Mám 19 rokov a neviem variť

13. máj 2022

Hanbím sa za to, ale je to tak. Snažím sa naučiť sa, ale stále niečo dokazím. :( Minule som úplne spálila pizzu, že sme ju museli vyhodiť. Ani by to nebolo také zle, kebyže mi to okolie nedá tak vyžrať. Furt mi musia pripomínať, že som neschopná, keď neviem variť a že všetko len dokazím. Ja sa fakt snažím, ale som nemehlo, tak to proste nejde tak rýchlo... Cítim sa zle, to je asi jediný dôvod tejto diskusie. Necítim sa byť zatiaľ plnohodnotnou ženou. Ako dlho vám trvalo naučiť sa variť?

viestta
14. máj 2022

@zoro9836 lenže tu sa automaticky považuje za ženskú povinnosť varenie. Nie, nie je to len ženská povinnosť. Ani upratovanie, pranie, žehlenie. Schopný jedinec akéhokoľvek pohlavia vie sam a bez problémov zabezpecit chod domácnosti a starostlivosť o deti. Áno, chlap nenakoji, ale fľašu sunaru musí vedieť spraviť hocikedy. A ta dielňa? No co už toľko v tej dielni deň pri dní treba robiť aby z toho bola robota na každý deň? Dnes máloktorý chlap potrebuje na rúbať drevo do pece na ďalší deň. Máloktorý chlap potrebuje nachystať seno na zimu pre statok (ináč aj to seno nie je čisté mužská záležitosť a ani nikdy nebola, chlap pokosi, žena seno hrabal obracal aj týždeň, dvapo tom co chlap pokosil). Život ženy nie je len materská a rodičak. To sú krátke 3 roky pri jednom dieťati, keď ma žena voľno od zamestnania, aj to nie každá. Okrem toho sú to desaťročia, ktoré žena strávi v práci a starostlivostou o rodinu a domácnosť. Chlap ma dva plne uvazky?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kitycat
14. máj 2022

@zoro9836 Nejake majstrovanie vo volnom case sa rovna mozno tak ked si zena strikuje. Je to volnocasova aktivita, ci zena stolara ma oprat, ozehlit a potom s nim este hoblikovat zakazku? Nejako to nechapem, za pomoc s muzskou pracou by som povazovala, ze zena pridrzi vysavas pri vrtacke, pridrzi policu nech sa zaznacia znacky, vvymeni ziarovku aj odpad by vycistila... Ale o akej pomoci v dielni tu tocis?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kitycat
14. máj 2022

@zoro9836 do garaze a do dielne si chlap ide majstrovat vo volnom case, nebavime sa o odbornej praci kovaca/zlatnika/stolara, tak tam si nemyslim, ze je nejaka estra pomoc od zeny treba... Keby zena malovala vo vilnom case v obyvacke olejomalbu, tiez si po sebe sama uprace... Neporovnavaj volnocasove hobby s opotrebenim a chodom spolocnej domacnosti.

Ked je zena na materskej so znizenym prijmom a nedajboze este nevie varit, takk chlap, ktory jej to zacne v tom momente vycitat je najvacsi keket na svete. Lebo za 1) ona nevedela varit uz predtym a dajme tomu ze sa o to nezaujimala a on s nou bol vo vztahu aj nadalej 2) rozhodnutie mat spolu dieta znamena, ze jeden prijem na cas vypadne a vycitat, ze nema prachy a ma vediet varit lacno je ceresnicka. Co s takou zenou chcel? Ten priatel autorky chce z mojho pohladu full servis.

Ty si ides podla posledneho prispevku tiez len svoje pretoze mi tu porovnavas hobby a zamestnanie 🤷‍♀️

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkaseiner
14. máj 2022

Ja fakt nechápem čo sa tu všetci hádate. My od začiatku vzťahu sme všetko sa snažili robiť spolu, aj som pokosila keď sa muž učil na skúšky. Že mi to neide tak rýchlo ako jemu? Suma fuk. Môj muž pravidelne vysáva a umýva okná - pre neho je to relax pretože obaja máme sedavu prácu.Ja zrejme nevymením kolesá na aute, ale radšej uvarím. Čiže nič nemáme striktne vymedzené, napriek tomu môj chlap vie že do auta sa nerozumiem, čiže okrem tankovania (mimochodom ani netankujem 😆) chod auta, výmena oleja, pneumatík, ich nákup je na ňom. Ale keby mal po xy mesiacoch sám a bez pomoci zmanazovat deťom krúžky, tak sa stratí - ale keď treba, vie má nahradiť, hoci má všetko napísané na papieri. Každopádne, akokoľvek sú práce doma rozdelené/nerozdelene, ide o ľudí ako si to zmanazuju a či im to vyhovuje. Môj muž sa netlačí do varenia ani do nákupov, ale keď nestíham, aj vložky a tampóny nemá problém kúpiť. Čiže hádať sa tu že rovnocenný nemôžu byť dvaja lebo len žena rodí - mi príde úplne strelenie mimo temu

viestta
14. máj 2022

@zoro9836 akože kto je co ochotný? A co s robota i, ktire sú nutné a ani jeden ich nie je ochotný robiť? Co v prípade, že ani jeden nie je ochotný umývať okná?
A k tomu majstrovaniu: koľko krát týždenne treba opraviť niečo v domácnosti? A koľkokrát týždenne treba navariť, vyzehlit, povysavať? Koľko hodín mesačne strávi chlap údržbou domácnosti a koľko hodín mesačne strávi žena domácimi prácami?
Koľko hodín mesačne strávis ty domácimi prácami? Koľko času nimi strávi tvoja žena? Napíš, lebo zatiaľ tu prekrásne teoretizuje

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zmrzlinka2021
14. máj 2022

@autorka
Si mladučká a velmi zalúbená, avšak ak ti nevyhovuje, ze ty budes u buduceho muza tou hlavnou kucharkou, odmietni to.
Tvoj priatel a celá jeho rodina je pomýlená: varenie, či pečenie nie je žiadna ženská práca. Neexistuje logický dôvod, aby chlap nenavaril, nenapiekol.

Prosím ta, nedaj sa zahnat do kúta zo strachu, ze sa nevydás, ze ta opustí. Ak je to bulo, budes rada, ze sa ho zbavís.
Ty si mladé dievča, tvojimi zaujmami ma byt teraz najma skola, studium na výške, cestovanie, spoznavanie nových vecí, nie robit "kucharku", lebo "si zena".

Ja som vydata 13 rokov, varím základné jedlá, také rezne a vyprážance som nikdy v zivote nerobila - u nás by to ani nikto nejedol. Sviečkovú a podobné jedlá tiež nikdy. Varím 2, max 3 krát do týždna - príprava (moja osobná) cca max 30-40 minút. Som pracujúca zena. Manzel v zivote nemal výtku, čo mám a musím, za všetko podakuje.

viestta
14. máj 2022

@zoro9836 a tie hodiny? Nech vieme spočítať pridanú hodnotu práce každého z vás. Hodinová sadzba obkladaca je známa, hodinová sadzba upratovačky, kuchára, pokryvaca je tiež známa.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka2710
14. máj 2022

@zoro9836 prosím ta, ta tvoja veta nech sa páči, maj dieťa, bud na materskej a som zvedavý z čoho budeš žiť, to co je za blud?? To dieťa si žena v živote sama nespraví, aj keby neviem co robila, vždy su pri tom dvaja a väčšinou je to rozhodnutie oboch mat dieťa, či?? Ci ty si nechcel a žena šla za susedom, či ako?? A ešte k tomu dožívaniu sa viac rokov! Podľa mňa je to preto, že ženy na seba viac dbajú po zdravotnej stránke, viac chodia na preventívky a podobne, zatiaľ čo muži prídu často o 5 minút dvanásť a už je veľakrát neskoro, lebo veď načo oni budu čakať v čakarni, ved im nič nieje! Áno maju veľakrát náročnejšiu prácu po fyzickej stránke, ale ja by som stokrát išla niekde na pole robiť v kľude ako byť doma s deťmi, kde je to náročnejšie zasa po tej psychickej stránke
A takisto je rozdiel byvat v dome a v byte, my bývame 7 rokov na byte a jedine muzove majstrovanie bolo, že opravil dvierka ku stúpačkam, aby sa k nim dalo lepšie dostat, to je cele muzove majstrovanie za 7 rokov! Takže áno, koľko hodín zabije muž majstrovanim a koľko žena domácimi prácami?? A ta robota doma bohužiaľ neutečie a keď žena príde z prace, tak nech sa páči, pokračuje ďalej, zatiaľ čo muž príde z prace, ľahne na gauč a ma v paži 😉

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kitycat
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zoro9836
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
portret7
14. máj 2022

Ja som sa naucila aj varit aj piect az pri prvom dietati, varenie s mojou mamou bola katastrofa, tiez si ma okolie doberalo a nakoniec si recepty odomna pytaju😀naucila som sa sama, podla foto a videoreceptov, teraz recepty nepotrebujem a vymyslam si sj vlastne veci. Ostatnych si nevsimaj, pretoze ta demotivuju, vsetkom casom pride, neboj, nie si jedina😉 a tiez neznamena, ked niekto vari xy rokov, ze to aj vie, nie u vsetkych mi chuti, ludia o tom niektori ani nevedia, ze nevedia dochutit jedla, pretoze sme slusni a za jedlo podakujeme a nekritizujeme… vec pohladu… drzim palce😀

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mikadooo
14. máj 2022

Ahoj ja som 19 vedela uvariť tak akurát čaj. Nebolo treba, varila mamka 🤷🤷🤷. Naučila som sa trošku na intráku, ale to boli samé polotovary, vieš, také, kde máš návod vlastne napísaný na vrecku... No a potom keď som sa už odsťahovala do svojho, tak pekne najprv špagety dookola s nejakou omáčkou, potom nejaké kuracie soté so zemiakmi, radili kolegyne, mamka aj internet... Často sa nevydarilo, jasné, no a čo, veď to hovorím aj mojim deckám, čo chodia na základnú školu, že sa to len učia a k učeniun patria chyby, nikto múdry z neba nespadol... Ak okolie ofrfle, treba variť len sebe, ak je to možné. Alebo nabudúce nech varí okolie, keď vie variť lepšie. Akurát, potom nech si to okolie uvedomí, že sa takto variť nenaučíš. K učeniu vždy patria chyby, lebo najlepšie sa naučíme na chybách... Držím palce ❤️

mimka1402
14. máj 2022

@zoro9836 Ake pomahanie kristepane? Veď obaja tam žijú! Je to normálne fungovanie vzťahu. A áno ja som ten typ, ktorý bude robiť kľudne aj mužské práce lebo to nedelim. Že pomáhať... Ten chlap tam nežije? Jedlo neje? Nenosí oblečenie? Či ako? Keby nemá ženu, tak to nerobí lebo to nie je mužská práca?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimka1402
14. máj 2022

@zoro9836 A obkladačky... Aha, takže to robíš tak isto každý deň, ano? To sa nedá porovnávať. Ja som skladala parkety a na prerábani bytu musím povedať som sa viac než podielala. A viem to bez problémov. Ale tieto "mužské" práce nie sú dennodenna záležitosť. To je niečo čo treba spraviť naozaj výnimočne. Ale varenie, riad, vyvešať prádlo či iné veci... No to je isto častejšie potrebné.
Nik nevraví, že musí vedieť variť aj muž. Ale hádzať to automaticky na ženu nie je fér a ak on nevie variť nemá dôvod jej to vytykať. Sme v 21.st aj on má spôsoby ako sa to naučiť a nečakať, že mu niekto iný navarí.
Ja som vyrástla v rodine kde moji obaja rodičia robili narovnako a nedelilo sa to, lebo obaja pracovali, keď mamina nemohla.. Otec ju plnohodnotne zastúpil. Ale spomínaš tu, že žena je na materskej a nič nerobí... Je to práca a niekdy veľmi náročná a ona má tiež druhu šichtu práve okolo domu popri dieťati takže aj tam to je normálne, že muž príde z prace a dokončí čo ona nestihla, lebo dieťa bolo náročné.

kataleya
14. máj 2022

Ahoj. Nezúfaj. Naučíš sa. Poradîm ti skvelú vec. Veľa jednoduchých návodov je na YouTube. Každý recept ktorý sa ti podarí si zapíš a vytlač. Navaríš to aj nabudúce. v tvojom veku som tiež toho nevedela veľa navariť. Ak máš snahu, tak sa to naučíš .
Na Facebooku si nájdi staršiu pani Marta Mlynarčíková. Má tam jednoduché recepty aj s fotkou.
Veľa receptov mám od nej.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kitycat
14. máj 2022

@zoro9836 clovece, ja rozvedena nie som. A mam chlapa, co aj uvari, aj uprace. Aj mu pridrzim trubku keby potreboval zvarat.

Co ti dnes putka prichysta na obed? 🤭

Kazdy si je strojcom svojho stastia. Ty si si nasiel zenu, co to toleruje. Ja chlapa co toleruje moje.

Akurat zda sa ti v poriadku aby 19 rocne dievca drbali zo vsetkych stran, ze je nic lebo nevie uvarit? Zda, lebo ocakavas to iste. A to je to o co ide. Nemusi to tak byt. Ide o to co obom stranam v, hovuje. Niekto je submisivny a prijma to ako fakt a je to vacinou tlak rodiny, ktora to prezentuje ako normalne.

Jasne ze slobodnej mamke nik nenavari.

oblecenie99
14. máj 2022

@zoro9836 Pointa príspevku je,že 19 ročné dievča je už teraz zdrbavane zo všetkých strán za niečo,čo nevie robiť,možno ani nemá k tomu vzťah a vlohy a do budúcnosti bude variť v štýle "musím,tak to dám dokopy,snáď to bude jedlé". Keby ma v 19-ich priateľ za toto buzeroval,o potenciálnej svokre ani nehovorím,ja by som sa im vysrala na hlavu. Keď už teraz do nej džube, čo bude neskôr? Ja chápem ako to myslíš s tým prerozdelovanim prác, aj píšeš,že ak to obom vyhovuje,ale máš pocit,že autorke to vyhovuje..? Tu nejde o to,že nevie variť,však to aj riesi,to je fajn, tu ide o to,že jej priateľ do nej už teraz skáče,že je v niečom neschopná,je úplne jedno v čom. Však v tomto veku by mali byť totálne zaľúbení, chodiť na rande, dovolenky, spoznávať sa, užívať si mladosť a trochu voľnost od rodicov, a nie doma riešiť varenie a trápiť sa nad tým,že chlap od gauča rozdáva rozumy spolu so svojou mamou a kritizuje. Ja neíšem,aby jej blikala za to kontrolka, že niekto od nej chce, aby lepšie varila. Ale aby jej začala rovno hučat siréna, že nie je normálne, ak ju chlap už TERAZ za niečo,hocičo, kritizuje,depta a napomína, vrátane budúcej svokry. Takýmto štýlom si autorka navarí akurát tak nízke sebavedomie a budúcu diskusiu o dokladoch potrebných na rozvod (v tom lepšom prípade).