byť aj taká, aj onaka a je jedno, či kocúr, či mačka. Ja som mala aj aj a vôbec sa to nedá zovšeobecniť. Mala som kocúra maznosa, aj kocúra odtaziteho a schopného aj uhryznúť. Teraz mám dve mačky, s jednou si môžem robiť, čo chcem, druhá je veľká individualistka. Ak chceš mačku aj na von, tak jednoznačne mačku, nie kocúra. Toho aj keď vykastrujes, bude sa aj tak potulovat a budeš riešiť stopy boja. ( čize 50 éčok za návštevu veterinárna každu chvíľu 😅). Mačka pôjde max do susedov a bude sa viac zdržiavať doma a v živote mi mačka neprišla dohryzena a pod.

mima1608
24. okt 2023

@ladypepa my sme zobrali dnu kocurika z ulice. Mal cca 8 týždňov, na toaletu sa naučil veľmi rýchlo. Horšie to potom bolo, keď začal dospievať, vtedy si značkoval prostredie (ocikával najmä kuchyňu a spálňu - museli sme matrace meniť). Ale po kastrácii to prestalo úplne - kastrovať sa môžu tuším od 7-8m, musia byť proste celkom vyvinutí. Čo sa chlpov týka,vysávam každý deň, do určitých častí domu má zákaz vstupu kvôli tomu 😂

lenkakravcova
24. okt 2023

Mama ma mačku čo skrabe a nechce sa hladkať. Druhú čo je pritulna. Náš kocúr sa necha ťahať aj za uši (bábätkom) a deťom nič neurobí, vôbec sa nebráni. Záleží na konkrétnej mačke.

ladypepa
24. okt 2023

@mima1608 ďakujem, asi do toho naozaj nepôjdeme 🙈😀

akvi
24. okt 2023

@ladypepa kľudne do toho choďte. Ale berte mačku, nie kocúra. Mačka nič neznackuje, na toaletu sa naučí každá. Ak chceš totálnu istotou, čo sa týka hygieny a aj povahy, vezmi staršiu mačičku, nie mačiatko, ideálne z nejakého OZ, oni ti povedia, ako sa mačička správa. O i. vyhnes sa všetkým maciatkovskym zakeractvam, ako vyskakovanie spoza rohu na bose nohy a neustále pytanie si pozornosti, čo môže byť pre niekoho "príliš". A keď vezmeš staršiu mačku, tak je pravdepodobné, že už bude aj vykastrovana, tak o starosť menej. Chlpy z mačky sú oproti psovi totálne zanedbateľná vec. Vyhrad jej miesta, kde môže ležať, môžeš zavrieť pred ňou niektoré izby. Ale ja fakt chlpy mačky nevnímam ako problém, čo sa o tých psích povedať nedá 😅

rebrambora
24. okt 2023

Pri mackach zavisi aj od pohlavia. Kocur je kludnejsi, macka je zas vacsi lovec.
Ale je to aj tak kus od kusu. Pekne to mas vysvetlene v komentari vyssie. Vacsinou im to ale vidis na ociach 😀

mima1608
24. okt 2023

@akvi súhlasím. Mali sme vnútri aj psa a teda tá starostlivosť je minimálna. Mačka je samostatná. Pri psovi bolo od chlpov všetko, komplet všetko oblečenie, atď (mali sme ši-cu) a pri mačke to nie je také hrozne, keď sa udržuje pravidelne poriadok. Napríklad veci od nej chlpaté nemáme ☺️

michaela329
24. okt 2023

@ladypepa ja som mala v dome aj psíka a aj kocúrika. Psík je určite väčšia záťaž, čo sa týka starostlivosti. Náš kocúrik neznačkoval, tomu sme sa akosi vyhli, no mačičku máte istotu, že to robiť nebude. Na toaletu sa naučil prakticky ihneď a bol veľký maznáčik. Máme teraz vonku 3 mačičky a kocúrika. A povahy sú rôzne. Staršie kastrované sú už trochu svojhlavé, mladšia ešte nekastrovaná úplne maznadlo. Kocúrik je maznáčik. Ja osobne by som šla od mačiatka, staršie mačičky majú už svoje návyky a zlozvyky. Chlpy mi nejako nevadili, len som častejšie menila deky na gauči a umyvala ako obvykle. U nás nemal v dome prístup na linku a stoly, to by mi vadilo - skúšal to, ale nakoniec sa naučil,že tam nesmie.

autor
24. okt 2023

Super rady dakujem. 🙂 rozhodli sme sa teda pre mačičku pôjdeme po ňu a je to britská mačička do vnútra ju chceme. 🙂

magic08
24. okt 2023

aj k nam sa pred tyzdnom nastahoval kocurik britskej modrej. ze je o kocuk sme zisili az u veterinara, no nevyberali sme podla pohlavia 😀 nam to bolo jedno 🙂 No veterinarka nam ovedala, ze vraj kocur je pritulnejsi. tak cas ukaze

0silvia0
24. okt 2023

Ja radím zobrať hneď mačky dve. Na pohlaví nezáleží, keď budú kastrované. Ale jednej mačke je smutno, ideálne keď má parťáka. Syn s frajerkou majú tiež britskú mačku, ale zvažujú, že prinesú ešte jednu. Mačka sa chce hrať, naháňať, oni chodia obaja do práce, v noci by sa radi aj vyspali, ale mačka ich budí. keby mala kamošku, ponaháňajú sa hocikedy cez deň a budú unavenejšie.
My máme dve mačky, ale bývame v dome, čiže naše mačky sa chodia dovnútra len najesť a vyspať, aktivity majú vonku. A je super, že sú dve, keď chvíľu bola len jedna, bola taká akási smutná.

hvolkovamirka
24. okt 2023

myslim si, ze pri mackach je to jedno a bude to bud hop alebo trop, kedze macka ma svoju hlavu a svoju povahu, ktoru proste nevies odhadnut len tak pri maciatku. popremyslala by som ale nad tym, ci je vhodne mat len jednu a nebolo by predsa len lepsie mat tie macicky 2

autor
24. okt 2023

@0silvia0
@hvolkovamirka
Ja som rada zienky ze mi manžel povolil aspoň jednu 😂 keby mu poviem rovno dve tak mi nedovolí už ani jednu asi hh .ma rad zvieratá ale nikdy nechcel mačičku do vnútra, takže som rada ze vôbec súhlasil. 🙂 .. tak uvidíme možno do budúcna budú dve , zatiaľ bude jedna a uvidi sa ak by bolo potreba dve porozmýšľame 🙂 ja som doma na materskej ešte 2 roky takže som doma s najmenšou skoro stále, nebude bývať dáko sama len keď von pôjdeme

majlo1234
24. okt 2023

Bola tu nedavno taka nestastna tema prave o znackujucej macke doma s nejakymi psychickymi problemami. Mate byt alebo dom. Ja tu budem za kontroverznu, dlho som mala psi aj macky vnutri, teraz uz by som nechcela. Macku teda vobec, i ked sa da naucit neskakat na linku a stol(nasho kocura sme to naucili) casto vlezie do skrine, vsade su chlpy, rano otravuje😏 a hlavne je to lovec, podla mna jej cisto vnutri casto chyba potrebna stimulacia a pohyb. Preto je lepsie mat dve, a dva leat tolko chlpov vsade. No a druha vec, ak nebude chovna, urcite rychlo vykstrovat, tie ruje su pri mackach hrozne a casto neskor chorobne. Co sa tyka povahy, chovatel ti poradi

mmooly
24. okt 2023

Ja by som si zobrala určite už staršiu mačku, ja už mačiatko nechcem, kvôli tomu, že je besné🙂, a taká staršia mačka s kľudnou povahou je omnoho lepšia. Ale to je akože pre mňa voľba. Ty, možno, keď máš malé dieťa, tak bude lepšie to hravé mačiatko. A nikdy nevieš akú povahu bude mať... či sa nebude dať ani pohladkať, alebo bude s tebou aj variť.

h2
24. okt 2023

My máme aktuálne 3 mačky (1 mačka, 2 kocúri), mali sme už veľa mačiek, mávame aj mačiatka. Záleží od povahy zvieraťa a od toho, či je zvyknuté na ľudí a na hladkanie a branie na ruky. Vždy, keď naša mačka porodí, beriem mačiatka od prvého dňa do rúk, potom si zvyknú a sú z nich mojkáči. Keď si pôjdete vybrať mačičku k chovateľovi, hneď zistíš, aká je, či sa nechá pohladkať, zobrať na ruky, či sa nebojí... Ak budete kastrovať, tak je jedno, či berieš kocúra, alebo mačku. Ak bude viac kusov na výber, nevyberala by som striktne podľa pohlavia. Ale podľa toho, ako sa mačiatko správa. Tiež som chcela poradiť zobrať rovno 2, ale chápem, že nie každý má tú možnosť.

ovaaa
24. okt 2023

@ladypepa mne nezničil.nič, na toaletu začal chodiť hneď, dokonca s ním.chodime von radšej na vodítku kvôli psom, ale mávala som ho aj pusteného.No a hotový mačkopes športuje jedna radosť😁 a stačí povedať nono..a vie že nemá... Treba mu dať škrabadlá, na pazúriky a dať mu pozornosť.

marianna621
24. okt 2023

Dobrý deň.
Mali sme za 20 rokov dosť mačiek i kocúrikov( susedia majú chovnu stanicu na psy a teda nam dlho nevydržali) Naozaj každá mala svoju povahu ale asi vsetky boli prítulne a dali sa hladkať,sami sa chodili pritúliť.Ale rôzne reagovali na nosenie na rukách aj na cudzích.
A tak som teraz riešila akú mačku aby neodišla z nášho pozemku a zamerala som sa na povahu..
V júli som doniesla kocurika druhu Ragdol . Môj manžel nebol za,ale ked uvidel aký je kocúrik úplne mu podľahol. Po týždni sa naučil že nesmie na stôl a naozaj sme takú mačku ešte nemali čo by to rešpektovala,minimálne keď sme neboli v miestnosti.
Je neuveriteľne milý,prítulný a to píšu o týchto mačkách,že to majú v povahe.Dá sa rád nosiť na rukách a hneď pradie, aj keď majú väčšiu hmotnosť náš mal v júli 2kg a teraz 4,5kg. Vraj môžu mať aj 9kg.
Naučil sa používať škrabadlá,záchodík bol naučený používať od majiteľky,chodí aj do záhrady a spáva na terase, ale drží sa zatiaľ pri dome. Máme dva velké psy a aj s nimi je kamoš,spia spolu.
Keď prídu návštevy je zvedavý a príde si ich pozrieť a zvykne si k ním sadnúť. Väčšinou sú z neho unesený a fotia si ho,lebo sú to aj pekné mačky s modrými očami.
Tieto mačky velmi doporučujú aj k deťom ,lebo sú mimoriadne pokojné a znašanlivé. Majú vyžšiu cenu ale za ten čas čo ho máme by sme nemenili a keď sa naozaj bude držať doma a neodíde,budeme radi.
Tak pokojnú mačku sme ešte nemali aj keď aj ostatné boli v celku kamoši.
Nech sa Vám podarí výber !

h2
24. okt 2023

@marianna621 Nedáš nám sem fotku toho vášho fešáka? 🙏

liusa82
24. okt 2023

povahu môže mať dobrú aj zlú aj mačka aj kocúr.Ale čo som si všimla,kocúri toho viac zožerú a teda sú aj mohutnejší o dosť.Takže ja som radšej za mačku🙂