Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

Otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata 😞

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂
amanta5
11. dec 2017
@charlie1980 dakujem za info...my sme na bezmliecnej strave uz roky...sme alergigi...teda mlafsia dcerka nie, ale nevarim jej osve.
Skusam pomaly aj bezlepkovu stravu 🙂
silesias
11. dec 2017
@charlie1980 dakujem
lullu86
11. dec 2017
@charlie1980 mozem sa spytat kde sa da to CD ma mieru zohnat? To len logopedicka moze ci ako? Dalujem za radu 😉
charlie1980
11. dec 2017
@lullu86

http://www.filteredsoundtraining.net/AuditoryPr...

Nieco o tom....je to 10 dnova terapia, z domu, CD prisposobia po vysetreni. Kontakt vam mozem poslat do IP, ak mate zaujem. Terapia 150€ + zapozicanie pristroja kaucia 150€
silesias
14. dec 2017
Som z dolného Kubína prosím poraďte kde najbližšie si dať vyšetriť dieťatko? Dakujem
djamilia
1. jan 2018
Ahojte, prosim poradte mi zatial take prakticke veci. Syncek davidko, 28 mesiacov, nerozprava, nereaguje na meno -volakedy reagoval, teraz nie-ocny kontakt vacsinou nema resp. Chyti pohlad ale nefixuje, ublizuje ludom a zvieratam, aj mne aj inym dospelym aj detom. Boli sme u psychologicky dibarborovej, vyplnili ten dotaznik m chat a 13/20 odpovedi napoveda problem. Samozrejme idem riesit dalej, napisala som do acva pri lekarskej fakulte. Ale prosím, co mam.robit dovtedy? Dlho som videla problemy a odlišnosť a dlho som vysetrenie u psychologicky oddalovala, nechcela som si to pripustit. Myslela som aj este stale dufam.ze je taky ignorant plus obdobie vzdoru. Aj jeho sestricka starsia bola narocne dieta a teraz je v pohode. A co by ste mi poradili na to bitie ludi? Ako to mam vysvetlit, on fakt vie velmi ublizit, udrie, sticuje, hracku hodi do tvare? Niekedy mu to vratim(aby videl ze to.boli), inokedy capnem po zadku, inokedy iba nono poviem? Viete mi.poradit ako v tomto sa pohnut? Alebo rozhadzuje hracky a s nicim sa nehra. Len by behal, vyliezal, skakal...vonku a v herni sa s nim da, ale doma hroza. Nudi sa, len by telku kukal. Pocula som o diete bez lepku, cukru, laktozy?'povedala som si ze mu.budem zakazovat tv ale velmi ju chce...mate nejake skusenosti ako takymto detom este pomoct. Ako vysvetlit to bitie a rozhadzovanie ze je nono? Dakujem.velmi pekne za kazdu odpoved mam strach ze som nieco zanedbala, ze sa musim ponahlat ked chcem.davidkovi pomoct sa normalne zaclenit. Velka vdaka popredu ozaj...
ghlouskova
1. jan 2018
@djamilia ja by som vam poradila na www.rata.sk si vyhladat kontakt na Mgr. Ivanu Trellovu, je to certifikovana ABA terapeutka. ABA terapia je velmi ucinna pre ADHD deti, autistov a deti s narusenym vyvinom reci. Urcite poradi postup ako zvladnut problemove spravanie. Myslim, ze od februara zacina dalsi kurz ABA terapie pre rodicov takychto deti.
Dalej by som odporucila kontaktovat logopeda, my chodime na Mytnu, je tam logopedicka L. Dubravicka, ktoru odporucaju v ACVA. Ma dlhsie cakacie doby, lebo je na poistovnu, ale oplati sa pockat. V pripade dalsich otazok, mozete poslat kludne spravu
djamilia
1. jan 2018
Dakujem krasne @ghlouskova urcite jej napisem. Ale skor som.mala namysli co mozem.urovit tak prakticky: ked ma udrie ako mam reagovat aby pochopil. Alebo napr. Ta dieta funguje, oplati sa ju vyskusat ( no casein, no gluten),'a.niekde som pocula ze ked idem nieco dietatu vysvetlovat, odstartovat ho akoby tri styri...ze vtedy si vsima usta a skor si zapamata slovo. Poznate podobne dalsie tipy a triky? Vdaka tisickrat
ghlouskova
2. jan 2018
@djamilia
S bitim skusenosti nemam, u nas sa nic take neprejavilo. Bezlepkova a bezmliecna dieta je u kazdeho individualna, nam vobec nezabrala. Pediatri tvrdia, ak do 6 mesiacov nepozorujete zmeny v spravani dietata, dieta mu nepomaha. Nam pomahaju vyzivove doplnky, ktore zlepsili socialne interakcie, dieta je uplne v realite a vyrazne sa zlepsila rec.
Radila by som popracovat ako prve na zlepseni ocneho kontaktu.
silesias
2. jan 2018
@cmeli tam mi dieťatko i odborné vysetria! Ďakujem krasne
silesias
2. jan 2018
@cmeli to bola otázka. Či mi dieťatko i odborne vysetria alebo iba nasmerujú? Každopádne ďakujem krasne
djamilia
2. jan 2018
Prosim maminky,poradte mi dobreho klinickeho psychologa/klinickeho logopeda ktori maju zmluvu s poistovnou v okoli pk/ba. Musim inrenzivne trenovat so syncekom, jeho spravanie je narocne uz velmi 😞((vdaka
amanta5
2. jan 2018
@djamilia my chodime do Centra vcasnej intervencie v BA. Boli sme tam najskor na vyvinovej diagnostike, aby sme zistili kolko je pozadu a v com....aby sme vedeli co a ako trenovat. V tom istom centre pokracujeme v sedeniach zaneranych na komunikaciu....kartickova metoda. Zabezpecia aj klinickeho psychologa....to mame o par mesiacov.
Su to vsak sukromnici a plati sa u nich. Diagnostika nas vysla necelych 100e a kazde sedenie stoji 15e, ale ja som velmi sokojna s nimi zatial 🙂
tin007
2. jan 2018
@djamilia Ak mozes ist do BA, obrat sa na Sluzbu vcasnej intervencie, ktora je zadarmo http://www.svi.sibirka.sk/ kedze ju financuje BSK. Urobia diagnostiku a odporucia potom dalsie kroky; sami maju logopeda, liecebneho pedagoga, vedia poradit rodicom aj co sa tyka uradov a pod.
djamilia
2. jan 2018
@tin007 a @amanta5, velmi.pekne vam dakujem. Napisala som im a cakam na odpoved 🙂
andrejka1974
2. jan 2018
@djamilia oni poskytujú aj službu domov mne veľmi pomohli hlavne zo začiatku chodili ku mne domov a ukázali ako s ňou pracovať
denisa098
3. jan 2018
Dobry den,hladam nejaku ochotnu mamicku ktora ma dietatko s autizom,chcela by som sa poradit,ohladom dcerky,andreasu,a tak.Chcela by som vediet ci sa dietatko s autizmom dokaze hrat na mamicku,starat sa o babiku,objimat sa davat pusu,pozdravit,hrat sa so zvieratkami,opatovat usmev,dcerka ma 3,5 vyvin ma v celkou ok,no nechce hovorit,ak uz nieco padne cela veta,pripadne anglictina plus hatlanina,nechce skoro vobec odpovedat hlavne cudzim ludom,komunikuje svojim sposobom vezme vas za ruku svojou ukaze,dotlaci vas na miesto ktore chce.Nemoze mi niekto prosim povedat co dietatko a autizmom nedokaze ?Dcerka dokonca imaginuje a predstiera,obcas odpapuluje.Napriek tomu maju podozrenie ze by za tym mohol byt .Dakujem
mona999
3. jan 2018
@denisa098 ahoj moj robi vsetko toto. A ma diagnozu DA. Je to vsak diskutabilne. A podla toho co pises moze byt auti a nemusi. Nas mal viac zvlastnosti, najma do troch rokov. Teraz uz ovela lepsie.
ematko29
3. jan 2018
@denisa098 ahoj aj ja toto teraz riešim.V autistického centre mi do správy napísali,že má výrazné znaky pervazívnej vyvinovej poruchy,ale,že čas ukáže.Malá má 3roky,nerozpráva vôbec.komunikuje ako tvoja,chytí má za ruku ,dotlačí tam kde to potrebuje.takže ja ju rozumiem.Nevypyta si nijakým spôsobom piť ani jesť.krmim ju v intervaloch.Moja má ,ale ešte dmo,našťastie chodí.
adka31
3. jan 2018
@denisa098 nas bude mat vo febr.4 roky. V 3 a pol.sme boli v Trnave u psychologicky, detto - vyvinova pervazivna porucha s nutnostou sledovania v case. O pol roka ideme na rediagnostiku. Za toho pol roka sa toho vo vyvine strasne vela zmenilo smerom dopredu, ma uz dost velku slovnu zasobu, ALE vystaci si s jednoslovnymi odpovedami. Pritom posklada 3 slovnu vetu, no vidim, ze zistil, ze sa takto dorozumie. Vela mu pomohol vstup do skolky. Su tam s nim vsak problemy, vzdy nieco ine. Ist do jedalne, sediet pri stole, nechce sam jest. Najviac vsak spanok. Nijakym sposobom ho nedokazu dostat do postele, no a jasne, ze potom vyrusuje. Inak sa zahra, pracuje co ho zaujme, ma velmi selektivnu pozornost. Velmi vela veci vie, abecedu, pocita do 20, farby, tvary, sleduje hodiny, anglicke slova. Ked mu nainstalujem nejaku vzdelavaciu hru do tabletu, tak fici hned, ani nerozmysla. Je toho vela a kazdym mesiacom sa nieco meni. Oni sa vyvijaju, dozrievaju...avsak nejaku ti inakost tam vidim. Najvacsi problem je s posluchom, neda si nijakym sposobom vysvetlit ked nieco nechce, stale hladame cesticky ako nanho..
denisa098
3. jan 2018
@adka31 praveze,mala mi aj rozprava hatlaninu,slova,zopar a anglicky pocita do sest,pred tyzdnom mi povedala mami pod do vody,skoro som padla v kupelni na zadok,ona nechce rozpravat vobec hlavne s lekarkami,dnes sme boli u psychologicky a mala ju celkom neignorovala aj sa s nou zahrala no hovorit nechcela,behom posledneho pol roka urobila velky pokrok.S muzom mame pocit ze je proste iba ignorant,rozmaznana a hlavne prefikana,mysleli sme,ze nerozumie dobre reci,no zistili sme ze rozumie velmi dobre,no ignoruje ale ked sa ide steklit,nahanat,schovka,ihrisko uz aj ocny kontakt je aj rehot,vsetko ako ine deti.Jedine co je na nej ine,je ze ona proste nechce hovorit kedto od nej niekto chce,ked to neni nutenou formou ale hravou tak z nej vypadne nejake slovo.Pred dvoma dnami priniesla dvd ,doviedla ma k dvd a povedala mi prosim ta.A to som myslela ,ze moje dietatko to ani nerozumie,nie aby to este povedala.Tak zasa prekvapenie.Vleastne iba koli tomuto,tej komunikacii maju podozrenie.
denisa098
3. jan 2018
@ematko29 mne mala povie mami papi alebo pit,maminka miminko,toto ne ale toto,ked chce na ruky nacahuje sa,ked ignorujem povie aja hopa.
denisa098
3. jan 2018
@mona999 DA je disfazia ? Len mala nechce spolupracovat napr s logopedickou,ale tato nova psychoologicka sa mi paci,aj malej sa lubila.
adka31
3. jan 2018
@denisa098 to vidite od mala, ci je dietatko "ine", nemoze byt jedinym voditkom zaostavanie v reci. Mala som v triede 3,4 rocne deti, ktore nerozpravali...ale casom a log.starostlivostou sa rozrozpravali...ale dieta s autizmom ma problem aj v soc.oblasti, ma iste zauzivane vzorce spravania, pripadne stereotypy. Nas maly nema zdiagnostikovany (zatial) autizmus, ale napr. Bola doba ked mu vadili iste zvuky-rozhlas, organ, psi stekot. Uplna panika. Uz to preslo ( okrem psov). Vacsinou mame jednu trasu prechadzky, na opacnu stranu nepojde. Hra je bezna ako u ostatnych deti, vsetjy prvky normalnej hry su pritomne, ake zas - plus rad pozoruje ako auticka buraju, to si lahne a zblizka sleduje. Emocie, lasku, city vyjadruje uzasne, stiska sa, bozkava, zboznuje starsich surodencov, pyta sa, ked som smutna, ci ma nieco boli...ale nema problem povedat bez rozmyslu, ze ma nelubi...o chvilu pride - lubim ta. Nerozlusuje doktorov, ucitelky - vsetci su na urovni kamaratov, kazdemu skoci do narucia a objima ( no mal by uz rozlisivat autority)
mona999
4. jan 2018
@denisa098 DA je detsky autizmus 😔. Ale vravim bolo toho viac ako len rec.
lullu86
4. jan 2018
@adka31 dobry den, ako keby ste o mojom synovi pisali...a tiez nikto nevie co mu je, janosikova mu vylucila autizmus, ale my aj tak vidime, ze je iny, tiez sa sam nenaje, nesedi pri stole, neoblecie, najviac ma hneva, ze nechce pisat a ani kreslit, v skolke je to velky problem teraz, lebo ma uz 5 rokov a ucitelky to od neho vyzaduju. Vie sam citat, pocitat, aj v anglictine, ale bezne veci idu mimo neho, teda otazky ako sa mas, ako si sa vyspal, zbytocne cakame odpoved....a tiez nevieme ako dalej, cakam termin z andreasu, neda mi to....
adka31
4. jan 2018
@lullu86 ano, presne, clovek to vidi....ja vzdy poviem, ze take to normalno nie je celkom normalne. Naozaj pred pol rokom u Janosikovej to bolo ocividne, nespolupracoval, nepozeral na nu, vyberal si hracky co svietili, presypali sa, ale boli mu ponuknute a doma take nema...v hre sa toho velmi zmenilo, ucitelky tiez hovoria, ze sa hra tak isto ako ine deti ( som tiez uc.so spec.pedag.) Ja vsak vidim, citim, ze nieco tam je ine. Vela deti mi preslo rukami, aj cudzie aj vlastne...najvacsi problem je s udrzatelnostou pozornosti, ba priam so ziskanim si jeho pozornosti...ubieha ocami...ja sama si myslim, ze o pol roka mu Janosikova potvrdi DA.
lullu86
4. jan 2018
@adka31 mne sa nevie funkčne hrat hrackami, ze nerozvija hru, deti sa nestrani ale ni nevyhladava. Pozornost katastrofa, ale pri mobile by vydrzal aj cely den. A hyperaktivny, neobsedi...ved preto idem do BA, presiel rok, kym sa dostaneme na radu mozno dva, verim, ze ortiel uz padne.
amanta5
4. jan 2018
Dievcata, moja mala pouziva len hatlaninu zvacsa sama pre seba. Posledne tyzdne zacala echolalie robit. Zatial rec nepouziva na komunikaciu. Tie co ste mali podobne deticky v reci, kedy zacali pomaly pouzivat funkcne rec? Aspon ciastocne.
Resp. stalo sa vam, ze nikdy? Ze si nikdy slovom nevypyta jest,pit apod? Z toho mam zatial velke obavy 😑

Začni písať odpoveď...

Odošli