Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

denisa098
5. feb 2018

@narayan nema oficialnu diagnozu,nebolinsme este v andrease ani u odbornicky, len psycho nam povedala ze mame ist na vylucenie a ze sa v nej nevyzna,ani druha psycho sa v nej nevyzna,nevie posudit ci nevie alebo nechce.

nikulka79
5. feb 2018

@tina55 dieta aj ked ma diagnozu je normalne len ma v niecom chybyckuasko zdrave deti.nas je VFA nemame na papiery to od spec.psychologicky ale ma nadpriemerny intelekt.nerozprava ale ked je nuteny tak to povie jednym slovom s bezproblemovou vyslovnostou spoluhlasok ako napr r.to maju problem aj niektory dospeli.nerozprava len v tretej osobe,vie normalne casovat no je expert v citani a pisani.zistil,ze si nemoze objednat hru cez svoj tablet tak som si nasla uz par krat smsku v tvare chhcem si predplatit 44hier alebo vcera si objednaval cez moj telefon lego city.som zvedava co nam pride.takze chcem tym povedat ze nase deticky aj ked su s diagnozou ale su tie sikovnejsie ako tie normalne.tie normalne vedia rozpravat ale sa musia ovela viac ucit pytat a ucit no nase sa nepytaju nase na to same pridu na nas je len aby vedeli pochopit tie druhe deti aby sa vedeli medzi ne zaradit

charlie1980
5. feb 2018

@nikulka79 Moj ma 4r a teda je riadne prespekulovany 😂 Len kukam. Stvaraju s mensim lotroviny, skacu po sedacke, ten mensi ma 1,5r, tak sa bojim, ze preleti sedacku. Tak moj starsi synko povie : mama, na balkon 😂Normalne ma vyhodi😂 Alebo ked musi lieky, tak povie : daj babu 😂 a ukazuje na mladsieho😂
Ja ked som sa pytala na jeho spravanie v skolke (je v normo NKS), tak sa usmiali a hovoria mi, ze keby vsetky deti sa tak spravali, tak radost (kedze on ma tie vzory naucene). Maju tam jedno adhd dievcatko, tak z toho su hotovi. V podstate mame tazsiu dg.a lepsie sa sprava. Takze hlavne s VFA sa krasne da pracovat. Je to na dlhu trat, ale nie nemozne. A ze nerozumeju vztahom.....? Nuz, dnes nerozumeju vztahom ani poniektori bezni ludia 😀 Je to jeho pravo, vyberat si s kym ano, s kym nie 😀

tina55
5. feb 2018

@nikulka79 ja som to myslela z pohladu okolia cokolvek maly spravi tak uz to neni normalna reakcia to robia autisti vsetko je zrazu autisticke. keby to tak bolo volakedy tak aj ja mam v zaznamoch autista lebo ked som bola mala tak som si buchala hlavu o mriezku na postieke. boli sme davnesie na vysetreni otazka hra sa rad sam? ano tik, ked sa tesi? poskakuje dalsi tik. ked sa hneva? jaci a semtam sa hodi o zem dalsi tik.........a ze urcite asd

evelien
5. feb 2018

len tak na odlhcenie: myslela som, ze ma skoro vystrie, resp. sa pocikam od smiechu. asi 2x sme si spievali "sedi mucha na stene" tak, ze vo vsetkych slovach pouzivame jednu samohlasku. krpec si dnes nieco mrmlal popod nos a ked som k nemu podisla, ze co to, tak mi podaval papierik a ze "piči si" a skoro pukol od smiechu. este ze tam nepouzil predlozku a nevie, co to znamena 😂

narayan
5. feb 2018

baby s vami mám pocit, že ten VFA nakoniec nebude až taký zlý 😄 ......

charlie1980
5. feb 2018

@narayan Ja tiez hovorim. V sobotu som sa tak smiala. Maly uz zistil, ze ked muz dlhsie neodchadza z domu, tak sa bude vysavat (vzdy muz vysava a vzdy v sobotu). Kupila som mu hodiny, ma tam nastavitelne dni v tyzdni, mesiace, datumy, pocasie. Tak on sa naucil vsetky dni, v sobotu doniesol tie hodiny muzovi a hovori mu : sobota, pacovat s vysavacom 😂😂😂 Ma v tom jasno 😀

charlie1980
6. feb 2018

Tak tomuto sa hovori zmysluplna imaginarna hra (4r)

„Ocko ide spinkat s mamickou a s chlapcekom“ Ulozil ich do domceku, spravil zahradku a stolovanie, bez toho, Aby som mu to ukazala 😍😍😍

amanta5
6. feb 2018

@charlie1980 parada, sikovny je 😉
Ta moja sikulka zacala navliekat konecne (vacsie) koralky na snurku. Teraz na tom fici, ale chce aby som bola pri nej 😀 Tesim sa, ze v poslednych tyzdnoch sa rychlo vselico uci. No na druhej strane, to co vie, urobi velmi rychlo a chce zas nieco dalsie....a ja musim teraz vymysat a vyrabat kopec novych veci. Baby, kde cerpate inspiracie co vyrobit pre deti 2roky a 4 mesiace? Dakujem 😉

silesias
6. feb 2018

@amanta5 ja som našla v skupinke " autizmus " práve idem vyrábať šanony na farby a tvary a porovnávanie a priradovanie. Aj môj navliekla, alé ja musím držať šnúrku. On má 20mesiacov a nemotorne ako maco.

amanta5
6. feb 2018

@silesias sanony akurat aj ja vyrabam 🙂 Dufam, ze budu mat uspech 🙂 Este je nejaka skupina 'autizmus'?
Tak on je este maly, hlavne ze chce navliekat 🙂 Nasa niekedy niektore veci nechce robit...asi nerozumie preco by to mala robit. Ale, ked sa mi ju podari nato nehovorit, tak sa zvykne chytit rychlo.
U nas zacala navliekat koralky na stlpiky tenke. Tie boli zafixovane vertikalne. To jej islo hned a rychlo. On ten pohyb kde je uz aj snurka, je zlozitejsi na koordinaciu 🙂

charlie1980
6. feb 2018

@amanta5 No super. To Moj by sa takeho Ani nechytil😂 Vsak ale ty mas babu 😄Skus mrknut do posledneho albumu, Mozno farby priradovat by mohla. Tam som prikladala aj predlohy, vytlac, zalaminuj. Alebo taketo 2-dielne puzzle skladal na chladnicke. Teraz zlozi inak 60 dielne celkom sam.

charlie1980
6. feb 2018

@amanta5 Ked potrebujes, na 2-dielne ti tiez viem poslat nejake predlohy.

amanta5
6. feb 2018

@charlie1980 ano, posli mi prosim 🙂
Ona farby vie rozoznavat uz hadam od 14 mesiacov. To bolo prve co sa hrala, podla mna zmysluplne trochu na svoj vtedajsi vek....triedila vsetko podla farieb a aj tvarov. Pred polrokom mala doslova sialene obdobie, kedy len 2-3 mesiace len toto robila a nahodou nieco prelozit, tak bol problem. To bolo dufam nase najhorsie obdobie...teraz to robi zriedka.
Navlieka na snurku rada, paci sa jej to, ale musim jej potom spievat 'Tik, tak biju hodiny' a chvilu pohojdat snurku 😀 Ona ide na vacsinu veci spevom. Vtedy tomu rozumie a nauci sa velmi rychlo....ja ju ucim najma cez spievanie.
Teraz sa ucime tiez jednoduche puzzle 2-5 dilne zvieratkove. Tiez jej to celkom ide. Tak sa tesim 🙂 No ale napriklad babiku alebo kociarik ani nechce vidiet....to priam nema rada...v tom v nej babu nevidiet 😀

vargatomas1
6. feb 2018

@charlie1980 dobrý den mohla by som aj ja poprosit predlohy? dakujem velmi pekne a ospravedlnujem sa ze som sa takto pridala

charlie1980
6. feb 2018

@vargatomas1 Ked mozem poprosit emailovu adresu do IP, pretoze na Koni mepreslo vsetko nejak.

vargatomas1
6. feb 2018

@charlie1980 jasne dakujem a pisem

silesias
6. feb 2018

@charlie1980 aj ja si prosím 😂 dakujeeeem 😘

lulanka
7. feb 2018

Je tu niekto prosim z Bratislavy kto mal potvrdenu diagnozu skor ako v troch rokoch?

slnieckoma
8. feb 2018

maminy prosim poradte mi psychiatricku detsku ozaj dobru dakujem

andrejka1974
8. feb 2018

@lulanka my sme mali v 2 a pol roku prvé podozrenie v 2 rokoch

lienka142142
8. feb 2018

@andrejka1974 dobry den,nasla som Vas prispevok ohl.dr.Matuskovej.Chodili ste k nej a ku Kormanovej? Ako pomohli? Dakujem

lulanka
8. feb 2018

@andrejka1974 a mozem sa opytat kto vam to potvrdil? my sme boli v acve kde nam povedali ze ma autizmus a ze pre potvrdenie mame ist ku psychiatricke. Ta povedala ze skor ako v troch rokoch nam potvrdenie neda ze si mysli ze to bude oneskoreny vyvin. Maleho ani nevidela len sme spolu telefonovali. Tak neviem ci je to stardard alebo som narazila na nespravnu psychiatricku.

narayan
8. feb 2018

@lulanka a ako sa ti prejavuje?? Inak trochu zvláśtne, že si ho dovolila zduagnostikovať cez telefón...

amanta5
8. feb 2018

Baby, ja neverim...po roku zatateho odmietania moja slecna nakreslila ('nacarbala") tento obrazok 😉 dufam, ze to nebola nahoda a pojde tak aj dalej 😎

marteenka
8. feb 2018

@amanta5 mne zas Vilko dnes sam zacal pisat pismena a cisla, doteraz vrestal ked sme to od neho chceli, museli sme len my a dnes si cely den pise :D

andrejka1974
8. feb 2018

@lulanka nam to potvrdili v andrease mudr janosikova v ustave karola matulaya

amanta5
8. feb 2018

@marteenka tak ten uz je iny level 😉

andrejka1974
8. feb 2018

@lienka142142 ku kormanovej chodim so starsou dcerkou je velmi dobra pani doktorka

lienka142142
8. feb 2018

@andrejka1974 dakujem ...da sa k nej dostat? Nie su tam zase rocne cakacky?