Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

ivi85
4. feb 2019

@silesias mozem sa spytat na to steklenie? Musi sa pritom dieta zakazdym smiat? A ako dlho? Mne malý na steklenie reaguje iba obcas,Skor ho musim hryzt a aj to nie vzdy zabera

saty.predaj
4. feb 2019

@silesias dakujem za tip. Precitam si o tom.

silesias
4. feb 2019

@ivi85 no u nás to bolo prvé dva týždne kadejaké na začiatku keď videl že sa ideme steklit až plakať začal tak som vymyslela inú formu šantenia.
Dieťa by sa malo naozaj oduševnene zmysluplné smiať ten poriadny detský smiech že sa až hviezdičky v očiach z toho robia a dieťa začne ckat. Samozrejme že to nejde 20x za deň a je písané že dieťa by sa malo 2minuty v kuse smiať ale my sme to nikdy až tak. Niekedy sa smial menej a niekedy viac ale snažili sme sa aby si to on naozaj užil aspoň 20x za deň. Ale ako vravím prvé dva týždne boli hrozne, už som ho naháňala, krútila, vyhadzovala, ovievala - no všetko možné až po dvoch týždňoch nastal zlom a videla som to aj na ňom aj na tom smiechu.
Treba si stiahnuť celú tú o.t.a metódu úst bod po bode a nechávať tomu voľný priebeh tá o.t.a. má 10bodov a je určená cca na rok práce s dieťaťom. Každý bod by sa mal robiť kým ho dieťa nebude mať na 100% zvládnuté. Niektoré dieťa to celé urobí za 4mesiace niektoré potrebuje čas a urobí to za rok. Zázraky sa nekonajú na počkanie všetko chce veľa trpezlivosti a čas.

ivi85
5. feb 2019

@silesias dakujem,ano viem ze na pockanie sa zázraky nedeju.má tato metoda vplyv aj keď dieta nema PAS ale nejakú inu poruchu ? Ci to vyslovene len pre auti deticky,? My sme este malinky a dlho nebudeme mat este ziadnu dg tak ma zaujima ci to funguje a inym smerom ako autizmus?

ivi85
5. feb 2019

@silesias a prosimta na akej stranke je ten program na stiahnutie? Dakujem

silesias
5. feb 2019

@ivi85 to neviem, my sme boli rizikový. Môj tiež ešte dlho žiadnu diagnozu mať nebude. Ale či to funguje aj na ine asi nie. Toto je vyslovene robené na PAS detičky myslím. Treba si prečítať na tej ich stránke.

ivi85
5. feb 2019

@silesias dakujem

mummy01
6. feb 2019

Baby,mate skusenost s tym ze auti dieta odmieta otca? Je voci nemu negativne az agresivne?Nieje to teda bez dovodu ale uz neviem ako dalej.

amanta5
6. feb 2019

@ivi85 O. T. A. nie je iba pre deti s PAS. Je velmi efektivna pri roznych poruchach komunikacie, nemusi ist o PAS. Nic tym urcite nepokazis. Je urcene najma pre male deticky, tie maju najlepsie vysledky.
Mimochodom O. T. A. sa pouziva aj pri detoch z detckych domov, ktore su umiestnovane do rodin... Teda odporuca sa aj vtedy... Samozrejme sa tomu potom trosku prisposobuje. Ale to len na okraj, aby si vedela, ze sa nepouziva len pri detoch s PAS 😉

ivi85
7. feb 2019

@amanta5 dakujem ,už som aj na tej stranke citala ze je to výborné na rozne poruchy.dnes k nam pridu z CVI,tak som zvedava ako maleho zhodnotia.v kazdom pripade zacneme steklit intenzivne🙂

saty.predaj
7. feb 2019

@charlie1980 Dobry den, nejde mi link na tu stranku s kartickami. Viete mi ju skusit poslat este raz? Dakujem

lauritka00
9. feb 2019

@ivi85 ahoj m zaujima ma, akoa prebiehala ta navsteva z. CVI u vas a co ste sa teda dozvedeli akoo pracovat

maca2017
14. feb 2019

Ahojte mamicky. S najvacsou pravdepodobnostou je moja otazka niekde na tych 1000 strankach zodpovedana, a nedokazem to vsetko precitat. Mam 8,5 mesacneho vytuzeneho synceka. Narodil sa planovanou sekciou v 38tt. AS 10-10-10. Do 4 mesiacov bol velmi placlivy, brusko a reflux. V 5 mesiaci sa neotacal na brusko, Mudr tvrdila ze ma cas, tak som sukromne navstivila rehabilitaciu a zacali sme Vojtovku. Od 5,5 mesiaca po 7 mesiac sa otocil, postavil na styri, stvornozkoval aj postavil a chodi pri nabytku. Co ma trapi je jeho slaba reakcia na meno, vobec neblaboce, malo sa smeje, skratka je to take moc vazne babo. Aj s tym ocnym kontaktom je to bieda. Inak je zvedavy, vsetko si obzera, nezda sa mi ze by bol uplne uzavrety vo svojom svete. Vie ukazat tap tapusky, aky veliky, ako sa mas, akurat to ukazuje kedy chce on. A ta absencia blabotania, on iba skrieka ked sa napr postavi. Aj ked ma pozerat na mna, ako keby pozeral cezo mna. Furt kuka po svetielkach na strope. Boli sme aj u neurologicky na moje naliehanie. Tej sa zdal ok, tak neviem. Vase deticky sa ako javili v tomto veku? Viem ze je maly na diagnostiku, ale niektore prejavy su priznacne pre PAS aj batolacom veku. Poradte prosim....

silesias
14. feb 2019

@maca2017 ono je ťažko ti niečo napísať nakoľko je tvoje dieťatko naozaj ešte moc malé. Niektoré maminky potvrdia že ich dieťatko sa správalo ako tvoje v tomto veku niektoré mali normálne detičky. Mne sama psychologička povedala že medzi ťažkou introvertnou povahou a PAS je veľmi tenká hranica a takomto veku sa to nedá zistiť. Môj chlapček za chvíľu bude mať tri roky a tiež nič nieje isté.
Skús si naštudovať o.t.a. intervencnu metódu. Určite keď začnete pracovať nič nepokazíte. Držím palce

tina55
14. feb 2019

@maca2017 v prvom rade je dobre ze si vsimas a zistujes co by si mohla spravit. Ja ked som mala podozrenie (2 roky komplet prestal reagovat na meno vytratilo sa blabotanie zopar slov teda zvukov co vedel) tak ma okolie uzemnilo ze ced z toho vyrastie. mame za sebou kppec vsemoznych terapii..... a podozrenie na pas sa postupne vytraca. ak mozem poradit sleduj ho aby si bola pripravena to riesit mozno o 6m teraz je este skoro robt zavery ale skus popozerat montessori aktvity pre take melicke a skusaj co to da.

maca2017
14. feb 2019

@silesias Dakujem za odpoved. Citala som, nastupujeme cestu steklenia. Velmi sa mu to nepaci, po chvilke mrnci, ale vydrzime. V pondelok som nas objednala do Adeli centra k specialnej logopedicke. Uvidim co povie. Neurologicka mi povedala, ze ked napreduje raketovo motoricky, ostatne moze zaostavat. Moc sa k tomu nevyjadrujem.... 😠😠😠😠😠😠

silesias
14. feb 2019

@maca2017 my sme začali keď mal synček rok a pol a veľmi nám to pomohlo. Začiatky boli veľmi ťažké. Tiež sa mu šteklenie nepáčilo a hľadali sme iné formy saskovania aby sa pri Tom smial a malo to rovnaký výsledok. Trvalo cca 2tyzdne kým ho to naozaj zacolo baviť. Smiechom a saskovanim nič nemôže pokaziť. Samozrejme ale riešila by som to aj so psychologičkou ktorá sa tej o.t.a. metóde rozumie.
Čo sa týka neuro. Každy dr je iný. Každý má na určité veci iný nazor. My sme napr riešili kranialnej ortézu hlavu. Na to aby sme ju malému mohli dať sme potrebovali lístok od neurológa. Neurologická v našom meste nás vyhodila z ambulancie že si vymyslame americké kraviny nech sa spamatame. Takže tak.

tempera
16. feb 2019

Ahojte. SOM TU NOVÁ... mezdi vami auto-mamickami.
Ešte nemáme za sebou diagnostiku, no už viacerí doktori tvrdia, že sa" nemôžu vyjadriť", ale netvaria sa dobre. Vieme, že naša dcérka je iná. Velmi odlišná

Je to len 24 hodín, snazim sa samu seba nakopnúť, vzchopit sa...prestať plakať, ľutovať.... Nejde mi to. Asi som príliš precitlivela.

V skratke o mojej dcérke: ma dva roky, nehovorí, neukazuje, nepustí nás do jej hier, nemá rada fyz.kontakt, hľadí " skrz",vsetko robi štýlom " ja,sama".
Keď bola malá, bola veľmi silno placliva. Resp, ceych 10 mesiacov života prerevala. To nebol plac. To bok rev, ako keby ju rezali. Sedieť začala ako 8 mes, chodit ako 18 mes.
MMR NEMAME.
Má rada zrkoadla. Rada sa do nich pozerá a rozpráva sa sama so sebou. S týmto strávi aj celý deň. Interakcia na staršie deti žiadna. Keď ju napomeniem zvýšeným hlasom ( napr. V postielke, aby si ľahla) začne mi trhať vlasy na znak nesúhlasu a agresivity.
Nemam rada, keď ju chytáme za ruku. Nemozem s nou ist Po ulici pešo, uteká na cestu, nereaguje na stoj, na meno...ani na krik...

Bojujem s vlastnými pocitmi....
Ja vlastne ani nemám žiadnu otázku....
Ja vlastne ani neviem, čo mám čakať

saty.predaj
16. feb 2019

@tempera aj my to teraz prezivame. Drzim prsty. Chce to vela sil.

denuss
16. feb 2019

@tempera ahoj, je mi luto, co prezivas😔mna takto pre tristvrte rokom zo dna na den osvietilo a pochopila som, ze moj milovany syncek, kt.som nerozumela (a o kt.mi pediatricka aj neurologicka tvrdili, ze je v pohode, ze mu mam dat cas, neuro dokonca vylucila autizmus..)je autista!vsetko ,,zvlastne'' to vysvetlovalo!pol dna som preplakala a potom som zacala citat a citat a hladat pozitivne pribehy o autistickych detickach, o doplnkoch, dietach, terapiach...vsetko negativne som hned zatvorila, vyhybala som sa takym spravam a vdaka Bohu, nasla som vela sprav od STASTNYCH mamiciek tychto vynimocnych deti a dnes som aj ja v pohode..odvtedy urobil nas syn krasne pokroky..myslim, ze v tom zohral velku rolu nas pristup k nemu.s manzelom sme to velmi rychlo prijali, milujeme ho este viac a vlastne nam odlahlo, ked vieme, ze za to nemozeme my a uz vobec nie maly, ze nie je neposlusny, ze ja nie som neschopna matka..prajem ti, aby si to aj ty dokazala prijat, tvoje dietatko to potrebuje, teba, tvoju pomoc ....bude lepsie, oovela lepsie!

simonatoky
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simonatoky
16. feb 2019

@tempera ak mas moznost pozri si na instagrame profil : spolu_aut. - ma ho zalozeny mamicka s autistickym dievcatkom a pravidelne pridava videa a fotky, velmi milym sposobom priblizuje ludom charakteristiky autizmu... myslim ze si mozu mamicky ktore sa trapia s touto diagnozou od nej naozaj vela vziat!...vyskusaj .)

tempera
17. feb 2019

Ahojte VSETKY MAMICKY.
prosim vás, ako ste odplienkovali autisticke dieťatko?
Vďaka za všetky typy a povzbudenia.
Ako som písala v príspevku nad,som tu nova

stankakovac86
17. feb 2019

@ghlouskova a a viete mi prosím napísať aj značku? Daku

amanta5
18. feb 2019

@tempera tu na MK je skupina Autizmus, pridaj sa tam. Dozvies sa tam vela veci, aj o odpliekovanu ti urcite baby poradia 😉

tempera
18. feb 2019

@amanta5 nejde mi, žiaľ najst tu skupinu. Nechapem

amanta5
18. feb 2019

@tempera a nie ste uz nahodou clenkou? Lebo ked som vas chcela pozvat, tak mi pise, ze ste clenkou 🙂
https://www.modrykonik.sk/group/6383/

mipp
18. feb 2019

@fanta3 vidím že je to už staršia téma, ale skúsim, ja mám synovca s týmto syndrómom a tiež hľadáme niekoho na popisanie

fanta3
18. feb 2019

@mipp tema mozno starsia, no syndrom zostava- ten je zial stale aktualny 😄😅 Kludne mi napiste, budem rada. Kludne aj rodicia ak budu mat zaujem. Mozte mi bud na konika napisat, alebo rovno na karin.rapsova@gmail.com