Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

djamilia
7. jún 2018

@nikaa23 moj mal v novembri 13/20 tiez sme mali stresy par mesiacov...autista urcite nie je - uz teraz je to jasne...drzim palce 🙂

oilkatka
7. jún 2018

@bambulka28 dcérka je v zmiešanej triede, ale celkový dojem zo škôlky je veľmi pozitívny aj prístup všetkých učiteliek 🙂

nikaa23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikaa23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikaa23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
silesias
7. jún 2018

@nikaa23 my bojujeme tak isto. Už pol roka. Malý dnes 2roky a neuveriteľne pokroky

djamilia
7. jún 2018

@nikaa23 "uz nie je?" - je zla otazka, bud je alebo nie je. Nas nikdy nebol. Jednoducho tie dotazniky su robene prilis prisne aby zachytili co najviac potencialne rizikovych deti. Ale dotaznik je len prvy krok, diagnostika, nazajstna metodicka prichadza az neskor, ma zasady, postupy. My sme boli v marci u janosikovej, nebola to diagnostika v pravom slova zmysle. Len konzultacia. Nas syn sa javil z pohladu dotaznika rizikovy, spravanim tiez ale za tie tri mesiace spravil take pokroky ze odbornik tam uz autizmus nevidi. Ani ja uz nie. Aj ja som sa trochu naucila, co to autizmus je, aj ked je to stale obrovska zahada pre mna:( mozem povedat ze nateraz sa ako autista nejavi, a uvidime ako sa bude javit dajme tomu v desat rokoch...lebo vela aspergerov byva diagnostikovanych neskor, niektori nikdy. Ale nemyslim si, ze by, podla toho co o autizme viem, sa v jeho pripade o tom malo uvazovat. A mnohe body z dotaznika stale splna, ale to nie je smerodajne. Moze mat didiautizmuseta autizmus a mat menej ako pat bodov na m chat, a nemusi mat dieta autizmus aj ked mal na m chate 15 rizikovych bodov. Dotaznik je len voditko, ktore ti napovie ci nieco s odbornikmi riesit, alebo ci sa to "neoplati" ani len zacat riesit. moj syn je svojsky, ale asi to bude len povaha, alebo nejaky vnutorny problem, na ktory som nikdy neprisla, napr. Traviace problemy, kvoli ktorym sa spraval uz od babatkovskych cias nespokojne, uplakano, nevsimavo. No a teraz taky nie je vobec. Skus si sama pre seba zhodnotit, ci tvoje dieta splna tzv. Triadu poskodeni: socialno, imaginacia, komunikacia. Moj mal imaginaciu (prirodzene veku, v podstate ok), socialno nastupilo pred par mesiacmi (zaujem o ine deti, ale so sestrickou sa hral vzdy), komunikacia fungovala vzdy (to som ale zistila az neskor, on komunikoval, ukazoval, len ja som nevedela vzdy presne co chce)...slova rychlo pribudaju, aj ked samozrejme je pozadu tabulkovo...drzim ti velmi palce, treba to riesit, ale chcela som ta povzbudit, aby si do toho nesla ako na porazku. Ja som si povedala:"lepsie sa bat ako sa zlaknut", zacala som to riesit zo vsetkych stran, naozaj intenzivne. No a ukazalo sa, ze nebolo dovodov na obavy (az take). Cas, peniaze a energiu vobec nelutujem, pretoze, mali sme take stastie...Ziadna moja zasluha. Vela sme sa naucili.

silesias
8. jún 2018

@nikaa23 my tak isto ako @djamilia
Keď čítam jej príspevok. Môj už krásne opakuje, pozerá do diaľky keď niečo ukážem, má očný kontakt aj s inimy ľuďmi keď sa mu prihovoria, na ihrisku sa pripája k deťom, keď niečo vidí ukáže prstom upozorní ma zvukom a pozrie na mňa - zdieľanie pozornosti. Je viac vysmiaty a čo je hlavné začal podstatne viac rozumieť. Skludnil sa. 5mesiacov intenzívnej práce a mám doma úplne iné dieťa.

djamilia
8. jún 2018

@silesias to je uzasne, mam taku velku radost z vas. Ty si ti riesila naozaj skoro. ja len podotknem, ze ta intenzivna praca je super, ale z dietata dostanes len to co v nom je. Poznam maminky co sa velmi snazia, natrapia sa, ale niekedy to ide pomaly, niekedy vobec, zvlast u autistov je to nepredvidatelne :( a poznam maminky co ledva vedia ze dieta maju a tie deti sa ucia a napreduju celkom same. Aby nahodou nevzniklo klamlive zdanie ze pokrok rietata zavisi od casu a energie co mu rodic venuje.

silesias
8. jún 2018

@djamilia isto. My máme šťastie že sa malý učí rýchlo stačí mu pár krát zopakovať a hneď si to zapamätá a vie použiť. A hlavne má snahu sa učiť.
Hej začali sme skoro. Akurát včera mal maly 2rocky 😂

denisa098
11. jún 2018

Chcela by som sa spytat,je tu niekto kto ma skusenost s hypnozou u dietatka,je to hlupost?Vraj by mohla pomoct pri detickach aj s adhd .......

evelien
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adka31
13. jún 2018

@evelien preco by ste si ho mali platit? My sme podali ziadost ( teda nasa MS ) o asistenta ucitela k mojmu synovi na zaklade odporucania z CSPP - na zaklade specped.vysetrenia dali navrh na asistenta uc. Ziadost sa podava zriadovatelovi MS, u nas teda na obec. Asistenta ziadame na presny cas, nam bude stacit v case najcastejsich organizacnych zmien (lebo to mu robi najvacsie problemy) a to od 8-12 hodiny. Financovat ju bude v plnom rozsahu zriadovatel. Som stastna, za takeho starostu akeho mame, lebo nie vzdy su k tymto veciam nakloneni. Pomoze to najma kolegyniam ucitelkam, lebo fakt pri poctoch deti ake mame, je to mimoriadne narocne ukocirovat celu triedu plus moje dieta. A som im nesmierne vdacna za vsetko, co pre neho robia.

kavicka12
25. jún 2018

Caute,moj syn má podozrenie na autizmus a včera sa babki spítal kde je mama.Cakali ma pred obchodom. No to bolo prví krát čo niečo povedal ani som tomu neverila no vlastne ani neverím keďže som ho nepočula nikdy niečo povedať.Má2r.8 mesiacov nerozumie no a dedka dnes posielal domou to so m Počula no nebolo mu rozumieť povedal to veľmi rýchlo.Nevi em asi si uz namyslam

alaster
25. jún 2018

@kavicka12 a možno si nenamyšlaš a začina ti pomaličky rozpravat moj v tomto veku začal a dnes ma celkom slušnu slovnu zasobu

andrejka1974
26. jún 2018

@kavicka12 treba verit ze zacne boli by ste na tom potom lepsie vsak uvidis

lubbie
27. jún 2018

@kaleesy Dobrý deň, my máme to isté. Malý má 6 rokov, nikdy nešpičkoval, nástup reči síce v 2,8 mesiaca ale hned súvetia, zo začiatku sa v škôlke nezapájal do spoločných činností, teraz sa to zmenilo, už so spolužiakmi spieva aj vystupuje, pri nástupe do škôlky vraj sácal a válal sa po deťoch, tomu sa odnaučili, očný kontakt sa veľmi zlepšil, pracuje s kolektívom, vypľňa podľa inštrukcií pracovné listy, kvôli kolísavej pozornosti nám bol odporučený odklad školskej dochádzky. Boli sme v Andrease a diagnóza je HFA, s tým, že kľudne môže chodiť do klasickej základnej školy s integráciou. Výbuchy zlosti mával ako menší, teraz už minimálne, už mu nevadia ani hlasné zvuky (nestresujú ho ako predtým), má veľmi rád spoločnosť detí, vyhľadáva ich a zapája sa do hier. Myslím, že škôlka bola pre neho veľkým prínosom. Chodíme aj do Dialógu hlavne kvôli výslovnosti L a R a sekvenčnému chápaniu (neudržal pozornosť pri za sebou nasledujúcich inštrukciách) toto sa tiež veľmi zlepšilo. Číta emócie, rozlišuje tón hlasu (nahnevaný, doberačný). V Andrease jedno zo zdôvodnení HFA bolo, že nerozoznáva svetlomodrú a tmavomodrú farbu a neskorší nástup reči. Chcem tým len povedať, že do 7 rokov (aj po) ten vývoj veľmi napreduje a vysoko inteligentné dieťa sa dokáže naučiť zaužívané spôsoby správania. Nikto zo známych, kto ho stretol a zažil jeho správanie by ho nepodozrieval, že je autista. Dokonca jeho učiteľka v škôlke sa spýtala, že prečo ideme do Andreasu na vyšetrenie, veď on je len taký "živý". Pre mňa sa teda nič nezmenilo tým, že bol diagnostikovaný ako HFA, stále sa venujeme jeho aktuálnym problémom a postupne ich odstraňujeme, alebo nájdeme nejaké alternatívne riešenie. Držím vám palce!

magdus260886
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denuss
1. júl 2018

ahojte maminky. mame synceka 2r. 10mes., ma vela autistickych znakov, diagnozu zatial nemame, kedze nas pred pol rokom neurologicka zmiatla a autizmus vylucila..odvtedy ziaden zazrak nenastal a rozdiel oproti rovesnikom je omnoho vyraznejsi.zacali sme chodit k liecebnej pedagogicke, ta nase podozrenie nevyvratila, skor sa k tomu priklana, ale este sa nechce jednoznacne vyjadrit, boli sme len 2x.odporuca diagnostiku v Andrease alebo u dr.Janosikovej, k tej sa ale neda dovolat ani neodpisuje na mail. ina specialna pedagogicka nam odporuca DSS prof.Matulaya v BA, aj na diagnostiku, zatial sme si o tom len citali, ale obavame sa, ci diagnoza z takeho centra je rovnako uznavana ako diagnoza z Andreasu, napr.posudkovym lekarom a inymi odbornikmi. Ja mam pocit, ze by bol Andreas asi lepsou volbou aspon na tu diagnostiku, ale budem vdacna za vase nazory..pekny vecer

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nensyke
17. júl 2018

Ahojte. Mam 9 rocneho syna / ťažky autizmus/ a riešim teraz vàžne.. že mi stàle utekà preč. Mate s tym skúsenosti?? Dobru radu?? Ako ho odnsučit od toho?? Dakujem.

saurian
17. júl 2018

@nensyke myslis "z domu"? alebo na prechadzke? ak z domu - nas vie ze to nemoze=ma zakazane, ale nechape ze preco nemoze... a cca 2mes dozadu aj zdrhol na ulicu... poriesili sme len tolko ze zamykame branu, kluce su kde nevie alebo nosim so sebou... a vymenili sme aj klucku na terasu aby sa dala zvnutra zamknut a nemohol sa v noci po dvore prechadzat.... pristihla som ho aj ze chce preliezt plot, ale nedokazal to (nastastie) alebo mozno aj by dokazal ale nestihol 😉. teraz som ho uz davno nepristila ze chce zdrhnut. okrem toho mame psa a ten mi zvycajne ohlasi ze sa snazi branku na ulicu otvorit...

nensyke
18. júl 2018

@saurian ahoj. Na prechádzke som myslela. Ja byvam na byte.. a tam uz to mam vyriesene... 😊 A tvoj ako zvláda prechádzky??

saurian
18. júl 2018

@nensyke on na prechadzkach +/- poslucha, momentalne dokonca trenujeme ze chodime tak ze nie za ruku ale musi vedla mna bez toho aby som ho drzala a ked zastavim nech zastavi... ale to si zatial dovolim len kde nie je cesta s autami... ale mame este taku vec ze ked niekde sme (napr. sme boli na dovce na plazi...) - tak on jednoducho si nieco robi, resp. proste sa sprava tak akoby bol niecim zaujaty a nic nenasvedcuje tomu ze by sa napr rozbehol - a v tom sa rozbehne uplne na inu stranu a uteka a uteka... (to potom len schytim ruksak ostatne necham tak a utekam za nim hehe, a ked dobehnem tak sa vratime pre veci ci k veciam 😉 ). ale toto robi vyslovene na miestach kde ma aku-taku volnost (napr na plazi, ihriskach a pod..). ale v podstate sa s nim da uz ist kdekolvek a absolvovat cokolvek (mozno okrem pokojneho posedenia na kavicke -pretoze sadne len na cas kym vypije dzusik a potom akoze co by tam on robil a uz sa pyta prec). ako samozrejme vzdy a vsade zvyzujem co s nim absolvovat, a vzdy ho mam (kvoli bezpecnosti) nielen na dohlad ale aj na dosah 😀 😀 😀

nensyke
18. júl 2018

@saurian presne tako ako pises.. z nicoho nic sa rozbehne.. lenze Davidko vie rychlo utekat.. a on to vníma ako zàbavu.. a ja mám smrt v ociach.. vzdy ideme za ruky ale dost ma trhá a kúse.. a ani príkaz ..krk.. nic nepomoze.. v skole s tym maju tiez problém.. a nevedia co s tym..

majo28
22. júl 2018
lios
23. júl 2018
jurinecka125
23. júl 2018

@blackcat8885 prosím vás už ste boli nábytok metabolickú vyseteni

daakotaa
23. júl 2018

@kaleesy a mate diagnozu potvrdenu?